Donderdag 9 Juli. A". 1891. N°. 7794. KENNISGEVING. "ij f- en-Te er Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BünËAV: BOTGRiTRAAT, V. 2 7. Buitcnlandsche Berichten. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister Fer- gusson in antwoord op eene vraag gezegd, dat er tusschen Engeland en Frankrijk her haaldelijk mededeelingen zijn gewisseld be treffende de handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee, maar dat het niet voegde, die aan eene openbare discussie te onderwerpen. Vervolgens werd gevraagd, of daarvan be richt was gegeven aan Italië, terwijl eene overeenkomst, die niet aan het Parlement is medegedeeld, alleen verbindend is voor den minister die haar heeft gesloten. De minister Fergusson antwoordde, dat hij nog geene ge legenheid had gehad om zijn gevoelen aan Italië bekend te maken. Toen de heer Labou- chère daarop zeide te veronderstellen dat Frankrijk wel bekend zal zijn met hetgeen tusschen Engeland en Italië is overeenge komen, antwoordde de minister, dat uit zijne woorden niet meer moest worden opgemaakt dan hij had gezegd. Het overlijden van Gladstone's oudsten zoon William wekt veel deelneming. Men vreest dat deze slag van nadeeligen invloed op het herstel van den »Grand Old Man" zal wezen. Parnell, die dezer dagen in de Iersche stad Ballon, tyj Carlow, zou gesproken hebben, is er niet aan 't woord kunnen komen en onder gefluit en gejouw de stad uitgejaagd. Eene depêche van Rio-de-Janeiro meldt dat het Kabinet gereconstrueerd is met den oud-minister van landbouw Lucena als minis ter van financiën. Uit Mexico zijn ongunstige berichten ont vangen. Naar het heet, is aldaar eene revolu tie op handen, die gericht is tegen den staats president Diaz (door zijne tegenstanders bestempeld met den naam van Mexicaanschen Balmaceda"). Volgens die berichten moeten er in verscheidene van de voornaamste steden groote hoeveelheden wapenen en ammunitie gereedliggen. Naar het verder heet, gaan er luide klachten op over dwingelandij van Diaz en wordt hij beschuldigd, in de laatste maan den twaalf persoonlijke vijanden heimelijk te hebben doen ombrengen. Uit Liberia wordt melding gemaakt van eeue aldaar heerschendo groote opgewonden heid wegens vermeende „nbreuk op de rechten des lands door de Franschen, ten gevolge waarvan de regeering des lands de bescher ming van het gouvernement der Vereenigde Staten zou hebben ingeriepen. In berichten uit Odessa wordt gezegd, dat de regeering eene vervolging heeft ingesteld tegen de leden der genootschappen die de theorieën van Tolstoi pogen te verwezenlijken. Verder wordt van daar gemeld, dat er eene ondraaglijke hitte, tot van tA5* F., blijft heer- schen, met het gevolg dat m Zuid-Rusland alle veldgewassen verschroeit n. De regeering heeft aan de gouverneurs laat gegeven om met de plaatselijke overheden maatregelen tegen dreigenden hongersnood Ce beramen. O V I f S C HI 1 O. Door den gemeenteraad van Keulen is, op voorstel van den burgemeester, besloten eene leening van 14 millioen mark uit Ce schrijven ten behoeve van havenwerken en het aanleg gen eener reede. Gelijk men weet, steunt keizer Wilhelm dit plan, orn Keulen weer tot een zeehaven te maken, met alle macht. De schrijver Erwin Bauer een gematigd conservatief is door de rechtbank te Berlijn tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens majesteitschennis, omdat hij, in een artikel het ontslag van Bismarck, Waldersee en anderen besprekende, den keizer vergeleken had bij de oud-Romeinsche en Russische keizers. LUXEMBURG. De feestelijke intocht van den groothertog in zijne hoofdstad zal den 23n Juli a.s. met grooten luister plaats hebben. De groothertog is voor ongeveer drie mil lioen francs in het bezit gekomen van de particuliere domeinen, die wijlen de koning van Nederland in het groothertogdom bezat. Zij zijn met 1 Juni het eigendom van den groothertog geworden. ZWITSERLAND. Het voorstel om in de bondsgrondwet eene bepaling "op te nemen, volgens welke ook het volk op wetgevend gebied een recht van initiatief zal hebben, is bij volksstemming aangenomen. Blijkens nader bericht zgn er 169,142 stemmen voor en 117,338 tegen uitgebracht. Het besluit om het kanton Bern meteen bedrag van ongeveer 10 millioen francs te doen deelnemen aan den aanleg van nieuwe spoorwegen is bij de aldaar gehouden volks stemming met 26,349 tegen 13,048 stemmen bekrachtigd. OOSTENRIJK. De Neue JFreie Presse keurt de reis van den jeugdigen koning van Servië naar Rusland ten sterkste af en beschouwt die als eene volkomen onderwerping van Servie aan Rus land. DENEMARKEN. Te Kopenhagen is Maandag een groot feest gegeven ter eere van het Fransche eskader. De koning en de koningin en al de prinsen en prinsessen waren daarbij tegenwoordig en Z. M. heeft op president Carnot getoost. RUSLAND. Uit Peteisburg wordt gemeld dat de gravin \an Meerenberg, met wie grootvorst Michael tegen den wil van den czaar huwde, tot de Grieksch-orthodove kerk zal overgaan en dat zij als belooning daarvoor, op den dag van 's czaren zilveren bruiloft, den titel van grootvorstin zal ontvangen, terwijl haar gemaal verlof zal bekomen naar Rusland terug te keeren en weer in zijn rang in het Russische leger zal worden hersteld. Volgens de dagbladen is er in vele deelen van het land al gebrek aan graan. In het district Jelez zou reeds hongersnood zgn uit gebroken. De Orashdanin zegt, dat inschrij vingen geopend werden voor de van gebrek omkomende bevolking in het district Kasan. Gioote hoeveelheden graan, op weg om uit gevoerd te worden, zijn op last van het gouvernement aangehouden en naar de nood lijdende provinciën gezonden. ITALIË. De oorlogsvloot is weer met een reuzen- schip vermeerderd, de Sieilia, dat Maandag te Venetië van stapel liep in tegenwoordig heid van koning Umberto. Veel beteekenis hecht men aan het feit, dat het Engelsche Middellandsche-Zee-eskader juist op dit tijdstip naar Venetië kwam, wat tot de wisseling van een reeks maritieme hoffelijkheden aanleiding heeft gegeven. In hetEngelsche Parlement zal de regeering wel weer ter verantwoording worden geroepen. SPANJE. De Senaat heeft zijne goedkeuring aan het eerste artikel der bekende voordracht tot verlenging van het Bankoctrooi geschonken. De Senaat heeft het eerste artikel van het ontwerp tot verlenging van het octrooi der Spaansche bank aangenomen. PORTUGAL. De handelsrechtbank heeft voor den tijd van zes maanden het uitstel van betaling, aan de bank van Lusitanié toegestaan, verlengd. R U M E N I E. De Kamer heeft de ontwerp-tarieven goed gekeurd, in den vorm, zooals die door de regeering waren voorgesteld. De Senaat heeft het onderzoek van de tariefwet geëindigd en de militaire wet goedgekeurd. S E E T I E. De jonge koning Alexander zal dezen zomer een »vacantiereis" maken, en wel eerst naar Rusland. De terugweg wordt genomen over Weenen, waar de koning zijn vader, den ex-koning Milanzal ontmoetenen waar hij, naar men te Belgrado hoopt, ook aan keizer Frans Jozef zal worden voorgesteld. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeldt dat de gezant van Mexico ten stelligste het gerucht omtrent een dreigende revolutie in Mexico logenstraft. Uit San Diego wordt gemeld dat de rechts geleerde van oordeel zijn dat het in beslag nemen van het schip Itata, van de Chileen- sche congrespartij, niet moet worden ge handhaafd. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld dat de onlusten in China voortduren. Het keizerlijk decreet heeft er niet toe geleid om de beroering te bedaren. De vertegenwoordigers der mogend heden beraadslagen over gemeenschappelijk te nemen maatregelen. Te Kin Kiang zijn nieuwe vijandelijkheden door de Chineezen tegen de Europeanen ge pleegd doch werden doer de Engehche, Fransche en Amerikaansche kanonneerbooten onderdrukt. Te Wuhu zijn weder twee Europeanen gedoodde kanonneerboot Panlus vertrok daarheen om de bedreigden in be scherming <e nemen. Te Tanyang werd op 1 Juni de oude Fransche kerk, die daar reeds 200 jaar stond, door het gepeupel in brand gestoken, terwijl de zendingsgebouwen ge plunderd worden. Da politie te Wuhu heeft machtiging van de Cbineesche regeering ge kregen, de leiders der muiterij op de plaats zelve neer te schieten. Elf hunner onder gingen reeds dit lot, terwijl 20 andere bel hamels in hechtenis werden genomen. Biimeitlandsche Berichten. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND.1 Zomervergadering van 7 Juli. In naam der Koningin heeft de commis saris des Konings, mr. C. Fock, heden de vergadering der Staten geopend. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid voor Dordrecht, mr. A. C. Crena de Iongh, werden op voorstel eener commissie van onderzoek, bestaande uit de hh. De Laat de Kanter, Von Fisenne en Grijns, goedgekeurd, waarna de heer De Iongh, tot wiens toelating besloten werd, de eeden aflegde en zittiDg nam» Ingekomen was een brief van mr. H. A. Nebbens Sterling, lid van de Eerste Kamer, vroeger lid der Staten, zijn dank betuigende voor het in hem door de Staten gestelde ver trouwen en voor de ondervonden welwillend heid. De benoeming van een buitengewoon lid der Ged, Staten is voor de volgende verga dering aan de orde gesteld. Het verslag omtrem de verrichtingen ter uitvoering der besluiten *ot vaartverbetering werd verzonden naar de afdeelingen, als sup plement bg de begrootingsstukken. COiIHi AB0NN1.MVNTSPR1JS, per Uwaitaal 1.85. franco per postüoor liet geheele Rijk 2.50. Afioiidei lijke - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels m»t inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- o.1o Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat het kohier van het Patentrecht No. 5, bevattende de v ijken F en G, dezer gemeente, over het dienstjaar 1891/92, door den llee Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 4n Juli 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt bg dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 7u Juli 1891. Se Burgemeester voornoemd J. LOOPüTT, L. B.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1