Verkiezingen. Gemengde Berichten. "van allerlei richting de volksbelangen optellen en tegen elkander afwegen, maar dit groote volksbelang geregeld vergeten ziet. Toch stelt ons volk veel belang in den bloei der Afrikaner nationaliteit, zooals bij de Transvaal-beweging in 4881 gebleken is." De «Zuidafrikaansche Taalbond" en het gehouden taalcongres beloven niet weinig haar pogen te zullen steunen. "Wij raden ieder, die daartoe in de gelegen heid is, aan, het verslag zelf te lezen, niet twijfelende, of velen zullen zich daardoor opgewekt gevoelen om deze nuttige vereeni- ging en haar ijverig bestuur naar vermogen te steunen. In de Woensdag jl. te Scheveningen ge houden vergadering der vereeniging tot be vordering der Nederiandsche visscherij werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren T. A. O. de Ridder, te Katwijk, J» W. J. van Harwegen den Breems, te Schiedam, C. J. B. Mijnssen, te Amsterdam, J. W. R. Arnold, te Haarlem, en M. Dirk zwager Gz., te Maassluis. In enkele plaatsen van ons land bestaat het voornemen om den eersten dag van den Tiendaagschen veldtocht den 2n Augustus a.s. op feestelijke wijze te herdenken. Zooals men weet, had die veldtocht plaats van 2 tot 12 Augustus 1831. Over de Hollanders aan den Congo velt in de Review of Reviews een pas van daar teruggekeerd Engelschman een zeer gunstig oordeel, dat scherp afsteekt bij zijne meening over België's bestuur van den Congo-Staat. «Er worden"zegt deze Engelschman die zich vooral beijverde uit eigen oogen te zien, ver worden door den Congo-Staat of eigenlijk België invoerrechten en be lastingen gelieven, maar de kooplieden be merken niet veel van bescherming, welke zij daarvoor genieten. Zoo moest b.v. een paar malen het lossen van een stoomboot worden gestaakt natuurlijk tot groot nadeel van de betrokkenen omdat inland- sche werklieden van twee verschillende stammen met elkander vochten en er geen politie of soldaten waren om de orde te herstellen. Een mogendheid, die tien percent belasting heft van nagenoeg alles en niet eens bij machte is een paar dozijn rumoerige inlanders tot orde te dwingen Waar zoo iets mogelijk is, moet iets niet pluis wezen. «Ik verwonder mij niet zeer over Neder lands verzet tegen de besluiten der con ferentie te Brussel." «Men moet in den Congo-Staat zijn ge weest", zegt hij verder, «om te waardeeren hoeveel de Hollanders aan den Congo hebben gedaan. Zij hebben daar alleenzonder eenige hulp, handel gedreven, werven ge bouwd en op verschillende wijzen getoond, Eindelijk sprak de oom «Men kan wel zien, dat gij u beiden te veel terugtrekt uit het dagelijksch leven. Was dat eene houding 7 Ja, van twee leerlingen eener dans school, die elkaar voor het eerst ten dans moeten vragen. Wie zou gezegd hebben, Flora, dat gij drie en twintig jaar en in Londen opgevoed zijt, dat hij van goede familie en eene beschaafde op voeding is, een man, die bovendien de wereld heeft gezien 7 Ik moet zorgen, dat gij wat vaker bijeen kunt zijn om aan elkaar te gewennen," zoo besloot de heer Lombardi zijn sermoen en noodigde reeds spoedig daarop Willem zoo drin gend tot een bezoek te zijnen huize uit, dat deze het niet kon alslaan. Dat had hij trouwens ook niet meer gewild, hoe afkeerig hij vroeger was van eene kennismaking met de nicht van zijn principaal. Nu gevoelde hij zich door eene geheimzinnige, magnetische kracht tot haar aangetrokken. Deze vrousv oefende zoo krachtigen invloed op hem dat hij haar beeld geen oogenblik meer uit de gedachten kon zetten. Haar gelaat, hare gestalte, hare stem, de vorm dat de Congo alles is wat Stanley er van zegt." Uit Parijs schrijft iemand, die in de ge legenheid was de verzameling rnechanieke poppen van den impresario Schürmann, be stemd voor de internationale poppententoon- stelling, die den 4n Juli in de theaterzaal van het Kurhaus te Scheveningen wordt geopend, te zien vóór de verzending naar Nederland, het volgende Tk zag heden de verzameling van 240 poppen voor de aanstaande Scheveningsche expositie; het was waarlijk het schoonste wat op 't gebied van beweegbare poppen kan uitgedacht wordenbijv. een Japansche juffer, levensgroot, die eieren op een parasol doet draaien, met een waaier kunststukken uitvoert en de oogen draait als een levend wezenclowns die duikelen, met gewichten werken en allerlei andere kunsten of goochel toeren uitvoereneen Spaansche schoone op haar balkon (1.50 M groot), die een kwartier lang allerlei coquette bewegingen maakt om de aandacht der voorbijgangers op zich te vestigen; een rooker, vélocipède-rijders en rijdsters, Fransche minnen en soldaten; een schoolmeester en schoolmeesteres, les gevende aan een groep ondeugende kinderen; een breister en een oppasser die schoenen poetst; een kok en een keukenmeid aan 't werk; veldwachters, arlequins, Chineezen en India nen, alles dooreen, een ware wereld in 't kleiner waren ook fraai uitgedoste dames hij, statig wandelend, en een menigte kleine beweegbare poppen. Het waren exemplaren van 2 en 3 francs tot 500 en 1000 francs per stuk. De firma Bru te Parijs zal verder 120 poppen ten toon stellen in prijzen van 25- tot 2600 francs. Een serie Indische poppen uit Bombay vindt er een plaats naast inzendingen uit Kopenhagen, Boulogne, Stuttgart, Maagden burg, Berlijn en Neurenberg. En men vertelt nog wonderen van andere collectiën poppen en Bébésdie door de voornaamste fabrikanten aldaar en ook door Duitsche en Engelsche specialiteiten in dit vak voor Scheveningen in gereedheid worden gebracht. De tentoonstelling belooft dus inte ressant te worden. Er wordt aanvrage tot het houden eener poppen verloting gedaan. Voor Nederiandsche tentoonstellers bestaat de gelegenheid tot inzending van poppen tot en met 30 Juni a.s. (Fad.) Helder. Een vijfjarig meisje alhier, dat uitgezonden was om in een open komfoor vuur te halen, is onderweg, door het vlamvat ten harer kleeren, in brand geraakt. Nadat zij naar het gemeentehuis was overgebracht, is het kind daar aan de gevolgen harer brand wonden overleden. van hare hand, alles stond hem elk oogenblik voor den geest en liet hem geen rust of duur meer. «Zou dat liefde zijn peinsde Willem, «liefde, die, zooals men zegt, ons geheel beheerscht Dag en nacht staat zij voor mij, haar beeld volgt mij bij den arbeid, neemt al mijne denkkracht in beslag, elk oogenblik dat ik mij niet met een wetenschappelijk vraagstuk of eenige berekening bezighoud. Dat beeld dringt zich met onweer staanbaar geweld aan mij op, schijnt mij te wijlen tarten zijn wezen te ontraadselen Zou het werkelijk de liefde zijn 7" Zoo dacht en peinsde Willem en vond alleen eenige rust, toen hij be gon too te.geven aan het denkbeeld, dat hij inderdaad de nicht van zijn principaal be minde. Langzamerhand begon hij zich zoozeer aan die gedachte te gewennen, dat zij hem geheel ver zoende met het voorgenomen bezoek hij begon er zelfs naar te verlangen, en op den bepaalden dag betrad hij Lombardi's woning bijna in vioo- lijke stemming en blijde hoop. Dr. G. P. van Tienhoven, te 's-Graven- hage, heeft bedankt voor eene eventueele candidatuur, hem door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Loos duinen aangeboden. De heer Schaepman heeft in het kiesdistrict Bodegraven de candidatuur tegenover den anti-revolutionnairen heer Van Velzen aan genomen. De anti-rev. kiesvereeniging«Vreest God, Eert den Koning", te Dordrecht, heeft bij acclamatie definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, oud-lid der Tweede Kamer. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Enkhuizen heeft tot candidaat gesteld mr. Th. Heemskerk, die ook gesteund zal worden door de R.-k. kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht". Door de anti-revolutionnaire partij in het district Zuidhorn is voor de Tweede Kamer candidaat gesteld de heer M. Noordtzij, te Kampen. In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de R.-k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" te Utrecht werden tot candi- daten gesteld voor de Tweede Kamer mr. F, W. C. P. graaf van Bylandt en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Be Roomsch-katholieke centrale vergade ring in het district Enschede heeft tot can didaat gekozen den heer mr. J, H. A. Essink, burgemeester van OldenzaaL In de algemeene vergadering der centrale katholieke kiesvereeniging in het hoofdkies district Druten is tot candidaat gekozen de heer mr. J. A. N. Travaglino, aftr. lid. Wijl noch door de liberale noch door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging in het district Zevenbergen een candidaat gesteld is tegenover den heer Van Nunen, is, naar men ons mededeelt, door eene vereeniging van kiezers uit verschillende gemeenten van het district besloten, bij de aanstaande ver kiezing hunne stem uit te brengen op mr, W. H. E. baron van der Borch, burgemeester van Ginneken. Van socialistische zijde is bij de aanstaande verkiezingen voor leden der Tweede Kamer in Limburg als protest-candidaat gesteld de heer W. H. Vliegen, redacteur van de Volks tribuun, te Maastricht. De «Liberale kiesvereeniging" te Maastricht zal bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer geen candidaat stellen. De eigenaar der fabriek kende de eischen van het leven in beschaafde kringen. Zijne tafel was uitstekend voorzien, de wijn kostelijk en de gast heer spraakzaam en opgewekt. Maar al zijne pogingen om ook bij de jongelieden een vroolijken, ongedwongen toon te wekken, leden op voor hem onverklaarbare wijze schipbreuk. Willem, die nu Flora in den huiselijken kring voor het eerst ontmoette, verloor haar haast geen oogenblik uit het oog, vond al wat zij deed lief en bevallig verrukkelijk, zeggen de verliefden doch zijne verrukking was niet onvermengd. Deze jonge vrouw riep telkens een geheimzinnig ver leden, lang gesleten en vergeten indrukken voor zijnen geest terug, die hem onaangenaam be roerden, Hoe en waarom, dat wist hij zich nog niet te verklaren. En Flora, mot hoeveel belangstelling zij den jongen man beschouwde, gevoelde zich toch tegen over hem angstig en beklemd. «Ik heb zeker eens van hem gedroomd, want ik kan hem mij zoo goed herinneren, en toch is hij mij geheel vreemd", dacht zij bij zich zelve. Dinsdag heeft te Echternach, in Luxemburg, de beruchte springprocessie, ter eere van den H< Willebrordus, plaats gehad. Ten gevolge van het ongunstige weer namen slechts 83 geestelijker 4631 zanger?, 9032 springers en 620 bidders eraan deel. 's Ochtends ten 9 ure zetten de springers zich in beweging twee passen voorwaarts, éen achterwaarts en eerst ten 1 ure 's namiddags kwamen de laatsten in de kerk aan. Naar aanleiding van het feit, dat het 300 jaar geleden is, sedert de microscoop uitgevonden werd, zal te Antwerpen in de maanden Augustus en September eene algemeene en historische inter nationale miscroscopie-tentoonstelling plaats heb ben. Nog dagelijks sterven te Londen velen ten gevolge der influenza. In de vorige week kwamen 319 sterfgevallen voor, die men op rekening van de griep stelde. Een dochter van koning George IV, een natuur lijke nicht van koningin Victoria, miss Caroline Guelph, is, volgens de Daily Chronicle, zoozeer tot armoede vervallen, dat zij een toevlucht heeft ge- ;ocht in het armenhuis van Cambsrwell. Men hoopt, dat de koningin iets voor die koningsdochter zal doen. De speelbank te Monte Carlo heeft weder een slachtoffer gemaakt. Een bankier uit München heeft zich daar van het leven beroofd, na er in éen enkele week f450.000 verloren te hebben. Generaal Booth van het Heilsleger, die thans geheel hersteld schijnt, ia nu op reis door Zuid- Duitschiand, voornamelijk om voordrachten te- houden voor zijn sociaal plan. Waarschijnlijk gaat hij ook naar Hongarije. De brieven van Von Moltke aan zijn neef en- gewezen adjudant Von Burt zijn door Jozef KUrschner voor de Deutsche Vcrlagsanslalt te Stuttgart gekocht. De brieven, welke beginnen met het jaar 1838, moeten zeer veel belangrijks- over den mensch en den veldheer Moltke bevatten. Zij zullen, door den heer Von Burt persklaar gemaakt, eerst in het weekblad Ueber Zand und Meer en daarna in boekvorm in verschillende talen verschijnen. De stad Maagdenburg heeft een buitenkansje- gehad. Zij is namelijk universeel erfgename geworden van den onlangs overleden rentenier Schuize, wiens vermogen op 4Vs millioen mark wordt begroot. Te Hamburg is een zonderling proces aanhan gig. Enkele jaren geleden overleed in Sleeswijk een oud militair, die aan zijn bediende en zijn keukenmeid elk 20,000 kronen vermaakt had, onder voorwaarde dat, wanneer een van beiden ooit trouwde, het legaat aan den andere zou ver vallen. Zooals voor de hand ligt, trouwde de knecht met de keukenmeid, maar de familie van den overledene heeft het echtpaar thans voorden rechter gedaagd tot teruggave van de gezamenlijke 40,000 «Het is zeker Ritschard geweest, van wien ik droomde, en de gelijkenis tusschen beiden bracht mij in de war. Doch neen," zoo dacht zij weer, «het beeld in mijn droom had blond haar, juist zooals deze jonge man, aan het voorhoofd een weinig gekruld. Ja, ik zie het nog duidelijk. Ik heb zelfs in den slaap aan de gelijkenis gedachtmaar hoe is het toch mogelijk iemand in zijn droom voor zich te zien, dien men vroeger nooit ont moet heeft?" Met dit zielkundig raadsel hield Flora ziel) bezig, ook als Willem hare aandacht door zijn geestig onderhoud bijwijlen tot zich trok. Zij kon het zich niet uit het hoofd zetten en hare beklemd heid nam tijdens hun samenzijn eer toe dan af, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6