N°. 7764. Tweede Blad A°. i891. Donderdag 28 Mei. ij f-en-veert g s t e jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Verkiezingen. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke noimners 1.S5. - 2.50. - 0.10. BUIlEAl!: BOTKU8TU A AT, E 3Ï. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel ineer- n 10 ürikmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Mei. Het debat over de legerwet werd heden voortgezet. Aangenomen werden de artt. 43 tot 30 voor zoover die niet reeds waren aangenomen. Bij art. 43 werd met 37 tegen 35 stemmen een amendement van den heer Seyflardt aan genomen ten doel hebbende om de dienst jaren door een dienstplichtige in de koloniën doorgebracht, dubbel te doen tellen, zoodat b.v. een dienstplichtige die voor 6 jaar naar de koloniën ging dienen, van zijn ver-" deren diensttijd, ook bij de landweer, zou ontheven zijn. Door de regeering werd-dit-amendement 1 bepaald ontraden, omdat daardoor geoefende manschappen en kader aan het leger hier te lande zouden onttrokken worden. Na de aanneming van het amendement werden de daarmede verband houdende amen dementen op andere artikelen door de regee ring overgenomen. Met 66 tegen 48 stemmen werd verworpen het amendement-Karnebeek op art. 29, maar aangenomen met 64 tegen 24 stemmen het amendement-Karnebeek om niet in te lijven de ingezetenen niet-Nederlanders, die be wijzen te behooren tot een staat waar Neder landers niet tot den krijgsdienst zjjn ver plicht of waar ten aanzien van den dienst-, plicht het beginsel van vyederkeerigheid is aangenomen. Het debat "over de eerste drie hoofdstukken is afgeloopen en de verdere behandeling der legerwet verdaagd. Verder zyn eenige kleinere ontwerpen aangenomen. Het ontwerp tot verbouwing van het depar tement van binnenlandsche zaken werd aan genomen met 51 tegen 33 stemmen. Het ontwerp tot aankoop van het tijdelijk verblijf van het departement van binnenl. zaken, in 't Voorhout werd sterk bestreden. Het debat daarover is nog niet afgeloopen. Donderdag voortzetting. Door den beer Van Karnebeek zijn amende menten voorgesteld op artt. 13, 29 en 30, strek kende De bepaling sub lit. a, 3de lid, van art. 13 te laten vervallen. Art. 29, 2de lid, te lezen als volgt »Deze wet is echter, voor zooverniet het tegen deel is bepaald, niet van toepassing op den niet-ingezeten Nederlander, die bewijst ook te be hooren tot een staat, waar de Nederlanders niet aan den verplichten krijgdienst zijn onderworpen, of waar ten aanzien van den dienstplicht het be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen." Art. 30, 2de lid. te lezen als volgt: Deze wet is echter, voor zoover niet het legen- deel is bepaald, niet van toepassing op den ingezeten niet-Nederlander, die bewijst te be hooren tot een staat, waar de Nederlanders niet aan den verplichten krijgdienst zijn onderworpen of waar ten. aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen." Toelichting. Ad I. Hoofdstuk II, 2, handelt over vervroegde vervulling van dienstplicht, waaruit vanzelf volgt, dat er geen sprake is van niet-dienstplichtigen. Ad II. Als toets voor het vrijstellen van in gezeten vreemdelingen of Nederlanders, die eene dubbele nationaliteit hebben, is in bet wetsont werp aangenomen de omstandigheid, of zij al dan niet In een anderen staat, aan don verplichten krijgsdienst onderwoipen zijn of daartoe kunnen" worden opgeroepen. Dit schijnt minder juist gezien. In Engeland bestaat geen verplichte krijgdienst, in Duitscbland alleen voor nationaien. Nu zou het onbillijk zijn den Engelscbman hier te laten dienen in de geval len waarin de Duitscher vrijgesteld wordt. Het juiste beginsel ten deze schijnt dat van art. 15 der wet op de nationale militie. Wat de Nederlanders met dubbele nationali teit betreft, is er geen reden, waarom de ver plichtingen, welke de Nederlandsche nationaliteit hun opgelegd zóo zouden moeten wijken voor die van den vreemde. De vraag, die hier in billijk heid de beslissing behoort te geven, is, of de persoon al dan niet ingezeten is. Wordt de dienst plichtigheid daarvan afhankelijk gemaakt, dan zijn ook wel geen moeilijkheden 'met, vreemde regee ringen te vreezen. SCHIEDAM, 27 Mei 1891. De katholieke partij. De Standaard, eenige beschouwingen wij dende aan de Roomsch-katholieke staats partij, zegt dat men op dit oogenblik moeilyk meer van zulk een partij spreken kande vraag is «elfs of ze in den strengen zin van het woord ooit bestond. Na dit te hebben aangetoond en na te hebben doen uitkomen, dat zij niet beantwoordt en nooit beantwoordt heeft aan de eischen, die men een staatspartij moet stellen, zegt het blad: Dr. Schaepman is de eerste geweest, in wiens hart en brein de grootsehe gedachte gerijptisom in navolging van' wat in Duitschland plaats greep, ook hier te lande een zelfstandige Roomsch-katholieke staats partij te organiseeren. - Dank zij zijn optreden is er toen eenjg zelfstandig politiek leven onder lien ontstaan. Er kwamen veel meer kiesvereenigingen. Er traden bonden, zelfs een algemeene bond op. Van een program viel meer dan eens sprake.. En het stelsel van loederatieve saamwerking vond ingang. De fout echter in dr.Schaepmans optreden was, dat hij verzuimde onder dit gebouw palen te heien. Al moge hij toch zich zelf rekenschap hebben gegeven van het stelsel van staatsbeleiddat hij wenscht voor te slaann elk geval bleef de poging achter wege, om dit stelsel te populariseeren, ingang te doen vindenen in dat stelsel den band te zoeken, dien hij om zijne partij sloeg. H j werkte juist omgeker-' als Groen van Prinsterer. Groen begon met beginselen te zaaien, trok uit deze beginselen allengs een stelsel op, zocht voor deze beginselen en dit stelsel een plaats in het hart van het Calvi nistische volken opende eerst daarna de periode van organisatiedie zelfs eerst na zijn dood ten volle inging. Dit is dan ook de reden, waarom de anti-revolutionnaire partij, niettegenstaandehare kerkelijke geschillen staatkundig zoo vast geworteld staat, dat ze waarlijk in eigenlijken zin een staatkundige partij blijkt. Met de katholieken is dit iets anders. Tot dusver, streden zij niet voor krachtige door werking hunner beginselen in het staatsbe stuur, maar bepaalden zich tot het bedingen van eigen kerkelijke voordeelen, waren taaie verdedigers van art. 471 der grondwet en bestreden, enkel de staatsschool, voor zoover zij er belang by hebben. In Noord-Brabant en Limburg, waar men met de staatsschool nog zoo kwaad niet af is, streed men dezen bangsten strijd' nooit van harte mee. De moeilijkheid voor de Roomsch-katholieken ligt (volgens de Standaard) in het absolute stel sel hunner kerk, waarin ze op practisch gebied geen kracht kunnen putten. Daar komt dan nog bij, dat het hiërarchisch stelsel der katholieken er vanzelf toe leidt, om de menigte minder tot eigen zelfstandig denken op te leiden. Twijfelachtige districten. In de meeste van de 84 kiesdistricten is het verschil in stemmental in Maart 4888 voor de Tweede-Kamer-verkiezingen zoo aan zienlijk geweest, dat vermoedelijk daar geen verandering zal komen in de richting, die de meerderheid bij de eerstvolgende Juni-ver- kiezingen erlangt. Met name in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, waar de katho- ken verreweg de overhand hebben.'Verder in een aantal Geldersche en Zuidhollandsche districten, waar de anti-revolutionnairen, in de Noordhollandsche, Groningsche enDrent- sche, waar de liberalen de groote meerderheid hebben. Het meest trekken de twijfelachtige districten de aandacht, waai-de stemmen slechts eenige honderdtallen en. nog minder verschilden en waar nu kans bestaat, dat de schaal naar de andere zijde zal overslaan. Het Handelsblad geeft 't.volgend overzicht van die twijfelachtige districten, met opgaaf van de uitgebrachte stemmen, en wel eerst de 17 districtenwaar reeds bij de eerste stemming op 6 Maart 4888 een beslissing viel. Districten. Liberaal. Anti-liberaal Bergum -1232 1374 1380 Delft 1247 1403 Dokkum 1328 1419 [-Enschede 939 919 Gorcum 1423 1674 Gouda 1240 1329 Ilarlingen 1407 1756 [-Leiden 1102 •1014 Lochem 1394 1459 Riddei kerk 1032 1252 Sliedrecht 1237 1584 Steenwijk 1199 1302 j-Tiel 1416 1131 f Utrecht -2040 1694 Zutfen 1431 1733 1536 In 25 districten moest worden herstemd op 20 Maart. Daaronder waren 44, waar bet verschil tusschen de liberalen en anti-libera len gering was. Wij laten die l>ier volgen Districten. Liberaal. Anti-liberaal. [-Beverwijk. 1763 1392 Bodegraven 1745 2017 -j-Breukelen 1720 1696 Doetichem 1528 1755 -j-Dordrecht 1413 1286 -j-Franeker 1896 1521 Middelburg 1895 1985 Oostburg 1341 1432 f Schiedam 1328 1103 Schoterland 1035 1)61 -[-Winschoten 1423 1129 Wolvega 1008 1115 Wijk-bij-Duurstede 1359 1563 [■Zuidhorn 1670 1300 Van deze 31 twijfelachtige districten waren er dus 12 (aangeduid door -f), waar 13 libe ralen werden gekozen (Utrecht is een dubbel district); de 19 overige vaardigden af 46 anti-revolutionnairen twee katholieken (de heeren Schaepman en Bevers) en een sociaal democraat. De anti-revolutionnairen hebben dus het meest te verliezen. Hun herkiezing hangt in schier al die districten geheel af van den steun der katholieke kiezers. In de vergadering van de centrale vrijzinnige kiesvereeuiging in het hoofdkiesdistrict Loos duinen zijn als voorloopige candidaten gekozen de heeren W. F. Tak, te Schiedammr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem; en dr. G. P. van Tienhoven, te 's-Gravenhage. De heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet en P. F. L. Waldeck wenschten voor eene even- tueele candidatuur niet in aanmerking te komen. De afdeeling Tilburg der kiezersvereeniging »Noord-Brabant" heeft tot candidaat gesteld het aftredend lid, mr. B. M. Bahlmann.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5