Gemengde Berichten. zoek van den keizer en de keizerin van Duitschland aan ons land. Volgens de Figaro worden onze Koningin en de Koningin-Regentes 23 Augustus te Berlijn venvacht. Naar men verneemt, is door het tegen woordige ministerie nog in staat van voor bereiding gebracht een wetsontwerp tot liet instellen eener nieuwe Nederlandsche rid derorde aan welke men den naam zou willen geven van Oranje-Nassau-orde, verdeeld in vijf klassen, in den geest van de Vioegere orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Dat de ministers hunne portefeuilles ter beschikking van de Regentes zouden stellen, sprak vanzelf. Dit bericht van het Dagblad verwondert dan ook niemand. De groote vraag echter is, wat II. M. de Kcningin-Regen- tes antwoordt en wie Zij zal raadplegen voor het gevaldat Zij het gevraagde ontslag verleent. Dit zal de eerste politieke daad zijn van de Koningin-Regentes en die daad is van het hoogste gewicht, omdat zij als het uitgangs punt kan worden beschouwd van den politie- ken toestand van Nederland in de eerstvol gende jaren. In het provinciaal verslag van Zuid-IIolland over 4890 wordt o. a. medegedeeldWat de grensregeling tusschen Noord-Brabant en Zuid-IIolland betreft, is in de herfstvergade- ring der Staten van eerstgenoemd gewest besloten, den minister van binnenl. zaken in overweging te geven, de grensverandering voorshands te laten rusten. Ten aanzien der ontwerpen tot wijziging der grenzen van de gemeente Leiden en van de gemeeten Leiderdorp, Oegstgeesten Zoeter- woude ziju de antwoorden der gemeenteraden en der commissiën uit de ingezetenen inge komen en in onderzoek. Een ontwerp van wijziging der grens tusschen de gemeenten Maasland en Maassluis werd, op verzoek van het bestuur der laatstgenoemde gemeente, door Ged. Staten opgemaakt en aan het oordeel van de raden dier twee gemeenten en van de commissiën uit de ingezetenen onderworpen. De adviezen daaromtrent zijn ingekomen, waarna de betrekkelijke stukken, vergezeld van hun advies, door Ged. Staten aan de regeering zijn ingezonden. Omtrent het plan van het nieuwe Kamer lid, den heer Tijdens, afgevaardigde voor Winschoten, om zich in de resklentie te ves tigen, vernemen wij nader, dat de heer Tijdens een villa te Rijswijk heeft gehuurd en deze 15 Oct. a.s. zal betrekken. Vad Verschillende leden van het »corps diplo matique" met hunne dames maakten Don derdag uit Den Haag een uitstapje naar het eiland Marken. Verschillende belangrijke werken in de gemeente Maassluis naderen hunne voltooiing. Met de buisleiding voor de waterleiding is men op den zinker na die in de Noordgeer gereed, zoodat. de beproeving van het buizen net binnen enkele dagen kan plaats hebben, en met het maken der aansluitingen in de woningen een begin kan worden gemaakt. De machines zijn reeds beproefd en in vol maakte orde bevonden. Met het vischafslaggebouw wordt even eens goed gevorderd, zoodat gerekend wordt, dat ook dit in enkele weken zal gereed zjin, en tegen September zal kunnen in gebruik genomen worden. De haven wordt belangrijk uitgediept; de havenhoofden zullen spoedig geheel gereed zijn; weldra zal Maassluis een geheel ander aanzien aan de buitenzijde hebben verkregen dan vroeger het geval was, zoodat wie die gemeente in geen tiental jaren heeft geden, liaar schier n et zou herkennen. De punten van beschrijving voor de II 4e algemeene vergadering en het 31e congres der «Nederlandsclie Maatschappij van Nijver heid", op Dinsdag 14 Juli 1891 en volgende dagen te Haarlem te houden, zijn als volgt: Verslag van de verrichtingen van directeuren sedert de vorige algemeene vergadering; bericht van het bestuur aangaande de dona teurs en leden, het koloniaal museum, -het museum van kunstnijverheid, de boekverza meling en het tijdschrift. De invloed van de Engelsche wet op de fabrieksmerken. Een ontwerp-oetrooiwet. Rookvrije verbranding en steenkoïengas tot verwarming. Mededee- lingen van de departementen aangaande landbouw-krediet. Mededeelingen van de departementen aangaande internationale ar beidswetgeving. Herziening van den werk kring der maatschappij, omvattende: Vast stelling van het eind-rapport der commissie ter overweging van dit onderwerp en eveii- tueele behandeling der voorstellen tot wets verandering. Verder zullen worden behandeld: 'lo. Een voorstel tot veredeling van het am bacht, waartoe directeuren adviseeren, dat de maats happy hare medewerking zal verleenen aan de vereeniging »Arti et Industrïae" te 's-Gravenhage, tot het vestigen van een comité voor het afnemen van proeven van bekwaam heid in liet ambachten voor dit doel aanvan kelijk een som van f 100 beschikbaar te stellen. 2o. Een voorstel van het departement Utrecht omtrent tolheffing. 3o. Voorstellen van de departementen Utrecht en Groningen tot herziening der plaat selijke belastingen. 4o. Een voorstel van het departement Haar lem tot herziening der handelstractaten. 5o. Een voorstel van hetzelfde departement om een subsidie van f 500 toe te kennen aan de Haarletnsche kookschool. 6o. Een voorstel van het departement 's-Gravenhage, tot liet vestigen van een cursus aan het koloniaal museum. 7o. Beslissing omtrent een ingekomen antwoord op de prijsvraag: «gedroogde spoe ling als veevoeder" onder liet mottoOnder zoekt alle dingen en behoud het goede. 8o. Beslissing omtrent getal of niet weder uitschrijven der prijsvragen, welker termijn van beantwoording is afgeloopen. 9o. Een onderzoek naar de gevolgen van het afbranden van beide. lOo. Mededeeling van de personen, die tot leden van verdienste of eereleden zijn voorgesteld, verder: benoeming van direc teuren en uit hun midden van een voorzitter, en eindelijk de bepaling van de plaats waar de volgende algemeene vergadering zal ge houden worden. "Voor het congres is de volgende agenda opgemaakt: lo. Welke wijze van ontginning van laag gelegen heide is aan te bevelen, in verband met kosten en verkregen uitkomsten? In te leiden door den heer mr. J. II. Schober. 2o. Mededeelingen over den nadeeligen in vloed van de jongsten winter op de ver schillende houtgewassen, in te leiden door denzelfde. 3o. Welke uitkomsten van duinbeplanting zijn er aan te wijzen? Welke ondervinding is er opgedaan in de duinstreek bij Haarlem met onderscheidene houtsoorten? Zijn er proeven genomen met den Berg den (Pinus-Montana) en voorts met de pinus laricis en met de prunus serotina? In te leiden door den heer T. W. van Eeden. 4o. De ambachtsnijverheid in Nederland, in te leiden vanwege het bestuur van het museum van kunstnijverheid. 5o. Vervaardiging van kinderspeelgoed, in te leiden door den heer J. K. T. Timmerbans van Abkoude. 6o. Behandeling van de vragen: In welke richting kan de maatschappij het meest bij dragen tot bevordering van de belangen van nijverheid en handel in de kolonie Suriname en op de Nederlandsche Westindische eilan den? Wat kunnen wij in dit opzicht van van Engeland leeren? In te leiden door den heer E. J. W. Juta. 7o. Behandeling van de vraagIn hoeverre beantwoordt de emigratie van Nederlanders naar de Zuidafrikaansche republiek aan de verwachting en welke vooruitzichten kunnen omtrent haar worden gekoesterd In te leiden door den heer G. A. A. Middelburg. Het congres komt bijeen op 15 en 1G Juli, telkens des ochtends om 9 uur, en de alge meene vergadering op 14 en 16 Juli, den ln dag 's ochtends te 9 uur, den 2n dag na sluitiug van liet congres. De faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden heeft de bekroning met de gouden medaille toegekend aan den heer C. D. Ouwehand, assistent bij den hoogleeraar Th. N. Mac-Gillavry te Leiden, voor ziju antwoord op de prijsvragen, uitgeschreven door genoemde faculteit; dezelfde eer werd toegekend aan den heer J. P. Kuenen, onder- wijs-assistent bij den hoogleeraar II. Kamer- liagh Onnes te Leiden, voor zijn antwoord op de prijsvragen, uitgeschreven door de facul teit der wis- en natuurkunde aan voornoemde universiteit. Bii den onlangs te Nijmegen gehouden grooten kegel wedstrijd werd de door H. M. de Koningin uitgeloofde prijs behaald dooi den heer W. van Veen, president van de kegelclub 's-Gravenhage, die teveus de daaraan door de gemeente Nijmegen verbonden medaille als champion van Europa verwierf. De kegelclub heeft Donderdagavond hare overwinning gevierd met een feestelijk bij eenzijn in het hotel »du Commerce". Bij deze gelegenheid werd ook een dronk op de hooge geefster van den prijs en een telegram van dankbetuiging aan II. M. de Koningin gezonden, waarop het gebruikelijk antwoord ontvangen werd. De schade door den hagelslag van 1 Juli in oostelijk Noord-Brabaut toegebracht aan ge bouwen, tuinvruchten en veldgewassen, be draagt alleen voor de gemeente Tilburg onge veer f300,000. Twee en twintig zakkerollerijen zijn in het jongste Politieblad vermeld, welke tus schen 14 Juli te Rotterdam, Den Haag en vooral te Amsterdam zijn gepleegd. De voorwerpen bestaan uit verschillende porte feuilles met bank- en muntpapierverschei dene portemonnaies met waarden, horloges, broches, een juweelen dasspeld, enz. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan de N. 11. Cé. gemeld Woensdag heeft een woeste kerel, door drank verhit, hier eene erge opschudding veroorzaakt. Eerst mishandelde hij den kaste lein van een koffiehuis, daar deze had ge weigerd hem gelag te geven. Twee agenten van politie werden te hulp geroepen. In de gelagkamer gekomen, drong de woesteling, gewapend met een bijl, op beide beambten in. Er volgde eene langdurige hevige worste ling, waarbij de agenten van hunne harts vangers gebruik maakten, en den zwaar ge bouwden woestaardna woedend verzet eindelijk ontwapenden. Hij nam de vlucht, doch kwam onmiddellijk weer terug, nu ge wapend met eene mestvork. Eene tweede worsteling volgde. Na een woedend gevecht, werd hij andermaal overmeesterd en nu ge boeid. Uit onderscheidene hoofdwouden bloe dende, werd hij naar het bureau van politie gebracht. Hij is genaamd H. M. Jansen, oud 41 jaargeboren te Axel. Hij werd in October 1884 door het gerechtshof te 's-Bosch tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het vermoorden van een agent van politie. Na zijn ontslag heeft hij bij verscheidene gelegenheden den dood toegezegd aan politie beambten. Hij is gisteren gevankelijk onder gewapend geleide naar Breda getransporteerd. De namen der twee moedige politiemannen zijn Hendrik Slotboom en Livinus van Pui- velde. De laatste was nog slechts 8 dagen in dienst. Den Haag. Donderdagmiddag liep een hond al snuffelende in den winkel van den vleeschhouwer in de Papestraat. Een knecht, liet dier ziende, greep een mes en stak het arme dier het wapen tot het heft toe in het lijf. Het dier liep nog een paar pas en viel voor de voeten van den eigenaar, die het dier stond te roepen, dood neder. Door de politie werd tegen den dader, die door zijn barbaar- sche daad de algemeene verontwaardiging van het daar aanwezige publiek had opgewekt, proces-verbaai opgemaakt. (Vad.) Oud-Beierland. Voor de overbrugc-inn- 0O'"0 van bet Spuiten behoeve van den stoom tramweg Barendrecht— Hellevoetsluis zal een nader plan moeten ingediend worden, zullende de brug moeten bestaan uit twee vaste over spanningen en eene draaibrug met twee openingen, terwijl langs den zuidelijken oever een trekpad moet aangebracht worden. Amsterdam. Blijkens eene in de Amster- damsche bladen opgenomen advertentie roepen de burgemeester en de commissie, benoemd in de raadszitting van jl. Woensdag, allen die bij gelegenheid der taptoe persoonlijk letsel hebben bekomen op, een ondei'teekend- schrijven in te zenden aan het stadhuis, vóór 15 Juli. Utrecht. De gemeenteraad heeft Don derdag het voorstel van burg. en weth., om een stuk grond aau het Sterrebosch, ter waarde van f 40.009, om niet af te staan- ten behoeve van een nieuw gasthuis voor minvermogende ooglijders, met op twee na algemeene stemmen aangenomen. Aan de Daily News wordt uit St.-Petersburg geseind, dat de hongersnood in Midden-Rusland verergert. De provinciale overheid aan de Woiga en in Kazan heeft tot onmiddellijke maatregelen tot leniging van den nood besloten, daar 40,000' personen aldaar broodeloos zijn. In Stiermarken is aan den wijnbouw door 't vreeselijk weder van de laatste dagen, vooral door hagelslag niet alleen, maar ook voor de eerstvolgende jaren ontzaglijke schade toege bracht. Er komt echter niets van den oogst terecht. De beweging, in Frankrijk onlangs veroorzaakt door mededeelingen omtrent proefnemingen op levende patiënten (inenting van kanker) vindt dezer dagen een tegenhanger in Duitschland,. waar d-, Eugen Hahn en prof. Von Bergmann van dergelijke wetenschappelijke praktijken be- schuldigd worden door den bekenden dr, Leidig. Deze ver-klaart dat de beroemde heelkundigen meermalen kankerstof geënt hebben in gezonde- iichaamsdeelen van hospitaalpatiënten, en hij vraagt of die proeven met goedvinden dar patiënten genomen zijn, wetende dat zij niet tot hun genezing moesten dienen, en of het lijden van die zieken door deze proefnemingen niet verzwaard is. Op deze laatste vragen schijnen dr. Hahn en en prof. Bergmann voorshands geen antwoord te geven, maar zij erkennen de aangevoerde feiten, onder bijvoeging dat de patiënten onher stelbaar waren en dat voor deze wetenschap pelijke proefnemingen dieren onbruikbaar zijn. De eigenaardigheid, die altijd aan oude liefde wordt toegeschreven, namelijk dat zij niet roest, heeft zich- dezer dagen op schitterende wijze weder in het Engelsche plaatsje Cold-Ashley, in Northamptonshire, gehandhaafd. Zij was 20 jaar en hij 2 i, toen zij besloten, zich door echtelijke banden te laten vereenigen. Zij waren toen in ondertrouw opgenomen, maar tot een huwe-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2