A». 1891. Zaterdag 27 Jun N°. 7786. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion. "V ij f - n - v© ©r t gste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Duitcnlamlsciic Be richt en. UITGEVER: J. ODÉ. courant. AbonNkmentsprijs per kwartaal franco per po«t, door het geheele Rijk Afzondeilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OÏVK K 8 V R A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.I0. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dal het kohier van het Patentrecht No. 3, bevattende wijk C, deze gemeente, over iet dienstjaar 1891/92, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 24n Juni 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invorde ring is overgemaakt. "Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden oet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maandet. ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26n Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK. VAN MATENESSE. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 16den Juni 1891. n°. 65; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Zaterdag den Uien Augustus aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, tl, f en hder wet op de jacht en visscherij, is geoor loofd wordende tevens herinnerd aan de be paling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze pro vincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, piassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 18den Juni 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het ontwerp tot in voering van kosteloos lager onderwijs bij tweede lezing aangenomen met 318 tegen 10, uitsluitend conservatieve, stemmen. De St. James Gazette meldt dat de vrien den van den heer Gladstone zeer ongerust zijn, omdat hij weer is ingestort. Ook de geneesheer is ongerust en heeft volstrekte rust bevolen. Hoewel de toestand van Gladstone in de laatste dagen zorgwekkend was, constateerde sir Andrew Clarek gisteren evenwel eenige verbetering. Hij hoopte dat Gladstone heden naar Londen zou kunnen gaan, teneinde van daar zich naar Lowestoft, aan Engelands oostkust te hegeven, waar hij eenige weken in het zomerverblijf van mr. Colman verblijf houden zal om hij rust en zeelucht herstel te zoeken. Keizer Wilhelm zal bij zijn bezoek aan Londen ook het eereburgerschap der City in eene prachtige gouden doos worden aan geboden. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp in zake den arbeid in fabrieken en werkplaatsen bij eerste lezing aangenomen. Mrs. Quinton en mrs. Grimwood, de wedu wen -van de slachtoffers bij den opstand in Manipoer, zullen ieder een buitengewoon pensioen van 300 p. st. jaarlijks ontvangen. Er heerscht te Londen in de kringen van de fanatieke voorstanders der Zondagshedi- ging geen geringe ergernis over, dat de Duitsehe keizer de maritieme tentoonstelling aldaar op twee Zondagen bezoeken zalzij dringen aan op eene verandering dezer dagen. olgens bericht aan de Daily News heerscht er anarchie op bijna geheel Kreta; de Chris tenen op het eiland bedrijven misdaden uit weerwraak wegens de wreedheden van over heidswege begaan of uit lijfsbehoud, wat den Muzelmannen en den troepen wederom tot verontschuldiging strekt voor nieuwe geweld plegingen. F B A N K K IJ K. In de Kamer heeft gisteren eene zeer leven dige discussie plaats gehad over het wets ontwerp tot goedkeuring der algemeene akte van de Brusselsche conferentie. De minister Ribot verklaarde, in antwoord aan verschei dene sprekers, dat de regeering door het nazien der papieren van Fransche schepen toe te staan geenszins erkent het recht van onderzoek dier schepen. De lieer Faure, ver schil van uitlegging constateerende van ver schillende artikelen, stelde een nieuw onder zoek voor, waarop de minister Ribot den wensch uitsprak dat het geheele ontwerp aan de regeering gerenvooieerd zou worden. Deze motie werd aangenomen met 439 tegen 10 stemmen. De hertog van Aumale is gisteren te Calais aangekomen en naar Parijs doorgereisd. Te Parijs hebben gisterochtend 6000 bak kers in eene vergadering eene motie aange nomen tot opheffing der bureaux de placement en tot onmiddellijke werkstaking besloten. Na afloop der samenkomst vormden de bak kers een optocht, met ontplooiing eener vaan met het opschriftleve de werkstaking Toen de politie tusschen beide trad om den optocht uiteen te jagen en het vaandel te bemachtigen, ontstond er eene vrij ernstige schermutselingwel verspreidden zich de hakkers, maar de vaan bleef in hunne handen. De ministerraad beraamt maatregelen ter voorziening in de behoefte aan brood, zoo de werkstaking werkelijk plaats heeft. Ook te Bordeaux heeft eene samenkomst van bakkersbazen en gezellen plaats gehad en is eene motie aangenomen, de wenschelijk- heid uitsprekende der opheffing van de bureaux de placement. Bovendien eischten de gezellen vermeerdering van loon en uitbreiding van personeel. Zoo er geene overeenstemming ver kregen werd, zou de arbeid gestaakt worden. OOSTENRIJK. Uit Bucharest is bericht ontvangen, dat de minister van oorlog een krediet van 9 mil- lioen heeft aangevraagd voor den bouw van kazernes. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft, overeenkomstig het besluit van den Stendenraad, tot den aankoop van den centraal-spoorweg besloten. In antwoord op eene interpellatie over de spoorwegramp van Mönchenstein heeft de heer Welti betoogd, dat de genietroepen ge daan hebben wat met menschelijke krachten mogelijk was bij een ongeluk van zulk een omvang. Hij verzekerde dat maatregelen genomen zijn om elk nieuw ongeval van zulken aard te voorkomen. De interpellant verklaarde zich met het antwoord voldaan. ITALIË. De Kamer heeft de beraadslagingen over de begrooting van uitgaven gisteren geëin digd en de discussie geopend over het voor stel tot verlenging der bankconcessie. In den loop van dezen zomer zal de kroon prins, de prins van.Napels, Groot-Brittannië en Ierland, Nederland en België bezoeken. Roman van H. ROSENTHAL—Bonin. 65. sDus vandaag moeten wij naar Morano, en nu hoop ik maar, dat het niet zoo smoorheet zal worden, als het nn hier een paar dagen ge weest is. Al Septembermij dunkt de zon moest nu haast wat minder branden. Zij heeft al aardig haren plicht gedaan en mocht nu met -ons vreemdelingen wel wat medelijden toonen." »Wij zouden met het derde deel van zulk een zonnewarmte zeer tevreden zijn," meende Geesje. ssEn het zou de stad ook ten goede kemen," aaide Jansen. «Overdag is het hier niet erg Irisch." »Men schijnt er hier aan gewoon," hernam Geesje. »De menschen zijn er niet minder leven dig om." a Ja, maar tot degelijk werken niet in staat; ik zie ze veel te veel luieren en wat zij doen, doen zij uit nooddwang en erg haastig. Slecht werk maken zij «chter niet, dat wil ik niet zeggen. Het zal mij benieuwen, wat zij daar te Murano uitvoeren. Daar vertelt men hier wonderen van. Wonderen, maar de toovenaar, die ze uitvoert, is dan ook geen Italiaan. Het moet een Engelschman zijn. Hij schijnt hier vereerd, maar niet minder benijd te worden, 't Is, zegt men, een flink jonkman, en ik zeg ookals een Engelschman wil, dan kan bij het beter dan anderen. Maar daar komen de Lombardi's al om ons af te halen," viel Jansen zich zelf in de rede, terwijl hij een blik over het in de morgenzon schitterende en dampende kanaal wierp. De gondel, waarop Jansen wees, schoot onder de brug Paglia door en roeide nu recht op de stoep van de herberg aan. «Waar is uwe nicht?" riep Jansen den heer Lombardi al van verre tegemoet. «Niet te wellaat u groeten en verschooning vragenriep deze weerom. »De taalonderwijzer moet komen," schertste Jansen en nam plaats in den gondel, waar Geesje, geholpen door den galanten heer Lombardi, reeds ingeklommen was. Het vaartuig, door twee roeiers voortgestuwd, schoot snel vooruit en hield na een uur varens stil voor den ingang der fabriek te Murano. Willem was van het bezoek verwittigd. Hij stond voor de deur, toen de gasten de fabriek binnentraden. Nog was hij bezig zijne bevelen aan een werkman te geven, toen hij bij het vernemen van naderende schreden zich snel omwendde en daar stonden de twee oude bekenden voor hem. Geesje sloeg de hand voor de oogen, alsof zij door het zonlicht verblind werd, en Jansen staarde onafgewend den jongen man in 't gelaat. Hij wist niet of hij waakte of droomde. Maar nog sterker was de indruk, dien deze plotselinge verschijning op het meisje maakte. Hij werd haar te sterk zij wankelde en viel in de armen van den heer Lombardi, die achter haar stond. Ook nu nog stond Willem onbeweeglijk daar met saamgetrokken wenkbrauwen en opeen- geperste lippen. Lombardi en Jansen droegen de bezwijmde naar de woonkamer van Willem. Er was geen andere geschikte plaats. Wie bewoont deze kamer?" roeg Jansen, voor haar te betreden, aan Lombardi. >>Mijn ingenieur, de heer Williamson." »Dan betreed ik haar niet," was het korte, ruwe bescheid. «Mijne dochter zal spoedig tot haar zelve komen en dan verlaten wij de fabriek ik wil haar hier wachten." De heer Lombardi keek zijn gast aan, alsof bij aan zijn vei stand twijfelde. Nu kwam ook Willem langzaam, met de oogen naar den grond gericht, nader en schreed, dicht langs Jansen heen, het vertrek binnen. De oude> man spuwde verachtelijk op den grond. (Wordt vervolgd v V

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1