Gemengde Berichten. I PER TELEGRAAfT Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i] s. Armenzorg. JR-eelitzaken. V i s s c h e r ij. ■vaart, groote of kleine, voor welk diploma, zeil of stoom, en voor welkeD rang hij ver langt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der pro gramma's B. of nog in dezelfde zitting een aanvullings-examen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeien vermelden. Zie verder de St.-Ct. No. 144. De vïce-admiraal Gregory, kanselier der heide Orden, is, naar inen verneemt, zeer ernstig lijdende. De heer Gregory was sinds geruimen tijd ziek, maar zijn toestand schijnt in de laatste dagen verergerd. Men schrijft aan het Vad. Het is voor de mafine zeer te betreuren, dat het feit, dat aanleiding heeft gegeven tot het aftreden van den minister Dyserinck, nog steeds zijn nawerking doet gevoelen. Door het passeeren van den heer Land voor den hoofd-officiersrang schijnt de promotie te moeten stilstaan. Wel is daarna bij een nieuwe vacature in den kolonelsrang een kapitein luitenant tot kapitein ter zee benoemd; ook is de nieuwe minister zelf tot schout-bij-nacht bevorderd, maar verder hebben geen bevorde ringen plaats. Op dit oogenblik wachten drie oversten op hun kolonelsbenoeming en ten minste twee luits. Ie kl. op de benoeming tot overste. Bij de tegenwoordig toch al zeer geringe kans op promotie werkt dit zeer ontmoedigend, terwijl menigeen in zijn gelde lijke belangen wordt benadeeld. Het is niet in te zien, waarom deze toestand moet voortduren. De nieuwe minister zal het bestuur der marine wel niet hebben aanvaard zonder een gevestigde overtuiging ten opzichte der zaak, waarover zijn voorganger is gestrui keld. Meent hij, dat de heer .Land niet be vorderd moet worden, laten dan anderen er niet om lydenmeent hij, dat de heer Land wel voor bevordering in aanmerking komt, hij drale dan niet. In de vorige week zouden de katholieke in de buitengemeenten van het district Delft bezocht zijn door drie heeren, onder wie twee katholieke leden der Tweede Kamer, om stemmen te winnen voor den heer Tak van Poortvliet (liberaal). Op de volgende wijze zouden die heeren te werk zijn gegaan. ïDe heer heeft met den meest moge lijken ernst aan zeker bestuurslid eener katholieke kiesvereeniging medegedeeld, dat de komst van den keizer van Duitschland in verband stond men de legerwet en dat Z. M. naar hier kwam om ons leger te inspecteeren. Daarom had men zooveel haast gemaakt met de legerwet, om die er door te krijgen. Was de legerwet er eenmaal door, dan zou onze Koningin-Regentes, die ook van Duitsche afkomst was, een leger van 40.000 man afstaan, om, in vereeniging met het Duitsche leger, Frankrijk te gaan bestoken en den oorlog aan te doen. »Bij het zien van het min of meer onge- loovige gezicht vansprak het andere Kamerlid: sWilt gij vechten, doe het dan, doch ik zal mqn jas aanhouden en wil niet vechten". »Daarna sprak men in den breede over de herstemming en betoogde, dat men tus- schen twee kwaden een keus moest doen. In dit geval was Tak van Poortvliet het minst kwade, want die zou de legerwet tegenhouden." Aldus deelt het Centrum mede, welks redactie van 's berichtgevers waarheids liefde en nauwkeurigheid" kan instaan. Te Maastricht is Dinsdag geopend de 40e algemeene vergadering van de xNederl. maatschappij tot bevordering der Pharmacie" door eene officieele ontvangst van de leden ten raadhuize. De ter gelegenheid van die algemeene ver gadering geopende tentoonstelling van phar- maceutische en hygiënische artikelen telt vele en belangrijke inzendingen. Te Haarlem is Dinsdag aan bet postkantoor aangeboden en uitbetaald een postwissel groot f75, welke kort daarna is gebleken valsch te zijn, daar de poststempels kunstig waren nagemaakt. Te Delft, waar het bedrag ge stort zou wezen, was van dien wissel niets bekend. Brj de boring in het concessieveld Pauline", te Heerlerheide-Heerle, heeft men een zuivere laag gasrijke vetkool ontdekt, ter dikte van 1.25 M, op eene dieptr van 266 meter. Deze ontdekking is thans officieel onderzocht door den rijks-mijningenieur, den heer Tan der Eist uit Maastricht, in tegenwoordigheid van de heeren gebroeders Honigmann, H. L. Sarolea, jhr. Van Pelser-Berensberg, J. Balduin en W. Nivel. Zooals men weet, geschieden deze boringen onder leiding van den mïjndirecteur F. Honigmann. De nette witlinnen zomerpantalon van de rijksveldwachters is vervangen door een van blauw linnen, in kleur gelijk aan de werk kielen, thans bij de militairen in gebruik. Voor de huismoeders moge het een uitkomst zijn, de mannen van de veldwacht zijn er niet bijzonder mede ingenomen, en niemand zal dan ook beweren dat de nieuwe kleeding- stukken sierlijk staan. In de gevangenis te Roermond bevindt zich een Pruis, die daar 8 maanden gevan genisstraf heeft doorgebracht, wegens diefstal in ons land gepleegd. Gisteren was zijn straftijd verstreken en zou hij over de grenzen zijn gebracht, doch wat komt nu aan het licht? Dat hij nog te Hagen in Westfaien een moord op zyn geweten heeft en onder een valschen naam zich te Roer mond in de gevangenis bevond. Zijne uitlevering wordt nu geregeld. Het zoontje van A. O. te Rukfen (N.-B.) is in een pot met kokend water gevallen en kort daarop onder de hevigste pijnen overleden. Te Maastricht zijn een korporaal en een soldaat onder het baden verdronken. Leiden. Woensdagavond verzamelden zich, op uitnoodiging van het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging alhier, in Zomer zo rg" een aantal leden, waaronder zich ook de herkozen leden der Tweede Kamer, de heeren Bool en Van der Kaay, bevonden, om feestelijk het feit van den dag te ge denken. Geopend door den waarnemenden voor zitter, prof. mr. II. v. d. Hoeven, die de taak van prof. mr. S. J. Fockema Andreae ver vulde, met een heen wijzing naar de door de liberale partij behaalde overwinning, welke ons tot juichen alleszins recht gaf, maar ook moest dringen om ons zoo nauw mogelijk aaneen te sluiten in liefde voor vaderland en Koningin, gevolgd door een gelukwensch aan den gekozen afgevaardigde H. J. Bool, werd er menig opgewekt en opwekkend woord gesproken. De grondtoon was telkens: niet roemen alleen, maar toonen, dat de liberale partij, nu overwinnaar geworden, eendrachtig weet samen te werken om eene voor ons jland gezegende macht te worden. Amsterdam. Gisteren zijn te Umuiden k aangekomen het ramtorenschip Buffel, de monitors Braak en Panter, en de torpedo boot Idjen, welke alle deel zullen uitmaken ,van het eskader ter ontvangst van den Duit- .Schert keizer. r ai i - Volgens bericht uit Brunswick vertrekt Zaterdag 1 Sjle Noord pool-expeditie aan boord van den schooner 'Becker. Het 'wetenschappelijk gedeelte, uit 17 (Studenten bestaande, staat onder leiding van 'professor „Leslie .-Lee. De reis.gaat.over Hamilton,., langs kaap Chudleigh en de kust van Labrador naar het land der Eskimo's. Onder de instrumenten die men medeneemt, bevindt zich Edison's phono- graaf, waarvan men zich zal bedienen om de taal en volksliederen der Eskimo's aan de beschaafde wereld te doen kennen. In het St.-Antoine-gastliuis te Parijs werd onlangs als zieke een 72-jarige vrouw gebracht, die bij nader onderzoek een man bleek te zijn. Die man had echter zestig jaar lang vrouwen kleederen gedragen en allerlei vrouwenwerk gedaanals kindermeid, huishondster en zelfs als kamenier. Er is een nauwkeurig onderzoek ingesteld omtrent dit zonderlinge personage. De inhechtenisneming van de hertogin de Castro-Enriquez te Madrid, wegens ergerlijk mis handelen van een dienstmeisje, is ook in de Spaan- sche Kamer van afgevaardigden ter sprake gekomen. Verscheidene conservatieve leden betoonden zich daar verontwaardigd over het gedrag van den rechter, die weigerde, de hertogin tegen borg stelling op vrije voeten te laten, en over de dag bladen, die zeer krachtig hunne meening zeiden over het schandaal. Zij eischten niet meerof minder dan ontslag van den rechter en strenge wetsbepa lingen, waarbij de pers verboden werd, zich te mengen in het bijzondere leven van aanzienlijke personen. De ministers antwoordden, dat zij den lor.p van het recht niet konden stuiten, maar zij beloofden herziening van de drukperswetten. Er wordt nog steeds op allerlei manieren sym pathie betoond aan het arme mishandelde dienst meisje. Een treurig ongeluk met een luchtballon is te St. Petersburg geschied. Daar zou in een der voorsteden een ballon van Graaf Apraxine, een liefhebber-luchtreiziger, opstijgen en men was bijna met alles gereed, toen op eens de mannen, die de touwen vast hadden, het gevaarte niet meer konden houden. De ballon ging de lucht in met vier personen, die in het schuitje waren, en op een aanzienlijke hoogte barstte hij uiteen. De vier personen uit het schuitje kwamen natuurlijk allen om het leven door den ontzettenden val. MIDDELBURG. Uitgebrachte stemmen 3863. Gekozen Mr. C. Lncasse a. (Aftr.) met 1997 stemmen. Mr. E. Fokker l. verkreeg 1555 en de heer J. H. Snijders l. 270 stemmen. Ingevolge eene ten vorigen jare door Nederland, Belgieen Frankrijk gesloten telegraafovereenkomst wordt, te rekenen van 1 Juli a.s., de tariefprijs in het verkeer van Nederland over Belgie met Frankrijk van f0.10i/2 tot op f 0.08, met Algerié en Tunis van fO.lOVs tot op f0.13 per woord verlaagd, met bepaling dat de prijs van een gewoon telegram of een betaald antwoord nim mer minder dan f 0.50 per telegram zal bedragen. De invoering, mede op 1 Juli a.s., van de tarieven, behoorende tot het op 21 Juni 1890 te Parijs vastgesteld internationaal telegaaf- reglement brengt mede, dat, behalve eenige weinige belangrijke tariefwijzigingen, meest ver minderingen. de tariei'sprijs per woord voor het verkeer met Nederlandsch Indié. langs den gebrui- kelijken weg over Mont Cenis en Malta, van f4.12t/j wordt verlaagd voor Java°P f3.73 de Buitenbezittingen 14.05 Verder wordt, te rekenen van denzelfden dag, voor het verkeer met alle staten van Europa de heffing van een minimum-bedrag per telegram of betaald antwoord ingevoerd. Dit laatste bediag is vastgesteld in het verkeer met: België en Duitschland op f0.35 Luxemburgs 0.40 alle overige staten0.50 De II. Zaterdag van New-York naar Europa verzonden mails waren de grootste, die men tot nog toe had gehad. Zeventien schepen vertrokken uit de verschillende havens met 750.000 brieven en 650 zakken gedrukte stukken. De Aurania alléén had 320.000 brieven en 220 zakken drukwerk aan boord. De veilingen der vereenigiug ïWestlanö zijn tbans in alle afdeelingen (zever.) begonnen. In de volgende week wordt een ruime aanvoer van aardappelen, zoowel voor den binnen- als buiten- landschen handel, verwacht. De kruisbessen worden alie geveild opkoop en handel in voorkoop staan stil. Wegens het uiterst slechte gewas blijft de aanvoer klein. De veilingen hebben aanvankelijk veel succes. Vooral voor den binnenlandsche handel slagen zij uitmuntend. Met leedwezen wordt in de omstreken van Eist (Betuwe) opgemerkt, dat de aardappelen thans reeds voor een groot deel gaan bederven, vooral de z.g. wolkammers. De ziekte vertoontzich als volgt het blad krimpt ineen, wordt vervolgens zwart, hetwelk zich mee deelt aan den stronk, die tpn slotte afvalt. Ook van de winterkool zal weinig terechtkomen. Zij wordt opgevreten door witte wormen. Men schrijft deze ziekteverschijnselen toe aan de ge- heerscht hehbende felle koude en nachtvorsten en het daarop volgende zeer natte weder. In Drente hebben de rupsen de vruchtboomen deerlijk gehavend. Ook de appelbloesem-kever heeft veel vernield, zoodat de hoop op een ruimen oogst vervlogen schijnt. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat eenige dagen geleden verscheidene boeren op 'teiland Voorne vanwege de groote koude het vee uit de weiden naar de stallen hebben gebracht. Dat de lage prijs, dien men voor biggen thans krijgen kan, tot vreemde dingen leidt, meldt ons iemand uit Lakerveld, Aan de Meerkerksche maikt deed zich het geval voor, dat iemand voor zijn biggen niet eens twee gulden per stuk, wel een daalder en vijf en dertig stuivers geboden werd. De eigenaar was daarover zoo ontsticht, dat hij ze dan liever aan de arme cadeau deed en waarlijk, gaf hij zijn vier biggen present aan omstaande arme menschen. Bij het kerkelijk voorbereidend examen aan de universiteit te Utrecht is geslaagd de heer L. Ingelse L.Wz. Uit de 71ste rekening van het Zuidhollandsche fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van onderwijzers, over 1890/91 blijkt het volgende: De ontvangsten aan renten en contributies hebben bediagen f 13.411.20'/s de uitgaven aan weduw- en kindergelden, drukwerk enz. f7G31,29>/2; er is dus een saldo-credit van f5779.91. De baten van het fonds bedroegen 1 April 1891 f192 349; de lasten als dekkingssom voor de trekkende en toekomstige weduwen, met 10 pCt. voor de kindergelden f 142.107.05, zoodat er een voordeelig dekkingsslot is van f50.241.95. Het aantal deelhebbers was 1 April 1891 180 en, vergeleken met het vorige jaar, verminderd met 4. Eet aantal trekkende weduwen bedraagt 56, waarvan 5 ieder f 210, 5 ieder f 200, 7 ieder f 140, 11 ieder f105, 9 ieder flOO, 19 ieder f70 per jaar trekken. De toelagen voor 22 kindeien maken te zanten f550 uit. Aan de weesinrichting te Neerbosch is door nu wijlen den heer J. Borski een legaat bespro ken groot f 10.000, onder den last van vrucht- gebt uik. De rechtbank te Heerenveen heeft uitspraak gedaan in de onlangs medegedeelde zaak tegen Cornelis de Vries en hem wegens den te Drachten gepleegden doodslag op de zeventigjarige weduwe De Haan, overeenkomstig den eisch van het openb. ministerie, veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 schip met 78 ton zoutevisch. Volgens bericht uit Lerwick had de tweede haringjager gisteren 1300 ton baring aan boord om er mede te vertrekken. MAASSLUIS. De pogingen der firma Dirk zwager Co., om de sardijn-industrie te verplaat sen, zijn met goeden uitslag bekroond. Zij is er nl. in geslaagd in de nabijheid van Hellevoetsluis een stuk land te koopen, waarop eèrlang een gebouw- zal verrijzen, voor genoemde industrie bestemd. KRALINGSCilE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoeld 190 zalmen, die voor f0.90 a 1.25 per i/2 kilo weiden ver kocht. Nog warden aangevoerd 3 St.-Jacob- zalmpjes en 4 steuren.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3