A0. 1891. N°. 7789. Donderdag 2 Juli. rij f - n -v© ertg-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitcnlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Iedere gewone regel meer- 0.10, Oriental geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Het keizerlijk paar kwam gisternamiodag te halfdrie van Helgoland te Wilhelmshafen aan en begaf zich terstond naar de werf om het van stapel loopen van het pantser schip bij te wonen. De keizer doopte het schip met den naam Kurfürst Friedrieh Wilhelm. Het van stapel loopen is uitstekend geslaagd. De keizer en keizerin vertrokken des namid dags te vijf uren met het jacht Holumollem naar Nederland. De kruiser-korvet Frinzess Wilhelm volgde het jacht. Bij de rampen, die de groote Bochumer gietstaal-maatschappij ten gevolge van het be llende proces troffen, voegt zich het nieuwe ongelukdat de Ilaliaansche ijzergieterij Savona, waarbij de Bochumer maatschappij sterk betrokken is, naar het schijnt geheel is te niet gegaan. Nog kort geleden had de geheimraad Baare in den loop van het proces de mogelijkheid daarvan bestreden. Des te grooter indruk maakte de gebeur tenis gisteren aan de beurs te Berlijn, waar spoedig eene belangrijke daling van koersen ontstond. De particuliere correspondent der N. F. Ct. te Berlijn schrijft van gisteren Berichten uit München melden, dat op de kunsttentoonstelling, die heden aldaar wordt geopend, de Nederlandsche kunstenaars zeer in het oogvallend vertegenwoordigd zijn. Hunne werken vullen drie groote zalen. Men krijgt zoo schrijft de berichtgever van het Berlijnsche Tageblatt uit München door de door hen tentoongestelde werken een overzicht van de moderne Nederlandsche schilderkunst. Er is op de geheele tentoon stelling geen tweede groep, die zoo harmonisch werkt, waar het stumperachtig buitensporige of excentrieke zoo volkomen ontbreektmaar ook geene, waarin zich het ernstige volharden in het eenmaal vorkregen goede zoozeer uit spreekt. De Münchener ITeuestc Faehrichten meldt De verzameling van de Rotterdamsche kunst club is volledig aangekomen. Zij bevat werken van Corot, Daubigny, Dellani, Troyon enz. ENHELAND. Het Lagerhuis heeft met 267 tegen 160 stemmen het amendement van Fowler op de kosteloos-onderwijs-wet verworpen, ten doel hebbende in districten, waar geen scholen bestaan die onder ambtelijk toezicht gesteld zjjn, een plaatselijk schooltoezicht in te voeren.. De Times beval een onderhoud van een barer berichtgevers met graaf Münster, den Duitschen gezant te Parijs, over hetgeen er voorgevallen is op den dag dat Bismarck zijn ontslag kreeg. De kanselier scheen eerst de ongenade, waarin hy gevallen was, wijsgeerig op te nemen, maar toen hij den brief ontving, waarin de keizer zijn verzoek om ontslag, aannam, toonde hij eene geweldige ontroering en liet hij zich in ongepaste bewoordingen over den keizer uit. In het gesprek, dat de Parijsche Times- correspondent De Blowitz met graaf Münster den 13n Maart jl, gevoerd heeft en thans in genoemd blad wordt medegedeeld, wordt o. a. vermeld, dat reeds een jaar voor het overlijden van den ouden keizer Wilhelm deze besloten had Bismarck zijn ontslag te geven en gene raal Yon Caprivi tot zijnen opvolger te be noemen. ITALIË. Aangaande de niet zeer parlementaire wijze waarop het Zondag in de Kamer is toege gaan, wordt nog het volgende gemeld: Zoodra de zitting geopend was, verklaarde de heer- Cavalotti, onder toejuichingen van de uiterste linkerzijde, dat admiraal Brin niet het recht had, zrjn interpellatie te ont wikkelen vóórdat de vóór hem ingeschreven sprekers der linkerzijde het woord gevoerd hadden. De admiraal verscheen echter toch op de tribune, maar zijn tegenstanders maak ten zulk een gewelddat hij slechts den tekst zijner interpellatie kon voorlezen. Toen vervolgens de minister-president het woord nam om geruststellerde verklaringen af te leggen, werd hij door de groote meer derheid der Kamer staande en met teekenen van instemming begroet; ook de uiterste linkerzijde hield zich kalm, uit eerbied voor den heer Di Rudini; doch zoodra deze de tribune had verlaten, begon het rumoer opnieuw. De heeren Colajanni en Cavalotti verklaarden van het woord af te zien, daar het reglement geschonden wasde toejui chingen waarmede die woorden door de uiterste linkerzijde werden begroet, verbit terden ook de ministerieelen in die mate, dat er een formeel gevecht plaats had, waar omtrent nog gemeld wordt dat er ongeveer 400 afgevaardigden in de zaal waren, waar van een paar honderd aan den strijd deel namen. De radicale troep was vijftig man sterk. De eerste aanvallende beweging was, dat de afgevaardigde Cavalotti zijnen partij genoot Di Maria bij vergissing eenen oorveeg toediende, die voor een ander bestemd was. Nauwkeurige waarnemers verzekeren date? worstelstrijdwelke de volksvertegenwoor digers, ter gelegenheid der vernieuwing van het drievoudig verbond, elkander geleverd hebben, juist 20 minuten geduurd heeft. Een levendig vuur met inktpotten, parle mentaire documenten en waterkaraffen werd van alle zijden onderhouden en toen er niets meer te smijten viel, grepen de strijders elkander in baard en haren, lichtten elkaar beentje en tuimelden als vechtende honden over den vloer. Terv/ijl dit* alles in den boezem van het parlement plaats greep, achtten twee gewezen afgevaardigden, Marcora en Monela, die op de tribune gezeten waren, het oogenblik geschikt om elkander mede te lijf te gaan. De andere gasten op de tribune konden aan het voor beeld geen weerstand bieden en zoo ontstond ook daar een gevecht, waarin groote kracht en moed ten toon gespreid werden, totdat eindelijk de oppassers toesnelden en de vech tenden de deur uitwierpen. De meeste bladen zijn zeer verontwaardigd over het gebeurde, doch werpen de schuld grootendeels op de regeering, die door hare houding aanleiding gaf tot het incident. Men acht het zelfs niet onmogelijk dat de heer Nicotera, die met den heer Di Rudini niet op den besten voet schjjnt te staan, zal aftre den als minister van binnenlandsche zaken. Alleen de radicale bladen jnichen over het gebrek aan resultaat der ritting, en de anti- ministerieelen brengen vooral den heer Cava lotti hulde voor de wijze waarop hij een votum van vertrouwen waarop de regeering gere kend had onmogelijk gemaakt -heeft. Intusschen vestigt vooral de Duitsche pers de aandacht op het feit, dat met uitzondering van een 50-tal rumoermakers, de geheele Kamer de verklaringen van den heer Di Rudini met de meeste instemming heeft ontvangen. Ook de Senaat heeft de buitenlandsche politiek der regeering volkomen goedgekeurd. De minister-president legde, naar aanleiding eener Interpellatie van den heer Taverna, zeer belangrijke verklaringen af. Hij beves tigde de berichten omtrent een overeenkomst tusschen Italië en Engeland, waarbij de handhaving van den bestaanden toestand in de Middellandsche Zee wordt gewaarborgd, als zijnde gelijkelijk in het belang van beide natiën; de heer Di Rudini erkende voorts dat reeds eenigen tijd geleden besloten was tot verlenging' van liet drievoudig verbond, teneinde den Europeeschen vrede te ver zekeren. De instructie in het geding tegen de rust verstoorders van den InMei jl. is afgeloopen, maar de beschuldigden zullen eerst in Sep tember gevonnisd kunnen worden, daar het onderzoek geleid heeft tot het ontdekken van een wijdvertakte revolutionnaire samenzwe ring, die zelfs, naar men zegt, het leven des koniDgs bedreigd heeft. PORTUGAL. Een dagblad beweert, dat de regeering genoodzaakt zal wezen aan de bankbiljetten een gedwongen koeio te geven. Deze tijding heeft echter bevestiging noodig. AMERIKA. Het staatsdepartement ontving een depêche van den gezant der Vereenigde Staten te Caracas, meldende dat het congres van Vene zuela volmacht gaf aan den president om met president Harrison een handelsverdrag te sluiten, op den grondslag van reciprociteit, en dit zoo spoedig mogelijk in werking te stellen. Volgens een te New-York algemeen ver spreid gerucht verlaat generaal Legitime met 20 aanhangers San Domingo, teneinde eene landing op Haïti voor te bereiden. SCHIEDAM, 1 Juli 1891. Naar wij vernemen, zou het plan bestaan Vrijdagavond, wanneer het Duitsche keizer paar op reis van Rotterdam naar Engeland onze stad voorbijstoomt, het "Westerhaven hoofd met de Nederlandsche, de Duitsche en de Schiedamsche vlaggen te tooien. De schutterij zal dan onder de wapenen komen, zich met den staf en het muziekkorps naar het Hoofd begeven en langs de aanleg plaats der stoornbooten te worden opgesteld. Het Duitsche consulaat zal zich ook daar ter plaatse bevinden. De staf der schutterij met het muziekkorps zal zich ook bij het, voorbijstoomen van den keizerlijken trein van Den Haag naar Rotter dam des namiddags te ongeveer halfvijf aan het station bevinden om het keizerpaar te verwelkomen. Blijkens achterstaande advertentie zal de Schiedamsche Kunstvereeniging" Zondag en Maandag 5 en 6 Juli a.s. eene tentoonstelling houden van schetsen, aquarellen enz., van den kunstschilder Ch. Rochussen en anderen, benevens van de te verloten schilderijen en andere kunstvoorwerpen. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat reeds een 30-tal prijzen door de vereeniging zijn ontvangen, waaronder zich ook bevindt de uitmuntend bewerkte bokken wagen van A. Jordaans Jr., terwijl meerdere zijn toegezegd. Hedenmorgen heeft een dronken vrouw gepoogd zich in een sloot in de laantjes van den zoogenaamden Diefhoek te verdrinken. Nadat zij er was uitgehaald, is zy opeen wagen naar het bureau van politie gebracht. Men leest in de gisteravond verschenen Staatscourant HH. MM. de keizer en de keizerin van Duitschland zullen morgen omstreeks den middag te Amsterdam aankomen. Dit bezoek van HH. MM. wordt door H. MJ de Koningin-Weduwe, Regentes en door de Nederlandsche natie op lioogen prijs gesteld. Z. H. vorst Yon Salm Salm is Zondag met gevolg uit Anhalt in de residentie aange komen en heeft zijn intrek genomen in het «Hótel Paulez". De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 3 Juli, en die van COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTEK8TRAAT, E 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1