Maandag 20 Juli. N°. 7802. Tweede Blad Het goud van de Orion. A0. 1891 ijf-en-veert gst© Jaargang. t.»5. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Jranco per postdoor liet gelieele Rijk Afiondei 1'yUe noininers - 2.50. - 0.10. BUKBAU: BOTERITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCIILAND. De Pruisische regeering heeft bepaald, dat de geestelijken in het vervolg geen vergoe ding meer zullen mogen genieten voor het doopen, inzegenen van huwelijken, bedienen der laatste sacramentenenz.maar dat de parochie hun daarvoor jaarlijks eene bepaalde som mag toekennen. Een aantal vereenigingen hebben de dwaas heid begaan den nauwelijks negenjarigen Duitsche kroonprins het eere-voorzitterschap of beschermheerschap aan te bieden. De keizer heeft echter bepaalddat zijn zoon die onderscheidingen niet zal aannemen. De wet, regelende de verhouding tusschen patroons en werklieden, is deze week voor de eerste maal toegepast te Neurenberg waar een steenhouwer geweigerd heeft op de overeengekomen voorwaarden te Werken. De man werd deswege tot 150 mark scha devergoeding veroordeeld. Alvorens dat bedrag voldaan is, mag geen patroon hem in dienst nemen. De gewezen kanselier, de groote Von Bis marck, is Donderdag met zijne gemalin van Friedrichsruhe naar Schünhausen vertrokken en gaat van daar eenigen tijd naar Kissingen. Naar men uit Lemberg bericht, worden de Israëlietische landverhuizers uit Rusland aan de Oostenrijksche en aan de Rumeenselie grenzen, in welke landen men niet op de hulpbehoevenden gesteld is, met geweld van wapenen teruggedreven. Het aantal landverhuizers naar Palestina vermindert niet, in weerwil van de ongun stige berichten, welke uit dat land komen. De twee Russische stoombooten brengen wekelijks 600 a 700 personen daarheen, en daarbij komen dan nog de velen, die met de wekelijksche stoomboot van den Oostenrijk- schen Lloyd uit Sebastopel vertrekken. De Berlijnsche correspondent der N. E. Ct. schrijft Voor zoover de Duitsche pers zich uitlaat over de klachten, tot welke de weigering van reispassen aan eenige Fransche handelsreizi gers in Frankrijk aanleiding gegeven heeft, geschiedt dit op zeer koelen toon. Men hecht aan het voorval geen bijzondere beteekenis, en toont zich in geen geval bevreesd dat er eenigerlei politieke verwikkeling uit zal voort vloeien. Feitelijk is het »visum" op den pas geweigerd aan slechts enkele handelsreizigers, die behoorden tot de geheime revanche- vereeniging te Nancy en andere dergelijke vereenigingen van welke de Duitsche regee- ving de ledenlijsten in handen heeft, In eene groote vergadering van kiezers te Berlijn heeft Bebel eergisteren, uit naam van het bestuur der partij, het bekende ontwerp verdedigd van het sociaal-democratisch partij program. Ongeveer 3000 kiezers waren tegenwoordig. Bebel sprak drie uren. Hij zette uiteen hoe Liebknecht de eigenlijke vader was van het ontwerp, waarin echter door andere partijgenooten verscheidene verande ringen waren aangebrachtook door Bebel zeiven en door Engels te Londen. Tegen het verwijt dat het nieuwe programma niet internationaal genoeg" was, verklaarde Bebel dat dit overbodig zou zijnomdat het een Duitsch partijprogramma is. Men kan niet voor de arbeiders van alle staten in alle op zichten gelijke eischen stellen. Voorts verde digde Bebel het dat volgens het programma niet meer het volk zelf maar de door het volk gekozen vertegenwoordigers hebben te stem men over vrede of oorlog. Eene volksstem ming daarover noemde hij bedenkelijk, omdat de vijand in het land kon zijn gevallen voor dat het volk nog vernomen had waarom het eigenlijk te doen was. Na de redevoering van Bebel werd voorloo- pig van alle gedachtenwisseling afgezien. Deze zal nu plaats hebben in eene daarvoor afzon derlijk te beleggen buitengewone vergade ring. Nadat de bijeenkomst gesloten was, trachtten een aantal sociaal-democraten te vergeefs nog eene vergadering bij te wonen van vrouwelijke koffiehuisbedienden, die pas tegen twaalven was aangevangen, na de slui ting van de restaurants. Voor het lokaal waar deze vergadering gehouden werdbij het station van den stadsspoorweg op het Alexan- derplein, versperde eene groote, allerlei onge paste handelingen plegende menigte het ver keer geheel, zoodat de politie een aantal lieden in hechtenis moest nemen. In het met men- schen volgepropte lokaal (behalve dekellne- rinnen, hadden koffiehuishoudersstudenten en jonge kooplieden aan de oproeping gehoor gegeven) ging het allesbehalve stichtelijk toe, en velen moesten de deur worden uitgewor pen. FR1SKRIJI. In de Kamer zeide de minister Ribot dat er Donderdag een misverstand heeft plaats gehad, dat hij wenscht weg te nemen. Hij heeft eenvoudig verdaging der interpellatie gevraagd, maar gisteren vroeg hij de intrek king daarvan. De heer Laur protesteerde heftig daartegen. De minister Ribot, het woord hernemende, zeide, dat deze nterpellatie niet de minste reden van bestaan heeft. Hij heeft geen enkele mededeeling ontvangen dat de vroegere in- structiën, betreffende de paspoorten, gewijzigd zijn. Hij heeft paspoorten aangevraagd en die zonder eenige moeite ontvangen. De heer Laur heeft zich tot echo gemaakt van valsehe geruchten. De buitenlandsche staatkunde van Frankrijk is niet uitdagend; zij is stand vastig en waakzaam. Zij beantwoordt wellicht niet geheel aan de neigingen van onze poli tieke vrienden, maar de regeering der repu bliek weet wat haar te doen staat. Spreker vroeg daarom intrekking der interpellatie, waartoe de Kamer met 319 tegen 103 stem men heeft besloten. De Kamer heeft, zonder wijziging, aangeno men art. 1 van het douane-ontwerp, waarbij het algemeen tarief en het minimumtarief worden vastgesteld, overeenkomstig het aan genomen tarief. De werkstaking aan het station Villette van de Ooster-Maatschappij is nog toegenomen. Te Pantin hebben de lampenisten en wisselwach ters den arbeid gestaakt. Er zijn zekere voorzorgen genomen om den werkstakers bij de spoorwegen te beletten andere groepen over te halen. In den loop van den avond van gisteren zijn een zeker aantal soldaten van de republikeinsehe garde geplaatst op den spoorweg van het station Saint-Lazave tot Asnières, opdat de beambten, belast met de wissels en de signalen, niet zouden worden lastig gevallen; 180 genie soldaten, van Versailles gekomen, zijn even eens gezonden naar het goederenstation van Batignolles, van de Wester-maatschappij, om zich bekend te maken met de bediening, zoo het noodig mocht zijn grevisten te ver vangen. De prefect van politie heeft maat regelen genomen om den spoorwegdienst te beschermen over een afstand van 10 kilome ter van Parijs. In hare jongste zitting heeft de budget commissie de begrooting van oorlog vastge steld op 645 millioen. Dit bedrag is ongeveer Roman van H, ROSENTHALBonin. 72. Alleen was Williams houding niet zooals •Geesje en ook haar vader die wel gewenscht hadden. Hij scheen eene nadere aanraking met 'het meisje met opzet te vermijden. Natuurlijk kon nu ook van Geesje's kant geen sprake van toenadering zijn. En toch, wie de jongelieden bespied had, -zou bij hem eenige verlegenheid, die hij nu en dan onder groote vroolijkheid trachtte te ver- bergen, hebben bespeurd, en bij baar eene sthaam- acblige ingetogenheid die anders haar zwak niet 'Was. De heer Jansen nam in stilte het besluit in dezen op eene spoedige beslissing aan te dringen. Eeue langdurige onzekerheid zou, meende hij, haar dood kunnen zijn, en hij herinnerde zich hare bleeks wangen en doffe blikken van weleer. William voer, zonder Jansen of Geesje ge legenheid te hebben gegeven met hem alleen te spreken, na afloop der visite met ztjn gondel naar Murano terug. Charles begaf zich naar zijn schip en Jansen en Geesje werden met den gondel van den heer Lombardi naar hun hotel gebracht. Zoo liep ook deze aan verrassingen zoo rijke dag ten einde. Wij moeten thans met onze lezers uit het zonnige Zuiden een tocht doen naar liet barre Noorden, naar Skandinavie's kusten, naar het ons bekende eiland Hille-Oe. Daar was gedurende eenige maanden niets belangrijks voorgevallen. Alaf Larsen was op reis geweest en had onder zijne zaken de mishandeling, van Björns dochter ondervonden, bijna vergeten. Maar toen hij weer thuis kwam bij zijne ouders en onder zijne kameraden, kwam de wrok weer boven. Hij kon de aangedane belee- diging niet ongestraft laten. Men zou het hem tot schande aanrekenen. Lafhartigheid gold op het eiland voor eene ondeugd, die nog na jaren op den betrokkene vethaald werd. Alaf besloot den Bjorns een bezoek te brengen. Het was de dertiende September en voor den tijd van het jaar buitengewoon zwoel. Alaf nam de kleine roeiboot en voer naar de werf. Omstreeks zes uur in den avond was hij er en zagNjetta Björn zelf was afwezig zoo 't scheen in diepe gedachten verzonken aan het strand zitten. Dit reeds was voor den jongen man eene reden tot ergernis. Aan wien zou zij anders denken dan aan den vreemdeling, den boeken worm, dien zij misschien over zee terugver wachtte, zoo dacht hij. Hij trok zijne boot op het strand en riep met schelle stem«Goeden avond, schoons bruidWanneer komt nu de langverwachte bruidegom V' Njetta sprong verschrikt op en riep terug »Gij zijt de verwachte niet «Neen, dat weet ik wel. Ik heb niet noodig buitenslands te gaan om eene vrouw met geld te zoeken." sZij zouden u ook niet willen hebben, een lomperd, als gij zijt I'* klonk het bits en ver achtelijk. x>Wat ben ik schreeuwde Alaf. ii Dat heb ik al gezegd I" zei Njetta op be daarden en uitdagenden toon. Ook Alaf nam eene uitdagende houding aan. «Kom mij niet nader, kerel 1" riep Njetta en balde de vuist. Alaf wist bij ondervinding, dat in die vuist eene kracht school, waarvoor ook de sterkste man op het eiland ontzag moest hebben, en hij was niet een van de sterksten. «Ik heb nog een woordje met u te spreken," zei hij. nik ben gekomen om het geschil van laatst te vereffenen." nik heb u geslagen omdat gij het verdiend hadt. Dat wil ik wel bekennen, en ook wel dab

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5