Woensdag 24 Juni. BericM aai onze ptonirtL A0. 1891. N°. 7783. Bekendmaking. ijf-en-veertig-ste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. De bulletins betreffende den uit slag der herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen voor onze geabonneerden g ratis, voor niet-geabonneerden a XO Cents verkrijgbaar zijn. Aan ons bureau zal telkens worden aangekondigd, wanneer een bulletin zal verschenen zijn. ENGELAND. Voor den kroonprins is de onverkwikkelijke baccarat-geschiedenis, behalve eon zedelijke nederlaag, ook nog een officieele tegenspoed. Lord Salisbury toch zal liet nu wel laten, bij het parlement het voorstel te doen om hem eene buitengewone jaarlijksclie toelage -te verschaffen. Dit heeft weder ten gevolge, -dat als de koningin niet in den berooiden toestand van 's prinsen geldmiddelen tege moetkomt de «Bankeruptcy Court" ziclt waarschijnlijk met de zaken zal gaan be moeien. Verscheidene vrienden hebben den prins zeer belangrijke sommen voorgescho ten, o. a. zijn nieuwe vriend de reeder Wil son 200,000 p. st. De «American Banknote Company" is be- •zig voor Balmaceda bankbiljetten te laten drukken tot een bedrag van 12 millioen ■dollars. De parlerrientspartij zal trachten die biljetten te onderscheppen. Uit St.-Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat alle redactiën van periodieke geschriften een schrijven ontvangen hebben van den censor der pers, waarin z\j worden uitgenoodigd verder niets te schrijven over de Joden-quaestie, om noodeloos en ergerend twistgeschrijf te vermijden. De correspondent der Times voegt hierbijniemand begrijpt dit verzoek; van twistgeschrijf is er geen sprake, vermits alle artikelen, die de bladen leveren, tegen de Joden gericht zijn. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de Russische regeering voornemens is de weinige Engelschen, die werkzaam zijn op de scheepsbouwvverf te Sewastopol door Fran- schen te vervangen, welke laatstbedoelden tijdelijk zouden worden afgestaan door de Fransehe admiraliteit Uit Rome wordt gemeld, dat de Engelsche gezant in Italië naar Londen zou zijn ont boden in verband met onderhandelingen over het Drievoudig Verbond. - Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld dat, volgens depêches uit Yemen, nieuwe gevechten hebben plaats gehad tus- schen de opstandelingen en de Turksche troepen, welke laalsten geslagen werden en groote verliezen leden. Men is beducht voor uitbreiding van den opstand. Te Hedjaz is de telegraaflijn afgesneden. In het Lagerhuis heeft de minister Fer- gusson verzekerd dat de Britsche regeering, geen deel uitmakende van het drievoudige verbond, ook geene maatregelen in verband daarmede behoeft te nemen. De minister heeft niets te voegen bij de vroeger gedane mede- deelingen betreffende Engelands verbinte nissen tegenover het buitenland. FBiJKBIJK. Naar aanleiding van een door den kardinaal aartsbisschop van Parijs tot de katholieken gericht adres heeft er zich een comité gevormd van twintig leden, onder de benaming: «Vereeniging van het christelijke Frankrijk", ster verdediging en weder-opeisching der burgerlijke, maatschappelijke en godsdienstige vrijheden, waarvan men de katholieken beroofd heeft." Voorzitter van het comité is de senator Chesnelong. Verder behooren er toe de afge vaardigden Albert de Mun en de baron Mackau, de oud-afgevaardigde Keiler, de senator Lucien Brun, de heer Eugène Veuillot, hoofdredacteur van den Univers, enz. In het manifest, dat het comité heeft uitgevaardigd, wordt ouder anderen gezegd, dat het eenige middel om de bedoelde vrij heden te heroveren, hierin bestaat dat er bij verkiezingen voor gemeente en gewest, voor Senaat en Kamer uitsluitend mannen gekozen worden, bereid om voor die groote zaak te strijden. In dien zin moet het volk wakker worden gehouden. Met het woord en de pen, door eene ijverige propaganda en een hard nekkig verzet, moet er worden gestreden; nu meer dan ooit. Men vergisse zich niet omtrent het doel dezer nieuwe vereeniging, zegt de Temps. Wat verlangd wordt, is niet slechts eene wijziging der onderwijswet, der legerwet, der belastingwetten. Het is op heel veel meer gemunt. Het manifest zegt het wel niet maar het is de bedoeling! uit eiken regel is dit op te maken. De strijd is gericht tegen de burgermaatschappij. Buiten de leeringen der Kerk geen heil voor haar. De minister van oorlog heeft, toen de heer Lasserre in de Kamer het verlangen heeft te kennen gegeven hem te interpelleeren over de ingestelde vervolging tegen Turpin en Triponé, ter zake van de onthulling van het geheim der vervaardiging van meliniet, ver klaard dadelijk bereid te zijn voor de discussie. In antwoord op Lasserre's klacht dat er onregelmatigheden bij de vervolging hadden plaats gehad, zette de minister uiteen dat niet éen officier aan zijnen plicht tekortge- komen is. Frankrijks middelen van verdedi ging zijn aan geen andere natie geopenbaard. De minister eindigde met een duidelijk en zuiver votum van vertrouwen te vragen en ver klaarde zich niet tevreden met de eenvoudige orde van den dag. Deze werd hierop door de Kamer met 346 tegen 131 stemmen verwor pen. Daarna nam de Kamer met 336 tegen 137 stemmen eene door Viette voorgestelde verklaring aan, dat zij, akte nemende van 's ministers mededeelingen, bevonden heb bende dat 's lands verdediging niet door het gebeurde benadeeld is, vertrouwen stelt in den minister van oorlog voor de verzekering van 's lands veiligheid. De Senaat heeft den datum van 10 Augus tus vastgesteld voor de toepassing der wet op de opheffing der graanrechten. De ministerraad heeft besloten, den gezant te Haïti op te dragen, voldoening te vragen wegens het ter dood brengen van den heer Rigaud, een Franschman van afkomst. Den minister van oorlog de Freycinet over kwam Vrijdag te Aix-les-Bains het ongeluk, dat de paarden voor zijn rijtuig op hol gingen. De boom brak, maar de minister bleef ongedeerd. DUITSCIILAND. Yolgens bericht in de Berlijnsche Tost zal de keizer den 26 dezer te Wilhelmshaven zijn en vandaar naar Helgoland varen, alwaar M den 28n de keizerin zal aantreffen, die uit Hamburg met eene particuliere stoomboot naar Helgoland zal gaan, van waar bet kei zerlijk echtpaar per Hohenzollern naar Am sterdam vertrekt. De Bondsraad heeft het voorstel van Beieren tot wedertoelating der redemptoristen verzonden aan de rechtskundige commissie. In de troonrede, waarmede de keizer de zitting van den Pruisischen Landdag heeft geslotenwordt met voldoening gewag ge maakt van het tot stand komen van gewich tige ontwerpen, als daar zijn de belastingwet, de wet betreffende de plattelandsgemeenten en de regeling van de kerkelijke zaken. De onmisbare godsdienstvrede zal zooveel te beter gewaarborgd blijven, naarmate de overtuiging meer zich vestigt dat de aanspraken der ker ken beperkt moeten blijven tot hetgeen in overeenstemming is met de noodzakelijke eischen van den staat. De keizer vertrouwt dat de zitting rijke vruchten zal dragen voor het rijkonder den zegen des vredes, die door niets dreigt gestoord te worden en tot welks handhaving de keizer aanhoudend al zijne pogingen aan wendt. De jReichsanzeiger bevat het keizerlijk besluit, waarbij de minister van openbare werken en spoorwegen Von Maybach met toekenning van den titel en den rang van minister van staat, van zijn ambt is ontheven, en de voorzitter van den raad van spoor wegen Thielen tot zijn opvolger is benoemd. B E L G I E. Gistermiddag werden de groothertog van Luxemburg en diens zoon door koning Leo pold en den graaf van Vlaanderen ontvangen. De ontvangst in het versierde station was schitterend en werd door eene groote menigte bijgewoond. De muziek speelde het Wilhelmus. De staatsminister Eyschen vergezelde den groothertog. Het militair gerechtshof te Antwerpen heeft met algemeene stemmen kapitein Becker, onderzoekingsreiziger in het Congo- gebied, vrijgesproken van liet hem ten laste gelegde, te weten, liet verkoopen van wape nen aan de Arabieren en poging tot moord. OOSTENRIJK. Men meldt uit Battonya (Hongarije) aan de Pesti Naplo dat plattelands socialisten, na heftige redevoeringen, zich wilden meester maken van het raadhuis. De gendarmen gaven vuur, waardoor drie der onruststokers gedood en zeven gewond werden. Er is versterking van troepen aangekomen om de orde te her stellen. De Neue Freie Presse wijst er met nadruk op dat vorst Ferdinand van Bulgarije niet als zoodanig, maar onder zijn incognito als graaf Urani door keizer Frans Jozef is ontvangen, zoodat aan dit bezoek geen staatkundige beteekenis behoeft te worden gehecht. ITALIË. Bij de periodieke gemeenteraadsverkiezin gen te Rome hebben de katholieken eene volkomen overwinning behaald. Vau de 20 candidaten der Italiaansclie lijst werden er 9, van de 8 der lijst van het Vaticaan 7 verkozen. Vier souvereinen van Europa hebben den paus een antwoord gezonden op de toezen ding van Z. H. laatste encykliek over de sociale quaestie, namelijk: de keizer van Oostenrijk, de koning der Belgen, de koningin regentes van Spanje en keizer Wilhelm. De drie eerstgenoemden zonden eenvoudig een woord van dank voor de toezending, maar de Duitsche keizer maakte eenige opmerkin gen over den inhoud van het stuk. COURANT. Ahonnkmkntsprijs per kwartaal tranee per post, lioor liet geheele Rijk Afzonderlijke Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUHEAV: BOIER8TKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaai, geplaatst wordt tegen TWEkmaai. heiekend. De Burgemeester van Schiedam Gezien de wet van den 30n December 1887 tStaatsblad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste wei k- liedeil en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op 'sRijks werkvaar- tuigen, niet vallende in de termen va* art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den 10n Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van les voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 22n Juni 1891. De Burgemeetter voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1