A0. 1891. Maandag S Juli N°. 7792. Eerste Blad. Vij f- en -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biniteiilaiidsche Berichten. UITGEVER: j'. ODÉ. SCHIEDAM, 4 Juli 1891. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat van het raadslid den heer K. J. van Erpecum ontvangen is en voor de leden ten raadhuize ter inzage is neder- gelegd, liet door hem in de openbare raads vergadering van den 18n Juni jl. ingediende voorstel met voorafgaande beschouwingen, naar aanleiding van het bij den raad aan hangige en in die zitting behandelde adres, met daartoe betrekkelijke stukken, van eenige gemeente-ambtenaien tot oprichting van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen. Gisteren herdacht dr. Q. J. Goddard te Rotterdam onder vele blijken van achting en waardeering den dag waarop hij 50 jaar geleden tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Ben 8n Februari 1816 te Schiedam ge boren, was dr, Goddard, na zijn promotie, achtereenvolgens prosector en lector in de ontleedkunde aan de geneeskundige school te Rotterdam en is thans nogleeraar m de ontleedkunde aan de academie van beeldende kunsten en technische weten schappen, aldaar. Ook is de heer Goddard een der oprichters van het Instituut voor doofstommen. Ook op letterkundig gebied heeft de jubilaris zich destijds beziggehouden, hrj schreef a. a.«Zangen voor de studenten der Geneeskundige school", Rotterdam 1836; «Luimen mijner Muze", Rotterdam 1840 «Het doel en de rechten der Gymnastiek", Rotterdam 1872, en verder verjes in Muzen- en andere almanakken, en medische en ont leedkundige bijdragen in tijdschriften, De ontvangst, welke keizer Wilhelm en zijn gemalin in Nederland werd bereid, heeft in Duitschland algemeen een zeer gunstigen indruk gemaakt. De bladen roemen de schitte rende feestelijkheden en versieringen en spreken met voldoening van de waarlijk gast vrije en vriendelijke wijze waarop ÏIH. MM. door het Hof en het volk van Nederland wer den ontvangen. De berichtgever der Eolnische Zeitung die ook de ontvangst «buitengewoon hartelijk" noemt, beschrijft met geestdrift het IJ bij de aankomst, dat «een overweldigend en de zin nen betooverend schouwspel opleverde", evenals (bij het waterfeest van Donderdag) de grachten en de oevers van den Amstel. Ook spreekt hij van den aangenamen indruk, door de bevallige keizerin gemaakt. De loods C. Storm, die het keizerlijke jacht Hohcnzollern geloodsd heeft, wenschte vóór het \ei laten van liet schip, buitengaats den keizer goede reis. De keizer gaf hem de hand en liet door een adjudant aan genoemden loods de gouden medaille van de Kroonorde overhandigen. De ELohenzollern is even over twaalven in de haven van Sheerness aangekomen. Rotterdam. Ook onze stad had ter ge legenheid van het bezoek van het Duitsche keizerpaar een recht feestelijk aanzien. In het Centraalstation was de wachtkamer 2e kl. tot ontvangsalon ingericht en op recht voistelijke wijze gedecoreerd. Ter plaatse waar de vorstelijke trein stilhield was een sierlijke entree gemaakt, ter breedte van vijf deuren, aan weerszijden geflankeerd door gordijnen van fluweel met imitatie-gouden passementerie. De grond was gedekt met een effen rood tapijt. Boven de hoofdentree prijk ten de wapens van Duitschland en Nederland, in een schild saamgevat, ter rechter- en ter linkerzijde de wapens van Rotterdam en Zuid- Holland, terwijl de penanten met fraaie bloem gewassen waren bezet Het ontvangsalon was vooral keurig inge richt. Aan weerszijden prijkten, te midden van reusachtige gewassen, fraaie spiegels en vazen. De vloer was gedekt met kostbare Perzische tapijten en de ramen met portières van velours en gouden passementerie behan gen, in overeenstemming met de draperieën, boven de deuren aangebracht. De penanten vvaien ook hier weder met fraaie bloemstuk ken bezet. De Stationsweg was vanwege de gemeente prachtig versierd. Aan het begin en het einde is een reusachtige eerepoort opgei icht, hoogst artistiek uitgevoerd, terwijl aan weei's- zijden langs den weg een greote menigte vlaggestokken is geplaatst, ter halverhoogte tropeeen en schilden dragende, waarop de initialen van den keizer en de beide Koninginnen. Overigens waren vanwege de gemeente in de stad zelve geen versiermgen aangebracht. Behalve dat van vele woningen de driekleur of de oranjevlag wapperde, hadden enkelen toch nog, als bijzondere hulde, versieringen van groen en bloemen aangebracht. Ter plaatse, waar onze Koninginnen van het keizerlijk echtpaar afscheid namen, den hoek Boompjes—Leuvehavenhad ook de gemeente weder voor eene even keurige als doelmatige versiering gezorgd. Het wacht lokaal aldaar voor bootwerkers, dat in keurige stijl is opgetrokken en nog niet in gebruik is genomen, werd door de gemeente in een keurig chalet veranderd in Perzischen trant, en zoodanig ingericht, dat het waardig was door de hooge gasten betreden te worden. Daar ter plaatse was tevens een steiger aangebracht, waar de Hohcnzollern lag vast- gemeerd. Vau het chalet tot aan dezen steiger was vooits een overdekte allee aangebouwd, tedeinde H.H. M.M. gelegenheid te geven zich door deze aan boord te begeven. De rivier leverde een prachtigen aanblik op. Tal van schepen 'prijkten in sierlijken vlaggentooi, terwijl voor de Parkkade het eskader onder bevel van den schout-bij-nacht C. H, Bogaert, dat van Amsterdam hierheen was gestoomd, lag opgesteld. Dit eskader bestond uit de pantserkorvet Sumatrahet ramschip Guinea, het ramschip Buffel en de Suriname. Voorts lag daar de Merwede I, welke boot door de «Deutsche Verein" was afgehuurd om als eene hulde het Duitsche keizerpaar op hun tocht door den Nieuwen Waterweg te vergezellen. Met datzelfde doel had ook de heer Krupp een tweetal booten en baron A. von Roth schild een jacht gezonden, Voorgaats zouden de schroefstoomschepen Koningin Emma en Jihan TVMem Eriso gereed liggen teneinde de Hohcnzollern tot de grens der territoriale wateren te begeleiden. Te 4.50 bracht de trein de vorstelijke per sonen te Rotterdam aan, onder de tonen van het Wilhelmus. Op het perron was een eere- wacht opgesteld, bestaande uit een bataljon schutterijalsmede het korps hoornblazers den burgemeester, gemeenteraad en verschei dene autoriteiten, waaronder de Duitsche consul-generaal Vau Teylingende schout bij-nacht Macleod, de commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, enz. De keizerin en den Koninginnen werden door de jonge dames Vening Meinesz, De Monchy en De Gelder en de keizerin bovendien door de echtgenoot van den Duitschen consul prach tige bouqetten aangeboden. De keizer, na gesalueerd te hebben, hield inspectie over de schutterij en werd, daarvan terugkeerend, toegesproken door den burge meester, waarvoor de keizer den burgemees ter zijn dank betuigde en hem de hand drukte. Nadat de keizer zich nog met eenige autoriteiten had onderhouden, liet de muziek het «Heil dir im Siegerkranz" hooren, terwijl het vorstelijk gezelschap zich in de receptie zaal begaf en na er eenige oogenblikken te hebben vertoefd, in de gereedstaande rij tuigen stapte, om de rijtoer door Rotter dam te niaken. De stoet bestond uit 15 rijtuigen. Z. M. de keizer en H.M.de Koningin-Regentes waren gezeten in een hofrijtuig met 5 paarden »a la Daumont" bespannen, en in het daarop volgende hofrijtuig, eveneens met 4 paarden bespannen, HH. MM. de keizerin en Koningin Wilhelmina. Daarop volgde een escorte cava lerie en het gevolg. In alle straten welke de stoet in matigen draf doortrokhad zich een onafzienbare menigte toeschouwers verzameld, die de vor stelijke personen toejuichte. Toen de rijtoer was geëindigd, was het oogenblik van vertrek van den keizer en de keizerin aangebroken. Aan den Tersvenakker, die voor het publiek afgesloten was, wao als eerewacht een batal jon mariniers opgesteld, onder commando van kapitein Van Riel, benevens een muziekkorps van de marine. Behalve de reedsbij aankomst aan het station aanwezige autoriteiten, waren daar tegenwoordig alle ministeis en de hertog Gunther van Sleesvvijk-Holstein, broeder dei- keizerin. Toen de keizerlijke stoet op het terrein verscheen, werd weder het «Heil dir im Siegerkranz" geblazen. Na een kort oponthoud in de receptiezaal begaf het keizerlijke paar, begeleid door de Koninginnen, zich aan boord van het jacht. Het gevolg, dat intusschen de ruimte tusschen het jacht en het versierde wachtlokaal vulde, zag men plotseling op zijde wijken. De keizer was namelijk teruggekeerd hij had iets ver geten. Zich een weg banende door de lange rij hooge waardigheidbekleeders, begaf hij zich haastig naar de aan den wal opge stelde eerewacht en hield daar, gevolgd door den vice-admiraal De Casembroot. en den luitenant-kolonel De Gelder, inspectie. Onze mariniers maakten een kranig figuur zij stonden daar als steenen beelden. Op 's keizers verzoek werd hem door den vice- admiraal de luitenant-kolonel De Gelder voor gesteld. De keizer complimenteerde daarop den garnizoens-commandant, drukte hem de hand, en begaf zich toen weder aan boord. De Koningin-Regentes (die bij het aan boord gaan haar bouquet liet vallen en dezen uit de handen van den keizer terugontving) werd daarop door den keizeren de jeugdige Koningin door de keizerin, van boord geleid tot aan het wachtlokaal. De keizer kuste beide Koninginnen de hand en bega! zich daarna, na nog eenige autoriteiten de hand gedrukt te hebben, met de keizerin onder het hoera der aanwezigen aan boord. De touwen werden losgemaakt, en langzaam en statig zette het keizerlijk jacht zich in beweging. De keizer stond op de brug, met het gelaat naar den wal, de hand groetend omhoog. De commandant van het jacht riep daarop met luide stem: nDcn Koniglichen Majesteiten dreimal Hoch!" waarmede de geheele bemanning instemde. De muziek beantwoordde deze be leefdheid met het Duitsche volkslied. Toen de Koningin-Regentes voor het laatst groette, ontblootte de keizer liet hoofd ten afscheid. Eerst toen de Hoheneollern, met den keizer op de campagne, een goed eind voorbij was, begon het geschut van de Nederlandsche marineschepen den monarch het gebruike lijke eeresaluut te brengen. Beurtelings sloten daarna een viertal onzer oorlogsschepen zich. COMMIT. 1 K5. - 2.50. - O.IO. BUKEAtJï BOT Kit !»TIIA AT, E 2 7. Advertentieprijs: tan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Diiiemam, geplaatst wordt tegen tweemaai. beregend. Abonnementsprijsper kwaitaal franco per post, door het geheele Rijk Afioniiei ly ke nominers Bit nummer bestaat uit (teie bladen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1