van het dorp eene woning door den bliksem getroffen. Het gebouw brandde geheel af. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Zijlaard, bij Vechelsloeg de bliksem in eene boerderij, welke geheel afbrandde, en onder Berlikum hadden de op het veld slaande vruchten zeer veel te lijden van den hagel. Te Andel sloeg de bliksem in den Veenschen watermolen, waarin zich op dat oogenblik vijf personen bevondenmet het noodlottige gevolg, dat een zoon van den molenaar, een jongeling van 16 of 17 jaar, werd gedood. Zijn zusjeeen meisje van 13 of 14 jaar, werd aan de wang getroffen, en eene vrouw werd tegen den grond geslagen. De molenaar en zijne vrouw bleven ongedeerd. De molen is geheel afgebrand. (N. R. Ct.) Niet alleen het zuiden, maar ook het westen van Noord-Brabant is Woensdagnamiddag door hagelslag geteisterd. Het was onder de gemeenten Oud-Gastel, Dinteloord, Fijnaart en Klundert, dat de hagel viel. Vooral onder Fijnaart werden gx-oote verwoestingen aange richt aan den zoo schoon te veld staanden oogst. De hagelslag duurde daar meer dan een kwartier, even na 4 uur. Bij eene bui die van 1 3 woedde, werden onder die ge meente 2 runderen van A. M. door den blik sem gedood. Men schrijft uit Maastricht aan de N~. R. Ct. Het spijt mij voor de beminnaars van liet romantische, het verhaal omtrent den diefstal te Meersen te moeten tegenspreken. Er was daarbij geen sprake van: zwart gemaakte mannen, noch van het zetten van een pistool op de borst. Het geheel bapapjde zich tot een gewonen diefstal dqor nqjddpl van braak; waapbij de Imisgenooten niet in bun slaap werden gestoord en waarvan rij 's och tends eerst kennis kregen. De ontvreemde voorwerpen, alle van zilver, zijn12 vorken en lepels, gemerkt G.D., 7 suikerlepeltjes gemerkt als voren, 3 dito zonder merk, 1 suikerschepper, 18 suikerlepeltjes, gemerkt A. S., 1" suikerstrooier, 1 suiker schepper met steel van rood agaat en 1 lepel met lange zilveren steel. Als daders worden verdacht 3 Duitschers, die men 's ochtends te Meersen gezien had. Den Haag. Woensdag jl. is hier ter stede eene werklieden-kiesvereeniging opge richt, onder den naam van «Ontwikkeling". Het plan bestaat bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen een werklieden-candidaat te stellenvooraf zal echter de beslissing der openbare werkliedenvergadering in het Ambachtsgebouw op morgen (Vrijdag) wor den afgewacht. Er heeft zich hier ter stede eene com missie geconstitueerdbestaande uit inge zetenen van verschillende geloofsbelijdenissen en richtingen, welke hier werkzaam zal zqn in het belang der verdrukte Russische Israë lieten. Die commissie heeft een uitvoerend comité benoemd, dat de noodige maatregelen zal voorbereiden. Vod Amsterdam. Gistermiddag werd door den Duitschen keizer revue gehouden over de in de haven voor de Handelskade liggende groote en kleine marineschepen. Te 3 uur kwamen de keizer, de keizerin en de Koningin-Regentes, de twee vorstinnen in de eerste, de keizer met den vice-admi- raal De Casembroot in het tweede rijtuig gezeten, van het paleis aan den prachtig ge decoreerden steiger van den «Westindischen Maildienst". Aan boord van de Cera, die smaakvol was ingericht, gekomen, bleven de vorsten op 't dek zitten. .De afvaart, onder muziek van af den wal, had daarna plaats. De Ceres werd gevolgd door enkele booten, waarvan éen met den gemeenteraad en éen voor de pers. Men ging langs de Handelskade, voorbij en door een kolossaal eskader van 20 groote en kleine oorlogsschepen, tot Schel- lingwoude en terug. Toen werd overgegaan op keurig ingerichte havenbooten en voer men langs 't Dok, het wachtschip en de Wassenaer, het Zeemanshuis, de Nieuwe Heerengracht, Binnen- en Buiten-Amstel, Sarphatikade en Hoogesluis, waar rijtuigen stonden om door de stad naar het paleis terug te keeren. De blik op het eskader, waar verschillende muziekkorpsen op dek waren, onder de saluut schoten van alle bodems, alle troepen saluee- rende en matrozen en jongens paradeerend in het want, was inderdaad prachtig. Niet minder interessant was de aanblik der grachten met honderden groote en klime booten. Tienduizenden toeschouwers waren op de kaden, schuiten en daken verzameld. Vooral echter de aanblik van den Amstel, met de prachtig versierde gebouwen der roeivereeufgingen en tallooze gieken, jachten, boeiers, cano's en de stoflage, was wonder schoon. Ter eere der keizerlijke gasten was een wedstrijd georganiseerd, bestaande uit éen nommer voor 4-riems- en éen nommer voor 6-riems-gieken. In beide wedstrijden behaalde De Amstel den eersten prijs Nereus en RTeptunus verkregen ieder een tweeden prijs. De overwinnaars werden door de gasten op de keizersboot met gewuif begroet. Na het einde van den strijd stapten de hooge gasten aan de Sarphatikade aan wal en keerden per rijtuig naar het paleis terug. Het weder was gunstig en er heerschte een onbeschrijfelijke geestdrift. Het IJ leverde gisteravond een tooverachtig schouwspel op. De honderden booten, waarvan de hoofdlijnen met veelkleurige lampions waren verlicht, maakten een prachtig effect. Aan den wal, op de steigers en in booten had zich in den omtrek een onafzienbare menschenmassa verzameld. De stad was dan ook in de avonduren als uitgestorven. De keizer en de keizerin wooDden met de Koningin-Regentes in het vorstelijk paviljoen het Venetiaansche feest bij. Het vuurwerk was over het algemeen bij zonder fraai, vooral de wapens van Neder land en Duitschland en het portret van keizer Wilhelm. Het hoofdnummer, de slag bij Chattam, in Eageland vervaardigd, heeft echter niet beantwoord aan de hooggespannen verwachting. Verkiezingen. Maandagavond vergaderde de kiesvereeni- ging «Staatsburgerschap" te Heerenveen tot het opmaken van een grostal van candidaten om voor te dragen op de vergadering der centrale liberale kiesvereeniging in het district Schoterland. Tot eersten candidaat werd ge kozen mr. A. Ferf te Heerenveen, tot tweeden de heer Pijttersen te Sneek. De liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Joure heeft tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Schoterland gesteld de heeren A. Buma te Hindeloopen (oud-lid) en H. Pijttersen te Sneek. In eene te Veendam gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" werden candidaten besproken voor de Tweede Kamer in dit district. Als zoo danig werden genoemd de hh. mr- P. J. G. van Diggelen te Zwolle, De Ruiter Zijlker, afgetreden lid voor Winschoten, A. Winkler PrinsW. Voormolenburgemeester van Veendam, e. a. Bij eene stemming behaalde niemand de volstrekte meerderheid, maar bekwamen de hh. Van Diggelen 21de Ruiter Zijlker 13, A, Winkler Prins 3 van de 41 uitgebrachte stemmen. De kiesvereeniging «Burgertrouw" te Knijpe heeft het volgend tweetal candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer opge maakt: mr. A. Ferf te Heerenveen en mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle. Van anti-revolutïonnaire zijde is in eene vergadering te Heerenveen in het district Schoterland candidaat gesteldde heer P. van Vliet Jr., te Leeuwarden. De candidatuur van dr. Schaepman, welke op de te Eindhoven gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Noord-Brabant" be sproken werd voor de nieuwe verkiezing der Tweede Kamer, vond bij de vergadering geen bijval. Gemengde Berichten. FEB TELEGRAAF. DEN HAAG, 3 Juli. Door uitstekend weder begunstigd, brachten de keizer en de keizerin van Duitschland een bezoek aan de residentie. Aan het prachtig versierde station van den staatsspoorweg opgewacht door de ministers, autoriteiten, burgemeester, leden der «Duitsche Vereeniging", die bloemen wier pen in het rijtuig. De keizer in marine-uniform inspecteerde de eerewachten aan het station en aan het versierde paleis iu het Noordeinde en bleek ingenomen met de flinke houding der grena diers. De vorstelijke personen werden overal met geestdrift toegejuicht. Na een vluchtig bezoek aan het Maurits- huis, daarbij vergezeld door den prins en de prinses Yon Wied, deden het keizerpaar en de Koningin-Regentes een rijtoer door de omstreken, het Huis ten Bosch en Scheve- ningen. De jonge Koningin nam daaraan geen deel. Post en Telegraphie. Koloniën. Batavia, 29 Hef. V i s s c h e r ïj. Kerknieuws. NetL-Herr, Kerk. S t e d e 1 ij k X i e u w s. B IJ RG E ft L 1.1 K E S'f A~N~1) Geboren2 Juli. Elisabeth, dochter vatt P. Wittebol en E. Baron, Broervest. Philippina Wiihelmina, dochter van A. van der Ende en P. Hamerslag, Broersveld. 3. Willem, zoon van H. L. van Deventer en B. Houtman, Singel. Overleden: 3 Juli. Barendina As, oud 7 maanden, Klein Watertje. Ondertrouwd: 3 Juni. H. Mak en B.C. Noordijk. Marktberichten. Te Laeken heeft zich eene nog niet herstelde kraamvrouw in een vlaag van ijlende koorst met drie kindertjes verdronken. Twee er van had zij aan zich vastgebonden. Het welbekende radicale partijhoofd Liebknecht heeft het plan opgevat te Berlijn eene socialistische academie te stichten. Daar zullen de studenten jonge werklieden zijn, die opgeleid moeten wor den in de kunst om socialistische beroeringen te leiden en te besturen en leeren moeten in het openbaar te spreken en debat te voeren. Ook moeten zij er hunne eigen taal goed leeren, als mede geschiedenis, staathuishoudkunde en het een en ander van verschillende wetenschappen, teneinde later goed ontwikkeld voor hun gehoor te kunnen optreden. In Amerika hebben in de laatste dagen lievige orkanen gewoed. In Cherokee zijn ten gevolge der overstroomirigen vijfhonderd personen zonder dak, terwijl in Pennsylvanié groote verwoestingen werden aangericht en zes personen het leven verloren. New South-Wales werd in den laatsten tijd door zware regenbuien geteisterd, waarvan hier en daar overstroomingen het gevolg waren, terwijl vooral de spoorbanen veel schade onder vonden. Als een voorbeeld van de sterke mededinging tusschen de Atlantische teiegraafmaatschappijen wordt gemeld, dat de rechtstreeksche United States Cable Compy, bijzonder ingerichte tele- gramkaarten heeft uitgegeven ten gebruike op de stoomschepen tusschen Europa en Amerika, welke dan door de passagiers worden ingevuld en te Liverpool overhandigd aan den agent van de telegraafmaatschappij, wiens portret aan de achterzijde van de kaart is afgedrukt. Uit Atjeh schrijft menDe nieuwbenoemde gou verneur Pompe van Meedervoort is den 4n dezer te Oleh-leh ontscheept en luisterrijk ontvangen. De titu laris nam nog dienzelfden dag in het gouvermentshuis in den kraton het bestuor over Atjeh over. Onmiddel lijk daarna vaardigde iiij het bevel uit, dat alle dwang arbeiders voor met verrichten van particuliere dien sten ter beschikking gesteld van officieren en amb tenaren, dadelijk naar het kettinggangerskwartier moesten terugkeeren om uitsluitend voor 's lauds dienst beschikbaar te blijvenzelfs die. in het gouver nementshotel bescheiden, niet uitgezonderd. Met dezen maatregel is éen der bestaande misbruiken uitgeroeid. Sedert maanden heerscht hier een felle hitte, ten gevolge waarvan de gezondheidstoestand minder gun stig is. Bijaldien de regenmoeson niet spoedig intreedt, vreest men dat naast de chronisch heerschende beri beri, ook de cholera weder het hoofd zal opsteken. Volgens Britschindische berichten woedt deze ellen dige ziekte nogal beduidend pp Malacca. Gelukkig dat aan boord Hr. Ms. oorlogsschepen langs de Atjeh- kusten de gezondheid goed is; onze marine heeft hier een zware taak te volbrengen, doch zij kwijt er zich van met een plichtsbesef en toewijding, die boven allen lof verheven zijn. De luit. der artillerie Dijk viel dezer dagen bij de exercitie van zijn paard, doordien een der paarden van de batterij losgebroken en op het zijne gespron gen was. Die officier heeft tengevolge daarvan den linkervoorarm gebroken. Hetzelfde ongeluk overkwam onlangs den in luiE-adjudant Kist, die bij de rijles eveneens van zijn paard gevallen was. Men gelooft de beide officieren voor den dienst te kunnen be houden. Naar wij vernemen, heeft de heer J. P. Sineck zich tot de regeering gewend met het verzoek hem in de gelegenheid te stellen onder toezicht van de genees- dige faculteit proeven te nemen met een door hem ont dekt middel voor de genezing van beri-beri. Bij een gunstigen uitslag dier proefnemingen, wenscht hij bedoeld middel tegen eene belooning van f60.000 te openbaren. Het gerucht loopt hier, dat eene opium-regiein petto wordt gehouden, doch dat op eene der hoofdplaatsen een fabriek voor opiumbereiding zai opgericht worden, vanwaar uit de bereide opium aan de pachters zal verstrekt woiden. VLAARDINGEN. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip, aanbrengende 100 ton zouteviscli. SCKADINGSCHE «EER. Gisterochtend werden alhier ter markt aangevoerd 122 zalmen, die de kleine voor f *1 en de groote voor f 1.35 per tys kilo wer den verkocht. Nog werden aangevoerd 5 stuks St.- Jacobzahnpjes en 4 steuren. Beroepen: ie Brake! de lieer W. Magendans, cand. te Slijk-Ewijk. Bedankt*, voor Zieriksee door ds. P. C. A. Halff- man Az., te Kouöekerke; voorGrand-Rapids(N.-A.) door ds. P.J, Wessels,te Zienksee; voorAnkeveeen door ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten B.Jz., te Serooskerke. Schiedam 3 Juli. Rogge en Gerst zonder handel. NoutwUn: noteering der makelaars fll. Jenever: Amsterd. proef 115 per liect. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf0.90 per ketel. Delft, 2 Juli. Op onze graanmarkt was weinig levendigheid en waren de prijzen algemeen iets flauwer. Westlandsche tarwe f8.75 a 9.75, Zeeuwsche f9.50 a 11.Westl. rogge f5.50 a 6.50. Zeeuwsche f5.75 a 7.Chevalier-gerst f5.75 a 7.Westl. zomer- f5.25 a 6.—-. Korte haver f4.a 4.75, lange f3.50 a 4.— Duivenboonen f7.a 7.90. Paarden- boonen f6.a 6.80. Bruine boonen f10. a 12.Groene erwten f 9.a 11.50. Witte erwten f7.25 a 7.50. Aan de stadswaag gewogen van 26 Juni tot 2 Juli802 achtsten en 80 zestienden vaten boter, wegende te zamen 46840 kilogram. Prijs f45 a 55 het vierde, H.42Vs a 4.37>/9 het KG, Vette koeien le qual. van f225* tot 250, 2e qua), van fl60 tot 200: kalfkoeien f220 tot 245, 2e qual. f155 lot 180; vaarkoeien 1 equal, van f150 tot 490, 2e qual. van f 110 tot 130; vette kalveren 4o qual. van f57 tot 70, 2e qual.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3