!i iiiïi ciil ati rï sch e B e r i c li t e 11. P E R Z I E. Met het oog op de verwoestingen, door de sprinkhanen in het zuiden van Perzië aan gericht, is de uitvoer van granen uit het rijk van den shah verboden. AMERIKA. Het te San Diego door den kruiser Charles- ioicn aangebrachte schip Itata der opstande lingen-partij is verbeurdverklaard door de regeering der Vereenïgde Staten, die gedreigd had alle havens van Chili te blokkeereo. De troepen van president Balmaeeda heb ben dezer dagen de Congrestroepen te hjuiqtie aangevallen, maar moesten zich terugtrokken, wegens de vertoogen van den gezagvoerder van een Britsehen kruiser, liet gevecht werd daarop buiten de stad voortgezet. De Congres troepen bleven overwinnaars. SCHIEDAM, 7 Juli 180J. De verjaardag van II. K. H. de prinses Von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden, werd Zondag alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De sSehiedamsehe Kunstvereenigitig", on verzwakt in haar streven den kunstzin zooveel mogelijk in Schiedam te bevorderen, gaf Zondag en Maandag 11. wederom een kunst beschouwing. Haar fraaie banier maakte de voorbijgangers er opmerkzaam op dat men zMusis Sacrum" ditmaal niet kon voorbijgaan zonder zich een oogenblik van kunstgenot te verschaffen. Een schoone collectie teekeningen van Rochussen benevens een portefeuille van den héér H. Veder van Rotterdam vormden de kunstbeschouwing. De naam Rochussen is voldoende om iets goeds te beloven, Hoe handig en knap zijn die composities getee- kend, zonder pretentie van waar te zijn als kleur, en niet tevreden met licht en bruin, zijn ze zoo even aangezet met een kleurtje, zoo gemakkelijk uit het penseel gevloeid als de lijnen uit het potlood. Een geheele groep cavalerie heeft Rochussen zich slechts te denken om haar in een oogwenk als het ware op het papier te schrijven. De portefeuille van den heer Veder be vatte werken van onderscheidene artisten. Een teekening die ons als de meest ware frappeerde was een gezicht in Rotterdam van F. Nachtweh. Een natte sneeuwdag met grauwe luchteen dag, waarop de meesten binnen blijven als ze buiten niet noodig hebben, maar waarop de artist den glans van zijn laarzen er aan geeft om wadende door de sneeuw de bekoring te gevoelen, die ook dan de natuur op hem uitoefent, en haar weer te geven op een wijze, die een ander, die er niets in zag dan een vuilen dag, leert: zie om u heen en geniet, en let niet op de spatten op uw laarzen. Een juweeltje was het interieur van een kerk van Bosboom, een teekening in licht en bruin in den echten zin van het woord. Melis was vertegenwoordigd door een inte- rieurtje, dat een van de beste van zijne werken mag worden genoemd: Een oud vrouwtje, op een stoel gezeten, met een brei werkje het kluwen is op den grond gevallen, waarmede een kat aan het spelen is. Uit stekend is het licht in alies doorgevoerd, de teekening is met zorg uitgevoerd en de schaduwen in het kopje en op de handen zijn heel fijn van kleur gehouden. Van Van Borselen was er een strandgezicht, dat ons te meer frappeerde, daar wij nog nooit een dergelijk onderwerp door hem zagen behandeld. Vogel en Vrolijk waren er met een paar landschappen, waarin .veel valt te .bewonderen, maar een gemis aan realiteit opvallend is. Hoyinck van Papen- dreclit was goed vertegenwoordigd met ajjn artillerie; zeer knap is de compositie en de teekening der verschillende groepen. Een kranige aquarel is de zeeman van Th. "Windt wel zou men zeggen een wat te gedistingeerde kop voor een zeeman, maar misschien is hij dat ook wel niet en heeft hij zich slechts in zoo'n pakje gestoken om des te ongeneerder zijn eindje pijp te kunnen roc ken waarop hij u langzaam opmerkzaam maakt dat dit ook beter gaat met een zuid wester dan met een cylinder op. Deleeuwen- kop van Jan van Essen zal ook wel niemands aandacht ontsnapt zijnop een mooie breede manier zijn de manen aangelegdalleen de schaduwen in oogen en neusgaten zijn wat zwart. Om niet te veel plaats in beslag te nemen, noemen wij alleen nog de volgende teekeningen om zekere goede qualiteiten Van Maasdijk, Edellieden v. d. Weele, Ezels koppen Apol,Winter; C. Stortenbeker,Vogels en de typen van Bakker Korfl'. Een vrouwenkopje van Italiaansche teeke ning van Achini noemen vrij om het mini- tieuse der behandeling, zeker, met den neus er op, en .1r>snods nog door een vergrootglas gezieD, ontdekt men nog niet hoe dit gedaan is, zoo lijn is het. En tevergeefs vraagt men het artisten, want die maken zoo iets niet. Licht uw neus weer op, neemt weg liet ver groot glas en ziet in de natuur een schoonen kop die u frappeertgij vraagt naar geen samen stel of de manier waarop het gedaan is; dc bekoring die er van uitgaatlaat u tot die vragen geen gelegenheidgij ziet en geniet. In de handige manier van prentjes maken is geen kunst, maar in het uiten, op welke manier dan ook, van een impressie welke een kunstenaar van de natuur ontvangt Dit heeft men door een serieuse beschouwing van deze collectie aquarellen en teekeningen weder kunnen zien. Jammer dat niet een talrijker bezoek blijk gaf hoe het streven der sSchiedamsche Kunst- vereeniging" woidt gewaardeerd. De gelegenheid tot liet nemen van loten, waarvan de opbrengst ten bate van de kas der vereeniging zal komen, is nog opengesteld. Op deze kunstbeschouwing heeft men de prij zen kunnen bezichtigen, onder andereschil derijen van C. Gips Azn., P. J. Mak en eenige anderen, een geëncadreerd bas-reiiefvrou- wenkop van A. W. M. Odé Jzn., aqua rellen van A. F. Gips en C. U. L. Legner, fraaie vrouwenhandwerken, gravuren en etsen, en ook de fraaie bokkenwagen, welken op de tentoonstelling van kunstnijverheid een dub bele bektoning ten deel viel. Dat een ieder door het nemen van loten meewerke om de vereeniging, die in zoo hooge mate de sympathie van haar stadge- nooten verdient, in staat te stellen steeds voorwaarts te streven 1 De kermis heeft weder haar intrede ge daan. Eene niet geringe aantrekkelijkheid voor het kermisviereude publiek hebben al sedert verscheidede jaren de vermakelijkheden, die het bestuur der Ol'fieieren-Vereeniging zijn stadgenooten in de eerste week van Juli aan biedt, Ook nu weder is een veelbelovend programma bekendgemaakt. Ter opening dien de Zondagavond eene opvoering van de »Twee Weezen", een van die stukken, die zich eene groote populariteit hebben verworven. De intrige is dan ook we! geschikt om de belang stelling van het groote publiek te wekken. Het stuk speelt in Frankrijkkort voor de groote omwenteling in liet laatst der vorige eeuw. Twee bloeiendeengelreine meisjes Henriette en Louisewaarvan de éene een blinde vondelinge iskomen zonder eenig geleide in die groote stad Parijsom daar bij een wijdvermaarden dokter genezing voor de arme blinde te zoeken. Daar* wordt Hen riette door een adellijken losbol geschaakt, en de hulpelooze Louise valt in handen van een gewetenloos wijf', een bedelaarster, die haar exploiteert, om de voorbijgangers tot medelijden op te wekken. Pet aldus gewonnen geld wordt door vrouw Frochard en haar fielterigen zoon Jacques in de kroeg verbrast. De eenige, die mede lijden met Louise heeft, is Pierre, broeder van Jacques, zelf een ongelukkige en scharen slijper van beroep. Duldelooze mishandelingen maken Louise ziek, en nu komt Henriette, die ook tal van rampen heeft ondergaan, in de woning en eischt haar op. Jacques en - zijne moeder verzetten zich en dreigen beiden te vermoorden, waarop een bloedig gevecht volgt tusschen de twee broeders. Jacques wordt doodelijk gewond, de beide meisjes vluchten. Intussehen is de moeder van Louise, eene adellijke dame, na veel moeite haar dochter gekomen en beide weezen worden gelukkig. De rollen waren uitstekend bezet. Mevrouw Kiev gaf eene juiste opvatting van eene huichelachtige, onbarmhartige en aan den drank verslaafde vrouwook de beide weezen (mevr. v. BienePoolman en mej. v. d. Lugt) voldeden goed. Zoowel Jacques als Pierre Frochard (de heeren Alex. Faassen en Van den Heuvel) waren echte typen, de eerste van den zorgeloozen bandiet, de tweede van den zwakken mismaakte, die ge hoond en bespot wordt. De heer Jan C. de Vos was een waardige dokter. Het comisehe element werd voornamelijk vertegenwoordigd door den heer Wagemans, als lakei, die deze rol naar genoegen vervulde. Het decoratief was meestal goed, eene enkele maal echter liet de overeenkomst tusschen decoratief en tooneelstuk te wenschen over, o. a. in het 4e tafereel. De zaal was vrij goed bezet. Woensdagavond treedt hetzelfde gezelschap op. Wij twijfelen niet, of ook dan zal een talrijk publiek der schouwburg der Ofücieren- Vereeniging vullen. De heer S. Schuitenvoerder, die, blijkens achterstaande advertentie, met zijn nationaal paardenspel dit jaar weder de kermis bezoekt, wetende hoezeer hg vroeger den kinderen genoegen verschafte door uitsluitend voor hen van 2—4 uur voorstellingen te doen plaats hebben, is er ook nu weder op bedacht ge weest kindervoorstellingen te geven, die, naar wij meen en, niet minder druk bezocht zullen worden dan zulks vroeger het geval was. De Russische reus Germak, thans op de kermis te zien, is 23 jaar oud, heeft eene lengte van 2.28 meter; hij is kloek gebouwd en welgevormd, heeft een innemend voorkomen en is verstandelijk ontwikkeld, daar hij, be halve de Russische, ook vloeiend de Duitsche taal spreekt. Om het contrast des te beter te doen uit komen, heeft hg tot metgezel een Hongaar van 25-jarigen leeftijd, die eene lengte heeft van 1.07 meter. Dezen reus zal zeker een druk bezoek gebracht worden, H. M. de Koningin-Regentes heeft den burgemeester van Amsterdam eene aanzien lijke som ter hand doen stellen voor de politie en de brandweer. De minister van oorlog, generaal-majoor Bergansius, is gisteren op het Loo bij H. M. de Koningin-Regentes op audiëntie geweest. De gewone audiënties van de ministers van financiën „en van oorlog zullen op Donderdag 9 dezer, en die van den minister van marine op Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. Door den vice-admiraal W. F. H. Cramer is aan de commandeerende officieren der schepen de uitdrukkelijke tevredenheid van Z. M. den keizer van Duitschland ter kennis gebracht voor de verrichtingen der Kon. Ned. zeemacht tijdens zgn bezoek aan Amsterdam, en daarbij de wensch van den keizer dat de aangename verstandhouding tusschen de N.ederiandsche en de Duitsche zeemacht de zelfde moge blijven. {HU.) Omtrent het geschenk door de Koningin- Regentes aan hare keizerlijke gasten aange boden, kunnen wij nader vermelden, dat dit bestond uit een tegeltafreel van groote af meting, voorstellende »De Schuttersmaaltijd" van Van der Helst. Het werd op order van H. M. aan de fabriek der heeren Joost Thooft Labouchere, te Delft, voor dit doel ver vaardigd en door den plateelschilder, den hee; L. Senf, geschilderd. Het geheet is gevat in een zwaren ebbenhouten lijst. Keizer Wilhelm moet bij de ontvangst der Duitsche deputatie te Amsterdam in zijn gesprek met een der leden o. a. gevraagd hebben hoeveel tijd men noodig had om Hollandsch te leeren, en toen hij ten antwoord kreeg »in ongeveer zes maanden" meende hij dat die tijd wel wat kort was. De keizer kan, naar hij zeide, zeer goed een llollandsche courant begrijpen, maar in onze taal gespro ken woorden kan hij niet verstaan. In twee dageu heeft Z. M. het trouwens al verder gebracht dan menigeen onzer Duifsche gasten in twee jaren. (Ar, v. d. HA De Berlijnsche correspondent der JV. li. Ct. schrijft van den 6n dezer Uit een particulieren brief van een persoon in de naaste omgeving des keizers wordt mij de volgende zinsnede medegedeeld »Ons verblijf in Nederland was heerlijk en interessant. De ontvangst kenmerkte zich door eene verrassende pracht en eene natuur lijke hartelijkheid, waarover de keizer zoo voidaan is, dat hij op de verdere reis in kleineren kring herhaaldelijk zijne ingeno menheid en zijne vreugde er over te kennen, gafnaar Nederland te zijn gegaan. In gelijken geest heeft ook de keizerin zich uitgelatendie verklaarde zich dit bezoek niet half zoo schoon te hebben voorgesteld. Hedenavond nog verhaalde Z. M, verschil lende bijzonderheden, welke ons bij de ont vangst voor een deel geheel ontgaan waren. Bijzonder ingenomen was de keizer met de bezichtiging der merkwaardige oude charters en documenten op het archief te Amsterdam over de historische vriendschap tusschen de- stedelijke regeering en den grooten keurvorst;, dat was iets naar zgn smaak Op eene andere plaats worden in denzelfden brief de volgende woorden van den keizgr medegedeeld Het is alles wonderlijk schoon geweest! Ik heb een merkwaardig land en beste menschen leeren kennen Die kleine (hier mede is Koningin Wilhelmina bedoeld) is een lief, frisch dingzij zal aan inij -»eu goed vriend hebben!" waarop de keizerin liet volgen»Zij moet eens kennis maken met onze wildzangen, dat zal een pleizier zijn 1" Men krijgt hier den indruk, dat het be zoek van Nederland door ons keizerlijk paar niet bij éen blijven zal, maar bij de eerste de beste gelegenheid zal worden hervat. Ook schijnt binnen een niet lang tijdsverloop een tegenbezoek der Koningin-Regentes met de kleine Koningin aan het Berlijnsche hof te verwachten te zijn; althans is daarop reeds hier en daar gezinspeeld. De keizer heeft o. a, ook gezegddat Scheveoingen weder zulk een prettigen indruk op hem gemaakt heeft maar, zoo voegde hij er bij, het schijnt toch te veel bezocht om er eens incognito met de zes jongens voor eenigen tijd heen te gaan. Men leest in He Amsterdammer Op den' avond van het vuurwerk was nie mand thuis gebleven. Ook de bloemenwinkel van Corona in de Kalverstraat was gesloten, want de chef en het personeel waren even eens naar het IJ gegaan. Omstreeks 42 uur werd aan den winkel zeer hard gescheld. De juffrouw die oppassen moest schrikte, daar zij niet begreep wie zoo laat nog wenschte toegelaten te worden. Zij stapte echter naar vorendeed de deur op een kiertje en....

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2