eïscht, aan Duitschland terugbetaald zou •wórden- Keizer Wilhelm is Maandagmiddag met zijn gemalin naar Kiel vertrokken. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft, na een langdurig debat, het ontwerp in zake het bestuur der plattelandsgemeenten met 266 tegen 99 stemmen aangenomen. Het Heerenhuis is tegen 12 Juni bijeen geroepen. Evenals de orde der Franciscanen in Hongarije, weigert ook die der broeders van barmhartigheid de nieuwe, door den paus vastgestelde statuten te erkennen. Te Pres burg hebben alle novices in het klooster dier orde bet geestelijk kleed afgelegd en zijn zij in het burgerlijk leven teruggekeerd. OOSTENRIJK. Met het oog op de anti-Duitsche betoo gingen, welke te Praag hebben plaats gehad, is bepaald, dat de keizer de nationale ten toonstelling aldaar niet zal bezoeken. De minister-president, graaf Taafïe, heeft bij den Rijksraad het ontwerp eener nieuwe socialisten-wet ingediend. Ds minister van koophandel heeft bij de Kamer van afgevaardigden een ontwerp inge diend ter inlijving van de haven Triest bij het Oostenrijksch-IIongaarsch douane-gebied en ter goedkeuring van de inlijving van Fiume. ITALIË. Ernstige wanordelijkheden zijn uitgebroken te Savona. Het volk wilde een paar perso nen bevrijden uit de handen der agenten dezen maakten van hun wapenen gebruik, waarop bet gepeupel de politie aanviel. Twee agenten werden gedood en twee gewond. Maandag is een geheim consistorie gehouden, waarin mgr. Rotelli, nuntius te Parijs, en mgr. Gruscha, aartsbisschop van Weenen, den kardinaalshoed hebben ontvangen. Tevens werden twintig geestelijken tot bisschop ver heven een van hen zal den titel dragen san bisschop van Angola en Congo. Naar men zegt, is de paus in zijn korte toespraak' nog teruggekomen op de sociale quaestie en acht Z. H. de samenwerking der regeering met de kerk noodzakelijk voor een goede oplossing der maatschappelijke vraagstuk ken. De afgevaardigden der Italiaansche veree- nigingen voor het tot stand komen van den wereldvrede hielden Zondag te Milaan een bijeenkomst, waarin besloten werd te Rome een internationaal congres te organiseeren ook werd de wensch uitgesproken, dat een groot siantal afgevaardigden liet be ginsel van arbitrage en algemeene- ontwa pening zullen voorstaan. S P A K J E. In de Cortes is de beraadslaging aangevan gen over het ontwerp tot verlenging van liet octrooi der nationale bank. De republikeinen bestrijden artikel 1. Te Bilbao is de orde hersteld. De phylloxera richt groote verwoestingen in de provincie Galiicie aan; de wijnoogst is verloren. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 1 dezer gemeld De fxnancieele toestand is zeer ernstig. Inleggers nemen in massa hun gelden uit de banken terug. De Braziliaansche regeering heeft, naar men bericht, veertig in Brazilië gevestigde Russische kolonisten voor hare rekening naar Rusland gezonden, om hunne vroegere land- genooten tot landverhuizing op te wekken. Zij doet dit, omdat het Russische postbestuur alle brieven van naar Brazilië verhuisde per sonen opent en ze vernietigt, wanneer zij aansporingen tot landverhuizing bevatten. Biniienlandsche Berichten. SCHIEDAM, 3 Juni 1891. De burgemeester heeft het volgende schrij ven ontvangen vanwege Hare Majesteit de Koningin-Regentes. Aan den WelJSdel Oestr. Heer Burgemeester van Schiedam. "s-Gravenhage, 2 Juni 1891. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer U Wel Edel Gestrenge en den ingezetenen Uwer gemeente Hoogstderzdver dank te betuigen voor de hulde gebracht aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes op Zaterdag 30 Mei 11. Be Particulier Secretaris van Blare Majesteit de Koningin-Regentes S. M. S. DE Ranitz. Onwillekeurig hebben wij in het verslag betreffende de feestviering van onzen burge meester verzuimd te vermelden, dat de fontein op Jr' Markt niet is de door velen veronder stelde fontein, die ten vorige jare op de tentoonstelling van kunstnijverheid heeft dienst gedaan, maar dat zij door dezelfde firma H. van der Heijden vader en zoon, loodgieters en zinkwerkei's alhier, in den be trekkelijk korten tijd van 14 dagen werd vervaardigd. Ook meenen wij niet onopgemerkt te mogen laten de versiering rnet fraaie planten en bloemen, welke in het sigarenmagazijn slnsulinde" van den heer A. 't Hart aan de Hoogstraat bij deze gelegenheid was aange bracht. Gisteravond vergaderde de Roomsch-katho- lieke centrale kiesvereeniging Recht voor Allen" te Schiedam tot het stellen van een definitie ven candidaat voorde Tweede Kamer, voor het hoofdkiesdistrict Schiedamzij koos daarvoor mr. P. M. Engelberts, burgemeester van Zandvoort. Maandagnamiddag is de 12-jarige J. H. Töns, wonende in het Groeneweegje, van het dak van de branderij »de Ooievaar" aan den Noordvestsingel gevallen, waardoor hij den rechterarm heeft gebrokenen het hoofd inwendig zoo zwaar moet zijn gekneusd, dat hij niet buiten levensgevaar moet verkeeren. Hij was op dat dak geklommen om vogel nesten uit te halen. H. M. de Koningin heeft f 1500 en H. M. de Koningin-Regentes f 1000 geschonken aan de algemeene armen van Rotterdam. II. M. de Koningin-Regentes heeft f50 toegezegd voor een aanmoedigingsprijs op de te Kuilenburg te houden landbouwtentoon stelling in Augustus. Naar men verneemt, zullen de Koningin en de Koningin-Regentes dezen zomer O ranje-Nassau'soord" bezoek en De heer Bunk, die Zaterdag te Rotterdam het kinderkoor zoo voortreffelijk leidde, dat de Koningin-Regentes hem aan zich liet voor stellen en hem opdroeg haren dank en dien van Koningin Wilhelmina over te brengeu aan allen die tot het welslagen hadden mede gewerkt, heeft om zich van die eervolle opdracht te kwijten eene circulaire gericht aan de hoofden der 65 scholen, wier leerlin gen medezongen. De minister Hartsen heeft zich gisteren naar het paleis Het Loo begeven; vermoe delijk ter nadere bespreking met de Koningin- Regentes in zake de beslissing van den czaar van Rusland aangaande de Lawa-quaestie. Bij kon. besluit is bepaald dat de stem briefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van 4e Staten-Generaal in de hoofd kiesdistricten Brielle, Helder, Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg en Zieriksee, op Dinsdag 9 Juni in te leveren, zullen geopend worden op Donderdag li Juni. De minister van koloniën brengt ter open bare kennis, dat in het jaar 1891 ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië kunnen worden gesteldu. om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst 28, h. om in rechterlijke betrekkingen aldaar te worden geplaatst 10 personen. De helft der plaatsen voor ieder der twee soorten van betrekkingen is beschikbaar voor ben, die zullen slagen in het groot-ambtenaars examen en de wederhelft voor ben, die geslaagd zullen zijn in het examen, bedoeld bij ait. 92, 2e lid der wet op het hooger onderwijs. Biedt ziel» geen voldoend aantal personen van eene der beide categoriën aan, dan zullen, zoo mogelijk, in plaats van de ontbrekenden, personen worden uitgezonden, die in de andere categorie vallen. Zij. die ter beschikking van den gouverneui- generaal wenschen te worden gesteld, moeten daartoe het verzoek doen aan den minister van koloniën bij een request op zegel, de geslaagden in het groot-ambtenaars-exameu binnen veertien dagen nadat hun liet getuig schrift daarvan zal zijn uitgereikt, en de geslaagden in het examen bedoeld bij art. 92, 2e lid der wet op het hooger onderwijs binnen zes weken na bekendmaking. (Men zie verder de St.-Ct. van 31 Mei/1 Juni.) Het volgende examen voor commies der posterijen zal in October of November a. s. 4e 's Hage worden gehouden. Deelneming daar aan zal openstaan voor de surnumerairs, die bij kon. besluit van 2 Mei 1889 of vroeger zijn aangesteld. Het rijks-cachet no. 19 voor het zegelen van stalen en monsters, in gebruik geweest bij de ambtenaren te Rotterdam, is den 7n Mei jl., by den brand in het entrepot aldaai', in het ongereede geraakt en niet terugge vonden. Naar aanleiding hiervan is door den minis ter van financiën bepaalddatter voorko ming van misbruikgeen merken, met dat cachet na genoemden dag gesteld, voor geldig mogenf worden gehouden, maar dat, bij ont dekking van zoodanige merken, daarvan da delijk aan den hoogsten ambtenaar in loco kennis moet worden gegeventeneinde te onderzoeken wie ze heeft gesteld en waar dat werktuig zich bevindt. Het voornemen bestaat in »Arti" een tentoonstelling van Hollandseh moderne kunst te organiseeren, bij het bezoek van den Duitsclien keizer aan Amsterdam.- Bezitters van, meesterstukken onzer hedendaagsche schilders zullen worden uitgenoodigd tijdelijk hun schilderyen voor bedoelde tentoonstelliug af te staan. Te Breda heeft Zondag jl. de opening plaats gehad van de miniatuurtram met petroleum- motor tot in het Mastbosch. Dit nieuwe ver voermiddel, liet eerste van dien aard in ons land, kon den geheelen dag nauwelijks de massa's, die liet bosch wenschten te bezoeken, vervoeren. Door den heer A. van Pelt, te Nijmegen, is vergunning gevraagd tot het in exploitatie brengen van eene stoom-vélocipède, systeem Serpollet te Parijs, voor het traject St.-Anna naar Nijmegen en tevens vrijdom van tolrecht voor dat vervoermiddel. •Maandagmorgen omstreeks haifvijf is schip per P. de G., vanVianen, op droevige wijze in de rivier de Lek verdronken. Hij wilde van daar met zijn vaartuig naar Rotterdam vertrekken, doch toen hij door de schipbrug voer, haperde het roer en de 71-jarige man sloeg overboord. Hij trachtte ziel» te redden, doch de stroom was hem te sterk. Ook de knechts van de schipbrug konden hem niet helpen en moesten den ongelukkige in de diepte zien verdwijnen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Helmond werd Maandagnacht eene menigte vensterruiten ingeworpen. Verschei dene fabrieken en vele particuliere woningen moesten het ontgelden. Eéne fabriek telde den volgenden morgen meer dan vijftig gebro ken ruiten. De rijkspolitie doet haar best de baldadigen op het spoor te komen. Te Breda is liet dertienjarig zoontje van den lieer v. E., dat Zaterdagmiddag met an dere jongens op een afgelegen plek was gaan baden, aldaar verdronken. Zijn lijk werd eerst Zondag opgehaald. Rotterdam. Op Fijenoord zullen van gemeentewege weder groote werken onder nomen worden. Van de rivier af zal op de plaats, waar vroeger de zoogenaamde Oude Huizen stonden, dwars door den Fijenoord- dijk tot aan de Öranjeboomstraat een haven gegraven worden. Een bouwmanswoning, die op het terrein stond, is reeds afgebroken. Over de doorgraving van bovengenoemde!» dijk zal een ophaalbrug gemaakt worden. Ten dienste van dat werk is men langs het onbe bouwde gedeelte van de Roentgenstraat reeds begonnen met het maken van een hulpspoor baan. Botterdam. Door den heer Max Eber- hardt, ingenieur te Luzern (Zwitserland), is een brandbluschmiddel uitgevonden, dat zoo wel in Zwitserland als in Italië reeds veel opgang heeft gemaakt. Het toestel bestaat uit een pakket, bevat tende eene in water oplosbare compositie, en een blikken bus waarin eene vloeistof. De inhoud van beide voorwerpen wordt opge lost in een vat, waarin 200 liter water zijn, en is dan terstond voor het gebruik gereed. Elk hol voorwerp, waarmede het vocht over het brandende voorwerp kan worden geworpen of uitgestort, is geschikt om bij blussching dienst te doen. De vloeistof is onschadelijk en oefent geen nadeeligen invloed op brandspuiten of slangennoch op de- geblusehte voorwerpen. Het preparaat bluscht brandende petro leum, hars, teer, olie enz. Heden wordt eene proef alhier genomen op het exereitieterrein aan de Linkerrottekade. Maassluis. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad werden de voor waarden vastgesteld waarop aan de heer en Halbertsma Cramer te 's-Hage concessie wordt verleend tot den aanleg en de exploi tatie van een tramweg van Delft over Naald wijk, De Lier naar hier, en werd daarbij het voorstel om des Zondags slechts twee treinen in iedere richting door de kom der gemeente te doen loopen, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, verworpen. Amsterdam. Onder leiding vanjhr.mr- Quarles van UITord werd Maandag alhier de- jaarvergadering van afgevaardigden der »Maat- schappij van Weldadigheid gehouden. Uit het jaarverslag van den directeur, den heer Löhnis, bleek dat, niettegenstaande het ongunstige weder in 1890, op het landbouwbedrijf f5520 winst was behaald. De veestapel telde ultimo December 245 runderen, waaronder 112 melkkoeien. Met de houtteelt werd krachtig voortgegaan en opnieuw 6 hectare boscls aangelegd, zoodat thans 435 hectare beplant zijn. De fabrieksarbeid leverde minder gunstige resultaten. Het aantal vrijboerengezinnen bedroeg 212, dat der arbeidersgezinnen 87 en 164 be- stedelingea. Er werden 10 nieuwe gezinnen-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2