Uit Bucharest wordt aan de Times gemeld dat prins Ferdinand ondanks den op hem door zijnen vader en zijne tante, de gravin van Vlaanderen, geoefenden aandrang, ver klaard heeft, liever zijne rechten op den troon dan freule Héiène Vacaresco prijs te geven. Vermoedelijk zal de wetgevende macht van Rumenië nu Ferdinand's broeder, officier in het Pruisische leger, tot troonopvolger benoemen. F R A N K R IJ K. Mevrouw Vacaresco, de moeder van de beminde van Ferdinand, den kroonprins van Rumenië, vertrekt naar Carlsbadzij vertoefde twee dagen te Parijs en heeft herhaaldelijk als haar vaste overtuiging te kennen gegeven, dat het huwelijk van prins Ferdinand met haar dochter zal plaats vinden ingevolge den wensch van den koning en de koningin van Rumenië, welke laatste er zich in't bijzonder voor interesseert. Reeds is tot een samen komst tusschen den vorst en de vorstin en de ouders der jongedame in quaestie besloten. DUITSCÏÏLAKD. Onder alle voorbehoud deelt de Frcisinnige Zeitvng mede, dat bij een officieel tweede onderzoek, dat dezer dagen heeft plaats gehad op den Anhallisehen spoorweg, te Berlijn een groot aantal spoorstaven met valsche stempels ontdekt zijn. O O S T E N R IJ K. De regeering is voornemens, de strafbe palingen op spionnage te verscherpen. In het officieuse militaire blad Beichswehr wordt medegedeeld, dat zij zich daartoe ver plicht gevoelt wegens de verregaande spion nage, welke Rusland met list en kracht in Oostenrijk-Hongarije uitoefent. Er zijn onder anderen in opdracht van Rusland vesting plannen voor Pzemysl en constructie-plannen, der Krakauer forten gestolen. Bovendien heeft er onlangs in een lokaal van het Krakauer korpscommando eene poging tot inbraak plaats gehad, om mobilisatie-plannen te stelen, die aldaar door den bevelvoerenden Oostenrijk- schen generaal werden bewaard. Daaromtrent werd geconstateerd, dat de daders door Rus sische officieren langs de grens omgekocht en van de beste werktuigen tot inbraak voor zien waren. Ook de geheimzinnige moorden, bij Jaroslaw op militairen gepleegd, worden toegeschreven aan daarmede in verband staande spionnage-plannen. Het bovenge noemde militaire blad zegt verder, dat erin Russisclien dienst eene menigte van postdui ven over geheel Oostenrijk-Hongarije verdeeld zijn en dat aan die spionnage van Russische zijde ook wordt deelgenomen door Gallicische houthakkers en dergelijke personen, aan welke speciaal de taak is toegedacht, in oorlogs tijd dadelijk bruggen en krijgsmateriaal te ver nielen, Ten slotte wijst de Beichstoehr op het merkwaardige feit dat er in de laatste jaren vele Oostenryksche en Hongaarsche officieren, na hun dieustplicht te hebben volbracht, in Russischen dienst zijn overgegaan. I T A I I E. •Aan boord van het Britsche admiraalsschip hebben koning Humbert en koningin Marga- retha gistermorgen deelgenomen aan de lunch. Des namiddags gaf de koning een diner ter eere van de hoofdofficieren van het Britsche eskader, waaraan ook de hoofdofficieren van het garnizoen van Venetië deelnamen. Uit Rome wordt gemeld dat gedurende het met den 30n Juni jl, geëindigde dienst jaar de indirecte belastingen in het geheel 681 millioen lire hebben opgeleverd, d. i. 10 millioen lire minder dan de raming en 26 millioen lire minder dan in het dienstjaar 1889/90. De in- en uitgaande rechten en de haven gelden hebben te zamen 39 millioen lire minder gegeven dan in het vorige dienstjaar, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg is geweest van den gunstigen uitslag der oogsten in 4890, aangezien daardoor een aanmerkelijk kleinere invoer van granen noodig is geworden. R U M E H 1 E. Te Bucharest is thans van ambtswege eene bekendmaking verspreidwaarin van de veelbesproken verlovingsplannen van kroon prins Ferdinand gezegd wordt aZulk een plan, dat in strijc zou zijn zoowel met de grondwet des lauds als met het algemeen gevoel van het Rumeensche volk, zou nooit als ernst opgevat kunnen worden en al de berichten, daaromtrent verspreid, zijn geheel uit de lucht gegrepen." AMERIKA. Uit Mexico wordt gemeld, dat de bevol king van Guizaltenangs, in Guatemala, in op stand is gekomen en de bezetting op de vlucht geslagen heeft. Men vreest voor eene revolutie in het land. Uit Chili komt berichtdat een beslis sende scoup" der congres-troepen verwacht wordt, hetzij door het bezetten van Santiago, hetzij door een veldslag voor die stad. Aan hun welslagen schijnen de meesten niet te twijfelen, Volgens een telegram uit Port-au-Prince aan de World heeft de minister van buiten- landsehe zaken van Haïti verklaard, dat de regeering nooit zou gedoogendat eene vreemde mogendheid zich nestelt te Mole St. Nicolas. De regeering zal aan Frankrijk voldoening weigeren wegens de terechtstel ling van Rigaud, daar deze een burger van Haïti was. De minister verklaarde dat op geheel Haïti de toestand kalm is. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 9 Juli 1891. Het gezelschap van den Tivoli-schouwburg gaf gisteren in den schouwburg der Offi- cieren-Vereeniging de tweede voorstelling gedurende de kermis. Opgevoerd werd»Een Onbestorven Weeuwtje", blijspel in drie be drijven. De titel doet reeds vermoeden, dat het voor kermisgelegenheid zeer geschikt is. Het is een van die stukken, waarvan de gang niet in een beknopt overzicht is aan te geven, vol verrassende wendingen, aaneen schakelingen van lachwekkende toestanden. De waarde moet niet te hoog aangeschreven worden, maar de tooneelen zijn zoo comis'ch, zoo tintelend van levenslust, dat de eene schaterlach den anderen opvolgt. Het zeer tal rijke publiek vermaakte zich dan ook kostelijk. Over de opvoering zelve kunnen wij kort zijn: het gezelschap De Vos Van Korlaar heeft zich hier reeds een goeden naam verworven. Het stuk werd opgewekt ten tooneele ge voerd en de verschillende rollen geven weinig aanleiding tot opmerkingen. Het best beviel ons het spel van de heeren Alex. Faessen (als Hildebrandt, Van den Heuvel (als Valen- tyu) en Wagemans (als kantoorbediende). Het nastukje: Dok teres en Modemaker" werd niet onaardig afgespeeld, maar het was te weiuig natuurlijk, om zeer in den smaak te vallen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsclie zaken en van waterstaat enz. op Zaterdag 11 dezer zal niet plaats hebben. Naar het Dagblad verneemt, heeft het Kabinet gemeenschappelijk zijn ontslag ver zocht aan H. M. de Koningin-Regentes. Het Engelsche blad de Standard vernam uit Berlijn een gerucht, volgens hetwelk er eene verloving zou op til zijn tusschen de jeugdige Koningin der Nederlanden en den, vier jaar ouderen, tweeden zoon van prins Al bi echt van Pruisen, regent van Bronswijk. Van den heer Schaepman wordt, volgens den Haagschen kroniekschrijver der Af, Gr on. Ct. verzekerd, dat hij vast besloten is de plaats van een zijner herkozen medeleden niet aan te nemen, maar zich uit 't actief leven terug te trekken. Ter bevordering der eenheid van de liberale partij in het kiesdistrict Veendam heeft mr. P. J. G, van Diggelen, te Zwolle, zich als candidaat teruggetrokken. De heer A. A. Vorsterman van Oyen te 's-Gavenhage heeft ook het plan gevormd een boekdeel uit te geven van alle namen der oud-strijders die thans nog in leven zrjn hun wordt daarom verzocht aan genoemden heer schriftelijk te willen opgeven hunne juiste namen, datum van geboorte, van in dienst-treding en der expiratie van dienst en in welken rang of graad dezelve verlaten is (voor zoover hem die nog niet gezonden zijn). Op rang of maatschappelijke positie zal natuurlijk voor dit doel niet gelet wor den, alleen beoogt de samensteller volledig heid. Het plan bestaat voorts, om tijdens de reunie-dagen in Augustus eene tentoonstel ling in de hofstad te houden van schilderijen, portretten in olieverf, platen, boeken, als mede andere voorwerpen in verband met 1830—32. Onnoodig zal het echter wel zijn historie platen of in druk verschenen portretten in te zenden, daar de hoogst merkwaardige verzameling daarvan, bij de feestviering in October 1881 te Amsterdam ten toon gesteld en aanmerkelijk aangevuld, door den lieer A. J. Nijland, te Utrecht is toegezegd. Zij die in het bezit zijn van andere merk waardige voorwerpen, worden beleefd uitge- noodigd hiervan, zoo spoedig doenlijk schrif telijk opgaaf te willen zenden aan den heer A. A. Vorsterman van Oyen. De Duitsche bladen spraken voor het mee- rendeel ten einde toe in zeer waardeerende be woordingen over de ontvangst, keizer Wilhelm hier te lande bereid. Zij roemen de schoon heid onzer hoofdstad, welke blijkbaar ook op het keizerlijk echtpaar veel indruk maakte, en spreken van de geestdrif t waarmee de gasten werden toegejuicht soms in wel wat over dreven bewoordingen. De Frankfurter Zeitung zegt echtersDe keizer en zijn gemalin zijn door het volk van Amsterdam ontvangen met den eerbied welke den Imogen gast der Koningin toekomt. Van buitengewoon vreugdebetoon was geen sprake. Maar de keizer zal ook geen bijzondere uitin gen van gevoel hebben verwacht en Z. M. zal zeer tevreden zijn over de ontvangst, welke zeer vriendschappelijk en hartelijk was." Niet van overdrijving vrij te pleiten is een blad dat was het misschien een drukfout berichtte van een vuurwerk met 303 nummers en een ander Duitsch berichtgever had het een weinig mis toen hij meldde, dat het gedenkteeken op den Dam opzettelijk voor deze gelegenheid was opgericht en het eendraehtsbeeld beschreef als de Figur der Freiheit, welke daarboven stolz hervorragte. De Straatsburger Zeitung slaat bij deze gelegenheid nog eens den ouden toon van hooghartige minachting aan, welke wij geluk kig elders missen. Zij verwijst naar haar vroeger betoogen, dat de Nederlanders niet meer nGermaan- sche stamverwanten" maar Duitschers zijn in den engeren zin des woords en dat onze taal niets anders is dan een soort van plat- Duitsch. Een bewijs daarvoor ziet het blad ook in de beleefdheidsbepaling der Koningin omtrent het gebruiken van Duitsch als hof taal gedurende 's keizers verblijf. Ook meent het in de grootsche ontvangst, welke hiel den keizer werd bereid, een eerste voorteeken te zien van een 3>eindelijk opgaan vau Holland in het Duitsche rijk". De gunstige indruk door den keizer ge maakt op de Hollanders, die »naar de ge schiedenis leert, alleen sympathie betoonen aan hem die in den glans van rykdom en praal tot hen komt," zal, meent het blad, niet weinig bijdragen tot bespoediging daarvan. We bewjjzen misschien het blad te veel eer met deze aanhalingen, maar de daarin meegedeelde wijsheid scheen ons te vermake lijk om ze onzen lezers te onthouden. De ITational Zeitung veel practischer neemt deze gelegenheid waar om te wijzen op de groote voordeelen, welke de neutrali teit van Nederland in een Europeeschen oorlog hebben kan voor Duitschland, dat door ons land met buitenlandsch graan kan worden voorzien. De Fransche bladen trachten steeds te doen uitkomen, dat de toejuichingen vooral onze jonge Koningin en de Regentes golden. Ook zinspelen zij aanhoudend op het eigen lijke doei van 's keizers bezoek, dat volgens hen is het voorbereiden van eeu huwelijk tusschen Koningin Wilhelmina en een Pruïsischen prins, waarschijnlijk een zoontje van prins Albert van Pruisen (zoon vau prinses Marianne der Nederlanden). Van de Belgische bladen onpartijdig in dezen constateert de Ftoile, dat de keizer zich door zijn optreden onmiddellijk de alge- meene sympathie wist te verwerven. De ontvangst te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, zegt VIndêpendance, was har telijk, maar kalm. De berichtgever van laatstgenoemd blad roemt de schouwspelen, waarvan hij te Amsterdam bij 's keizers bezoek getuige wasT als behoorende tot »het wonderbaarlijkste wat hij ooit gezien heeft". Hij verwondert zich, dat er bij de menigte vaartuigen op het IJ niet veel ongelukken plaats hadden. »Maar die menschen", zegt hij, die hij daar in allerlei vaartuigen zag ronddrijven, »zijn te water evenzoo op hun gemak, als wij op het land. Zij worden een met hunne roei riemen en roeren en gebruiken die met evenveel, misschien met nog meer gemak dan hunne vingers, handen en voeten." En van de vaart door de gi-achten getuigt hij r sik heb zelden iets zoo schilderachtigs en eigenaardigs gezien". Dat onze marine zich bij het keizerlijk bezoek kranig gehouden heeft en een flink figuur heeft gemaakt, is boven allen twijfel verheven, er is slechts éen roep over. Een aardige bijzonderheid vernam de 1laag- sche Ct. daaromtrent nog. Toen Vrijdagavond de commandant van het eskader aan den Hoek afscheid van den keizer genomen en in de admiraalssloep plaats genomen had, om de FLohenzollern te ver laten, werden drie hoezee's aangeheven. Maar toen het keizerlijke schip nu met volle kracht zeewaarts stoomde, roeiden de IJollandsche matrozen met volle kracht mede, engeruimen tijd nog hield de notedop het door stoom voortgestuwde schip royaal h'y- In den nacht van Zondag op Maandag is uit de branderij sSchiedam" van de firma B. A. van de Ven Co. te Deift een fust gedistilleerd ontvreemd. De Haagsche politie heeft het fust in beslag genomen de inhoud was echter reeds verdwenen. De Brusselsche politie heeft den hoofd commissaris van politie te Rotterdam de- opsporing verzocht van eene hoeveelheid diamanten en paarlen, ongeveer ter waarde van 100,000 francs, door diefstal verkregen. Hiervan worden drie Amerikanen verdacht. Als een bewijs voor het drukke verkeer in< Amsterdam op de beide keizerdagen 1 en 2 Juli kan dienen dat de Amsterdamsche omni- busmaatschappij ruim 160,000 passagiers ver voerde. De werkstaking te Kuilenburg houdt nog steeds aan. Van beide kanten is men niet geneigd toe te geven. Enkele sigarenmakers hebben zich een patent verschaft en werken nu voor zich zeiven. Door den heer Dressel- huys zijn in enkele dagbladen andere sigaren- 5» i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2