PORTUGAL. De politie te Lissabon heeft Zaterdag jl., beslag gelegd op alle exemplaren van een voor de eerste maal verschijnend dagblad de Opstand en de verdere uitgifte verboden. AMERIKA. De minister van landbouw, Rusk, heeft een uitvoerig reglement vastgesteld voor de sche pen, welke vee vervoeren. Deze moeten voor zien zijn van een door den minister af te geven, voor een jaar geldig certificaat, waarop o. a. het aantal stuks vee. dat het schip mag vervoeren, is vermeld. Verder schrijft het reglement voor, welke ruimte op het dek voor het vee mag worden bestemd, alsmede welke inrichtingen moeten worden gemaakt ten gerieve en ter beveiliging van het vee. Binneulandsche Berichten. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is aan dr. M. de Vries, met ingang van 15 September e.k., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden. SCHIEDAM, 9 Juni 1891. Bij de heden in het district Schiedam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn door de kiezers het volgend aantal stem briefjes ingeleverd: Aantal Ingeleverde Kiezers. Stembriefjes. Schiedam (1ste Afd.) 900 850 (2de 302 209 överschie 319 264 Schiebroek 40 20 Kethel 157 134 Ylaardingen 864 682 Vlaardinger-Ambaeht 113 93 2318 zoodat 467 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. - Bij de verkiezing in 1888 (vacature rar. J." G. Patijn) werden door 2671 kiezers 2413 stembiljetten ingeleverd. Van de gelegenheid, gisteren onzen stad- genooten gegeven, om het gedenkstuk door de feestcommissie namens de burgerij den burgemeester op zijn 25-jarig jubilé aange boden ten raadhuize te bezichtigen, werd gedurende den ganschen dag door zeer velen gebruik gemaakt. Over het algemeen was men blijkbaar zeer ingenomen met de keuze van de feestcommissie. Naar wij vernemen, is onze stadgenoot de heer J. J. van Raab van Canstein, met al ajjne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De persoon van L. v. S., die jl. Vrijdag uit de Maas werd gehaaid, heeft'den volgenden dag hersteld het ziekenhuis alhier verlaten. Door de politie is opgespoord en aangehou den de persoon van M. de R., die op Maan dag 1 Juni jl. bij een ingezeten alhier op een briefje,valschelijk onderteekend met den naam van een inwoner van Maassluis, f5 wist te krijgen. Hij is naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht. De persoon van P. v. G., werkzaam in de stoombranderij van den heer Th. C. Melchers aan den Noordvestsingel alhier, die zich in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. in die fabriek heeft schuldig gemaakt aan diefstal van eene portemonnaie met f14 uit een broek van een zijner mede-werkliedenis door de politie aangehouden. Die persoon bleek zich daar onlangs ook aan diefstal van koper te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den loopjongen O. van den winkelier Gabel aan de Hoogstraat alhier, die daar reeds geruimen tijd geld stal uit de toonbanklade, en voor dat geld in dien winkel speelgoed kocht en het ook versnoepte. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaai.de heden, den lichten rouw heeft aangenomen wegens het over lijden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de prinses Wilhelmina Maria van Denemar ken, weduwe van Zijne Hoogheid hertog Karei van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Glucksburg, Deze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. De groothertogin van Saksen vertrekt den lOn of 4 ln dezer van hetLoo naar Weimar. Daarna ontvangt de Koningin-Regentes bezoek van twee barer zusters: "de hertogin van Albany en de vorstin van Bentheim. Bij de Koninginnen zullen thans op het Loo dienst doende ritmeester Van de Poll, baron Van Pabst, jhr, Boreel en baron Van Zuylen. De dezer dagen door H. M. de Koningin- Regentes aan het rijksmuseum te Amsterdam afgestane uniformen van wijlen haren gemaal, worden niet meer voor het publiek tentoon gesteld. De reden daarvan is niet bekend. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 Juni bedroeg bij de Nederlandsche Bank 955,982.52 en bij de betaalmeesters- 920,077.45Vs Te zamen f l,876,059.97l/s Bij beschikking van den min. van binn. zaken is op zijn verzoek aan P. J. Frederiks eervol ontslag verleend als ads. ter beschik king van den hoofddirecteur van 's rijks museum te Amsterdam. Een aantal katholieken te Leiden, die zich niet kunnen vereenigen met de candidatuur van mr. O. J. E. baron van Wassenaervan Catwijck, stellen zich voor ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hunne stem uit te brengen opmr. W. JL Jansen te Schiedam, die zich bereid heeft verklaard de hem van die z^jde aange boden candidatuur te aanvaarden. (L. C.) Het contingent aanvullingstroepen voor Oost-Indië, dat het loopende jaar aanvankelijk vastgesteld was op 1800 man, zal zoo moge lijk worden opgevoerd tot 2000 en als volgt verdeeld worden': 1564 infanteristen, 362 artilleristen, 34 van de genie en 40 militaire schrijvers. Volgens De Tijd loopt te Amsterdam het gerucht, dat de burgemeester mr. Van Tien hoven het stellige voornemen heeft, als zoo danig af te treden met September a. s. Reeds wordt zijn vermoedelijke opvolger genoemd. Aan den voorzitter van den sDeutscher Verein" te Amsterdam is medegedeeld, dat de keizer van Duitschland het hem door de te Amsterdam1 wonende Duitschers, in ver band met de sWagner-Vereeniging" aldaar, aangeboden feestconcert niet kan aannemen, wegens den korten tijd, dien de keizer er zal vertoeven. Z. M, is daarentegen bereid een deputatie te ontvangen, bestaande uit vertegen woordigers van den »Deutscher Hülfsverein", den »Turn-Vereiri", uit de muziekwereld, vertegenwoordigddoor den heer Julius Röntgen, de rBielefelder Mission" en de ^Deutsche Club". Aan Z. M. zal bij die gelegenheid een adres worden aangeboden. In de Zaterdag jl. te Rotterdam gehouden vergadering van deelhebbers in de »Nieuwe Afrikaansche Handels-Vennootschap" te Rot terdam, werd het dividend vastgesteld op 20 pCt. Aan de Nederlandsche Stoomboot-Maat schappij te Rotterdam is de bouw opgedragen van 2 schroefetoomschepen voor de gouverne- ments-marine in Ned. Indië. Deze schepen zuilen heeten Flamingo en Pelikaan. De gemeenteraad van De Lier heeft aan de heeren Halbertsma en Cramer, te 's-Gra- venhage, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram tus- schen Delft en Maassluis over De Lier. Te Nijmegen is op 79-jarigen leeftijd over leden Jan Israël Robert, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl., drager van liet Metalen Kruis en van de Citadel-medaillede held bekend in de vaderlandsche geschiedenis, die op den 15n Dec. 1832 bij de verdediging van de citadel van Antwerpen, in een kogelregen der Fransche belegeraars de Ned. vlag, welke door den vijand van den zestig voet hoogen mast op die sterkte was neergeschoten, weer in den top daarvan bracht en ten aanschouwe der belegeraars en belegerden onder het zwaaien met zijn hoed en den uitroep »Oranje boven! leve de Koning!" opnieuw deed wapperenvoor welk wapenfeit hem de Mili taire Willemsorde werd toegekend. De heer Oscar Carré, die bijna geheel van zijn verwonding is hersteld, is nu te Berlijn, om zijn eischen tot schadevergoeding tegen het spoorwegbestuur te regelen. Op de driejaarlijksche tentoonstelling van schilderijen, welke te Rotterdam gehouden wprdt, is een lijst, waarop zich aan den geheelen omkant zaadkorrels bevinden, welke nadat ze er opgeplakt waren, verguld wer den. Het schijnt nu dat er nachtelijke bezoe ken van muizen plaats hebben, voor wie de zaadkorrels meer aantrekkelijkheid hebben dan de geheels verzameling schilderijen bij elkander; tenminste deze week was de helft van de zaadkorrels reeds verdwenen, 't Is een goede waarschuwing om zich zulke lijsten niet aan te schaffen, tenzij men ze laat ver vaardigen van de bekende muizentarwe, waar door de misdadiger althans zeker zijne ver diende straf niet zal ontloopen. Zondagavond sprong een dienstmeisje aan den Nieuwen Badhuisweg, te Schevenïngeri, uit de stoomtram, komende uit Den Haag, juist op het oogenblik dat eene tram uit Scheveningen passeerde. Een harer voeten werd verbrijzeld en moest gisterochtend worden afgezet. Naar men uit Londen bericht, zijn te Elstree twee Nederlandsche studenten van het rRornan Catholic Theological College" te Millhill, Peter van den Heuvel en Lambert Werner, verdronken. Dinsdagmorgen werd te Borgertange, nabjj Laude (Groningen), J. Koning opgehangen gevonden. De man woonde bij zijn schoon zoon J. Mulder in, die op ernstige vermoe dens gearresteerd werd, want dr. Reddingius verklaarde dat de oude man geworgd en daarna opgehangen moest zijn. Woensdag werd de dochter van den over ledene met haar man hij het gerechtelijk en ontleedkundig onderzoek, dat door de dokters Tresling en van Olm uit Winschoten inge steld werd, gebracht. Beiden kwamen hierbij tot bekentenis van het misdrijf en werden door de marechaussees geboeid naar Winscho ten gevoerd. De aanleiding tot de misdaad moet geweest zijn de lust om zich meester te maken van eene som van f25, die de oude vader ont vangen had van een zoon, die dienst had ge nomen bij het leger in Ned- Indië. Uit Oosterhout wordt gemeld Terwijl'dé moeder op een begrafenis was en haai- twee jarig kind aan de hoede van een buur vrouw- had toevertrouwd, gemakte het buiten al spelende onder een vrachtkar, zoodat het op de plaats dood bleef. De heer v. W. en zijne echtgenoote, te Tiel woonachtig, welke Zondagavond met den trein van 9.3 naar Tiel moesten vertrekken en van het ie naar het 2e perron van het centraalstation te Utrecht wilden gaan, keer den, door eene verkeerd begrepen waarschu wing, op den overloop terug, en kwamen daardoor in aanraking met de locomotief van den trein uit Den Bosch, welke juist vooruit ging. Niettegenstaande deze onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, is een voet der dame zwaar beschadigd. Per raderbaar werd de dame naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar de voet is afgezet. Te Breda is Zondagavond het 5-jarig zoontje van den heer T. spelende in de rivier de Mark bij de Haven gevallen en verdronken. Ook is daar het lijk opgevischt van den sergeant-majoor D., in garnizoen te Geer- truidenberg, die sedert Dinsdag jl, werd vermist. Als eene zeldzaamheid verdient melding, dat te Nederweerd een milicien van de laatste lichting is afgekeurd, omdat hijte licht werd bevonden, ofschoon hij voldoende lengte had. Hij woog ook slechts 42 kilogram. Te Amsterdam is verschenen het eerste nummer van De Hotelhouderofficieel orgaan van den Nederlandschen hotelhoudersbond. Den Haag. De heer S. R. Thayer, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ri van zijne buitenlandsehe reis teruggekeerd en heeft wederom zijne vertrekken in het sHotel den Ouden Doelen" betrokken. Amsterdam. Hedennamiddag te 3 uren waren er aan de verschillende stembureaux ongeveer 9000 briefjes ingeleverd. Dit doet niet zoo'n drukke opkomst ver wachten als in 1888, toen hier 14545 stem men werden uitgebracht. Gemengde Berichten. Bij de Zondag gehouden groote wedrennen van Longchamps (Parijs) is de Grand Prix de Paris, 100,000 francs (afstand 3000 Meter) gewonnen door Ctamard, van den Heer Edmond Blanc (T. Lane). Het tweede aangekomen paard was Reverend en het derde Clément. De directeur van de Duitsche bank te Neisse- in Silezié, Meyer, heeft, zooals aan de Iiöln. Zeit, wordt medegedeeld, 490,000 mark ontvreemd. De bekende Eiffeltoren van diamanten een stuk, dat te midden van de schatten der Duizend- en-een-Nacht nog een schitterende plaats zou innemen wordt den 18n dezer maand te Parijs in het openbaar verkocht. Dinsdag en Woensdag jl. heeft te Mainz een hevig onweder gewoed. Nadat Dinsdag de bliksem op drie plaatsen aldaar, alsook in de katholieke kerk aan de overzijde, en te Mombach op twee plaatsen was ingeslagen, volgde er Woensdag namiddag een storm en wolkbreuk, waardoor in de omstreken groote vernielingen zijn aangericht. Nabij Zahlbach is onder anderen eene nieuwe steenen brug weggeslagen en een dijk op vier plaatsen doorgebroken. Tevens is in de Gustavs- htirger haven de bliksem in een schip geslagen, hetwelk een lading van 12,000 centners steen kolen, hars en petroleum aan boord had, waarbij zulke hevige ontploffingen zijn gevolgd, dat tot in Weisenau de ramen der huizen er van dreunden. Gelukkig dat men er in slaagde de- nabijliggende schepen spoedig te verwijderen, waarna het brandende schip, hetwelk in het ach-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2