A0. 1891. Woensdag 3 Juni. N°. 7768. Tweede Blad. KENNISGEVING. Vijf-en Bnitenlaiidsehe Berichtei Binnenlandscii e Berichten. -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het ontwerp in zake de robbenvangst in de Behringzee bij eerste lezing aangenomen. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te North Bucks in de plaats van den wegens onzedelijke handelingen van zijn lidmaatschap vervallen verklaarden Gladsto- niaan kapt. Verney, is de candidaat dier partij, de heer Léon met eene nog grootere meerderheid verkozen, dan zijn voorganger in *1889 verkreeg. De conservatieve partij heeft dus van het door haar uitgelokte schan daal niet het minste voprdeel getrokken. De beambten der omnibus- en tramway- maatschappijen te Londen zouden gisteravond eene bijeenkomst houden teneinde een ver zoek te formuleeren tot het invoeren van een werkdag van twaalf uren. Verdere meetings zijn ontworpen voor eiken avond gedurende deze week tot het organiseeren der beambten. Een comité, belast met het op touw zetten eener werkstaking, indien deze noodig mocht zijn, is reeds gevormd. Blijkens de jongste volkstelling is de bevol king van Ierland sedert 1881 met nagenoeg een half millioen verminderd. Van de steden nam de bevolkiDg toe in Belfast en af in Dublin. Het wetsontwerp, door de Engelsche regee- ring ingediend betreffende de visscherij in de Behringzee, houdt in, dat zoolang de wet van kracht blijft, er door geen Brilsche scheepsbemanning op robbenvangst in de Behringzee mag worden uitgegaan. Overtre ding hiervan wordt gestraft als een vergrijp tegen de koopvaardij wet van 1854; schip en lading zullen aan de kroon vervallen. Alle Engelsche zee-officieren worden gemachtigd Engelsche vaartuigen in de Behringzee te onderzoeken en op vermoeden van wetsover treding op te brengen. Een telegram van den kolonel-commandant der strijdmacht van de Britsche Zuidafri- kaansche Compagnie uit Manita van 12 dezer meldt dat zijne troepen door de Portugeezen zijn aangevallen nabij den heuvel Shua, op 6000 mijlen afstard van den weg van Massi- kesse. Na een gevecht van twee uren werden de Portugeezen tot den aftocht gedwongen. De bevelhebber der Portugeezen heeft den staat van beleg te Massikesse afgekondigd en allen vreemdelingen gelast het land te verlaten. De Daily Netvs verneemt uit Moskou, dat honderden Joden reeds naar Engeland voor uittrekken. Naar aanleiding der te Londen uitgesproken deelneming, vormden de Rus sische Joden eene vereeniging tot het bevor deren der emigratie naar Engeland. Zij verwacht nog voor den herfst, een 60,000 arme Joden in Engeland te kunnen ontschepen. BELGIE. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister Woeste, bij de behandeling der begrooling van onderwijs, eene subsidie vau 100,000 frs. aangevraagdten behoeve van scholen die kunnen geadopteerd worden. De heeren Fagnart, d'Andrimont en Buis hebben het voorstel bestreden, daar het naar hunne meening niets anders beoogt dan een officieeie bevoorrechting der clericale scholen ten laste der staatsscholen. In sommige organen der Belgische clericale pers wordt het denkbeeld der grondwetsher ziening heftig aangevallen. Vooral de Courrier deBruxelles en L'Ami de Ordre schrijven de beweging ten gunste eener uitbreiding van het kiesrecht toe aan het dryven dei- radicalen en der vrijmetselaars. De Indépen- dance maakt naar aanleiding daarvan de op merking, dat het dan toch een clericaal kabinet is, dat met de besluiten der vrijmet selaars-loges instemt en daaraan uitvoering wil geven. Uit Luik wordt gemrid, dat de troepen die de omstreken van Seraing bezetten weder naar hun garnizoenen terugkeeren. De werk staking is geheel geëindigd, bij Cockerill heb ben alle werklieden den arbeid hervat. De instructie, tegen eenige volksmenners geopend, wordt met strengheid voortgezetuit Brussel zyn aan de rechters te Luik dienaangaande bepaalde voorschriften gezonden. De justitie te Bergen heeft Vrijdagavond een onderzoek ingesteld in het gehucht Saint- Vaast, bij de voornaamste leden van de ver eeniging »la Solidarité". Verscheidene regis ters zijn in beslag genomen. DUITSCHLAND. Men verzekert dat de keizer den paus een telegram heeft doen toekomen, waarin dank gezegd wordt voor de toezending der encycliek, en 's keizers voldoening wordt uitgesproken over de krachtige wijze waarop de katholieke kerk wil medewerken ter oplossing van de maatschappelijke vraagstukken. In het Pruisische Huis van afgevaardigden deelde de minister-president Von Caprivi mede, dat het ministerie niet tot het besluit is kunnen komen, bij den Bondsraad een voorstel in te dienen tot verlaging der graan rechten aangezien geen algemeene nood heerscht, de vooruitzichten van den oogst beter zijn dan vóór veertien dagen, en geen algemeen voordeel van eene verlaging der invoerrechten te wachten is. Volgens particulier bericht uit Konstan- tinopelhebben gisternacht roovers den ïOrient"-trein te Tscherkesskoi doen ont sporen waarna zij de in de wagens aan wezige passagiers overvallen en medegevoerd hebben. De roovers verlangen een losgeld van 200,000 fis. De Duitscbe gezant Von Radowitz ontving van het departement van buitenlandsche zaken last om het bedrag, onder voorbehoud van de verplichting tot teruggave door de Turksche regeering, voor te schieten. De overige passagiers werden uitgeplunderd en werden nog door de roovers gevangen gehouden. P R A N K R IJ JL Een bij de legatie der republiek Haïti te Parijs ontvangen telegram meldt, dat de bevolking van Port au Prince den 28n dezer is te wapen geloopen. Ten gevolge der kracht dadige maatregelen, door de regeering ge nomen, werd het oproer echter spoedig onderdrukt en de rust hersteld. Alleen de provincie, tot welke Port au Prince behoort, is in staat van beleg verklaard; op andere punten des lands blijft het rustig. ZWITSERLAND. Voor het bondsgerechtshof te Bern zijn, naar aanleiding der verkiezingsonlusten in Tessino, n deu herfst van het vorige jaar, 30 conservatieven en 11 radicalen in staat van beschuldiging gesteld. Hierdoor zal zeker de opgewondenheid, die nog steeds in dat kanton heerscht, niet verminderen. Eenige dagen geleden heeft nog een twist plaats gehad tusschen den afgevaardigde Pedronani en den pastoor van Camorino, waarhij laatst genoemde ernstig aan het hoofd gewond werd. Tusschen den Italiaanschen consul te Lugano en het gouvernement van het Zwit- sersche kanton Tessino is een geschil ontstaan naar aanleiding der behandeling van Italiaan- sche onderdanen, in die streken gevestigd. De consul heeft de afzetting geëischt van den prefect. De bondsregeering noodigde de regeering van Tessino uit, nadere inlichtingen te verschaffen. O O S T E N R IJ E. De minister Taafe heeft in de Kamer mede gedeeld, dat er inrichtingen zullen gevormd worden tot onderzoek van het gehalte van levensmiddelen. In de hooge politieke kringen te Weenen acht men eene vermindering van graanrech ten onwaarschijnlijk. Volgens informatiën uit eene ten volle zekere bron is het nieuwe tractaat tusschen Italië eener- en Oostenrijk en Duitschland ander zijds reeds geteekend. E U S L A N D. De politie te Petersburg heeft het spoor ontdekt van een geheim genootschap tusschen revolutionnaire studenten der hoogescholen van Petersburg, Moskou, Kiew, Charkowen Kazan. Compromitteerende papieren werden in beslag genomen. ITALIË. Naar verzekerd wordt, heeft de paus in de gisterochtend gesprokene allocutie, welke ge heimgehouden wordt, zich uitgelaten over het arbeidersvraagstuk, dat in de jongste ency cliek uitvoerig behandeld is, en kwam hij tot het besluit dat samenwerking der regee ringen vooral noodzakelijk is voor de.aan wending der middelen, welke de kerk voor de oplossing der maatschappelijke geschil punten aangewezen heeft. SPANJE. In de dagbladen is een manifest openbaar gemaakt, onderteekend door 17 republikein- sche Kamerleden, waarin geëischt wordt afschaffing van de monarchie, inkrimping van de staatswerkzaamheid, herstel van het even wicht der staatsbegrooting, en herziening van de belastingen en octrooien. Door de werkstakers te Bilbao werd Zondag eene meeting gehouden. De commissaris van politie deed de vergadering uiteengaan en ontving bij de daaruit gevolgde opstopping een steenworp, waarop een geweerschot gelost en een werkstaker gedood werd. Het opstootje werd in den avond voortgezet, totdat de cavalerie een aanval deed om de grevisten uiteen te drijven. De stad is nu door de militaire macht bezet, de voornaamste leiders zijn gevangengenomen en de staat van beleg is over den omtrek van Bilbao afgekondigd. PORTUGAL. De Cortes zijn Zaterdag geopend. Het ministerie heeft zijn programma uiteengezet, hetwelk een gunstig onthaal vond. De staatsbegrooting beloopt in uitgaven 44,857 contos reis en in ontvangsten 42,917. A M E R I K A. De onlusten in Haïti duren voort. Enge land en Spanje hebben een oorlogsschip der waarts gezondenom hunne onderdanen zoo noodig, te beschermen. 9 A»oHtiK«RNispRiis, per kwartaal1.8 V franco per postdoor tiet gelieele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. B IT It B5 A D s BOlr K It S T It A AT, E 2 7. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf II Iedere gewone regel meer..-'tin. Driemaai. geplaatst wordt tegen twebhaac berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1890/91, door den Heet Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 29n Mei 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. t D TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Uit door de regeering aan de Tweede Kamer ingezonden opgaven blijkt, dat de actieve bestand delen der nalatenschappen, waarvan successie in 1890 is betaald, eene waarde hadden van f281.145.777 en het passief der nalatenschappen bedroeg f32.421.175; dat 11.873 nalatenschap pen, gezamenlijk ter waarde van f 10,556.816, COURANT.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5