A". 1891. Vr dag 29 Mei. N°. 7765. KENNISGEVING. ij-en-veertig-st© Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. iHiitcnlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. KVBEASt BOïïÜTBAAT, E 2 7. Inrichtingen, welke gewaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van J. F. ROZESTRATEN om vergunning tot oprichting eener «lacht- plaats van vee, in het pand aan de Broers- vest alhier, wijk C no. 387, kadaster sectie B no. 4533. Gelet op de Artt. 6 en 7 der "Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lln dun! a.s., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28en Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. De Povtugeesche minister van financiën heeft in een onderhoud met een berichtgever van de Times verklaard dat de Cortes eer lang het verdrag met Engeland zullen heb ben goed te keuren en dat de regeering dan eene vrijzinnige koloniale staatkunde zal volgenmet Engeland en de Engelsche koloniën een tolverbond sluiten, Mozambique voor den handel openen en de scheidsrech terlijke uitspraak van Zwitserland in zake den Delagoa-spoorweg aannemen. Uit Calcutta wordt geseind dat de moor denaar van den heer Grimwood Dinsdagavond op het marktplein te Manipoor is opgehangen. Te Pretoria ontvangen berichten melden, dat de Portugeesche troepen aan de Delagoa- baai gedreigd hebben op hunne eigen officie ren te schieten en de daa* tonende Britsche onderdanen te vermoorden. Te Buffalo is eene maatschappij gevormd tot het graven van een tunnel onder de Niagara, van Buffalo tot fort Erie in Canada. De Engelsche gezant te Bangkok deelt mede dat hij te Bonn uitbesteedt de uitrusting voor den spoorweg van Bangkok naar Korat, lang 265 kilometer. Volgens telegrammen uit Calcutta was de niet dan na een wanhopigen tegenstand over mande senaputti dermate uitgeput, dat hij in het Engelsche fort te Manipoer binnenge- m dragen moest worden. Alhier gaan enkele stemmen op om te betoogen dat de senaputti niet veroordeeld mag worden zonder een ge streng voorafgaand onderzoek, dewijl het ge bleken is dat de vroeger door de Indische regeering tegen hem ingebrachte beschuldi gingen valsch waren. Sir William Harcourt heeft aangekondigd dat h\j in bet Lagerhuis eene motie zal voorstellen, strekkende om eene gedachtenwisselïng uit te lokken over de ge beurtenissen in Manipoer en hare oorzaken, en om de regeering uit te noodigen, verdere daarop betrekking hebbende bescheiden over te leggen. Intusscben behelst het nieuwe desbetreffende Blauwboek weinig dat niet reeds bekend was. In de vorige week is het sterftecijfer te Londen 642 meer geweest dan het gemiddelde, waarvan 319 aan de influenza, 60 aan gevolgen van die ziekte worden toege schreven. De te Washington verschijnende Post be helst een opzienbarend hoofdartikel, waarin uiteengezet wordt dat president Harrison en de staatssecretaris Blaine voornemens zijn tegen Engelands antagonisme in de vraag stukken betreffende Canada, Newfoundland en de Behring-Zee een tegenwicht te zoeken bij Frankrijk en Rusland. Deze beide staten zouden geneigd zijn casu quo de nieuwe politiek der regeering van de Unie tegen Engeland te steunen, welke politiek zich voornamelijk zou openbaren in eene inmenging van de Unie in het Yenezolaanscb geschil en in den Chileen- schen burgeroorlog, terwijl de Unie bovendien zou willen deelnemen aan den jacht naar grondgebied in Afrika, door Liberia over te nemen en te vergrooten. DUITSCHLAND. Op de vraag van den heer Richter in het Huis van afgevaardigden, verklaarde de minister van landbouw dat de opnamen over de stijging der graanprijzen zoowel als van den voorhanden graanvoorraad nog niet afge sloten waren en dat hij overtuigd is, dat de vrees voor misgewas niet gegrond is. Eene stremming in de aflevering van graan was inderdaad door geruchten over opheffing van de graantollen teweeggebracht. De vraag van den heer v. Kanitz over vermindering in het Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag, weigerde de minister van koophandel te beantwoorden. De staatsminister Von Bötticher verklaarde dat de regeering doen zou wat noodzakelijk was om ellende van het land af te houden zij zou, zoo noodig, zelfs den Rijksdag bijeen roepen en als het onvermijdelijk noodig was de graanrechten voor een tijd opheffen. De regeering zou overigens de rechten niet ver der mogen verminderen dan de levensvat baarheid van den landbouw toelaat; daarin was geen verandering van stelsel in het vooruitzicht te stellen. Bij de derde lezing der begrooting van financiën in het Pruisische Huis van afge vaardigden deelde de minister Miquel mede, dat het overschot van den dienst 4890/91 vermoedelijk 43 millioen mark, alzoo 20 millioen minder dan geraamd was, zal bedra gen. Bij een feestmaal tot opening van de land huishoudkundige tentoonstelling te Straalsund zeide de minister Von Bötticher ten opzichte van den buitenlandschen toestand: sliet is des keizers ernstige wil, de openbare wel vaart te bevorderen. De onrustbarende ge ruchten, welke men in omloop tracht te brengen, zijn ongegrond; de staatkundige gezichteinder is helder en zuiver. Laat u niet door de overdrijvingen van Russische enFran- sche zijde verontrusten. In geen enkel opzicht u^siaai. tr. ccu icueiijae giuuu uiil UlttO ons te beginnen, en wij zullen nooit beginnen." Tusschen de Pruisische regeering en den Heiligen Stoel kan men het steeds nog niet eens worden over de vervulling van den aarts- bisschoppelijken zetel van PosenGnesen welke, door het ovei lijden van mgr. Dinder, reeds meer dan een jaar vacant is. Terwijl men te Rome een Poolsch geestelijke wenscht te benoemen, verlangt de regeering een Duit- scher. Reeds nu wordt uit Münehen verzekerd dat, wanneer door Beieren bij den Bondsraad een voorstel wordt ingediend om de Redempto risten weer in Duitschland toe te laten, de Pruisische gemachtigden zich daartegen beslist zullen verzetten, zoodat het ontwerp zeker zal worden verworpen. F R A N K R IJ K. In antwoord op eene vraag omtrent den toestand in Portugal, heeft de heer Marino Carvalho, die zich te Parijs bevindt, verklaard, dat lnj niet gelooft, dat het nieuwe geschil met Engeland de met die mogendheid in beginsel gesloten verdragen kan in gevaar brengen. Ten aanzien der financieele crisis zeide de heer Carvalho, dat Portugal de schaldeischer is van Brazilië en de schuldenaar van Frankrijk, Engeland en Duitschland. Aangezien Brazilië hoogstwaarschijnlijk in papier en Portugal in specie zal betalen, was de crisis noodlottig. Engeland trok uit Portugal eene groote hoeveelheid goud terug. De jongste operatie in zake den tabak heeft niet spoedig genoeg een resultaat opgeleverd; het is eene metaal- crisis die den publieken rijkdom niet aantast. Ten slotte zeide hij dat zijne leis ten doel heeft om den moeilijken financieelen toe stand in Portugal te doen ophouden en met dat doel tusschen Frankrijk en Portugal hechte banden van vriendschap aan te knoopen. RUSLAND. Op het oogenblik vertoeft te Petersburg een gemachtigde van baron Hirsch, de heer Whiteom met de regeering in overleg te treden betreffende het overbrengen van Israë lieten naar Zuid-Amerika. De minister van binnenl. zaken zoowel als de voorzitter der synode, Pobedonoszew, weigerde echter den heer White te ontvangen. ITALIË. Uit de rede van den minister-president Rudini in de Kamer over het Drievoudig Verbond, waarbij met geen enkel welwillend woord van Frankrijk gewag werd gemaakt, is de conclusie getrokken, dat Rudini al even weinig van Frankrijk verwacht als Crispi. Deze opvatting wordt in een brief uit Rome in de Pol. Corr. bevestigd. De schrijver tracht eene verklaring te geven, waarom twiL»...vuv n.u.g'cu, uic «uit iikv Hiireuen van Crispi eene verbetering der verhouding met Frankrijk hoopten, zich teleurgesteld zien. Vooreerst weigert Frankrijk in de hangende quaesties eenige concessies te doen. Het sterkst blijkt dit op het handelsgebied, waar de Fransche differentieele rechten Italië groot nadeel berokkenen. Vervolgens hebben door de schuld van Frankrijk de onderhan delingen over de grensscheiding in Afrika tot geen resultaat geleid en ruien Fransche agenten de Abessiniërs tegen Italië op. Ook beginnen de Fransche bladen den ouden, batelijken toon tegen Italië weder aan te slaan en toont de Parijsche beurs zich zeer onvriendelijk. AMERIKA. De tijding, te Londen en te Berlijn openbaar gemaakt, dat deVereenigdè Staten besloten zouden hebben in den opstand in Chili tus schen beiden te komen, is onjuist. 7> U I D A F R I K A. De Transvaalsche bladen behelzen den tekst van de proclamatie van president Kruger betreffende den voorgenomen grooten trek van boeren naar het noorden. Zij luidt Nademaal het ter kennis van de regeering der Zuidafrikaansche republiek is gebracht, dat sommige personen het plan hebben ge vormd tot het in Zuid-Afrika organiseeren van een trek naar het noorden, met het doel om eene onafhankelijke vestiging of nederzetting te bewerkstelligen binnen de grenzen van macht en gebied van de Britsch- Zuidatrikaansche compagnie; en Nademaal het tevens ter kennis van de regeering is gekomen, dat sommige inwoners der republiek het plan hebben opgevat zich daarbij te voegen; en Nademaal het organiseeren van zulk een trek met het bovengezegde doel, tengevolge hebbende eeue vestiging of nederzetting als GOÜRANÏ. AbonnkheNtsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, Uoor het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nominers-0.10. AdïBRTEKTIKPRijs: van 110 gewmie regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1