bestemd om hern in goud, ïn zilver en in brons te worden aangeboden, doch waarover de commissie eerst zijn oordeel als van den, op het gebied der numismatiek, zeer geoefen- den deskundige wilde hooren. In zijn toespraak wees de heer Roelants op de beteekenis van dezen dag voor den jubilaris en de burgerij; hoe het hoold der gemeente steeds had pal gestaan, waar het gold de gemeentebelangen te bevorderen hoe hij als man uit een stuk, die weet wat hij wil, steeds de waardeering van een groot deel der burgerij had ondervonden maar zich natuurlijk daardoor ook vijan den had verworven. Voorts werden de daden van zijn bestuur aangestipt: de opening der hoogere burgerschool, de oprichting van het gymnasium, de belangrijke uitbreiding der gemeente, de totstandkoming der voortref felijke drinkwaterleiding, de verhouding der begrootingen van nu en vóór 25 jaar, de verbetering van straten, bruggen enz.: dit alles gaf reden te over om dezen dag feestelijk te vieren, al mocht de toestand op industrieel gebied veel te wenschen laten. Spreker uitte den wensch, dat het geschenk van de burgerij, door de commissie aangeboden, dankbaar zou worden aanvaard, als een bewijs hoezeer de ingezetenen van Schiedam het loffelijk streven van hun achtbaar hoofd waardeeren, en dat den burgemeester bij een goede gezondheid, de lust en de kracht mogen gegeven worden zich nog vele jaren te wijden aan de bevor dering van de welvaart en den bloei van Schiedam. In antwoord op deze toespraak, betuigde de jubilaris zijn hartelijken dank èn voor het kostbaar geschenk èn voor de bij de aanbieding daarvan gesproken woorden, die hem diep hadden getroffen en aangedaan, omdat hij daarin het bewijs zag der waar deering van hetgeen in die 25 jaar was tot stand gebracht; voor zich beschouwde hij ze als een prikkel voor de toekomst, waarin hjj, in hope op de medewerking van den ge meenteraad, zij n beste krachten zou blijven wijden aan den bloei van Schiedam. Dit oogenblik bovenal, zal hem onuitwischbaar in 't geheugen blijven. Nadat de aanbieding van het geschenk der burgerij had plaats gehad, was er recep ten raadhuize, welke druk bezocht werd, o. a. verschenen daar: de wethouders; de secre taris der gemeente, met de ambtenaren van de bureaux der gemeente-secretarie, die uit aller naam een toespraak hield onder aan bieding van een prachtige bloemen-corbeille waarin hij o. a. wees op de volharding van den burgemeester bij al zijn streven voorde belangen der gemeente en op de welwillend heid welke ieder hunner van den hoogste tot den laagste in rang steeds van hem mocht ondervinden; de politie; een depu tatie uit het korps officieren der dd. schut terij; een deputatie uit de commissie van toezicht op het hooger en middelbaar on derwijs; een deputatie uit de commissie van toezicht op het lager onderwijs: de directeur der gemeente-gasfabriek en drink waterleiding: het bestuur der typogra- fen-vereeniging «Adelphismus", dat bij monde van zijn voorzitter, den heer J. J. Soudan, den jubilaris, als beschermheer, een gouden eere-insigne met opdracht aanbood, bestaande in een gekroonde A omgeven door een laurier en een eikentakeen deputatie van het zang en reciteergezelschap der afdeeling Schiedam van het N. O. G„ die hem een lier van fraaie bloemen aanbooddeputaties uit de verschil lende kerkbesturen de pastoors der beide parochieën der R.-katholieken de beeren W. C. van Meegen en M. J. A. Lans de hoofden der christelijke en bijzondere scholen; een deputatie der Schiedamsehe Kunstvereeni- ging; een deputatie van oud-inwoners der voormalige gemeente Oud- en Xieuw-Mathe- nesse; een deputatie van de brandweer, en vele andere personen. Van twee tot vier uren kwamen tal van vrienden en belangstellenden den jubilaris hun opwachting maken. De talrijke bloem- geschenken, in zijn salons aanwezig, waren prachtig, en muntten uit door verscheiden heid van vorm. Van twee tot drie uur gaf de kapel der dd. schutterij een muziekuitvoering op de Groote Marktdie schier den geheelen dag door een dichte menschenmassa was bezet Van halfzes tot halfzeven was de Plan tage het vereenigingspunt. Daar werd door dezelfde kapel een volksconcert gegeven. Tijdens de uitvoering maakte de jubilaris met zijn familie een rijtoer door de gemeente, ook langs de Plantageoveral op zijn weg door de menigte met toejuichingen begroet. Te halfaclit begon de Markt weder dicht bevolkt te worden. De optocht van een 14-tal vereenigingen met banieren zou van de Koopmansbeurs zich allereerst richten naar de woning van den jubilaris. Deze optocht was samengesteld uit de volgende vereeni gingen en corporation: GraanmetersZakkendragersKolenme- ters; Gymnastiek- en Scherm vereeniging ïOlympia"Typografen-Vereeniging »Adel- phismus"; Christelijke Zangvereeniging ï>E1- thetho"; Tooneelvereeniging Thalia"Fan farekorps i Hallelujah"Gymnrfstiek- en Scherm vereeniging «Palaestra"Letterkundig Geschiedkundig Gezelschap «Cicero": Ver eeniging »Charitas"; Leerlingen van het GymnasiumSchiedamsehe Cricket- en Foot- ballclub »Hermes"; Schiedamsehe Bakkers- vereeniging »De Morgenster". Voorafgegaan door de muziek der schutterij, ging het in goede orde voorwaarts. De banie ren werden voor de woning des burgemeesters geplaatstde besturen schaarden zich in een kring, en de heer J. J. Soudan, president van de typografen vereeniging 7> Adelphismus" hield een toespraak, waarin hij zeide dat 't hem een genoegen en een eer was, namens de vereenigingen den burgemeester met dezen heuglijken feestdag te mogen gelukwenschen en hij de hoop voedde, dat 't hem gegeven mocht zijn, de crisis op handelsgebied te zien doorworstelen, tot heil der gemeente en in 't belang der vereenigingenwaarop de burge meester antwoordde en ten slotte den wencsh uitsprak, dat de vereenigingen mogen bloeien en parels vormen aan de stedekroon. Het fanfaregezelschap «Hallelujah" en de zangvereeniging »Eltheto" voerden eenige nummers uit. Xadat laatstgenoemde ver- eeniging den burgemeester een lauwerkrans had aangeboden en een défilé was gemaakt, vervolgde de optocht zijn weg. Toen de avond gevallen was, werd de fontein a giorno en met gas geïllumineerd, en had er een betooging plaats, die we óénig in haar soort noemen. Voor de woning van den burgemeester verdrong zich nl. meer dan een uur lang een dichte menigte, die niet ophield hem toe te juichen, en die hem zeker een onvergetelijk oogenblik in zijn leven ver schafte, toen hij met zijn gasten, familieleden en de leden der feestcommissie met hunne dames een wandeling om de fontein deed. Tegen tien uur verschenen de rijtuigen, die den jubilaris met zijn genoodigden, waar onder de leden der feestcommissie met hunne dames, naar de Westerhaven zouden brengen, waar een vuurwerk den feestdag zou besluiten. Dat nummer van het feest-programma was, ofschoon het laatste, niet het minst aantrekkelijkehet werd ontstoken over de breedte van het water, even voor de kleine brug. Op het feestterrein was eene a giorno verlichte tribune opgericht. Een gvoote menigte had zich ook naar genoemd terrein begeven eu kon er zich van overtuigen, hoe uitstekend dat zich voor een vuurwerk leent. Wat een heerlijk lichteffect verkreeg men daardoor op het water en wat eigenaardig teekenden zich die bootjes en die boomen aan den kant daartegen af, vooral met de Ben- gaalsche zon, die eerst alles in een groen en daarna in een rood licht hulde. Ook de vlet, waarop de muziek der schutterij zich bevond, die sierlijk met lampions behangen was welke zich als 't ware boven het water wiegden, al naarmate de vlet zich bewoog, verhoogde, het effect nog, en dan die muziek over het water; kortom, alles bij elkaar ge nomen leverde een phantastisch geheel op. De hoofdnummers van het vuurwerk, dat voortreffelijk slaagde en den vervaardiger, den heer A. Gall van Rotterdam, alle eer aandeed, waren een borstbeeld van den jubilaris, een veelkleurige molen en niet te vergeten het' laatste liommereen hulde aan den burge meester. In het midden van dit stuk prijkten de woorden«Leve P. J. van Dijk van Male- nesse" en daarnevens bevond zich aan weers zijden een bloemfontein. Bij dit nummer steeg de geestdrift van de menigte ten top en jubelende deden zij den burgemeester met zijn genoodigden uitgeleide. Hiermede was de feestdag ten einde. Is die voor den jubilaris een der schoonste in zijn loopbaan geweest, de le Juni was óók in den rechten zin een feestdag voor het volk, dat zich uitstekend heeft gedragen. We eindigen met den wensch, dat èn burgemeester èn burgerij indrukken zullen hebben ontvangen, die er toe zullen bijdra gen dien geest van eendracht en vrede te verhoogenwaardoor men in staat is ge meenschappelijke onheilen samen te dragen, gemeenechappelijken voorspoed dankbaar te genieten. Moge voor den jubilaris de le Juni een dag blijven, waaraan hij onder allerlei Om standigheden dankbaar zal terugdenken, een dag, wiens indrukwekkende oogenblikken hem moed en kracht zullen schenken om zijn gewichtige taak tot het einde te blijven ver vullen. Talloos waren de bewijzen van belangstel ling in den vorm van kaartjes, telegrammen en bouquette». Onder de geschenken den jubilaris aange boden, behoort ook een fraaie gedreven zil veren beker met een vrouwenfiguur in de rechterband een lauwerkrans houdende, van den heer II. Plant. De versiering van de fontein, bestaande in groen en bloemen, was aangebracht door den heer C. B. van Vooren. Eere aan de feestcommissie voor hare ijverige bemoeiingen en aan de politie voor het bewaren van de goede orde. ■Vrijdagavond vergaderde de katholieke kiesvereeniging De Grondwet te Schiedam. Aan de orde was het benoemen van afge vaardigden ter centrale vergadering van de katholieke kiesvereenigiogen in het hoofd kiesdistrict Schiedam. Een vijftigtal leden waren tegenwoordig, waaronder 40 kiesge rechtigden. Het bestuur achtte den toestand genoeg zaam bekend, dat de vergadering zich kan uitspreken over de vraag of het wenschelijk is eigen candidaten te stellen, dan wel samen te gaan met de anti-revolutionnairen. Het bestuur der centrale vergadering is meer geneigd tot het stellen van eigen candidaten, (Applaus) en het bestuur van De Grondwet eveneens, nu het aftredend kamerlid voor Schiedam, de heer Van der Borch vanVer- wolde, geen de minste toezegging heeft willen doen, om mede te werken, teneinde den druk der legerwet te verzachten. Daaren boven bestaat onder tal van katholieke kie zers in het district groote afkeer van de anti-revolutionnairen; velen hunner zouden niet op eeu anti-revolutionnair candidaat stemmen, als die gesteld werd; met name is dit het geval in Overschie en Kethel (Applaus). Het bestuur stelde dus voor, met een eigen candidaat op te treden. j Een tweetal leden bestreden dit voorstel sterk, omdat zij vreesden, dat de katholieken daardoor de liberalen aan de overwinning zouden helpen. Hiertegen kwam een ander lid met nadruk op. Hij wenschte niet langer vertrouwen te stellen in den heer Van der Borch, die bij zijne verkiezing had verklaard, dat de legerwet nog in eene verre toekomst lag, en dat hij in ieder geval zijne kiezers zou komen raadplegen, wat luj niet heeft gedaan. Daarenboven, de uitslag bij het stellen van een eigen candidaat zal waar schijnlijk zijnherstemming tusschen den liberaal en den katholiekwint bij de her stemming dan de liberaal, dan zullen niet wij maar de anti-revolutionnairen er de schuld van dragen. Het bestuur stelt voor tot stemming over te gaan. Een der leden stelt voor, zulks te doen met gesloten briefjes. Van verschillende zijden wordt daartegen de opmerking gemaakt, dat het reglement alleen geheime stemming voor persoonlijke quaestiën verlangt. De voorsteller meent, dat hier eene persoonlijke quaestie aanhangig isvoor of tegen den heer Van der Borch. De vergadering besluit echter met 34 tegen 6 stemmen tot hoofdelijke stemming. Alsnu wordt gestemd over het voorstel van het bestuurhet stellen van een eigen can didaat. Dit wordt met 32 tegen 8 stemmen aangenomen. Acht leden verlaten de vergadering. Tot gedelegeerden ter centrale vergadering worden gekozen de heerenmr. "W. H. Jansen, W, A. Nolet, Jac. J. G Nolet, C.J. Wouter- lood J.' T. Witkamp dr. P. J. Jansen en L. W, Jansentot plaatsvervangers de heeren M. L. Honerlage Grete, P. J. Lagenvev eu Jac. Engering. Een der aanwezigen beveelt ten zeerste aan, dat een conservatief candidaat gesteld worde, die tegen legerwet, leerplicht, schei ding van kerk en staat en vóór eene ge matigde protectie is. Het wordt zaak, eene groote conservatieve partij in de Kamer te vormen tegen de democratische strooming. Ook zal een protestantse!» conservatief bij herstemming met een liberaal gemakkelijker de stemmen der anti-revolutionnairen win nen dan een roomsch-katholiek. (Daverend applaus). De voorzitter gelooft, dat de gedelegeerden van deze wenken gebruik kunnen maken, en sluit de vergadering. Dinsdagavond vergadert het bestuur der centrale kiesvereeniging van het hoofd-kies- district. Maaslode Zaterdag jl., bij den tocht van HH. MM*, de Koninginnen door een gedeelte van liet Westland, werd enkele oogenblikken te Mon ster stilgehouden om het rijtuig van versche paarden te voorzienbij welke gelegenheid door de in rouw gekleede zesjarige Nancy van Luikkleindochtertje van den burge meester dier gemeente, aan H. M. Koningin Wilhelniina een fraaie ruiker werd aangebo den. Iets nieuws op het gebied der reclame mag met recht het «Geïllustreerd Nederlandsclt Reclameblad" genoemd worden, waarvan het eerste nummer bij den uitgever H. A. M. Roelants j r. te Amsterdam is verschenen. Dit blad, in twee kleuren gedrukt, ziet er zeer aantrekkelijk uit en getuigt van tact eu goeden smaak van den uitgever. Door goed geslaagde teekeningen der reclames evenzeer als door hare groepeering, waardoor alle tot haar recht komen, maakt dit blad een aange- namen indruk en levert het tevens het bewijs, dat deze onderneming met veel overleg is op touw gezet. De verspreiding van dit blad dat zooveel mogelijk geregeld om de twee weken verschijnen zal ten getale van 30,003 exemplaren in de grootste plaatsen van Neder-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2