Binnenin, mlschc Berichten. ITALIË. De door de Zwitsersche regeering aan Italië uitgeleverde luitenant Livraghi, die vervolgd ■wordt wegens een aantal te Massowah ge pleegde gruwelen, zal met de eerst vertrek kende pakketboot naar Massowah worden overgebracht, om aldaar tegenover zijne beschuldigers gesteld te worden. PORTUGAL. Men verzekert dat de minister van finan ciën den koning een decreet ter ondertee- kening heeft voorgelegd, houdende maatrege len ten aanzien van den financieelen toestand. AMERIKA. In het verslag van den minister van land bouw wordt gezegd dat de katoenoogst eene middelbare opbrengst belooft, gerekend op 88.(5. Wel is de verbetering in de katoen- districten algemeenvooral in Texas is de toestand gunstig. Maar toch is de plant ach terlijk, en overal, inzonderheid in de oostelijke staten, zal de oogst meer dan ooit afhangen van den duur van het jaai-gelijde. Gedurende het jongste dienstjaar kwamen in Noord-Amerika 405,68-4 landverhuizers aan, onder welke 74,332 Duitschers, 70,717 Italianen, 35,524 Ieren en 33,504 Russen. ZUID-AFRIK A. Uit Kimberley wordt gemeld dat men gis teren in de kantoren der De-Beers-compagnie dynamiet liet springen. Er zijn geen dooden, doch de schade is groot. De kantoren zijn geheel vernield. De brandkast werd omge worpen doch onbeschadigd teruggevonden. De reden van dezen aanslag ligt in het duister. SCHIEDAM, 11 Jnli 1891. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeres sen, om te worden geplaatst als onderwijzer 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar luger onderwijs voor Europeanen en daarmede gefijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. De onder wijzeressen moeten in staat zijn practisch schoolonderwijs in den zang te geven. Zij die ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië worden gesteld, ontvangena. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f500; b. vrijen overtocht naar Batavia als gouvernements-passagier dei- eerste klasse, c. q. ook voor hun wettig gezin c. een voorloopig traktement var f100 's maandsingaande met den dag van aan komst te Batavia. Zij die voor uitzending wenschen in aan merking te komen, moeten zich vóór 1 Octo ber e.k. aanmelden bij het depart, van kolo niën bij een op zegel geschreven, franco in te zenden request, onder overlegging van de lijk nog niet, waarom gij zoo aan dezen man hangt. Mij heeft hij nooit willen bevallen. Met al zijn voornaamheid en eeuwig studeeren, zijne achterdocht, zijne afzondering en stille en een zelvige wijze van leven heb ik hem nooit kunnen uitstaan. Doch gij vrouwen schijnt daar anders over te denken dan wij en ontdekt in zulk een persoon God weet welke beminnenswaardigheden. Nu, ik wil daarover niet oordeelen en uw ge luk niet in den weg staan." x,Zonder hein is er voor mij geen geluk riep Geesje. «Gij kent hern niet, vaderHij is geen gewoon mensch, bezit een groot en edel hart, dat ik alleen in hem waardeer." »llij is een zonderling," meende Jansen. «Juist daarom heb ik hem lief?" verzekerde Geesje. «Als hij nu echter zonderling genoeg is om u niet te nemen, hoe dan?" vroeg Jansen. «Dan zal ik hem toch blijven liefhebben op de wijze, als ik tot nu toe gedaan heb," was het gelaten antwoord. vereischte stukken. Voor nadere bijzonder heden raadplege men de Staats-Ct. No. 159. De Rotterdnmsehe gemeenteraad heeft, wegens het groote aantal adressen en stukken, in de laatste dagen ingekomen, in zake hèt voorstel tot verhooging van de jaarwedden der eerste onderwijzers aan de openbare scholen, dit voorstel.in de zitting van Don derdag alsnog aangehouden. Tot directeur van het museum Bovmans werd herbenoemd de heer P. Haverkorn van Rijsewijk. Een sotn van f 500 werd toegestaan voor het maken van een afschutting om de stort plaats voor puin en privaattonnen aan de Coolvest. 8 Hoewel oogenschijnlijk van geringe betee- kenis, is dit besluit toch niet van gewicht ontbloot. Door een toevalligen samenloop van omstandigheden dient sinds jaren her het hierbedoelde gedeelte van de Coolvest tege lijkertijd voor het in- en uitladen van privaat- tonnen in de schuiten en voor melkmarkt! Herhaaldelijk kon men daar dus de melktonnen en privaattonnen broederlijk bij elkander zien staan, hetgeen verre van aanlokkelijk was. Thans zal hierin een verbetering worden gebracht. Ter verbetering van het oostelijk deel der stad werd een som van f36,900 toegestaan voor aankoop van een aantal huisjes. Nog werd goedgekeurd de aankoop in openhare veiling van een terrein onder Charlois en Pernis, genaamd het Courzand, voor f'123.427. In 1844 had men datzelfde terrein kunnen koopen voor f 51.000. Besloten werd tot uitgifte van de 2e serie (groot -1 millioen) van de 3!/2-pCt,-leening van 1891. Het plan bestaat om te Fijenoord tusschen de Wilhelminakade en de Rijnhaven een groot volkshuis voor landverhuizers, pakhui zen en kantoren te bouwen op een terrein groot 4783 c. a.dat de heeren Reuchlin en W. Pluygers van de stad Rotterdam lullen koopen ad f 15 per c. a. De minister van binneniandsche zaken, overwegende dat eene herstemming voor eene nieuwe keuze van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistriet Schoterland noodig is, heeft goedgevonden te bepalen, dat gemelde herstemming zal ge schieden op Dinsdag 21 Juli. Te Winterswijk zal dit jaar, ter viering van den Prinsessedag (Koninginnedag), een drie- daagsch volksfeest gehouden worden, op 30 en 31 Augustus en 1 September. Naar aanleiding van de verwikkelingen tus schen het Schoterlnndsch kiescomité en het Friesche comité der volkspartij omtrent de candidatuur van den heer Domela Nieuwen- huis by de jongste verkiezing, heeft de voor zitter van het Schoterlandsch comité die «En geen ander trouwen?" «Neen Janseji zuchtte. Na lang zwijgen besloot hij «Wij willen dan maar het beste hopen William was, toen zijn broeder hem verlaten had, niet ter ruste gegaan. Hij was, ouder ge woonte, in zijne boot gestapt en begon zijn gewonen watertocht door de lagunen van zijn stadje. Diepe rust heeischte rondom hem. In de verte doemde de stad der paleizen in het schijnsel der opkomende maan als een morganatische verschijning uit den vloed op; om hem heen blonken enkele bloedroode lichten in het donker gekleurde water, waarover eerlang de maan een zilveren weerschijn wierp. Die rust was het, die de jonge man zocht voor zijn gejaagd hart, maar niet vond. Wel was, met den schat, wiens bezit hem zoo lang bezwaard had, een onduldbare last van zijn gemoed gewenteld, doch een anderen functie nedergelegd, voordat de strijd be slist is. Door den burgemeester van Amsterdam is ten behoeve van het politiefonds van den heer P. W. Janssens outrangen f 1000. Volgens het Pol. Nieuws is de Amster- damsche hoofdcommissaris van politie, de heer Steenkamp, de in de jongste raadsver gadering aldaar veel besprokene, Zondag voor zes weken met verlof op reis gegaan. De schildwacht voor de Ned. Bank te Amsterdam is Donderdagnacht door den slaap bevangen te water geloopen. Hij is na spoedig te zijn gered naar de hoofdwacht gebracht. Te Petten (N.-H.) is in den ouderdom van 83 jaar overleden de oud-strijder J. Snip, een der dappere verdedigers van de Citadel van Antwerpen en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en van de Citadel-medaille. Men meldt uit Lochem aan de Zutph. Cl. Naar aanleiding van het "Woensdagavond plaats gehad hebbend déraillement vau den sneltrein, kan nog worden medegedeeld, dat de chef van het station alhier reeds eenige dagen geleden de directie er attent opmoet gemaakt hebben, dat het zoo gevaarlyk was, dat de sneltrein 's avonds hier bij de plaats des onheils steeds den wissel moest passeeren, omdat de hoofdlijn dan is ingenomen door een goederentrein. Te Kuilenburg begint de werkstaking der sigarenmakers een ernstiger karakter te krij gen. Een der werkstakers, die door zijn gezin genoodzaakt was om het werk te hervatten, moest door de politie, met den burgemeester aan het hoofd, van de fabriek naar zijn huis worden gebracht, op den voet gevolgd door een aantai werkstakers, die gedreigd hadden hem niet rustig te laten vertrekken. Voor zijne woning gekomen, begon men de politie met vuilnis te werpen en op te dringen, waarna op bevel van den burgemeester de werkstakers met de blanke sabel uiteenge jaagd werden. Vrijdagavond was alles rustig, doch den schutters is aangezegd, bij de minste onge regeldheid zich gereed te houden. Den 28n Maart 4892 zal het drie eeuwen geleden zijn, dat de groote opvoedkundige Amos Commenius in Moravië werd geboren. Daar deze beroemde man in vele Europeesche steden werkzaam was, o. a, 25 jaar te Am sterdam, heeft zich thans een groote inter nationale commissie gevormd, om dien ge denkdag plechtig te vieren. Tot leden voor Nederland zijn benoemd de volgende heeren: H. Bouman, AmsterdamCraandijk, Haarlem dr. S. Cramer, AmsterdamC. P. van Eeghen, Aardenburg; prof. Hoekstra, Amsterdam; J. H. Maronier, Rotterdam; dr. De Roever, last kon hij niet afwentelen. Twee gestalten schenen hem te vervolgen, hem te dringen en te dwingen om tusschen haar te kiezen die van Njetta en Geesje, Aan de eene was hij ver bonden door zijn woord, zij het ook dat de belofte om haar te huwen hem in een oogenblik van nood was afgeperst; de andere had hem lief en die liefde roerde hem en trok hem tot haar. Hij gevoelde, dat het nu tot eene verklaring, tot eene beslisring moest komen, waarop hij zich diende voor te bereiden. Beminnen deed hij geen van beiden. Zou bij echter hier alles ver laten en naar Noorwegen gaan en zich vestigen in een ruw klimaat, vastketenen aan een ruw en onbeschaafd wezen Kon hij tegen Geesje zeggen «Dat is er gebeurd, daar moet ik heen, die moet ik trouwen terwijl hij bij zich zelf overtuigd was, dat hij, dit doende, zijn ongeluk te gemoet ging en haar, dit gevoelde hij ook, voor altijd ongelukkig zou maken Uiterst moeilijk was de keus, zwaar de strijd, waartegen Willem kampte. Het woord, door een Amsterdamprof. Rogge aldaar en prof. Van Tonnenbergen, idem. Het bankiershuis Mole naar und Co. te Berlijn belast zich met de ontvangst van gelden voor de feestviering, die in eene vergadering omstreeks October nader zal worden geregeld. Van Maart tot Mei jl. is te New-York, bij de firma Frederick Keppel Co., aan wie de Nederlandsche kunst veel verplicht is voor haar bemoeiingen om vooral het werk van onze aquarellisten en etsers in de Vereenigde Staten populair, te maken, eene speciale tentoonstelling van Nederlandsche etskunst gehouden. Door tusschenkomst van den heer Ph. Zilcken hebben de leden van de «Nederlandsche Etsclub" aldaar proeven vau hun werk ingezonden. De firma be steedde aan die tentoonstelling de uoodige zorg, blijkens den catagolusj die van eene zeer waardeerende voorrede is voorzien. Ook het resultaat van deze interessar ie Heil! landsche ets-tentoonsteliing mag hoogst be vredigend genoemd worden, want zeer vele werken van onze iandgenooten zijn reeds in handen van Amerikaansche liefhebbers over gegaan. De Newyorksche kunstbladen wijden aan deze tentoonstelling waardeerende artikelen, waarin zij aan het origineele werk van de Hollanders niet minder recht laten weder varen dan indertijd aan dat van een ander landgenoot, den knappen etser Storm van 's-Gravesande, die ook door de firma Kep pel Co. in de Amerikaansche kunstkringen werd ingeleid. {Bil.) Als een bewijs voor de nadeelen, geleden door den hagelslag, meldt men ons uit Til burg, dat vele kleine landbouwers, bij gebrek aan veevoeder, zich tot eiken prijs ontdoen van hunne varkens, die zij voor den winter mesten. Gisteren en op de jaarmarkt van deze week werden o. a. biggen, die anders f4 en hooger golden, voor enkele stuivers verkocht. Met varkens ging het evenzoo. Ook da boter is dientengevolge in prijs gestegen. Men schrijft uit Yenlo aan het HU. Zooals reeds gemeld is, brak Woensdag 1 Juli nam. tegen 5 uur boven onze gemeente een vreeselijk onweder los, gepaard met ha gelslag, waarbij steenen ter grootte van kleine kippeneieren vielen. Onze buren trof echter een ontzettender- ongeluk. De berichten omtrent eene windhoos, die daar gewoed had, waren zoo verschrikkelijk,, dat ik besloot mij persoonlijk te gaan over tuigen. Een nauwkeurige beschrijving te geven van- hetgeen ik heb gezien is onmogelijk, omdat de verwoesting met elke beschrijving spot. De hoos heeft zich in eene NO. richting van de Maas beneden Roermond tot ongeveer bij Crefeld langs een zig-zag bewogen. Zij man gegeven, bindt, zoolang de vrouw, aan wie hij het schonk, het niet teruggeeft, zoo- luidde de stem der zedelijkheid in zijn binnenste. Het woord, dat wij uit nooddwang gaven, bindt niet, voerde de stem der rede daartegen in. Mij weerloos laten binden, dat wil ik niet, wierp de trots daartusschen, en het verstand zon reeds op een uitweg in dezen strijd van plichten. Na al wat er heden gebeurd, na al het wonderbare en ongedachte dat geschied is, de on voorziene ontknoopingen, die hadden plaats ge had, zou ook voor dezen laatsten knoop eene oplossing gevonden moeten worden, en zoo niet, dan zou hij hem met geweld doorhakken. Hij was dit aan zich zeiven, aan zijne toekomst verschuldigd. Zoo besloot hij de lange reeks overdenkingen, en besluiten en handelen volgden doorgaans bij hem snei op elkaar. Willem wendde de boot, voer naar huis, ontstak het licht in zijne kamer, nam schrijfgereedschap en- schreef Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6