Vrijdag 3 Juli. Het goud van de Orion. A". 1891. N°. 7790. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feuilleton. Kennisgeving. Vij f-en-veer tig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiten!tmdsche Beriehten. UITGEVER: J. ODÉ. G 0 U R AIT. ABONNKHKNTSPRIIS, per kwartaal fratuo per post, door het geheele Rijk Aftondeilijke tiomtners 1 1.85. - 2.50. O.iO. BVRRAPi BOTER8VRA&T, E 3 7. Advkrtkntikprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer- ü.lo. Driemaal geplpatst wordt tegen twrkmaai. beiekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling tan den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsblad no. 118 .van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van GEERTRUIDA ZAG WIJN, weduwe van Frans Ter Hofstede, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein in het pand aan de OverschieschestraatA no. g2 Math. Sch ie dam, .den 2den Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DUK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÊDE. inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de verzoeken: lo. van T. J. SIEMES, om vergunning tot uitbreiding zijner brander^ aan de lange Haven alhier, wijk C, no. 7, kadaster sectie C no. 615, met een stoommachine van 2 pkr. en ketel meteen verw. oppervlak van 2 M*; 2o. van L. BERREVOETS, om vergunning tot oprichting eener slachtplaats in het pand aan de Ploegstraat alhier, wijk G, no. 573, kadaster sectie L no. 979. Roman van H. ROSENTHALBonin. 66. «Maar Geesje doet ons geslacht geen eer aan, vervolgde Jansen. «Sedert een jaar doet zij aan zenuwachtigheid en valt flauw als een stadsdame; dat is niet Friesch. Doch daarover zal ik nog wel eens met haar zelve spreken. Zoudt gij nu zoo goed willen zijn, ons de fabriek te laten zien, waarom wij gekomen zijn Een tweede ont moeting als deze zullen w wel niet tevieezen hebben." «Met genoegen," zeide de heer Lombardi, ver heugd dat eene voor hem zoo onverklaarbare zaak zoo tot aller genoegen, naar 'tbcheen, wat afgeloopen. •Men ging de fabriek binnen. De heer Lom bardi tiad op-als gids en ging met Jansen vooraan; Geesje met Willem volgden. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 16n Juli a.s., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize gelegenheid zai worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van d^ schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En'iis hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2en Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÊDE. Inrichtingen, welke (cvaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J. F. ROZESTRATEN en zijne rechtverkrijgenden tot oprtchtlug eener slachtplaats van vee in het pand aan de Broersvest alhier, wijk C, no. 387, kadaster sectie B no. 1533; 2o. aan J. T. BEUKERS en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner bran derij aan de Lange Haven alhier, wijk C, no. 22, kadaster sectie C, no. 592, met een stoommachine van 2 Va paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van hoogstens 3 M'; 3o. aan ARIJ BLONK en zijne rechtver krijgenden tot ,oprich<ing eener koper slagerij in het pand aan de Korte Haven alhier, wijk A, no. 120/121, kadaster sectie C, no. 243/244; 4o. aan C. H.WINDHORST en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner bi n- dcrJJ aan den Nieuwlandschcn polder alhier, wjjk B no. 9ïg, kadaster sectie H, no. 230, met een stoommachine van 3 paarden kracht en ketel met een verwarmings opper vlak van 4 M2. Schiedam, den 2den Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÊDE. ENGELAND. Dezer dagen zijn aan het Parlement be langrijke bescheiden overgelegd omtrent het inkomen van de Engelsche staatskerk. Het vaste inkomen uit de landerijen en andere goederen der staatskerk wordt in deze beschei den op 5,753,557 p. st. geschat, hetgeen vol gens de Times eene waarde van 200 miilioen p. st. vertegenwoordigt. Hieronder is nog niet begrepen de hoogst belangrijke waarde der kerkgebouwen en niet rentegevende bezit tingen der kerk. Wanneer men bedenkt, dat deze cijfers alleen betrekking hebben op de Engelsche staatskerk en daaraan toegevoegd moeten worden de vaste bezittingen van de talrijke andere kerkgenootschappen van het Vereenigd Koninkrijk, dan kan men zich nau welijks eene voorstelling maken van de enorme kapitalen, die in den loop der eeuwen, bjjna uitsluitend door vrijwillige bedragen en schen kingen, ten behoeve van den eeredienst z^jn afgezonderd. Te Birmingham zijn welgeslaagde proeven genomen met een pneumatisch dynamiet- kanon, uitgevonden door den ingenieur Bott. In het Lagerhuis deelde sir James Fer- gusson' Maandagavond mede, dat de Perzische regeering troepen met geschut heeft gezonden naar Soujbulak, om een door Koerden weg gevoerd Engelsch meisje terug te halen. (De roovers hebben gedreigd, wanneer geweld tegen hen wordt gebruikt, het meisje liever te zullen dooden, dan het terug te geven.) Aangezien een deel der lieden, die het meisje bewaren, Turksche onderdanen zijn, heeft de Perzische regeering verlof van de Turksche regeering gevraagd, geweld tegen hen te ge bruiken. Met 341 tegen 30 stemmen keurde het huis, bg de voortgezette behandeling der onderwijswet, de door de regeering voorge stelde vergoeding van 10 shilling'sjaars voor eiken leerling goed, waarna de leeftijd, waarop kinderen tot het kosteloos onderwijs kunnen worden toegelaten, van 5 tot 3 jaar werd teruggebracht, en de leeftjjd van 14 jaar, tot welken de rijksvergoeding zou worden verstrekt, tot 15 jaar werd verhoogd. De hertogen van Edinburgh en Connaught zullen den Duitschen keizer Zaterdag te Port Al het merkwaardige werd in oogonschouw genomen en de pas beleefde gebeurtenissen beletten niet, dat Jansen buitengewone belang stelling toonde in alles, wat met de glasfabrikatie in betrekking stond. Vooral ook het mozaïekwerk werd bewonderd. Geesje echter scheen plotseling al hare voor liefde voor chemie en technische kunst verloren te bebben. Onophoudelijk had zij iets bijzonders met Willem te bespreken. «Laat mij slechts begaan," zeide zij. «Laat mij aan Flora zeggen: Uw vermogen is tot uwe beschikking. Mijn vader heeft bericht ontvangen, dat het teruggevonden is. Hoe en waar, wil ik voorloopig verzwijgen." «Ik zou liever de volle waarheid zeggen," sprak Willem, «en daar heb ik mijne redenen voor. Van het eerste oogenblik af aan, dat wij kennis maakten, heeft zij mij zonderling aangezien en dit is er met den tijd niet beter op geworden. Toen ik de Orion betrad, lag zij op bet dek.. Ik hield haar voor dood, doch zij lag natuurlijk slechts in zwijm. Die bezwij ming is niet zoo volkomen geweest, of zij heeft mij kunnen zien, toen ik hare hand bewoog en mij over haar heen bukte. Toen moet mijn beeld diep in hare ziel zijn geprent, zoodat zij mij nu herkend beeft. Ik herkende baar niet. Zij kwam mij toen kleiner voor en haar gezicht veel smal ler, maar dit kan ook een gevolg geweest zijn van haren toestand op dat oogenblik. Zij weet, zoo 't schijnt, dat ik op het schip geweest ben, en raadt dan natuurlijk het overige. De waar heid dus, de geheele waaiheid wil ik haar zeg gen." «Durft gij dat?" vroeg Geesje. «Het is de meest ridderlijke weg. Ik heb het geld als strandgoed tot mij genomen om het te bewaren, tot de eigenaar zich opdeed. Ik heb het als rentmeester beheerd en er mij tevens mee opgeweikt uit den poel van ellende en boersch- heid, waarin ik dreigde te verzinken. Ik heb de fortuin gedwongen mij te dienen, zij het dan ook met geweld. Wie weet, als ik het niet gedaan had, of het geld in andere handen zooveel nut gesticht bad, In elk geval, ware ik met naar hier gekomen, de fabriek was in .verval geraakt en Flora's vermogen ermisschien aan opge offerd. De heer Lombardi is een flink koopman, maar een slecht werktuigkundige en zijne hel pers hebben hem, den vreemdeling, ten gevalle van de hier bestaande concurrentie, geruïneerd» De man is mij te veel verschuldigd dan dat hij mij de niet geheel wettige daad, die mij door nooddwang, als middel tot selfhelp werd opge legd, euvel zal duiden. Hij zal inzien dat ik niet andeis kon handelen en volkomen gelijk heb, wanneer ik zeg Liever dan te bukken voor het noodlot, zou ik het nogmaals wagen het op deze wijze te tarten." «En wilt gij in de fabriek blijven?" vroeg Geesje, de oogen liefdevol tot hem opslaande. »Ja," antwoordde Willem, maar vermeed met opzet dien blik te beantwoorden. «Wanneer ik henenging, dan ging de fabriek te niet en met haar het geheele vermogen van Flora. Dit moet ik, al ben ik van mijn rentmeesterschap ont heven, trachten te verhoeden." (Wordt vervolgd.) i vu

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1