i uitgeve¥TT odé. IrJ.fi.GlMÏM. A0. 1891 Donderdag 4 Jun N°. 7769 'OLI T I E. Feuilleton. Het goud van de Orion. "Vij f - ©n -v© ©r t i g- s t Jaargang. Versch nt dagelifks, uitgezonderd Dinsdag. Biiiteiilandsche Berichten. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 9 Juni ii. s. wordt aanbevolen de Heer G 0 U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet getieele Rijk Afzonderlijke iiominers J 1.85. - 2.50. - 0.10. BVUEAV: BOTERITBA.1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewon» reg»i. m»t inbegrip van eene Courant1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal heiekernl. Aaa liet commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een ceintuur, een lilnderporfemonnate met 16 ct.een zweep, een bril in een huisje, een bloed koralen oorbelletje, een zilveren kruisje, een R.-k. kerkboekje, een streng zwarte sajet, een pakje balljnen en een rolletje gele zj|dc, een hangslot, een wit kln- derscliorteen pakje theeeen groene beurs met 13 centen en een sleutel. ENGELAND. Het Lagerhuis keurde met algemeene stem men de tweede lezing der Behring-zee-hill goed en nam daarop in behandeling liet rapport over de wet tot wederinkoop van land in Ierland. De Gladstoniaan Dunn is te Paysley ge kozen met 4145 stemmen, tegen 2807 op den ur.ionistischen candidaat. De Daily Telegraph verneemt, dat er in de Russische gouvernementen Sembirsk en Samara ernstige boerenopstanden zijn uitge broken, waarbij reeds veel bloedvergieten heeft plaats gehad. De nieuwe conventie tusschen Engeland en Portugal betreffende het Zambezi-gebied is thans bekend. Elke partij behoudt het recht van voorkoop waar het vervreemding van landerijen betreft. Portugal waarborgt vrijheid van geloof binnen de koloniën in Oost- en Midden-Afrika. Gedurende 25 jaren zullen de Portugeesche transito-rechten voor Engelsche goederen 3 percent ai valorem be dragen. Edele metalen en gemunt geld blijven onbelast. De Engelsche regeering heelt zich gedurende 5 jaar het recht voorbehouden, de transito-rechten af te koopen door betaling van een millioen pond sterling De districten benoorden de Zambezi boven de Shire-rivier, alsook bezuiden de Zambezi boven de Luen- hara-rivier blijven vrij van die rechten. De Portugeesche goederen zullen gelijk voordeel genieten voor vervoer over landstreken van het Britsche grondgebied. Elke partij behoudt de bevoegdheid tot aanleg van spoorwegen en telegrafen over de wederzijdsehe territoriën, behoudens zekere controle. Geschillen hier over zullen worden beslist bij arbitrage. De contracteerende partijen erkennen de rechts krachtvan wederzijdsch gegunde mijnpachten. De scheepvaart op de Zambezi blijft onbe lemmerd. De Portugeesche regeering neemt aan een spoorweg te leggen tusschen de grens van het Britsch gebied en de kust langs de Pungwee. De daartoe noodige opmetingen moeten binnen een half jaar zijn afgeloopen, waarna de contracteerende partijen den termijn ter afdoening van het werk vaststellen. Mocht Portugal in gebreke blijven, dan mag de lijn door particulieren worden aangelegd. Voorts belast Portugal zich met den aanleg van een straatweg tusschen de Pungwee en de Britsche grenslijn. In het koninklijk paleis op Belmord is de influenza uitgebroken; vele onderhoorigen zij a er door aangetast. F E A N K It IJ K. De minister De Freycinet ontving Maandag morgen de afgevaardigden van de Kamer van koophandel te Lyon en een groot aantal lichamen en vereenigingen uit het zuiden des lands, alle belanghebbenden bij de vrij stelling der grondstoffen voor de zijdefkbri- cage. De minister verklaarde dat de regeering de ingebrachte bezwaren, die hij zeer gewich tig achtte, ernstig in overweging zal nemen. Bij den minister Ribot zijn op audiëntie ge weest de president der Kamer van koop handel te Marseille, en de afgevaardigde voor die stad, de heer Charles Roux; zij vestigden de aandacht van den minister op het feit, dat Creta prohibitieve rechten gaat heffen op buitenlandsch graan; dat het verdrag met Rumenië in Juli ten einde loopt, en dat Zwitserland een recht van 5 frs. gesteld heeft op vreemde zeep. Bij deze stappen, door anti-protectionisten genomen, kan nog gevoegd worden dat de Kamers van koop handel van Marseille, Bordeaux en Nantes zich gewend hebben tot den minister van koophandel, om hem te wijzen op de gevol gen die het hellen van een invoerrecht op koloniale suiker na zich zou kunnen sleepen. Uit het jaarverslag der Suez-Kanaal-Mij. blijkt, dat de gezamenlijke ontvangsten inl890 70 millioen fr. hebben bedragen, en de uit gaven 32,327,526 fr. Van de 3389 schepen voeren er 2457 des nachts door bet kanaal. Naar de vlag waren er 2522 Engelsche, 275 Duitsche, 169 Fransche en 144 Nederlandsche schepen. Het dividend bedraagt 86'A fr. per aandeel. In het rapportop de handelsbeurs te Parijs verspreid, wordt bevestigd, dat de graanoogst middelmatig zal zijn en slechts 2/3 van den gewonen oogst zal opleveren. De Kamer heeft zich veveenigd met de cijfers der regeering betreffende wollen stof fen in verschillende soorten. Volgens een bericht uit Rome aan het Journal des Debate, schijnt de heer Crisp de hoop opgegeven te hebben weer aan het bewind te komen. Aan een zijner partijge- nooten schreef de ex-premier dat hij in dit zittingsjaar niet meer aan de parlementaire werkzaamheden zal deelnemen, en dat z. i. de oppositie het best zal deen met zich rustig te houden tot in November. BUITSCItLAND. Het wetsontwerp, betreffende de uitbeta ling der ingehouden toelagen aan de bisdom men, is door liet Huis van afgevaardigden, overeenkomstig de voorstellen der commissie, met slechts geringe daarin gemaakte wijzi ging, bij tweede lezing aangenomen, nadat Caprivi had verklaard, daarmede in te stem men. De nationaal-liberalen en vrije conser vatieven stemden tegen. Ten gevolge van eene overeenkomst tus schen de Porte en den gezant Von Radowitz, werd er besloten dat het losgeld, door de roovers, die den trein deden ontsporen, ge- Roman van II. ROSENTHALBonin. 55. Was 't wonder, dat al de moeite van den goeden oom, om het jonge paar door scherts en jok tot eenige vertrouwelijkheid en opgewektheid te nopen, vergeefsch was 7 Geen geestig gezegde, geene toespeling op het geluk van een door liefde geheiligde!) echt, zelfs niet de rijkelijk toegediende champagne bracht eenige toenadering tusschen die twee, en het einde was dat Willem het meisje wonderlijk terughoudend, veel te schuw voor eene welopgevoede en reeds de eerste jeugd ontwassen dame vond. Vreemd genoeg werd hij door die ervaring niet zoo bijzonder teleurgesteld, wat bij eene diep gewortelde liefde toch wel het geval zou geweest zijn. Veel minder opgewekt dan hij gekomen was, verliet hij het huis van den heer Lombardi en de eerstvolgende dagen wist hij niet recht, hoe hij 't •met zich zeiven had. Hij geloofde vast dat het liefde was, die hem tot dit meisje aantrok, maar dan was het in elk geval geen gelukaanbrengende, geen betooverende, hartelijke, gloeiende liefde. Zij was veeleer een pijt.iijke, drukkende last. Zoo verliepen maanden. Willem ontmoette Flora wel weder, maar hunne verhouding bleef dezelfde. Geen spoor van gemeenzaamheid of toe nadering openbaarde zich. Veel beter vlotten de zaken aan de fabriek. De nieuwe toestellen vingen aan te werken en da ver wachte bestellingen kwamen geregeld in. Eei lang prijkten de schoone gekleurde stukjes glas uit de glasblazerij te Murano in de St.-Marcus-kerk en schitterden in het gedempte licht van het inwen dige der kathedraal met betooverenden glans, beiden, den vromen kerkganger en den spiedenden kunstkenner, met bewondering vervullende. De heer Lombardi was op weg een zeer gegoed man te worden en Willem was in staat de renten van zijn kapitaal af te lossen en bij de hoofdsom te voegen. Om dezen tijd kwam weder een brief van Njet ta. Zij schreef «Geliefde John I Wij zijn nu in Augustus en hot is bij ons heerlijk mooi weer. Al de sneeuw van de ber gen is ontdooid en in de dalen, waar de noor denwind geen toegang heeft, bloeien duizenden bloemen. Het heeft mij zeer verheugd, dat gij dat dure glas uitgevonden hebt. Ik wist wel, dat voor u niets te moeilijk is, omdat gij alle boeken van buiten en van binnen kent. Gij zijt nu al een jaar weg en bet spijt mij, dat gij nog langer weg wilt blijven. Waarom nu nog meer geld te willen verdienen, heer 7 Gij hebt geld genoeg, ik erf eenmaal honderd duizend rijksdaalders en bezit van moederszijde nog een huis te Mandal met een pakhuis. Waarom is dit alles nog niet genoeg 7 Verbruiken kunnen wij het toch niet, en al heeft een fijn heer, zooals gij zijt, meer noodig dan de men- schen hier, met zooveel geld als wij te zamen hebben, kan men tocli zeer goed huis houden. Gij kunt er nog wel paard en rijtuig bij houden, als gij dit verkiest. Ik denk wel eens: ik wou wel, dat gij niets bezat; ik zou er u, dunkt mij, nog liever om hebben, want wat beteekent geld, vergeleken bij de liefde 7 Uw laatste blief was niets vriendelijk en gij meent, dat uw hart niet vatbaar voor liefde is. Daar in den vreemde, dat is natuurlijk, komt zij niet, maar als gij maar eenmaal hier terug zijt en ziet, hoe lief ik u heb, dan zult gij mij ook wel gauw liefkrijgen. Dit moet zoo wezen. Eu al ware bet zoo niet, zouden wij toch gelukkig zijn, want gij zijt zoo geheel anders dan andere mannen, zijt vriendelijk en goed, niet ruw en boos, en als gij lacht, wanneer ik eene domheid doe, dan nog is die (ach zoo goedig en het is mii of ik den hemel zie opengaan en ik begeer niets meer. Dat gij weerkomt, daar ben ik zeker van, want gij hebt het beloofd en wat gij beloofd hebt, dat doet ge ookvan valschheid hebt gij geen begrip. Met een man op het eiland, die tegen mij kwaad van u sprak, heb ik zoo goed afgerekend, dat hij het nu wel laten zal. Het is een lomperd en boos is hij ook. Ik haat den kerel en als hij mij nog eenmaal in den weg komt, dan trap ik hem dood. Mijn vader is gezond en op de werf is het druk. Hij bouwt nu >aen schip, dal met koper beslagen wordt. De teekening moest uit Christiaansand komen en toen heeft hij ge zucht «Och, was John nog maar hier Gijlieden had het best buiten de Christiaan- samlsche brillendragers kunnen stellen. Draag toch nooit een bril, heer I dat staat leelijk. Nu weet ik niets meer. Schrijf nu gauw een vriendelijken brief terug. Ik druk duizend kussen op dit blad. Zend er mij maar éen weerom. Uwe eeuwig getrouwe Njetta." WortU vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1