A". 1891. Maandag 13 Juli N°. 7797, Tweede Blad Feuilleton. Het goud van de Orion, Vij f-en-veertgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J~ ODÉ. ASONNKMENTSPRUS, per kwartaal Iranco per post, door het geheeie Rijk Afzondei lijke nominers 1.85. 2.50. o.io. BUKEJUi BOTBRITRAAT, E 2 7. AovkrtkNTIKPRUS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal heiekend. ENGELAND. De heer Stanhope zal aan de regeering vragen of zij aan het Fransche gouvei'nement hare groote voldoening zal te kennen geven, welke het Engelsche volk zou smaken, zoo de president der republiek een bezoek bracht aan Engeland. In bet Lagerhuis verklaarde de minister van financiën Smith gisteren, dat het niet gebruikelijk is uitnoodigingen te richten aan het lioold eener andere mogendheid tot een bezoek aan Engeland, maar dat het hoofd der Fransche republiek en van elke andere vreemde natie in Engeland steeds een har telijk welkom zal vinden. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson, bij de behandeling der begrooting van buiten landsche zalcen, dat de verhouding van alle mogendheden bevredigend is. Engeland heeft geene verplichtingen aangegaan jegens Italië, maar heeft met dien staat gedachtenwisseling gevoerd over de handhaving van den status uo en den vrede in de Middellandsehe Zee. Engeland is niet toegetreden tot het drie voudig verhond, welks voorwaarden het niet kent. Spreker beti'eurde het, dat Labouchère eene taal had gevoerd, welke Frankrijk zou kunnen aanmoedigen tot eenen oorlog om Elzas en Lotharingen te heroveren. Enge- land's sympathie moet, volgens spreker, toe- behooren aan die mogendheden, welke den vrede handhaaft, en niet aan die, welke hem verstoren zou: want Engelands belangen en •wenschen gaan met den vrede samen. Fei-gusson sprak de hoop uit, dat Frankrijk zich niet van de overeenkomst tegen de slavernij zou terugtrekken. Hij loochende Roman van H. ROSENTHALBonin. 69. «Goddank 1" riep het meisje met een zucht. »Ja, God zij dankriep haar de heer Lom- 'bardi na, denkende dat hare dankbaarheid enkel •voortsproot uit blijdschap over het teruggevondene. «Maar wat wel hef. wonderbaarlijkste is bij deze •wondei lijke uitkomst, is, dat dezelfde persoon, die onze fabriek van den ondergang redde, ook de vinder was van uw geld." Deze mededeeting verraste het meisje veel miï.der dan de oom verwacht had. «Er ontbreekt geen penning aan," vervolgde tLombardi; «ook de renten, gerekend van den -dag der stranding af, zijn er bijgevoegd. Gij dat de aanwezigheid van het Bxitsche smal deel te Venetië zou hebben samengehangen met eene vooraf beraamde demonstratie. De optocht, waarmede het Duitsehe keizer paar gisteren van het Buckingham-paleis naar den Guildhall reed, geleek een ware zegetocht. Alom werd met zakdoeken ge wuifd en uit schier alle vensters der huizen werden bloemen gestrooid. De gansche weg, welken de stoet volgde, was reeds vroegtijdig door voetvolk en ruiterij afgezet, terwijl het verkeer met rijtuigen daar verboden was. Het weer was prachtig. De keizer was ge kleed ia kui'assiers-uniform met de orde- teekenen van den Kouseband. De keizer moet over zijne ontvangst te Londen zoo tevreden zijn, dat hij niet Maandag ochtend, zooals eerst bepaald, maar des avonds van dien dag zal vertrekken naar Edinburg en vervolgens naar Leith, om van daar zijn tocht naar het hooge Noorden te aanvaarden. In het adres, dat het gemeentebestuur der City gisteren den keizer in Guildhall aanbood, wordt gezegd »Het bezoek van Uwe Majesteit aan Engeland is een gelukkig voorteeken van het steeds voortduren der betrekkingen van vriendschap en toegenegenheid, welke zoolang hebben bestaan tusschen beide natiën, tot onschatbaar geluk voor den vrede en voor spoed der wereld en voor de belangen der beschaving. Moge die gelukkige ovex-een- stemming voor immer voortdui'en". Het adi'es zal worden aangeboden in een px-achtig gouden kistje met email-teekening. In zijn antwoord op de toespraak van den loid-mayor van Londen in Guildhall zeide de keizer dat hij, als kleizoon van de koningin, welke om haar edel karakter en de wijsheid harer raadgevingen steeds in zijne herinnne- ring zal b ven, zich altyd in dit bekoorlijk land te huis gevoelt; in zqne Engelsch- Duitsche aderen vloeit hetzelfde bloed. Hu voorbeeld van zijn grootvader en vader volgend, zal de keizer zich voortdurend tot taak stellen de historische vriendschap tusschen de beide natiën in stand te houden. Zijn doel is vóór alles den vrede te hand haven. Hij zal steeds bereid gevonden worden, zich met Engeland en andere natiën tevex'- eenigen in gerneenschappelijken arbeid voor vreedzamen vooruitgang, voor vriendschap pelijk verkeer en bevordering der beschaving. De keizer werd met waimte toegejuicht. Na zijn bezoek aan Guildhall begaf de keizer zich naar Gloucester House, de woning van den hertog van Cambridge, waar onder de genoodigden ook de hertogin van Edinburgh, Fife, Connaught en Clax-ence, de prinsessen Dattenberg en Christian, henevens graaf Hatz- feldt, lord Salisbury en vex-scheidene minis ters, generaals en admiraals aanwezig waren. Alle gasten waren in uniform. De muziek der grenadier's speelde onder den maaltijd. In het Buckingham-paleis had gisteravond een groot bal plaats ter eere van den keizer - en tie -keizerin. De prachtig versierde zaal bood een schitterend schouwspel. De hooge gasten en de prinses van Wales openden het bal, dat tot laat in den avond duurde. De Amex-ikaansche vertegenwoordiger van de Congres-partij in Chili ontving een tele gram, waarin gemeld wordt dat het leger dier partij het leger van Balmaceda nabij Vallenar volledig op de vlucht heeft geslagen. Daarentegen stellen privaat-depêches uit Amerika den toestand van de Congres-partij als wanhopig voor. Zij zou zonder geld en wapenen zijn, en vele bewoners van Iquique, Pisagua en Autofagasta die steden metterwoon verlaten hebben. B L 8 I Het besluit van den minister Van den Peereboom, om de verspreiding van sommige Fransche bladen en geschriften te verbieden, heeft aanleiding gegeven tot een proces, dat het dagblad La Lanternc den Belgischen minister zal aandoen. Ook heeft de heer Jan- son in de Kamerzitting van Donderdag den minister over dat besluit geïnterpelleerd. Heden wordt te Drugge het vijfde eeuw feest gevierd van den beroemden xSporen- slag". Morgen wordt een groote historische optocht gehouden ter herinnering aarx dat feit. F R A N K R IJ K. De Senaat heeft in de zitting van Donder dag art. 3 van het ontwerp op den kinder en vrouwenax'beid in de fabrieken enz. aan genomen en bepaald dat de duur van den dagelijkschen arbeid van de kinderen en minderjarige meisjes hoogstens tien uren zal zijn en voor de meerderjarige vrouwen elf uren. De Kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp tot instelling van een bureau van den arbeid met algemeene stemmen, op éene na, goedgekeurd. 0 0 S T E N E IJ K. De zitting van de Hongaaische Kamer van afgevaardigden was zeer woelig. De oppositie maakte een lielsch leven, toen graaf Szapary verklaarde dat de te groote macht der corni- taten de ontwikkeling van Hongarije in den weg stond. De minister verklaarde dat het doel der regeering is het evenwicht der financiën te handhaven en de hulpbronnen te ontwikkelen. De x-egeeringspartij bracht hem een ovatie. RUSLAND. Teneinde in de behoefte aan graan zooveel mogelijk te voorzien, heeft de regeering de spoorwegtarieven aanmerkelijk verlaagd voor granen, welke uit westelijke havens worden vervoerd naar streken in het binnenland, waar de oogst ongunstige verwachtingen oplevert. zijt op eens van een arm meisje een rijke dame geworden, FloraIk moet u echter nog meer zeggen. Begrijp eens, de Jansens kenden William son, maar hunne ontmoeting was eerst alles behalve vriendschappelijk. Ik vreesde reeds voor het ergste. Doch ten slotte heeft zich alles nog geschikt en zijn zij, zoo 't mij toescheen, nog als goede vxienden gescheiden." Ook dit scheen Flora niet zoo vreemd te vinden, als haar oom verwacht had. «Als ik zeg," vervolgde Lombardi«ik vreesde het ergste, dan bedoel ik, dat ik een oogenblik bang was, dat wij den zonderlingen maar zoo bekwamen man, die mij onontbeerlijk gewoi'den is, zouden verliezen doch gelukkig heeft hij zelf mij daaromtrent gerustgesteld. Hij blijft op de fabriek, ook al trouwt hij u niet." Dit laatste voegde de oude heer er bij, met een schalkschen lach Flora's blik ontwijkende. Op hetzelfde oogenblik, dat dit gesprek ten huize van den fabrikant gevoerd werd, bad ook tusschen Jansen en zijne dochter een geheel bijzonder onderhoud plaats. «En nu zoudt gij Willem willen trouwen vroeg hij, met een niet al te vroolijk gezicht voor zich uit ziende. «Als hij het wilde, gaarne," fluisterde zij, «maar ik twijfel of hij mij liefheeft." «Och 1" riep de heer Jansen, «praat mij niet van de liefde. Hoor eens, GeesjeIk was een arme loods uit Bremen met een inkomen van twee daalders per dag, Zondags uitgezonderd, en toch wilde uwe moeder, die een rijken reeder tot vader had, mij met alle geweld trouwen. Uwe moeder was schoon, goed, voornaam opge voed, had een aardig vermogen, was schrander en aangenaam in den omgang, en toch kon ik niet dadelijk besluiten haar te nemen, want ik beminde haar niet. Ik ging zoeken, of er niet misschien een meisje was, dat ik wel kon be minnen, maar zocht tevergeefs. Dal lag niet aan de meisjes, maar aan mii. In vijfjaren tijds was ik tot de overtuiging gekomen, dat liefde, die van rozengeur en maneschijn leeft, niet be- staat, voor mij althans niet. Ik trouwde toen met uwe moeder en wij hebben dertig jaar lang, gelukkig met en door elkander, samen geleefd. Ik kreeg uwe moeder van dag tot dag meer lief en haar dood was voor mij de grootste ramp. Ik ben de meening toegedaan, zoo besloot Jansen dat een hartstochtelijke liefde bij den man niet voorkomt en dat hij die ook niet noodig heeft om eene vrouw te nemen. Die vrouw echter moet hem wel beminnen, hoe hartstochtelijker hoe heter. Zij moet geheel in hem opgaan, want in hem spiegelt zich haar wereld af." »0," zeide Geesje op treurigen toon, «als Willem hiervan ook overtuigd was! Dan zou hij geen oogenblik aarzelen om het met mij te wagen." «Hij zou een gek, een domoor zijn, wanneer hij u versmaadde 1" riep Jansen. «Blind en doof moest hij wezen, als hij niet zag, dat hij met u gelukkig kan worden. Maar ik begrijp eigen-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5