Biimenlandscli e Berichten. de dwalingen van Bismarck, die van geene toenadering tot Engeland wilde weten, in de hoop dat eene nauwere aansluiting aan Rusland mogelijk zou blijken, Het blad spreekt den wensch uit dat de toenadering tot Enge land ten gevolge moge hebben dat Duitsch- land nu voorgoed met Rusland gebrouilleerd gerake. ITALIË. Livraghi is Vrijdag te Napels scheep gegaan, met bestemming naar Massowah. Er worden weder ongunstige berichten ver spreid aangaande den gezondheidstoestand van den paus. Z. H. moet zóo zwak zijn, dat de geneesheeren alle olficieele audientiën hebben doen verbieden. PORTUGAL. In de Kamer van afgevaardigden beeft de minister van financiën verklaard dat de bank van Portugal gemachtigd is tot de uitgifte van bankbiljetten tot een bedrag van 0 mil- lioen p. st., maar dat slechts 3Vs millioen is uitgegeven. De Cortes zouden heden gesloten worden. Het Vrijdag verleende uitstel van betaling heeft geen enkele staatkundige of handels crisis uitgelokt. De economische toestand verbetert, dank zij de genomen maatregelen ook het agio verdwijnt gaandeweg. De crisis was hoofdzakelijk eene geldcrisis. Het bedrag aan onbetaalde wissels in ganseh Portugal wordt op slechts 4 millioen geschat, waarvan het drie vierde gedeelte binnen 3 maanden zal worden betaald. De inkomende rechten hebben gedurende de eerste elf maanden van het dienstjaar 1890'9i, 3,659,564 meer opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van het voorgaande jaar. De gewezen minister van openbare werken Navarro is tot minister benoemd. AMERIKA. Berichten uit Guatemala behelzen, dat tal van misnoegden in de bergen bij Queralte- nango bijeen zijn en militaire toebereidselen maken. Men verspreidt revolutionnaire pro clamation. De president der republiek zendt troepen derwaarts. De regeering van San Salvador ontkent, dat zij de inwoners van Guatemala tot den opstand aanzet. De kooplieden te Mexico hebben bericht ontvangen uit Guatemala, dat president Barillas toebereidselen maakt om de vlucht te nemen. SCHIEDAM, II Jnll 1891. De buitengewone specialiteiten-voorstelling op den Zaterdagavond der kermis in de zaal der Officieren-Vereeniging was als gewoonlijk druk bezocht. Reeds lang vóór den aanvang was de zaal geheel bezet, en al noodigde het mooie weder naar den tuin, al lokten de opgewekte tonen der kapel van CalfT naar buiten, niemand, die eene plaats in de zaal had kunnen veroveren, gaf aan die roepstem gehoor. Tegen halfnegen waren zelfs de paden voor een groot deel gevuld met toeschouwers. Van het zeer varieerende programma kun nen we slechts enkele dingen aanstippen. De HoSlandsche komiek Ilenri Strous vol deed over het algemeen wèl. La Troupe brasilienne wekte verbazing door de buiten gewone acrobatische werkzaamhedeneven zoo Les Prices, musicnlische excentriciteiten. Het dames-quartet, de gezusters RohndorJT, verwierf daverenden bijval, die welverdiend was door reiaen toon, goede samenwerking en bevallige voordracht. Een waar sensatie nummer vormde het Geheim der Lucht, voorgesteld door een jongedame, die, vrij in de lucht zwevende, keurige evolutiën uit voerde. Een wonder van lenigheid was de zoogenaamde sdiable Elastique", wiens ge wrichten en banden 'alle denkbare bewegingen schenen toe te laten. Na afloop der 2de af- deeling begaf de menschemnassa zich in den tuin, en weldra gaven verscheidene hossende, springende en zingende groepen dezen een recht feestelijk voorkomen, vooral toen het vuurwerk werd ontstoken. Ook Zondag werden weder, evenals vorige jaren, gedurende de matinee door het korps stafmuzikanten der schutterij in den tuin der Officieren-Vereeniging luchtballons opge laten, waarbij het jonge volkje zich uitstekend vermaakte. Het mooie weder, ten gevolge waarvan de tuin druk bezocht werd, droeg er ditmaal veel toe bij om het genoegen te verhoogen. j>Hannes", het tooneelstuk van den heer Rosier Faassen, behaalde hier Maandagavond in den schouwburg der Officieren-Vereeniging een onbetwistbaar succes. Bijna geen enkele plaats was onbezet gebleven, en herhaalde malen werd het spel ge'interrompeerd door luid applaus. Aan het einde van het 4de bedrijf werd den heer Faassen een lauwer krans aangeboden. "Wie is nHannes" Een ellendige, die overal door het vooroordeel vervolgd wordt. In zijn eerste huwelijksjaren leidde hij een losbandig levendronkenschap bracht hem tot moord, en den moord boette hij 45 jaren lang in de gevangenis. Vrijgelaten doolt hij rond, beladen met den vloek der gevangenis. Iedereen schuwt hem, niemand steekt eene reddende hand toe, met den vinger wordt hij nagewezen en spitsboeven schimpen op zijne eerlijke levenswijs. Zijne vrouw en zijn kind ze zijn dood voor hem. Zijn dochter mag hem niet kennen, want misschien zou ze hem verafschuwen. Zoo kwijnt hij weg. Eene tante van zijne vrouw dringt er op aan, dat hij naar Amerika zal gaanhet geluk zijner dochter eischt het. Hij zal gaan, maar de reis wordt niet vol bracht eene grootere reis wacht hem. Bij Haarlem gekomen, om nog eenmaal zijn kind te zien, redt hij het leven van zijne vrouw en van den weldoener zijner dochter. Het paard van een tentwagen is op hol ge slagen hij grijpt den teugel en weerhoudt zoo het verblinde dier ten koste van zijn leven. Het paard heeft hem deerlijk gekneusd en hij sterft aan de gevolgen. Een weergeven van gemoedstoestanden, als wij dat gisteravond zagen door den heer D. Haspels (Hannes) en mevr. Catharina Beersmans (de tante van Johanna), getuigt van de hoogste kunst. De heer Rosier Faassen was ook uitmuntend in de rol van den echt- Hollandschen Yan Vijgen. Hetzelfde kan ge zegd worden van den heer Le Gras en mevr. FaassenVan Velzen (het echtpaar De Brui- nings). Mevr. CoelinghVorderman (ais Louise, de vrouw van Hannes), mevr. Van Eijsuen— Vink (zijn dochter) en mevr. Kerck- hoven—Jonkers (het beweeglijke, praatgrage dienstmeisje) werkten talentvol mede aan het succes vau den avond, terwijl ook de overige rollen bevredigend vervuld werden. De le luitenant A. L Maas van het 3e reg. vesting-artillerie wordt met 1 October a.s. voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij het regiment grenadiers en jagers. De minister van justitie had gisteren eene audiëntie op het Loo. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 16 Juli en die van den minister van marine op Vrijdag 17 Juli zullen niet plaats hebben. Het tekort in opbrengst tegenover verleden jaar heeft zich, blijkens het heden versche nen overzicht van 's rijks middelen, nog niet hersteld. Integendeel is ook de maand Juni weder ten aehter gebleven tegenover haar naamgenoot van 1890, en wel met een be drag van f162,000, zoodat wij nu over het verschenen eerste halfjaar een achterstand in opbrengst hebben van f781,0C0, verge leken bij het eerste halfjaar van 1890, nl. f 52,396,554.39%, tegen f 53,177,184,47%, Op de directe belastingen (grondbelasting, personeel en patent) is, in Juni, te zamen minder afbetaald f11,000 en ook de rechten op den invoer leverden f 3500 minder op evenzoo de accijnzen, bij elkander genomen, f 151.000. De suiker alleen deelt hierin voor f81,000, het gedistilleerd voor f 70,000, de wijn voor f 2000 en het geslacht voor f 4000. Slechts de accijns op het zout bracht f2000 en die op de zeep f5000 meer op. De be lasting der gouden en zilveren werken is ruim f1000 gebleven beneden Juni des vori- gen jaars. Miswijzend is ook de rubriek indirecte belastingen voor drie van de vier der hieronder gerangschikte rechten, als: de zegelrechten f 10,000, de hypotheekrechten f6000, en het successierecht f29,000. Alleen de registratierechten hebben in de jongst- verloopen maand f 40,000 meer afgeworpen dan in Juni van het vorig jaar. De domeinen zijn f17,000 minder, maar onder deze rubriek zijn sedert 1 Juli des vorigen jaars niet meer verantwoord de kanaalrechten op hetNoord- zee-kanaal, waarvan de heffing met dien datum heeft opgehouden. Nog valt te boeken eene mindere opbrengst van f 3000 wat betreft de akten voor jacht en visscherij, maar een hoogere ontvangst van de poste rijen ad f 25,000, van de rijks-telegrafen ad f G500 en van de loodsgelden ad f4000. De maand Juni bracht in haar geheel op f8,605,223.49, tegen f8,767,479.19% in Juni 1890. H. M. de Koningin-Regentes en koning Leopold van België hebben aan de regelings commissie laten weten, dat het Hun behaagd heeft het taal- en letterkundig congres, dat op 2326 Augustus te Gent gehouden zal worden, onder hun bescherming te nemen. Buiten de 150 Gentsche leden hebben zich meer dan honderd leden uit alle gedeelten van Noord ea Zuid laten inschrijven. Talrijke sfekers hebben reeds de onder werpen opgegeven, waarover zij het woord wensehen te nemen, De regelings-commissïe verzoekt dringend de toetredingen tot het congres zonder uitstel te laten geworden aan prof. Paul Fredericq, Winkelstraat 9 te Gent. In het begin van Aug. zal he' programma der beraadslagingen en fëe»cen (waaronder een merkwaardig concert van oude Nederïandsche muziek met orkest en gemengd koor) bekend gemaakt worden. Alles laat voorspellen, dat het XXIe Nederlandsch congres hoogst aan trekkelijk en belangrijk zijn zal. Als een waarschijnlijke oplossing van de ministerieele crisis meldt men ons uit Apel doorn dat mr. J. Heemskerk Az., die Zater dag met H. M. de Koningin-Regentes en haren partii ulieren secretaris, jhr. De Ranitz, een conferentie had, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast zou worden. (JV. v. d. D.) Naar wij vernemen, was tot gisteren nog geen opdracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinet. De oud-minister Heemskerk heeft Zaterdag de Koningin-Regentes van advies gediend. Graaf Kapnist, de Russische gezant bi; ons hof, zal dezer dagen de residentie verlatenhij is naar St.-Petersburg teruggeroepen. De gemeentebesturen van Vlaardingen en Ylaardinger-Ambacht hebben aanvrage ge daan om een halt nabij het punt waar de spoorweg den Schiedamschen dijk passeert. De stationschef van Santpoort is als zoo danig benoemd te Maassluis en die te Hemmen—Doodewaard te Vlaardingen. De civiel-ingenieur S. Mulder is aan den Nieuwen Rotterdamsclien Waterweg werk zaam gesteld en te Maassluis geplaatst. Bij kon. besl. is de gemeente Rozenburg aangewezen als losplaats voor buskruit, dyna miet en andere ontplofbare stoffen, bij invoer langs rivieren en kanalen, op den voet van het gewijzigd kon. besl. van 26 Maart 1872. De Duitsche regeering heeft eene beslissing genomen, welke niet zonder belang is voor Nederïandsche schippers. Een Hollandsch schipper mag voortaan, zonder voorzien te zijn van een binnenlandsch patent (Gewerbe) zijn schip in de haven tot 't lichten van een ander schip laten gebruiken en het gelichte goed op den wal lossen, zonder daarvoor tot betalen van belasting te kunnen worden verplicht. Volgens de Kampioen zou «en rijkswet op het wielrijden bij het dep. van justitie in bewerking zijn. Het voornemen bestaat op verschillende plaatsen in Amsterdam adressen aan H. M, de Koningin-Regentes ter teekening te leggen, waarin ernstig zal worden aangedrongen op het ontslag van den hoofdcommissaris van politie Steenkamp, opdat de burgerij in de toekomst gevrijwaard zal zijn van de geweld dadigheden als op den avond van de taptoe gepleegd. In sommige bladen is medegedeeld, dat het nieuwe Kamerlid B. Tijdens zich geheel aan de politiek zou gaan wijden en zich in Den Haag vestigen. Ons wordt echter ver zekerd, dat de heer T. zijn boerenbedrijf te Drieborg zal blijven uitoefenen en aldaar metterwoon gevestigd blijft. (JSr. v. d. D Naar aanleiding van de onlangs te Stuttgart gehouden eerste internationale tentoonstelling van schoone kunsten zijn door den koning van Wurtemberg benoemd in de koninklijke Frederiksorde de heeren J. H. L. de Haas, tot commandeur eerste klasse met de sterr en Jozef Israels tot commandeur. In de Zaterdag te Zutfen gehouden alge- meene vergadering der ^Maatschappij tot be vordering der Toonkunst" is benoemd tot lid van verdienste prof. Helmholtz, te Ber lijn; tot correspondeerend lid de heer Tschaikowsky, te Petersburgtot lid der commissie voor het kunstenaarsfonds de heer S. de Lange Jr.tot lid van het hoofd bestuur de heer P. W. Janssen. Besloten werd aan mevr. de wed. Verhulst f500 aan te bieden als vergoeding voor het afstaan vau de handschriften van wijlen Verhulst. Het voorstel-Amsterdam om terug te komen op een vorig besluit, waarbij aan de leden-kunstenaars de rechten van gewone leden wordt toegekend, is aangenomen met 27 tegen 22 stemmen. Voorts is in beginsel besloten tot de uitgave van de liederen van Verhulst. Uit New-York wordt van gisteren gemeld dat bet stoomschip Schiedam te 4 uren bij den vuurtoren in het gezicht gekomen isr •wordende gesleept door een stoomboot, door dien de krukas gebroken is. Als eene curiositeit meldt men aan de B,aari. Ct. uit Eindhoven, dat Zaterdagavond op een café-concert in de zalen van j> Apollo's Lust" aldaar dus in het hartje van Noord-Brabant de coupletzanger Nieuwen- huyzen, die een menigte coupletten zong ter verheerlijking van den persoon lijken dienstplicht, zelfs van al ge - meenen dienstplichtzoo stormachtig werd toegejuicht, dat hij gedwongen werd zijne coupletten wel zes a zeven keeren te herbalen. W. S., nachtwaker aan de chemicaliën fabriek van den heer H., te Roermond, is Vrijdagnamiddag in zijn woning, badende in zijn bloed, gevonden. Hij had een 15-tal verwondingen aan het hoofd. Naast hem werd gevonden een bijl, een zware steen en een schort, toebehoorende aan zijn vrouw, met

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2