Laatste Berichten. Gemengde Berichten. PER TELEQRaTF. Und- en Tuinbouw. bij de herstemming tosschen een anti-rev. en een kath. (district Eist) van alle aanbeveling te onthouden. Jl. Zondagnamiddag zoo schrijft men aan de Prov. Oron. Ct. hield de afdeeling Baarderadeel van de zoogenaamde volkspartij eene vergadering te Lucht en Veld, onder Jorwerd, met het oog op de aanstaande her stemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tusschen de heeren Lieftinck en Van Vliet, in het district Franeker, en het stellen van candidate» voor den gemeenteraad. Naar men zegt, ontspon zich alras een warme discussie, naar aanleiding eener afspraak voor de verkiezing op 9 Juni door een der be- stuursieden van de volkspartij met de anti- revolutionnairen gemaakt, dat men bij eene noodige herstemming elkander wederkeerig steunen zou tegen de liberalen. Sommigen meenden dat dit bestuurslid geen recht had zoo te handelen, ja een enkele verklaarde daarom reeds op 9 Juni Lieftinck te hebben gestemd in plaats van Vitus Bruinsma. De daarop gevolgde bewering van dat bestuurs lid, dat hij op de vergadering der anti-revo- lutionnairen te Hijiaard als particulier persoon gesproken had, maakte op de aanwezigen een verschillenden indruk. Ook was er inge komen een brief van een anti-revolutionnair uit Hijiaard, met het voorstel om in het district Franeker Van Vliet te stemmen, onder be lofte dat dan de anti-revolutionnairen in Schotarland Domela Nieuwenhuis zouden steunen. Daartegen verhieven zich echter stemmen van hen, die zich niet door de anti- revolutionnairen wilden laten gebruiken om hun eandidaat te steunen. Het eindresultaat der besprekingen was, dat men besloot, dat de volkspartij in Baarderadeel geen eandidaat zou stellen, maar ieder zou vrijlaten in zijne keuze. Met Let oog op de herstemming in het kiesdistrict Haarlemmermeer zal de heer W. F. Tak, van Schiedam, Zaterdagavond voor de kiezers te Leimuiden optreden. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, dd. 17 Juni 1601. Aanwezig zijn de heerenJ. J. G. Nolet voorzitter; J. H. Houtman, J. P. MeijerJ.Pzn., mr. W. H. JansenP. M. J. A. Lagerweij en D. F. W. Prins. Na opening der vergadering door den voorzit ter worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen et» onveranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt respec tievelijk besloten zooals door den voorzitter wordt voorgesteld. Aan de orde ishet verzoek om advies van den minister van waterstaat, handel en nijver heid op zijn ontwerp-besluit voor de instelling van een centralen raad van handel en nijverheid. Na eenige discussie, waaraan voornamelijk werd deelgenomen door den voorzitter en de heeren mr. W. H. Jansen en P. M. J. A. Lagerweij, besluit de Kamer aan den minister te metden dat zij over het algemeen zeer ingenomen is met Z. Ex. plan om zulk een centralen raad als in zijn ontwerp bedoeld in te stellen, doch dat zij Z. Ex. in overweging geeft om in de wijze van benoeming der leden voor dien raad zoodanige verandering te brengendat hetzij zooveel mo gelijk iedere industrie daarin wordt vertegen woordigd, hetzij aan eene provincie waarin meerdere Kamers van koophandel en fabrieken zijn, een overwicht worde gegeven boven eene andere provinciedie slechts weinige Kamers van koophandel en fabrieken telthetzij door uitbreiding van het ledental van dien raad de gelegenheid geopend worde om aan iedere stad boven de 20,000 zielen een vertegenwoordiger te geven in dien raad. Daar op het verzoek dezer Kamer aan do Ned. Belt-telephoonmaatschappijom baar plaat selijk tarief te willen verlagen, nog geen antwoord is ingekomenbesluit de Kamer zich nogmaals tot die maatschappij te wenden met verzoek om spoedige afdoening dier aangelegenheid. Nadat mr. W. H. Jansen nog inlichtingen bad ingewonnen omtrent den toestand van de biblio theek dezer Kamer en de secretaris die inlich tingen had verstrektsluit de voorzitter, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwart voor twee ure eene zitting, die werd bijgewoond door alle leden. Alvorens tot het lezen der notulen van de vorige vergadering over te gaan, werden de nieuwbenoemde leden de heeren S. A. Maas en J. H. Ris Hz. op de gebruikelijke wijze beëedigd en geïnstalleerd. Daarna nam de voorzitter het woord om de burgerij in gevoelvolle woorden dank te betuigen voor de hem bereide feestvreugde op 1 Juni jl. (In een volgend nommer hopen wij de geheele rede mede te deelen.) Nadat de notulen van 29 Mei jl. waren gelezen en goedgekeurd, kwamen de volgende stukken ineen besluit van Gedep. Staten dezer provincie (Prov. blad no. 55), houdende mededeeling dat bij beschikking van den minister van binnen!, zaken in het school- arrondissement Leiden is opgedragen aan den schoolopziener in het arrondissement 's-Gra- venhage; aangenomen voor kennisgeving. Van burgemeester en wethouders missive ten geleide van de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente-drinkwaterlei ding over het jaar 1890, met de daarbij behoorende bijlagenwerd ter inzage gelegd tot de eerstvolgende vergadering. Idem voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na inge wonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een onderwijzer 2e kl. aan de openbare burgerschool (hoofd de heer J. Wij ma). Op die voordracht zijn geplaatst: 1. J. Bitter2. M. van der Sluijs en 3. A. Scheur kogel, allen onderwijzers 3e kl. alhier. Tér visie gelegd, teneinde in eene volgende vergadering tot een benoeming over te gaan. Aan de orde was nu: Het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting dienst 4891, ten bedrage van f 76,181.26werd zonder resumtie vastgesteld, zullende het ter goedkeuring worden inge zonden aan de Geel. Staten dezer provincie. De staat der onlnvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting, dienst 1889, ten bedrage van f 1835.95 werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, nadat door den voorzitter was medegedeeld dat de wettelijke afschrijving tengevolge van overlijden, vertrek uit de gemeente of verleende remissie be draagt f 1561.87, terwijl de nonvaleurs be dragen f274.08. De ontwerp-besluiten tot af- en overschrij ving op de begrootingen van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1890 en 1891, werden met algemeene stemmen aangenomen, zullende die ter goedkeuring worden gezonden aan de Ged, Staten dezer provincie. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot het toekennen van eene billijke vergoeding aan die leeraren der openbare middelbare scholen, welke de betrekking van den overleden directeur en leeraar aan die scholen, den heer J. Steynis Gz,, gedu rende de bestaande vacature hebben waar genomen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rekening van het St.-Jacobs-Gasthuis over 1890, bedragende in ontvangst f 16136.40 en in uitgaaf f 12853,97i/, sluitende dus met een goedslot van f 3282.42i/s werd met alge meene stemmen goedgekeurd. Tijdens de behandeling der rekening hebben, ingevolge het bepaalde bij art. 24 der gemeentewet, de burgemeester en de beer Loopuyt, regenten dezer instelling, de vergaderzaal verlaten, ter wijl door den wethouder Elzevier Dom tjjdelijk het voorzitterschap werd waargenomen. Ook de begrootïng voor 1892 van dezelfde instelling, bedragende in ontvangst en uitgaaf f17,200.werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de behandeling dier begrooting werd door den heer Tak de wenschelijkheid uitge sproken om een nieuw gasthuis te stichten, indien althans zijne inlichtingen omtrent den erbarmelijken toestand van het bestaande juist waren. Het door hem aangehaalde staaltje werd echter door den voorzitter, als sterk overdreven gequaliiiceerd. Aan A. Eisberg en Joh. J. Smith, onder wijzer en onderwijzeres aan de openbare bur gerschool werd op hun verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 6 Juni jl., wat eerstgenoemde en van 15 Juli a.s. wat laatst genoemde betreft. Het adres van gemeente-ambtenaren om oprichting van een pensioenfonds voor wedu wen en weezen van gemeente-ambtenaren en bedienden, werd, wat betreft de door de gemeente te verleenen garantie en de daaruit voor haar voortvloeiende financieele gevolgen, door den heer Van Erpecum sterk bestreden. Na langdurige gedachtenwisseling besloot de raad eerst in principe tot het verlee nen dier garantie en nam vervolgens een voorstel van den heer Van Erpecum aan, tot het benoemen eener commissie van drie leden, oin over het adres advies uit te brengen. Op liet adres van de stads-verloskundige Z. E. W. Beth wordt afwijzend beschikt. Aan het verzoek der eigenaars van aaneen- gebouwde woningen om vrijstelling van be taling van den abonnementsprijs der drink waterleiding voor die woningenwelke onbewoond zijn, zal, op de door burgemeester en wethouders voorgestelde voorwaarden worden voldaan. Tot regent van de hofjes van Belois wordt benoemd de heer J. L. Gouka. Nog werd benoemd als ambtenaar van de gemeente-secretarie, om bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den gemeente secretaris, dezen te vervangen, de heer A. H. W. van Luik, die na aflegging der bij de grondwet en de gemeentewet gevorderde eeden, met eenige hartelijke woorden door den voorzitter, als zoodanig werd geïnstalleerd. Het advies van de commissie van fabricage om op het verzoek van H. L. Giesen te Does- borgh om kwijtschelding van boete wegens te late levering van houtwaren afwijzend te be schikken, gaf tot eenige discussie aanleiding. Ten slotte vereenigde zich de raad met het voorstel van het dagelijksch bestuur, gegrond op het praeadvies der commissie van fabricage, tot het bepalen der boete op f500. Eindelijk werd nog, op voorstel van den heer Tak, besloten, de vacature van wet houder, ontstaan door het nemen van ont slag als raadslid door den heer J. B. Nolet, onvervuld te laten. De vorige week zijn te Londen aan de influenza overleden 249 personen. Het aantal dooden is gedaald tot 23 per duizend aangetasten. De rechtbank te Parijs heeft Zaterdag uit spraak gedaan in zake vier jongens, die een oude vrouw te Courbevoie, met het doel om haar te bestelen, op afschuwlijke wijze hebben vermoord, en de moeder van een hunner, die het viertal daartoe had aangezet en behulpzaam was ge weest in de verdeeling van den buit. Dit wijf, haar zoon en een zijner makkers werden ter dood veroordeeld, een tot levenslangen en de andere tot 20 jaar dwangarbeid. Alle veroor deelden hebben booger beroep aangeteekend, In het departement Charente heeft een vreese- lijke storm met hagelslag gewoed. Groote ver woestingen zijn daardoor aangericht. Men schat de schade op drie inUlioen. Te Privas (Fransch dep. Ardêche) is een man van 105 jaar overleden, die geen geduld genoeg had om op den dood te wachten, maar zelf een eind aan zijn leven maakte. De wisselvervalscher Gustaaf EidbJer uit Parehim in Mecklenburg, die voor een halfjaar de Angloduitsche bank te Hamburg voor 180,000 mark bedroog, beeft zich thans vrijwillig ter be schikking van de justitie gesteld. Uit Ath, in Henegouwen, wordt bericht, dat de velden in den omtrek dier stad Zaterdagmorgen wit bevroren waren. Opden 13n van Zomermaand 1 Dinsdag voormiddag werden twee der wagens, die bij het spoorwegongeluk te Möuchenstein te water geraakten, met behulp van twee machines, op vasten wal gebracht. Daardoor zijn thans de lij ken in 't water liggende zichtbaar geworden. Zosals bekend is, bestond de trein uit twee locomotie ven, een postrijtuig en 10 waggons, en waren de locomotieven, bet postrijtuig en 4 waggons in de Birs gevallen. Een 2e-klasse-wagen, waarin waarschijnlijk een aantal vreemdelingen hadden plaats genomen, ligt nog op den bodem der rivier, zoodat men zeker is, het geheele aantal lijken nog niet gevonden te hebben. Vijf lijken, die niet herkend zijn, werden gephotographeerd en vervol gens begraven. De werkzaamheden bij het opruimen der over blijfselen vorderen zeer langzaam, daar het water van de Birs steeds wassende blijft De officieele en nog niet volledige lijst der slachtoffers bevat de namen van 80 dooden, 100 gewonden, en 70 vermisten. Daarenboven worden nog omstreeks 200 lichtgewonden in hun woning verpleegd. De ingestorte ijzeren spoorwegbrug over Birs, bij Münchenstein, werd in 1870 gebouwd door den beroemden ingenieur Eiffel, te Parijs. Zij werd nog verleden jaar beproefd en sterk genoeg bevonden voor lasten als die van den ver ongelukten trein. Er is niets van de brug blijven staan dan de beide uiteinden. De meeste personen, die in den eersten in het water gevallen waggon zaten, zijn verdronken. De passagiers in de niet gevallen waggons zijn voor het meerendeel gewond onder dezen is een familie van negen personen, welke allen zwaar gewond zijn. OES HAAG, 18 Juni, Eerste Kamer. Aangenomen de anti-slavernij-akte en de for mulieren, ambtstitels en officieele benamingen in verband met het overgaan van de kroon op eene Koningin met 20 tegen 17 stemmen de verlenging van den diensttijd der miliciens en met 30 tegen 8 stemmen de verbouwing van het departement van binnenlandsche zaken. De Kamer is daarna uiteengegaan. De aardappeloogst in het Westland heeft geen gunstige vooruitzichten. Wegens het koude en natte weer is het gewas traag ontwikkeld en zal het beschot verre beneden het middelmatige blijven, terwijl de qualiteit onvoldoende blijft. De bande! is tra8g, de markt gedrnkt. De vooruitzichten voor den handel zijn niet ongunstig. Het gewas is op Jersey, volgens berichten uit Engeland, ten deele mislukt en ook in Schotland staat het slecht, zoodat er vraag verwacht wordt voor Engeland naar Westlandsche aardappelen. In hel Westland openbaren zich thans de schadelijke gevolgen van den strengen winter in vollen omvang. Honderden booracn welke prachtig in bloei hebben gestaan, blijken geene kracht te bezitten voor de vruchtzetting, zoodat zij thans geheel gaan verdorren en sterven of voor 't minst de vruchten laten vallen. De schade is zeer aan zienlijk in sommige tuinen staan geheele hoeken dor als in den winter en er zijn tuinders, die meer dan honderd doode hoornen hebben. Op lage plaatsen, waar water heeft gestaan, is de schade het grootstde appelbooinen hebben het meest geleden, benevens de druiven. Bij de gezonde boomen is de vruchtzetting mede zeer tegengeloopen. Oe pruimen zullen tamelijk geven, de peren matig en met name de saffraan- en de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3