Maandag 6 Juli. Derde Blad. A0. 1891. N°. 7792. Vijf n-v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdagr UITGEVER: J. ODÉ. Binnejilandscïie Berichten. SCHIEDAM, 4 Juli 1891. De Staatscourant meldt het volgende: Hunne Majesteiten de keizer en de keizerin van Duitschland, na afscheid te hebben geno men van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Weduwe, Regentes, hebben heden te zes uren te Rotterdam Nederland wederom verlaten. «Het door Hunne keizerlijke Majesteiten afgelegd bezoek zal ongetwijfeld veel bijdra gen tot de instandhouding en voortduring van de goede betrekkingen en vriendschappelijke verhoudingen, die tusschen de heide vorsten huizen en tusschen Nederland en Duitschland van oudsher hebben bestaan." Over de nederlaag der rechterzijde laat de Vaderlander zich als volgt uit De anti-revolutionnairen zijn door deze verkiezing zwaar getroffen geworden. Niet dit is voor hen het ergste, dat zij afnamen in aantal, maar hun zedelijk gehalte is ge bleken niet zeer degelijk te zijn. Mag het niet meer dan bevreemdend heeten, dat de heeren De Geer en Huber, toen de stembus werd gereedgemaaktzich weer gebogen hebben onder het juk van het centraal comité Wat bekommert de Standaard zich oin de grootspraak van die heeren, dat zij onafhankelijk zijn, dat zij de Standaard niet meer lezen eenige weken voor de ver kiezing bukken zij en verklaren instemming met het programma, dat dr. Kuyper liet goedkeuren door zijne deputaten, Is dat mannelijk Steekt hier karakter in Van de anti-revolutionnairen die herkozen werden hebben de meesten een voetval moeten doen voor de Roomsch-katholieken. Ondanks den hooggestemden roem van de Standaard, dat zijne mannen voor den per soonlijken dienstplicht zelfs hunnen zetel zouden willen opofferen, hebben wij sommigen van zijne candidaten op dit zoo gewichtig punt verklaringen hooren afleggen, die in hare rekkelijkheid eene allerdroevigste ge tuigenis gaven van gebrek aan mannenmoed en trouw. Wjj misgunnen aan de heeren Van Alphen en Van Velzen e. a. hunne overwinning niet. Zi gaan terug naar de Kamer gemuilband. Dat vele doleerenden, bijv. in de districten Breukelen en Doetichem, met alle macht hebben geijverd voor den candidaat der Roomsch-katholieken, welnu, daarvoor zijn zij doleerenden. Hun onprotestantsch kerkelijk standpunt, hunne sluwheid, hunne handigheid, hunne geheele vorming door Standaard en Heraut maken hen tot waardige medegeuooten der zonen van Loyola. aar het is nu gebleken, dat hunne macht, en dat de macht (niet van «Koning Jezus" maar) van dr. Kuyper aan het afnemen is. Waarlijk daarvoor moet ieder oprecht vaderlander God danken, dat wij beginnen ons te ontworstelen aan de macht der ver bonden Roomsch-katholieken en doleerenden, die bozig was als een reusachtige boa con strictor om te verstikken. Wat voortaan het Centrum en de Standaard bevelen of vvenschen zullen, heeft meer dan het van zijne beteekenis verloren. Hunne vlag wappert niet meer op het schip, waar de vlootvoogd aan booid is: maar op een schip, dat geraakte aan lager wal en dat nagenoeg buiten gevecht is gesteld. Dit zal door hee het land een gevoel van verademing geven. Door het hoofdbestuur der Ned. jacht- vereeniging «Nimrod" is aan den minister van ju-^tie een adres gericht, houdende weerlegging van het adres, door de hh. mr. H. Ph. de Kanter c. s. gezonden aan de Tweede Kamer en gericht tegen onzejacht- wetgeving. Het hoofdbestuur van «Nimrod" is »rnede overtuigd van de onvolmaaktheid dezer wet", doch om gansch andere redenen dan de heeren De Kanter c. s. Het geeft ten slotte den minister in overweging, zoodanige maat regelen te nemen, als kunnen leiden lot be reiking van het volgende: Het recht van eigenaars van jachtgronden, dat hun, bij art. 641 B. W., op het zich daarop bevindend wild is toegekend, meer volkomen te beschermen dan het thans be schermd is, door hetzij in het gedeelte jacht, der wet van den 13den Juni 1857, tot regeling der jacht en visscherij, zooals die door latere wetten gewijzigd, thans van kracht is, eenige ver beteringen aan te brengen, waarop, indien besloten wordt daartoe over te gaan, onder- geteekenden zich voorbehouden nader terug te komen, en daarbij ook de straffen tegen de wederrechtelijke toeëigening van wild gelijk te stellen met die op diefstal hetzij door het wild onder het gewone recht te brengenen bedoelde wet, voor zooverre die op jacht betrekking heeft, te vervangen door een jachtwet, in den geest van die, welke in Pruisen van kracht is, en aldaar volkomen instemming ondervindt. Het adres staat in zijn geheel afgedrukt in de Ned. Sport van 27 Juni. Naar men verneemt, is door de «Vereeni- ging tot christelijke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders in Nederland" aange kocht het landgoed «Bloemendaal", gelegen onder de gemeente Loosduinen. De bedoeling is, daar ten behoeve dei- zuidelijke provinciën eene stichting tot ver pleging van krankzinnigen te doen verrijzen, gebouwd volgens het paviljoens-steen!, en alzoo geheel in den geest van de bestaande stichting der vereeniging, «Veldwijk", onder Ennelo. Vooi meld landgoed, op de grens der duin- struik gelegen, aan den straatweg van Loos- duinen naar Monster, ormt een aaneengeslo ten geheel ter grootte van ongeveer 55 hecta- len. liet bestaat uit eene heerenhuizing met moestuinen, boomgaarden, boscb en hakhout, benevens eene boerenwoning met ongeveer 22 hectaren weiland. De nieuwe stichting zal in de eerste plaats woi den bestemd voor de verpleging van be hoeftige krankzinnigen. Het rijks-museum ontving Donderdagmor gen bezoek van den Pruisischen minister van buitenlandsche zaken, in gezelschap van den Nedeilandschen minister Hartsen endenNeder- lamkeheii gezant te Berl'un,jbr. Van der Hoe ven. Zoowel de schilderijen-verzamelingen als het museum voor geschiedenis en kunst wëiden door hen met veel belangstelling bezichtigd. Bij de Amsterdamsche politie werden een groot aantal klachten ingebracht over zak kenrollen in het gedrang. Bij de taptoe op den Dam werden een aantal portemonnaies en portefeuilles gestolen, maar ook later in den nacht werden velen slachtoffers van de gauwdieven. Zelfs werd iemand beroofd van een por tefeuille met ongeveer f1000. Op liet Damrak werd des avonds een zakkenroller betrapt op heeterdaad en in hechtenis genomen. De meesten bleven ech ter onbekend en dus ook ongestraft. (N. v. d. D.) Uit Amsterdam wordt gemelddat het plan dei- commissie tot ondersteuning van het concertgebouw betreffende eene te sluiten leening van 5 ton, waarvan bericht werd dat zij bijna volteekend is, ten slotte nog is opgegeven. Het plan der leening bleek bij nadere becijfering niet op een juitten grondslag te berusten. Thans zal er opnieuw een ander lotingsplan, met behoud der reeds toegezegde inschrijvingen, worden opgemaakt. De werkstaking der sigarenmakers en sor teerders bij de firma's Dresselliuijs Nieuwenhuijsen en C. Laan te Kuilenburg blijft voortduren. Het antwoord der patroons is geweest, dat zij niets veranderen wilden, docli dat allen zonder uitzondering op de oude voorwaarden aan het werk konden blijven. Door de stak -g wordt vrij wat schade geleden. Aan looren wordt wekelijks ca. f 2700 uitbetaald, terwijl er nu reeds in eenige fabrieken in het buitenland gewerkt wordt en men vreest, dat er te Kuilenburg fabriekeu zullen worden opgeheven. De drupklok. Men meldt uit Utrecht aan liet Haagsche Dagll. onderstaande nieuwste vinding, vervaardigd door een jong- mensch, met name Rauling. «Een bus, welke met water gevuld is, kan met dit water door middel van een slangetje een bakje vullen, waaraan zich een kraan bevindt, welke het water druppelsgewijze weder aan een beweegbaar bakje geeft. De verkregen voorraad water uit het slangetje is grooter dan de drup in denzelfden tijd kan doen wegvloeien, waardoor dus dit bakje over zou loopen, indien niet een buisje bet te veel verkregen water liet wegvloeien. Hierdoor blijft de waterinhoud in dit bakje dezelfde, waardoor de drup in een geregelde orde loopt. Het beweegbare bakje kan om een as wentelen, zoodat, wanneer dit door den druk gevuld is, hetgeen om de minuut geschiedt, het zich omwentelt, waardoor het water weg vloeit, en dit bakje door een tegen wichtje weder zijn vorigen toestand herneemt. «Aan dit bakje is een klepje bevestigd, het welk tegen een 60-tands schakelrad, welks as het draaipunt van den minuutwijzer is, rust, zoodat bij elke doorzakking dit 1 '60 van den omtrek draait: na 60 doorzakkingen of 60 minuten is er dus een uur verloopen. «Aan de as van dit rad is een vijftands schakelrad bevestigd, waartegen een klepje rust. "Wanneer dit rad dus 1 tand (de afstand van 12 minuten) is gedraaid, zal dit klepje vallen, om daardoor een 60-tands schakelrad, dienstig voor den uurwijzer, in beweging te brengen. Dit rad kan hierdoor bij elke minuut 1,12 minuut of 1/12 van 1/60 van den omtrek vorderen. Na 12 minuten zal dit rad 12'12 van 1/60 of 1/60 van den omtrek gevorderd zijn, dan valt het klepje en richt zijn werking op een nieuwen tand uit. De verhouding van den grooten tot den kleinen wijzer is dus hier, evenals bij iedere klok als 12: 1. Indien nu zoo'n klok altijd watervoorraad heeft of met een slangetje aan de waterleiding is verbon den, blijft ze doorloopen." De personentrein van Stralen naar Venlo is aan een groot gevaar ontsnapt, doordat de machinist nog tijdig genoeg kon stoppen toen hij een voorwerp op de rails bemerkte. Op Ned. grondgebied is toen een zware boom en iets verder een ander stuk hout van de lijn verwijderd. De kwaadwilligen zijn onbe kend. Dinsdag is van een goederentrein naar Dortmund een veewagen in brand geraakt, waardoor zeven beesten moesten afgemaakt worden. 's-Grarcnlioge. De oudste zoon van den prins Von Wied is Donderdag hier ter stede aangekomen. Zondag a.s., des namiddags om 1 '/s UU1'? zal de groote parade in de Maliebaan, ter COURANT. abonnementsprijsper kwartaal franco per postdoor liet gelieele Rijk Afcondeilijke uoinmers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BUK EAU: BOTBKSTtt A AT, E lil. Advertentieprijs: van 1in gewone regels met inbegrip van eene Comantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9