beden het medebrengen. Nn valt hij Rome aan met een ongekende felheid om tegenover zijne volgelingen van zijn goed Protestantisme te doen blijken. Dar. weder, om zijne Roomsche vrienden in hun humeur te houden, schrijft hij eene reeks artikelen over de Roomsrhe mis, die niet alleen de instemming wegdragen van het XJltramontaan- sche dagblad De Tijdmaar zeifs de redactie van dat blad de verwachting doen uitspreken dat Kuy- per het voorbeeld van Manning en Newman zal volgen, en eenmaal in den schoot van de alleen zaligmakende moederkerk zal terugkeeren. Wie weetals hem ook eens een Kardinaals hoed werd toegezegd. Ook den alle godsdienst loochenenden sociaal-de- mocraten en radicalen wordt nu en dan een been toegeworpen, 't Kan nooit kwaad hen te vriend te houden. Niet alleen dat hij den kor.ingschender en opruier Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer bracht, ook is hij jaloersch op de lauweren, die deze volksmenner bij de onderste lagen van bet volk door zijn taal in het blad Ret'U voor Allen oogst. Hij tracht dezen op zijde te streven door in zijnen Standaard te schrijven het is niet te verwonderen dat het volk een fatsoenlijk ge- kleede dame op straat de kleêren van het lijf scheurt. De gevolgen bleven niet. uit, wij weten er een éclatant voorbeeld van. Slot volgt.) -Binneiilandselie Berichten. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is de minister van marine G. Kruys, kapitein ter zee, bevorderd tot schout-bij-nacht. Bij kon. besl. van 28 Mei is benoemd tot gouverneur der residentie de generaal-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, inspec teur der infanterie, thans met de waarneming der functiën van gouverneur der residentie belast, en aangewezen tot de waarneming dier betrekking in geval van ontstentenis, ziekte of afwezigheid van genoemden opper- oflicier, de generaal-majoor A. J. F. Egter van Wissekerke, commandant der bereden artillerie. SCHIEDAM, 30 Mei 1891. "Wie zich overtuigen wilde van de gehecht heid van Schiedams ingezetenen aan het dierbaar Oranjebuis, had hedenmorgen slechts een kijkje te gaan nemen aan het Hoofd. Op het bericht namelijk dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes het voor nemen hadden den tocht van de residentie naar Rotterdam over den Hoek-van-Hol land te water te doen, beijverden de Schiedammers zich, Haar, bij 't voorbijvaren van hunne ge meente, de grootst mogelijke eer te bewijzen. En in dat streven zijn zij naar wensch ge slaagd. Recht feestelijk was de aanblik, welken het Hoofd en de in de haven en voor de gemeente in de Maas liggende schepen boden, ijjk gedost als zij waren met een sierlijken, veelkleurigen vlaggentooi, terwijl ook van den stadstoren alsmede van de molens de nationale driekleur vroolijk wapperde. Het gemeentebestuur, met den burge meester aan het hootd, had zich op de stoom boot Zfaasnymph III begeven, welke wel willend door de directie was afgestaan, ten einde HH. MM. te begroeten en tot aan de grens der gemeente te begeleiden. Ook de schutterij kwam omstreeks elf uur aan het Hoofd. Terstond werd de troep in orde van bataille gesteld, met de muziek op den rechtervleugel en de commandant te paard achter het midden. Reeds geruimen tijd voor het oogenblik van aankomst hadden zich velen naar den Maasoever begeven en tegen half twaalf was de menigte tot eenige duizenden aangegroeid. Op de Maas bewogen zich tal van stoomboo- ten en andere vaartuigen, eveneens gevuld met een talrijke schare belangstellenden, ter- wjjl vele roeibootjes onophoudelijk heen en weer voerenal deze vaartuigen waren mede behangen rnet een schat van dundoek, rijk aan kleurschakeering. Zoo werkte alles samen om de bevolking in de rechte stemming te brengen, welke klom naarmate het gewichtig oogenblik naderde. Daar wordt men omstreeks kwart voor twaalven de met ongeduld ver beide boot gewaar, gevolgd door de haar te gemoet gevaren stoomschepenplechtig en statig doemt de Merwede I uit den gezicht einder op en zoodra het vorstelijk ingerichte stoomvaartuig de gemeente genaderd is, stijgt uit duizenden kelen een jubelkreet, gepaard met een hartelijk gewuif met hoofd deksels en zakdoeken, hetwelk allervriende lijkst door de Koninginnen wordt beantwoord. Een plechtigen indruk bracht de stoet teweeg; de rijk ingerichte maar niet te fees telijk -versierde salonboot met de in rouw gehulde vorstinnen en talrijk gevolgde om stuwende stoomschepen hulde brengende aan Haar, die Rotterdam zulk een groote eer aandoen; de schier eindelooze rij vaartuigen, die de Ilooge bezoeksters op eenigen afstand volgden. Zoodra de salonboot met de Koninginnen het Hoofd genaderd was, werdennadat de commandant was afgestegen, door de schutterij de gebruikelijke militaire eerbewijzen betoond, terwijl het muziekkorps HH. MM. met de nationale liederen verwelkomde. Een schouwspel als heden de Maas op leverde werd door Schiedams ingezetenen nimmer aanschouwd en zal voorzeker bij allen, die er getuigen van waren, een onvergetelijken indruk hebben teweeggebracht. Deze hulde, zij 't ook een van verre, zal bij de Koninginnen het levendig besef hebben gewekt, dat de harten van Schiedams burgerij nog altijd even warm kloppen voor de telgen van het geliefd Oranjehuis. het gevoelen van de voornaamste Kamers van koophandel en fabrieken gevraagd. Naar wij vernemen, zullen verscheidene in gezetenen ter gelegenheid van het 25-jarig jubilé van onzen geachten burgemeester door het uitsteken van de vlag van hunne belang stelling doen blijken. In hare gisteravond gehouden vergadering heeft de katholieke vereeniging «De Grond wet" met overgroote meerderheid van stem men besloten een eigen candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de katholieke vereeniging «De Grond wet" te "Vlaavdingen is de volgende motie aangenomen De katholieke vereeniging »De Grondwet" van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, ver trouwende dat de heer baron v. d. Borch van Verwolde, aftredend lid, de belangen dei- katholieke partij zooveel mogelijk zal weten te behartigen, stelt genoemden heer als voor- loopig candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid voor de 2e Kamer in het district Schiedam. Aan de afgevaardigden van de afdeelingen Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht ter centrale kiesvereeniging werd geen imperatief mandaat gegeven. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor het wederopbouwen der spoelingmeelfabriek waren slechts 2 inschrijvingsbiljetten inge leverd, nl. van den heer C. Zoetmulder voor f6600 en van den heer C. Wendt voor f 6514.78. De spoelingcommissie heeft zich de gunning voorbehouden, die nader zal plaats hebben. H. M. de Koningin-Regentes beeft eene benoeming tot buitengewoon eerelid der «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" aanvaard. Het bezoek van den Duitschen keizer aan Amsterdam zal duren van '1 tot 3 Juli. Naar wij vernemen, heeft de minister van waterstaat over het toorloopig opgemaakt concept-besluit voor de instelling van een scentralenraad van handel en nijverheid" ook In het Staatsblad no. 97 is opgenomen een kon. besluit van den 21sten Mei tot herziening van de regelen voor de rijks kweekscholen voor de onderwijzers en onder wijzeressen, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad no. 127), zooals die laatstelijk is gewijzigd hij de wet van 8 December 1889 Staatsblad no. 175). Naar aanleiding van het candidaat-stellen van den heer Mutsaers te Waalwijk in plaats van den heer Yos de Wael, roept het Centrum tot de katholieken, die met de Maasbode medegaan «O blinde staatszucht, wat brouwt gij toch tegenwoordig in Nederland «Van ongeloof, van naturalisme, rationa lisme, liberalisme verwacht gij heil «Nu de legerwet, thans of spoedig, on vermijdelijk is, verraadt gij ons bovendien aan het liberalisme 1 «Mannen van ervaring, die trots alle stor men op hunnen post bleven, werpt gij van het staatsschip overboord! «Veteranen, in den katholieken dienst ver grijsd, vertrapt gij «Eene katholieke staatkunde of staatspartij maakt gij bespottelijken als zulks mogelijk ware, zoudt gij zelfs de katholieke kerk, de verhevenste instelling, die op aarde bestaat, door uw kleingeestigheid en kortzichtigheid in de oogen van andersgezinden en onge- loovigen verlagen. Die kerk, die staatkunde, die alom door de verdiensten van genieën meer schittert «O blinde, nijdige, zelfzoekende, kleine staatszucht Daarop antwoordt de Maasbode «Bij wie is blinde staatszuchtbij de katho lieken, die niet regeeren willen, omdat zij dit niet kunnen zonder de hulp der anti-revolu- tionnairen, die hen verraden, of bij de Roomsche anti-revolutionnairen, die naar de regeering snakken en niet vx-eezen, om hun doel te bereiken, zich met lijf en ziel over te geven aan de Calvinisten De wijze, waarop de twee fracties zich over elkander uitlaten, heeft veel overeen komst met die, waarop de twee fractiën der confessioneelen elkander in hare bladen aan vallen. Ook bij de liberalen en hunne voorhoede is de strijd vaak scherp. Er zijn er, die zich van de politiek afwen den. Dit is te verklaren. Indien het Hbl. goed is ingelicht, maakt de gistei'en door haar vermelde schenking van f300,000, ten behoeve van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, deel uit van een legaat van f500,000, door nu wijlen den heer Jan Borski aan Amsterdam vermaakt. De kiesvereeniging «Yoor Nederland en Oranje" te Goes heeft den heer mr. W. L. C. Keuchenius tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Ook de afdeelingen van de centrale kies- vei'eenigingen in het eiland Tolen en de kies- vex-eenigingen in N.-Beveland stelden mr. Keuchenius candidaat. Te Kampen viel Dondex-dagavond een acht jarig knaapje van den timmerman Van Gaaien in den Burgel. De le luitenant Bucket's, van het instructiebataljondie uit zijne woning het ongeval zag, snelde toe, sprong tei-stond in de vaart, zwom naar de overzijde en had de voldoening het reeds zinkende knaapje van een anders wissen dood te redden. Botterdam. Hedenmiddag ruim 12 uur werd het signaal gegeven, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes ia aan tocht wax-en, en te 12 u, 40 m. stapten de Hooge bezoekstei's aaxx wal, binnengehaald doon een menigte feestelijk uitgedoste stoomschepen, welke de salonboot Merwede I wax-en te gemoet gestooxxid. De burgemeester x-xchtte een hartelijken welkomstgroet tot de Vorstinnen en dankte Haar voor de ondei'- scheiding, aan onze gemeente te beurt gevallen; hij wees op de gewichtige taak, welke onze jeugdige Koningin kwam vervullen, nl. de steenlegging van de Wilhelminakade (vroe ger Prinsessekade), en sprak den wensch uit, dat dit een werk mocht zijn in 't belang der gemeente. De Koningin-Regentes, hem antwooi-dende, uitte de beste wensclxen voor den Rottev- damsche handel en dien van Nedexland in 't algemeen, waarna de steenlegging plaats had. Door de leerlingen der lagere scholen werden eenige liederen aangeheven, welke mete-aan dacht en ingenomenheid werden aangehooi'd. Vervolgens werd de bekende route genomen, waar langs de Koninginnen overal en onop houdelijk met luide jubelkreten werden be groet, welke Zij door vriendelijk handgewuif beantwoordden. Bij den aanvang van den tocht werd men onaangenaam vei'rast door een regenbui welke evexxwel gelukkig spoedig ophield. Nadat het Koningin-Emma-plein in oogen- schouw genomen was, werd in gestrekten draf koers gezet naar de academie van beel dende kunsten, waar de vorstelijke bezoek sters eerx half uur vertoefden en bare hooge tevredenheid te kennen gaven over de ten toongestelde kunstwerken; zij betreurden het, niet langer te kunnen blijven. Te 2 u. 40 m. zette de stoet zich in be weging naar de bewaarschool aan de Luthersehe Vest, waar men te 3 uur aan kwam en waarevenals aan de teeken academie, het terrein was afgezet. Hier wei-den de Koninginnen verwelkomd door. den wethouder van onderwijswaarna de Koningin-Iiegentes zich eenige oogen- blikken onderhield met de hoofdonderwijzeres om inlichtingen te vragenvervolgens werden de schoollokalen bezocht en werd er dapper gezongen. Ten slotte werd door een klein meisje een toespraak gehouden, gevolgd door luide hoera's. Het volgend bezoek gold de diergaarde, waar men te halfvier aankwam. Ofschoon 't nog geen seizoen was, bad de tuincommissie ijverig er naar gestreefd, den tuin een traai aanzien te geven, waarin men goed was ge slaagd, zoodax, HH. MM. Hare tevredenheid daarmede te kennen gaven. Ook de serres, welke een bezichtiging overwaard zijn, werden lxoogelijk geroemd. In de restauratiezaal werden HH. MM. toe gesproken door den heer Van Dam, lid van het hoofdbestuur, die zijn dank betuigde voor het vereerend bezoek en de gevoelens van verknochtheid uitte van de Rotterdam- sche burgerij jegens het Oranjehuis. De Koningin-Regentes betuigde Haren dank voor deze hartelijke woorden. Overal waar een bezoek werd gebracht, werden HH. MM. fx-aaie bouquetten aange boden, welke met vx-iendelijken dank in ont vangst werden genomen. Na het bezoek aan de diergaai-de was bet uur van vertx-ek aangebroken en werd den Vorstinnen aan liet Rijnspoorstation uitge leide gedaan. Een echtpaar te Eindhoven werdWoensdag- avond verrast door de geboorte van vier zonen, waarvan er drie nog in leven zijn, die zeer welgeschapen en "volkomen welvarend zijn. Dcxx Haag. H. M. de Koningin-Regentes heelt gistei'en te 5'/» uur ten paleize in audiëntie ontvangen jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijcknieuwbenoemd gouverneur van Surinamen graaf Von Rantzau, gezant van het Duitsche keizerrijk bij ons hof, Iaatstge- melde waarschijnlijk in verband met de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2