Maandag 1 Juni. A". 1891. N°. 7767. Derde Blad Vijf-en -veertigste Jaargang. Itultenlandsehe JJericliten. - s.r.o, - o.so. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. advertentieprijs: ««n 1-10 UITGEVER: J. ODÉ. Iedere gewone regel meer- o in E K U B I i J' li Het Lagerhuis heeft ten slotte het amen dement aangenomen, houdende verklaring: dat de Kamer, nota nemende dat de wet, door de wetgevende macht van Newfound land aangenomen, voldoende is, en met liet oog dat de kolonie zich bereid verklaart om de regeering te steunen in alle maatregelen, noodig ter uitvoering van de door Engeland aangegane verbintenissen, thans niet tot de tweede lezing der bill zal overgaan. In het Lagerhuis heeft Goschen Donderdag avond laat medegedeeld, dat hij eerstdaags een bill zal indienen, waarhij voor de Engelsche visschers een tijdperk zal worden bepaald voor de robbenvangst in de Behringzee. De Jetoish Chronicle behelst eene belang rijke correspondentie tusschen het parle mentslid Samuel Montagu en Gladstone. De eerstgenoemde had den laatstgenoemde als bekenden kampioen voor onderdrukte natio naliteiten verzocht, zijnen grooten invloed bij de Russische regeering aan te wenden, opdat de tegenwoordige Russische jodenvervolging ophoude en de bejegening der Russische Joden even verdraagzaam worde als die der Russische Muzelmannen, die oorspronkelijk toch ook Semieten zijn. Daarop antwoordt Gladstone, dat tot dusver de eenige reden zijner aarzeling, weshalve hij niets openbaar maakte over de Russische jodenvervolging, zijn twijfel was, of hij daar mede wel goed zou doen, daar dergelijke publicaties zelfs kwaad kunnen stichten dooi de partij der Russische ultra's te steunen, aan welke de stuitende jodenvervolging alleen te wijten is. Ook Gladstone is verbaasd over het verschil tusschen de bejegening van Joden en Muzelmannen in Rusland. Hij bestrijdt Montagu's meening, dat hij een grooten invloed bij de Russische regeering bezit; ofschoon hij dien eenmaal cenigermate bezeten kan hebben, bezat hij dien noch tijdens zijn ministerschap noch later. Inlusschen is liet waar dat hij herhaaldelijk een beroep deed op het publiek in Europa, door het vormen eener krachtige ineening in de beschaafde wereld tegen gruwelen van een hijzonderen staat, maar dit geschiedde steeds na eene duidelijke vast stelling der feiten. Gladstone raadt daarom de stichting aan eener organisatie tegen de Russi sche jodenvervolgingen, welke tot eene inter nationale propaganda moet leiden door het openbaarmaken van feiten betreffende de Russische wetgeving tegen de Joden, tevens aantoonende de geheele overbodigheid van zulk eene wetgeving, althans van eene zoo strenge toepassing. Gladstone gelooft dat eene derge lijke propaganda, stelselmatig voortgezet, een belangrijken invloed zou moeten oefenen; geen staat, hoe machtig ook, heeft daartegen den ullergeringsten grond tot klagen, en een dergelijk stelsel van aanval zou de aangevallen regeering mede de gelegenheid bieden tot zelfverdediging. Gladstone verklaart dat hij met groote sympathie de omvangrijke joodsche landverhuizing naar Palestina gadeslaat; hij hoopt dat de sultan krachtig daartoe zal mede werken. Betreffende Corfu rekent Gladstone op een streng recht der Grieksche regeering. De meerderheid der bladen spreekt gunstig over Gladstone's brief. De Times wel is waar zinspeelt ironisch op Gladstone's veldtocht tegen de Bulgaarsche gruwelen, toen hij het tijdperk om welingelicht te kunnen zijn toch nauwelijks afwachttede Times merkt tevens sarcastisch op dat Gladstone thans de hulp van den sultan inroept tegenover den czaar. De joden-quaestie in Rusland op zich zelve behandelende, acht de Times het mogelijk, dat de jodenverdrijving een onderdeel uit maakt van het plan om alle vreemdelingen, die niet verkiezen Russen te worden, Rusland uit te zetten; alle Europeesche staten, ook Engelandbeproefden hetzelfde tevergeefs voor drie eeuwen. Het blijft niettemin mogelijk dat de czaar tegenwoordig toch hetzelfde wil doorzetten, door eerst de Joden te verdrijven en daarna de Duitschers, totdat de kunstbousv dezer kolossale krijgsmonarchie door innerlijke ontbinding ineenstort, gelijk voorheen andere, zelfs kolossalere rijken. De impopulariteit der Jod'»n toegevende, acht de Times de bejegening der Russische Joden een vergrijp tegen de hedendaagsche persoonlijke vrijheid en de beginselen der verdraagzaamheid. Te Londen is een drukbezochte openbare meeting gehouden, belegd door de vereeniging voor de landbouwkolonisatie in Palestina. De heer Samuel Montagu, lid van het Parlement, presideerde en verklaarde voor de ongelukkige Joden, die uit Rusland verjaagd werden, als de beste bestemming gevonden te hebben een land, waar ruimte in overvloed is en waar vooral vooruitzicht bestaat, dat de kolonisten liet land met voordeel kunnen bebouwen. Engeland was het minst geschikt voor dc Russische Joden om er zich te vestigen. Dat land is te dicht bevolkt, ook door Joden, en de nieuwe zouden er den reeds gevestigden maar in den weg staan. Hij bad er steeds de voorkeur aan gegeven, dat de Russische Joden naar het Westen zouden trekkenzij zouden daar meer verdraagzaamheid vinden dan in het Oosten. In 1884 bezocht hij de Joodsche landbouwkolonie in bet far west van Amerika en zag daar een welvarende ge meenschap van welgezeten boeren, 's Sprekers ondervinding van Palestina, nu 16 jaar ge leden, was niet zoo gunstig, maar iu latere jaren was de toestand aldaar veel verbeterd. Na debat werd besloten tot het gouvernement een verzoekschrift te richten, waarin ge vraagd wordt, dat het met de regeering van andere staten zal medewerken in de bevor dering van het groote werk der kolonisatie van Palestina. Een belangrijk artikel van Crispi in de Jum-ajlevering van de Contemporary Review waarin hij Italics politiek met betrekking tot het drievoudig verbond verdedigt en op de Franschen een beroep doet om hunne aanvallen op Italië te staken, wekt groote sensatie. Hij bestrijdt daarin o. a. de meening dat Napoleon III Italië's vriend geweest zou zijn. Italië's toetreding tot het drievou dig verbond in 1882 was noodig, omdat het zwak en geïsoleerd stond tegenover een vijandig Frankrijk, hetwelk geen Latijnsche Unie verlangde, tenzij het daarin den baas spelen kon over Spanje en Italië. Het drie voudig verbond was een vredelievend defen sief middel, waarvan liet doel bereikt blijkt door de negenjarige handhaving des vredes. Crispi beschuldigt Frankrijk van pogingen tot verstoringen des vredes, ook twee jaar geleileu, toen hooggeplaatste Franschen in samenwerking met mannen van gezag op liet Vaticaan trachtten den paus uit Rome te lokken onder voorwendsel van werkelijk denk beeldig gevaar. Ware toen de paus naar Frankrijk gevlucht overeenkomstig het ge smede komplot, dan zou een Fransch-Ilali- aansche oorlog ontbrand zijn, waarbij Italië tegenover zijne bondgeuooten geen casus foe deris zou hebben kunnen aanvoeren. Crispi besluit zijn artikel aldus: Italië wenscht in rust te leven, het koestert geen naijver noch wangunst of agressieve plannen; het heeft aan vrede behoefte tot reorganisatie zijner binnenlandsche aangelegenheden en voltooiing zijner eenheid. D U I 1 S C II L A N D. Uit de verklaringen van den minister Von Bütticher in het Pruisische Huis van Afge vaardigden kon men niet met juistheid op maken, of de regeering tot den tijdc-lijken maatregel van de verlaging der graanrechten zou overgaan; wel, dat zij hét zeer noode zou doen. De minister zeide o. a. dat hij het verkeerd vond, om, gelijk nu in Frankrijk is geschied, te bepalen: Over ettelijke weken zal het invoerrecht op graan verlaagd wor den gedurende eenige maanden. Hij meende dat zulk eene tijdelijke verlaging, bleek zij noodig, onmiddellijk moest worden ingevoerd. Toorts bleef de minister ontkennen, dat met het bedrag der invoerrechten de graanprijzen werden verhoogd; dat mocht thans toevallig zoo wezen, op den duur kon dat niet zijn. Niettemin heeft de minister niet beweerd, dat zij ongelijk hebben, die verklaren dat invoerrechten de graanprijzen altijd iets ver- hoogen, met welk bedrag dan ook. Er is nog geenerlei besluit genomen be treflende eene bijeenroeping van den Rijksdag wegens de quaestie over de graanrechten, daar de informatiën aangaaude dit vraagstuk nog niet zijn afgeloopen. De JTordd. Allg. Zeit. spreekt de Donder dag verspreide geruchten over eene schorsing der graanrechten tegen en zegt, dat het ministerie met zijn onderzoek nog niet zoover gevorderd is om een dergelijk besluit te nemen. Schijnbaar officieus meldt de National Zeitung, dat Rusland hij de onderhandelingen met Duitschland over het handelstractaat in eene verlaging der rechten van eenige be- teekenis niet treden zal, maar wel ooren heeft naar eene gelijkstelling der landgrenzen met de zeehavens. Tan ijzer b. v. wordt thans aan de landsgrenzen 20 pet., van steen kolen 50 pet., van katoen 15 pet. hooger invoerrecht geheven, dan over zee ingevoerd. Naar de Schlaische Zeit. verneemt, heeft Italië dezer dagen werkelijk de verlenging van het drievoudig verbond onderteekend. De Kreuzzeitung meldt, dat de czaar met het denkbeeld omgaat, zijne residentie naar Moskou over te brengen en deze stad, in plaats van St.-Petersburg, tot hoofdstad des- rijks te maken. Tolgens de Berliner Politische Nachrichten is het zeker, dat omtrent eene schorsing der heffing van graanrechten nog geen besluit genomen is, maar dit weldra genomen wordt, en eveneens dat het te nemen besluit onver wijld op zoodanige wijze bekendgemaakt zal worden, dat er aan de bestaande onzekerheid een einde gemaakt en aan de operaties in den graanhandel eene vaste basis verschaft wordt. RUSLAND. Naar men uit St.-Petersburg bericht wacht de Russische Israëlieten alweder nieuwe verdrukking en ergernis. Aan den Raad van State wordt namelijk een door de «Heilige Synode" opgemaakte verordening ter goedkeuring voorgelegd, waarbij den joden verboden wordt op Zaterdag hunne winkels, kantoren of werkplaatsen te sluiten en hun daarentegen wordt gelast, den Zondag als rustdag te vieren. Een 150-tal Israëlietische uitgewekenen uit Rusland, die men te Bremen niet had willen inschepen en die nu naar de Rus sische grens terugvervoerd werden, gaven dezer dagen te Charlottenburg aanleiding tot ongeregeldheid. De arme lieden, die daar moesten overstappen, weigerden in den naar Rusland bestemden trein te gaan, en zij verweerden zich krachtdadig, toen de politie hen met geweld daartoe dwingen wilde. Men moest eindelijk soldaten te hulp roepen, die met gevelde bajonet hen naar den trein dreven. Het vertrek van den czaar van Petersburg naar Moskou is onverwachts uitgesteld. Wat daarvan de reden is, wordt niet gemeld. Zooveel mogelijk wordt geheimgehouden SCHOK 1.x:,. COURANT. inbegrip van eene Courant1.1%) BUKEA U BOTEB§TKAA T E 2 7. Driëmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal heiekeml. Abonnementsprijs per kwartaal franco per post, door liet gelieele Rijk Afxomleilijke noininers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9