Mr. J.G. GLEICHMAN. Maandag 8 Juni. N°. 7772. Eerste Blad Kennlsgev ng. in bet Mistrict ScMeiai A0. 1891. VERKIEZING Vijf-en Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bericht aan Zeevarenden. Biimenlandsche Berichten. -veertigste Jaargang. UITGEVER: J. ODÉ. De burgemeester van Schiedam vooreen LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal HW1 1.S5. - 2.50. - 0.10. KOREA V: BOTBRSTKAAT, E 2 7. AnveKTKNTIKPRUS: van 110 ge«mia regels Uiet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twekmam. berekend. abonnementsprijs, per kwartaal franco per'post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nominers Vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi ging, voorkomende in de Nederlandsche Staats courant van den 3den dezer, luidende als volgt Torpcdo-oefenlngnterreln In het Volkerak, 5e district. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat vanaf half Juni tot half Juli a.s. oefeningen met ongeladen electro-schoktorpedo's zullen gehouden worden in het Volkerak5e district, ter hoogte van het fort De Buijter, buiten het betonde vaarwater. Het terrein, dat geheel voor de scheepvaart is afgesloten, zal aangeduid worden dooreen of twee witte tonnen beneden de thans aanwezige witte boei no. 10. 's-Gravenh age, 2 Juni 1891. De Minister voornoemd voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) H. M. v. d. WJJCK. Schiedam, 6 Juni 1891. Da Burgemeester voornoemd, v\N DIJK VAN MATENESSE. De liberale partij' in het kiesdistrict Schie dam is zeer gelukkig geweest in heistellen van een candidaat voor de aanstaande verkie zingen. Zij heeft het oog laten vallen op een man, die èn om zijn karakter èn om zijn talenten èn om zijn practisehe bekwaam heden een sieraad van zijn partij niet alleen, maar ook een sieraad van de gansche volks vertegenwoordiging mag genoemd worden. Welnu, de heer GLEICHMAN heeft decan- didatuur voor ons kiesdistrict aangenomen, en zal, mocht hij op meer dan een plaats wor den gekozen, zitting nemen voor het meest bedreigde district. We hebben niet te zoeken naar argumen ten, om deze candidatuur bij de kiezers aan te bevelen. De heer GLEICHMAN heeft een eervolle loopbaan als staatsman achter zich. Als mi nister van financiën opgetreden, vond hij de schatkist in een berooiden toestand. Er moest een leening worden aangegaan, zoo tot dek king van tekorten als tot uitvoering van groote openbare werken. De leening werd uitge schreven, maar als goed financier diende de heer GLEICHMAN onmiddellijk een ontwerp van wet in, waardoor rente en aflossing dier leening werden gewaarborgdde verhooging van successierechten in de rechte lijn. Hoe hij verder over ons belastingstelsel denkt, blijkt uit zijn in den afgeloopen win- ter gehouden rede. j»f'Verteringsbelasting in handen van de ge meenten, inkomstenbelasting b\j het rijk. Afschaffing van drukkende accijnzen, en als equivalent daarvoor verhooging van alle successierechten, ziedaar wat de practisehe staatsman beoogt. En getuigt ook niet het door den heer GLEICHMAN ingediende voor stel tot belasting van het kapitaal in porte feuille of de effectenbelasting van inzicht in de belangen des volks? Sedert 1880 heeft de heer GLEICHMAN zitting als lid der Tweede Kamer voor Am sterdam. Terwijl van sommige Kamerleden moet gevraagd worden, wat hebben ze er toch wel uitgevoerd, kan de heer GLEICHMAN wijzen op daden. Alweder kunnen we wijzen op zijn pogingen om de belastingen te ver beteren. Toen in '83 een ontwerp inkwam tot weder invoering der zoo gehate graanrechten, diende de heer GLEICHMAN met eenige medeleden een tegenontwerp in, waarbij de invoering van een inkomstenbelasting werd voorgesteld. Bovendien is zijn strijd in 1885 gevoerd tegen de fixeering der vier vijfden van het personeel aan de gemeenten genoeg bekend. De practisehe man zag met zorg den financieelen druk, vooral in de groote ge meenten aanwassen, en legde den vinger op de wonde. Aan de werkzaamheden tot herziening der Grondwet nam hij ijverig deel. Om vrij en frank als volksvertegenwoordiger te kun nen optreden, offerde hij het commissarisschap bij de Nederlandsche bank op en ontdeed zich van zijn "aandeelett. Zoo handelt een eerlijk man! De heer GLEICHMAN heeft met eenige andere eminente Kamerleden voor de gewij zigde schoolwet gestemd. De strijd over de school bedierf de politieke atmosfeeren -ot lieden verheugt hij zich, aan de zuivering daarvan te hebben medegewerkt. Stippen we nog aan, dat de heer GLEICH MAN voorzitter is geweest der commissie tot voorbereiding van de onlangs in werking getreden pensioenwettendat hij de spoorweg overeenkomsten op financieele gronden heeft bestreden, waarbij de aandeelhouders van den Rijnspoorweg zoo wel zijn gevaren, en dat hij zich heeft verklaard vóór de belasting voorstellen der heeren Borgesius c. s. Vergeten we ook niet, dat herhaaldelijk de heer GLEICHMAN tweede candidaat voor het voorzitterschap der Tweede Kamer is geweest, en dat in de sectiën der Kamer waarin liberalen de meerderheid hadden, de heer GLEICHMAN bijna altijd als voorzitter of als onder-voorzitter, d. i. rapporteur, fun geerde. Getuigt dit alles van de hooge achting zijner medeleden voor zijn persoon en zijn talenten, voor de kiezers in ons district is hetgeen we schreven het bewijs dat onze candidaat een man van beteekenis is. Wij gaan ten strijde, niet voor een onbe duidendheid, we kampen voor een man, door het gansche land met eere genoemd. Tot getrouwe opkomst ter stembus behoe ven de Schiedamsche kiezers juist niet te wor den opgewekt; maar de tijdqji zijn ernstig; van de richtingwaarin de volgende vier jaren zal worden geregeerd, hangt zeer veel af. Laat ons daarom dankbaar zijn, dat we met een gerust hart ons stembiljet in de bus kunnen werpen, omdat we stemmen op een eerlijk man, wien zelfzuchtige en eerzuch tige bedoelingen vreemd zijn. Trachten we daarom als een eenig man het district Schiedam de eer te verschaffen, vertegenwoordigd te worden door SCHIEDAM, 6 Juni 1891. Wij zijn in staat mede te deelen dat de burgemeester, aan het hem van verschillende zijden te kennen gegeven verlangen willende voldoen, de bronzen groep van Boisseau, La dèfense du foyer (de verdediging van eigen haard), hem namens de burgerij dooi de feestcommissie aangeboden, ter bezich tiging zal stellen in de raadzaal op Maandag 8 .Tuni e.k., van des voormiddags 10 tot des namiddags 6 uur. Van de Markt op 4 Juni jt„ den feestdag van onzen burgemeester, heeft de heer J. van Diggelen, photograaf alhier, een drietal photographieën in 2 soorten op getint karton, salonformaat, 40 bij 50 cM, en kabinetformaat vervaardigd, welke het marktplein te aanschouwen geven op 't oogen- blik waarop de fonteiu gereedkwam, bij het zingen der schooljeugd en bij de muziek uitvoering. Met deze zeer goed geslaagde photographieën, voor matigen prijs bij den heer Van Diggelen verkrijgbaar, heeft hij zeker hun, die een herinnering aan dezen feestdag wenschen te bezitten, veel genoegen gedaan. De hertogin van Albany, zuster van onze Koningin-Regentes, zal zich met hare kinde ren in den nacht van 10 dezer van Queen- borough via Vlissingen naar het Loo begeven. Op 3 Juni zijn aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage uitge wisseld de akten van bekrachtiging van de namens Nederland en het Duitsche rijk op 15 November 1889, onderteekende verklaring, betreffende maatregelen tegen den zooge- naamden handel in jeugdige vrouwen en meis jes. Opzienwekkender en stuitender toestand dan te Schiedam, heeft de verwarring van het oogenbiik nergens in het leven geroepen. Aan Van der Borch is door de bondgenootea de dienst opgezegdde vrienden van Schaep- man hebben nog getracht hem te redden; men heeft verklaringen van hem gevraagd, in de hoop dat zij hem aannemelijk zouden maken in de oogen der dissenters". Maar het heeft niet mogen baten; de verklaringen waren dubbelzinnig; die aan Vlaardingen luidden anders dan die aan Schiedam. Nu besloot de kiesvereeniging eenen eigen candidaat te stellen of eigenlijk geen eigen candidaat, maar eenen geleenden. De uitverkorene is de heer Engelberts, bur gemeester van Zandvoort; dezelfde, dien de ndissenters" eerst bestemd hadden om in Beverwijk gesteld te worden tegenover den candidaat der »Roomsche anti-revolution- nairen". Men was van oordeel, dat b\j her stemming de mannen van Kuyper eerder op den candidaat der Roomschen zouden stemmen, als deze protestantsch, dan als hij Roomsch was. Er wordt dus gespeculeerd op de stem men van hen, wier candidaat men den voet wil lichten Men heeft hier - eene herhaling van het onzedelijke spel, indertijd gedreven met de candidatuur van S. Gille Heringa, en later van De Casembroot te Delft. Met eenen man van de eigen beginselen durft men niet voor de kiezers komen; daarom moest liet een conservatief zijn; en de conservatieven -zijn bereid zich tot alies te leenen. De heer Engelberts is zeer toeschietelijk; bij heeft het voor de ultramontaansche kiezers zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Hij is tegen de legerwet, tegen de uitbreiding van het kiesrecht, tegen eene inkomstenbelasting, ja, waar niet al tegen, als het de heeren maar behagen kan. Zelfs wat wil men meer is hij voor de missie bij den paus! Wie nog eenig besef heeft van waardigheid, van den ernst van het verkiezingswerk, kan met dit onzedelijk spel niet meedoen. De kiezers van Schiedam zijn geroepen, een indrukwekkend protest in te leveren tegen een zoo ergerlijk geknoei. Van liberale zjjde wordt hun aanbevolen de heer Gleichman, een waardig man, een man van beginselen. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1