Gemengde Berichten. K o I o n i n. 4643 2266 4657 2434 3402 2553 2421 4649 3397 3349 2986 2050 2321 3229 2853 2635 3884 2160 3511 1340 3465 Mr. W. Zutfen. Hoofdkiesdistrioten. Venlo. Zuidhom. Beden. Zaandam. Bodegraven. Hilversum. Steenwijk. Uitgebr. stemmen. Gekozen leden. Hallmans. u. (Aftr.) Mr. J. H. L. G, Zijl ma. I. (Aftr.) Mr. M. J. C. M. Kolkman. te. (Aftr.) Grave. Katwijk. Breukeïen. Beverwijk. Ommen. Ede. Zoosduinen. Eist. Bergum. Middelburg. Enschede. Mr. Th. P. baron Mackay. a. (Aftr.) Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, a. (Aftr.) Mr. J. J. L Harte. te. (Aftr.) Uitslag der verkiezingen. Gekozen met 1083 steramen. Gekozen met 1265 stemmen. Gekozen met 1346 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. de Meyier l. (aftr.) met 1180 en W. Bax s. met 623 stemmen. Herstemming tusschen de heeren N. J. Bastert l. met 1475 en S. van Yelzen a. (aftr.) met 1154 stemmen. Gekozen met 1917 stemmen. Gekozen met 1432 stemmen. C. M. E. van Löben Seis. a. (Aftr.) WijJc-bij-Duurstede, 2759 Gekozen met 1551 stemmen. Herstemming tusschen de heeren A. op de Laak met 1243 en J. H. Donner. a. (aftr.) met 1256 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. "W. J. Rooyaards van den Ham l. (aftr.) met 1246 en S. M. van AV'ijck u. met 1165 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden l. (aftr.) met 778 en W. Bos u. met 753 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Jhr. E. van Weede van Dijk veld l. met 845 en J. van Alphen a. (aftr.) met 765 stemmen. Gekozen met 1160 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. A. H. M. van Berckel met 1226 en Mr. H. A. van de Velde a, (aftr.) met 1006 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. G. W. baron van Dedem o. (aftr.) met 1059 en M. de Ras u. met 892 stemmen. Herstemming tusschen de heeren L. W. de Vries o. (aftr.) met 1294 en Mr. II. Fh. de Kanter l. met 1211 stemmen. Herstemming tusschen de heeren A. Smit l. met 1851 en Mr. C. Lucasse a. (aftr.) met 1808 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. J. Geertsema l. (aftr.) met 965 en Mr. J. H. A. M. Essink u. met 853 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Dr. H. J. A. M, Schaepman u. (aftr.) met 1148 en Jhr. Mr. W. H. de Beaufort l. met 1047 stemmen. Gekozen met 982 stemmen. Gekozen met 1599 stemmenMr. A. F. Vos de Wael u. (aftr.) verkreeg 1404 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. M. Houwing l. met 804 en A. Bruinmelkamp Jr. a. met 737 stemmen. Hei-stemming tusschen de heeren Mr. F. J. M. A. Reekers (aftr.) met 1206 en Jhr. J. B. van Merlen l. met 928 stemmen. Gekozen met 1963 stemmen. Gekozen met 945 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen l. met 1414 en Mr. J. G. S. Bevers u. (aftr.) met 1125 stemmen. Gekozen met 1782 stemmen; Jhr. C. M. Brantsen a. (aftr.) verkreeg 1491 stemmen. Gekozen met 1788 stemmen; Mr. D. Engelberts a. (aftr.) ver kreeg 1579 stemmen. Te Amsterdam was de stand te 2 uur 30: Beaufort 1856, Cremer 1840, Gleichman 1845, Hartogh 1822, Heldt 2200, Kerdijk 19.' Rutgers van Rozenburg 1841, Tak van Poortvliet 1925, Levy 1845, Heineken 766, Tindal 691, Treub 513, Gerritsen 569, Muller 445, Bruinsma 475, Nolting 304, Weelink 234, Fabius 451, Heemskerk 499, Hovy 518, Noordtzïj 434, ran Son 448, Waller 440, Berckel 436, Schaepman 425, Stevens 389, Vlijmen 225, Vermeulen 215, Harte 223, Straeter 250, Travaglino 230, Nunen 210, Koch 208, Farensbach 223, Raaymakers 248, Post 3, Nieuwenhuis 147, Gerhard 131, Fortuyn 98, Duivenbode 58, Eemmenes 69, Rot 89, v. d. Goes 98. De uitslag van de hoofdkiesdistricten Brielle, Helder, Dohkum, Goes, HontenUse, Oostburg en Zieriktee worden eerst morgen bekend. Sittard. Waalwijk. Wolvega. Haarlemmermeer. Enkhuizen. Emmen. Doetichem. Lochem. 1347 3014 2091 2851 H. F. Lambrechts. P. A. Mutsaers. (Aftr.) u. J. Zijp Kzn. I. (Aftr.) Mr. H. J. Smidt. I. (Aftr.) 3282 E. B. Kielstra. I. 3423 Mr. H. Goeman Borgesius. I. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 13 Juni niet plaats hebben. Naar men ons meldt, wordt het raderstoom schip Valk (koningsjacht) in gereedheid ge bracht om deel uit te maken van de vloot- afdeeiing, welke Z. M. den keizer van Duitsch- land zal verwelkomen. Ook de ïïaytilus, commandant H. G. Hil- debrandt, zal tegenwoordig zijn bjj de komst van den keizer van Duitschland teIJmuiden. (IV. B. Ct.) Het Hbld. ontving het treurig bericht dat een onzer beste zee-officieren in Nederl. Indië overleden is, nl. kolonelHerman van Broek- huyzen, ridder van de Militaire Willemsorde, die zieh herhaaldelijk in Indië bijzonder heeft onderscheiden. Hi;; heeft de kloeke tochtpn van de Barents in de IJszee vier keer mede gemaakt, waarvan hij tot drie keer toe den kleinen schoener heeft gecommandeerd,, die gezonden werd naar het Noorden onvzeeman- schap te kweeken bij de marineren de weten schap te ^dienen." Het rijksmuseum van schilderijen te Am sterdam heeft van den heer C. C. A. baron du Bois de Ferrières te Cheltenham ten geschenke ontvangen eene schilderij van B. C. Koekkoek, voorstellende een boschgezicht, gestoffeerd met talrijke figuren. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Amsterdam. Het feestprogramma voor de ontvangst van den Duitschen keizer wordt hoe langer zoo uitgebreider en begint reeds meer vasten vorm te verkrijgen. Het is reeds tamelijk zeker, dat een schit terend avondfeest op het IJ er een der voor naamste punten van zal uitmaken. In ver- eeniging met hetgeen door de roei- en zeil verenigingen zal gedaan worden, zal het oorlogsfregat Van Galen, dat zich om zijn bouw en inrichting daartoe zoo uitnemend leent, van onderen tot boven geïllumineer I worden en dan in zijne vurige omgeving een der fraaiste punten vormen. Op het IJ zul len manoeuvres mét oorlogsschepen en water- spelen gehouden warden, o. a.; bestaande in een gecostumeerd watertournooi, waarby de elkaar bekampende lansridders in sloepeD, voorzien van een plecht op de voorzijde, den strijd tegen elkander zullen aanbinden. Ruiter gevechten zullen daarbij mede niet ontbre ken, waarvoor de geoefendste zwemmers van onze stad hunne medewerking reeds hebben toegezegd. Dat zal zeker een ear-dig gezicht opleveren: die mannen, ep daarvoor inge richte houten paarden in het II ronddrijvende en met hunne lansen trachtende elkaar uit het zadel te werpenEr bestaan nog vele andere voornemens om het IJ bij die ge legenheid een recht feestelijk en schitterend aanzien te geven, met de nadere uitwerking waarvan men echter nog onledig is. In de bocht van de Heerengracht zullen galjoten gelegd worden, welke de vijf Hanse steden voorstellen en des avonds verlicht zullen zijn. Het monument op den Dam zal weder ge heel met groen en bloemen versierd en des avonds electrisch verlicht worden. Voor het waarnemen van den dienst als eerewacht enz., zullen de mariniers te dezer stede door die uit Rotterdam versterkt wor den en de grenadiers en jagers uit 's-Gra- venhage overkomen. (W, v. d. JD.) Bij een hevig onweder, dat gistervoormiddag boven Berlijn woedde, werd eene compagnie gre nadiers van het garde-regiment Kaiser Franz, die die op het Tempelhoferveld exerceerde, door den bliksem getroffen. Vier manschappen werden zwaar gekwetst, van wie twee hopeloos, terwijl 25 andere lichtgekwetst werden. Ookde kapitein werd zwaar gekwetst, terwijl het paard, waarop hij zat, door den bliksem werd gedood. Het gedenkteeken voor Scheffel te Heidelberg zal eerst f Juli worden onthuld, tegelijk met de opening van het Scheffel-archief. Dr. Hermann Adler te Londen is thans tot opperrabbijn van de vereanigde Hebreeuwsche kerken van het Britsche rijk gekozen. In een bosch bij Dietzenbach nabij de Mains is het lijk van een tienjarig meisje met afgesne den hals gevonden. Dezer dagen zijn in Spanje drie raatadores in stierengevechten zoodanig gewond, dat zij na een lijden van eenige dagen bezweken, terwijl vijf andere nog gevaarlijk gewond wei-den. Batavia, 8 Mei. Aan het mail-overzicht van de Java Bode ont- leenen wij het volgende Door de regeering is een maatregel genomen die ten bate kan komen van de hoeveelheid en de hoedanigheid der aan den lande te leveren koffie zonder greotere kosten te veroorzaken, en tevens zeer bevorderlijk kan zijn aan de welvaart der inlanilscbe bevolking in de streken waar veel koffie groeit. Tot nog toe was het aan ean ieder vergund met de bij de koffiecultuur ingedeelde inlanders overeen te komen omtrent de bereiding van de door hen geplukte koffie en deze daarna afgewerkt en bereid bij de pakhui/en in te leveren, waarna voor de op Westindiscbe wijze bereide kotfie f2 off if- boven dei; gewonen prijs werd uitgekeerd, al naarmate zij door die bereiding f2.50 a 5 of meer opbracht dan anders. Het gevolg hiervan was dat voornameijk zij zich roet de afwerking van de door anderen geplukte kotfie belastten, die aan dezen geld of ievevensmiddeien op dat ••duet hadden voorgeschoten en zich dat geld met woekerwinst in den vorm van bes-koffie lieten terugbetalen. De bevolking had van deze regeling geen voor deel, het tegendeel was waar, en de Isolfie werd eer slechter dan beter bereid, terwijl, aangezien de meeste koffie toch door de bevolking werd afgewerkt, deze bij ruimen oogst handen te weinig had voor den pluk en duizenden pikols koffie verlorengingen. In dezen toestond wilde de regeeiing trachten verbetering te brengen door den prijs niet bij de inlevering in zijn geheel maar reeds vroeger in een paar termijnen gedeel telijk uit te betalen en de koffie, waarop zoo doende voorschot genoten was, ie laten bereiden door pelmolenaars, met wie daaromtrent overeen komsten zouden worden gesloten. Het opper bestuur wilde echter niets weten van de bedoelde vooruitbetaling ets evenmin van verplichting tot inlevering der koffie bij den pelmolenanr of van een aan dezen laatste te verleenen monopolie. En zoo is na lang overleg eene nieuwe regeling tot stand gekomendte den bestaanden toestand verbeteren zal, doch niet stellig in die mate, als vanneer de egeering haar voornemen geheel had uitgevoerd. lans is in hoofdzaak bepaald, dat men de koffie niet voor anderen op de gewone inlandsche wijze bereiden nag en de bas-koflie alleen ter machinale bereiding of afwerking mag opkoopen, nits men hiertoe licentie heeft bekomen van het hoofd van gewestelijk bestuur, die waarborgen geeft voor eene deugdzame verwerking van liet product en voor betere qualiteit dan bij inland sche bereiding, en geen lageren prijs betaald dan in de licentie is vastgesteld. Zulk eene licentie geldt voor hoogstens vijftien jaar en voor een bepaalden kring van dessa's, terwijl zij b j niet nakoi ng aan de verplichtingen kan worden in getrokken. Hetgeen de Westindisch bereide koffie meer opbrengt dan de andere, komt geheel ten bate van den onderneming, die overigens den ge wonen prijs van f15 per pikoi ontvangt. Deze regeling zal, wanneer er een druk gebruik van gemaakt wordt, voor de bevolking n voor den lande bet voordeel hebben dat er meer handen zullen vrijkomen voor den pluk en dus eene grootere hoeveelheid zal worden ingeleverd. De gouverneur-generaal heeft plan een bezoek te gaan brengen aan Java's Oosthoek. Blijkens bericht van den chef over den genees kundigen dienst, is sedert 10 Maart jl. de cholera epidemisch verklaard in de landschappen Parigi en Saoesoe, gelegen aan de bocht van Tomim, afdeel g Gorontalo, lesidentie Menado, Te Beli ii het treurig bericht ontvangen, dat de heer Rittersberg, assistent op de onder neming Hessa in Assahan, die met een troep Javanen be; bosch was ingegaan, door hen is vermoord. Het lijk werd in een paja gevonden de vermoedelijke dader is gevat

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3