Biniienlandsche Berichten. 80 millioeB lager dan het cijfer der cam- missiën van de twee vorige jaren. In den ministerraad is Donderdag beraad slaagd over de maatregelen, die in verband met de werkstaking van het spoorweg-per soneel kunnen genomen worden. De afgevaardigden Mesureur, Jacques, Barodet, Dreyfus en E. Ferry hebben tot den minister van koophandel een schrijven ge richt, waarin zij verzoeken dat een commissie zal worden benoemd tot onderzoek van den toestand en de grieven van het personeel bij de Fransche spoorwegen. ENHELAND. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury het onwaar genoemd, dat de Franschen de provincie Luving Probang zouden bezet hebbenen er is geen grond, verklaarde hij, om aan te nemen dat zij zich zouden be vinden binnen honderd mijlen afstands van de grens der provincie. Hij betwijfelt de juistheid van het gerucht dat Frankrijk het voornemen zou hebben, de onafhankelijkheid van Siam aan te tasten. Salisbury hoopt, dat Siam's onafhankelijkheid berust op eenen vasten grondslag, doch hij acht het zeer onwaarschijnlijk dat Europa aanleiding zou kunnen vinden haar te waarborgen, omdat zij alleen van bepaald belang is voor Engeland en Frankrijk. Het Hoogerhuis heeft een amendement op de fabriekswet, om ook de waschinrichtingen in deze wet op te nemen, verworpen, nadat de minister-president, lord Salisbury, had verklaard, dat het vraagstuk van bescherming der vrouwelijke arbeiders in fabrieken nog niet voldoende onderzocht is. Eene poging om den wettelijk geregelden arbeidsdag binnen te smokkelen, door nL in de door den Londenschen graafschapsraad vastgestelde concessie-voorwaarden eener nieuwe tramweg-maatschappij de bepaling op te nemen, dat de maatschappij hare beambten niet langer dau 10 uren daags mag laten werken, werd nog intijds gekeerd, onder opmerking, dat een dergelijk gewichtig be ginsel niet zonder voorafgaande wettelijke vaststelling in een particulier ontwerp mag worden opgenomen. De uitslag der jongste volkstelling in het Yereenigd Koninkrijk toont eene vermeerde ring aan met slechts 21/* millioen zielen terwijl men op den grondslag van vorige tienjaarlijksehe tellingen, op eene vermeerde ring met 3'.. millioen had gerekend. De groote landverhuizing uit Ierland is daarvan voor een groot deel de schuld en er wordt daarom ernstig aan gedacht of Ierland in het Parlement niet veel te sterk is vertegen woordigd, want terwijl Engeland enWales een afgevaardigde tellen op de 58,588 zielen, heeft Ierland er een op de 45,691, Particuliere berichten uit Chili, via "Washington ontvangen, behelzen dat er ik toen driftig geweest ben. Wij kunnen dat best afmaken, als gij eerst herroept, wat gij toen gezegd hebt."' «Neen, ook zonder dat eisch ik genoegdoe ning. Wat ik gezegd heb, blijft gezegd 1" «En dan blijft ge een lasteraar, een schelm, een gemeene rekel I" kreet Njetta en hare oogen schoten onheilspellende stralen. «En hij een dief!" riep Alaf terug, maar deed toch een paar schreden achteruit naar het strand, waar hij zijne boot in het oog hield. «Ik zal het dan toch moeten aangeven «Alaf, denk er om, wat ik gezegd heb. Zoo waar ik hier sta, gij komt niet levend aan de overzij." «Ook dat wil ik ze ginds vertellen en ze groeten van de dievenbruid hoonde Alaf, ter wijl hij in de boot sprong en haar in zee «tiet. Een oogenblik stond Njetta besluiteloos. Alaf roeide uit al zijne macht en weldra was hij achter een uitstekend rotspunt verdwenen. Daar eprong Njetta als eene gewond? tijgerin ook ernstige, tot dusver onbekend gebleven, ge vechten hebben plaats gehad in het noorden. Bij het eerste, in de buurt van Huasco, trok ken de troepen van Baimaeeda op tegen de parlementairen, wier stelling zij drie malen tevergeefs trachtten om te trekken. De parlementairen werden daarna de aanvallers, en versloegen de Balmacedisten geheel, zoodat deze alleen gered werden door den invallenden nacht. Zij trokken zich terug ten zuiden van Coquimbo. Bij het tweede "gevecht waren de Balmace disten gelukkiger zij dwongen de parlemen tairen terug te trekken tot nabij de kust, waardoor dezen de vroeger door hen behaalde voordeden weder verloren. Naar uit Beira gemeld wordt, zullen een Portugeesche en een Engelsche officier eene neutrale strook gronds, ter breedte van twee mijlengaan afbakenen, beginnende op 5 kilometer bewesten Massikesse. l'OETUdAL. Ongegrond zijn de te Lissabon verspreide geruchten omtrent rustverstoring te Oporto. Toen de muzikanten der stedelijke kapel in het park geen gevolg hadden gegeven aan het verzoek van eenige wandelaars om eenen zekeren patriottisehen marseh te spelen, werden zij bij het heengaan uitgefloten en ontstond er eene worsteling tussehen een paar toeschouwers. Er werd niemand gear resteerd. Volgens een te Lissabon loopend gerucht, heeft de Britsche regeering aan die van Por tugal ondershands aangeboden het meeren- deel der Portugeesche koloniën en bezittingen over te nemen tegen 20 millioen p. st. in goud. Van de zijde der bevolking is dit aanbod tamelijk onverschillig ontvangen. Het muntgebrek. duurt voort. Het agio op goud en op ponden sterling bedraagt 9, dat op zilver 5, dat op koper 2 pCC. B L G A R IJ E. Eit Solia wordt bericht, dat twee studenten zijn gevangengenomen als de vermoedelijke moordenaars van den Bulgaarschen minister Beltscheif, en volledige bekentenis hebben afgelegd, onder voorgeven echter, dat zij slechts re werktuigen zijn geweest van dr. Tjatschew en de luitenant-kolonels Kissow en Molloe. Ook deze drie personen zijn daarop gevangengenomen en afzonderlijk opgesloten. AMERIKA. Uit Chili wordt gemeld dat de Duitsche officier lverner, die daar te lande een mili taire academie zou stichten, alsmede de onder-secretaris van oorlog de zijde der opstandelingen hebben gekozen. De congres partij ontvangt geregeld levensmiddelen uit San Francisco en over Panama. Wel kruisen twee torpedobooten en een kruiser der re- naar liet strand, stiet eene tweede boot, een sterk gebouwd vaartuigje, te water, wierp zich er in en roeide met krachtige slagen voort, echter niet in de richting, die haar vijand was ingeslagen. Zij hield op een tegenover het eiland uit zee zich verheffend rotsblok aan. Alaf voer tussehen deze rots en het eiland door. Da avond was donker, de zee stil. Njetta's boot stoof over het water en liet een lange lichtende streep achter zich. Met reuzenkracht hanteerde zij de riemen, haalde bij eiken slag diep adem en wreef zich nu en dan het zweet af, dat haar langs het voorhoofd liep. Zij voer de rots om en zag in de verte nog een licht gevende streep op het water. Dat kon niet anders dan het zog van Alafs boot zijn. Njetta stuurde er op aan en ook Alaf scheen te bespeuren dat er iets naderde. Riemslagen vernam hij niet, want Njetta was, om niet gehoord te worden, met een der riemen achter in de boot gaan staan en bewoog deze onhoor baar maar krachtig in bet water. geering op de kust van Tarapaca, maar tot handhaving der blokkade zijn zij onmachtig. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vergadering van Vrijdag 17 Juli. Achtereenvolgens kwamen in behandeling: I. Provinciale rekening over 1889 (ontvang f831.206:80, uitgaaf f783,414.57%, batig saldo f47,792.221/,,). II. Regeling der betaling van de waarborg som (ad f1500) voor inzending op de Inter nationale Landbouwtentoonstelling te Buenos- Ayres. III. Subsidie-aanvrage voor wegsverbetering in de polders Heer-Jansdam, Rijsoord en Stre- velshoek. Het voorstel van Ged. Staten strekt, om de aanvraag buiten verdere behandeling te laten, daar de voorgenomen wegsbeharding geheel ten laste van den polder komt. Deze punten werden achtereenvolgens goed gekeurd. IV. Ongunstig praeadvies op een nader verzoek van den aannemer H. de Man, te Bergambacht, om toekenning van schade vergoeding. De heer Blok stelde voor, om, lettende op de schade door den aannemer wegens den natten zomer van 1890 geledeu, aan De Man alsnog f1000 vergoeding te verleenen. De lieer Van Bylandt (lid van Gedep.) deed opmerken, dat de natte zonder aan den anderen kant ook ten gevolge had besparing van kosten voor puin door den aannemer. Na eenige gedachtenwisseling werd het voorstel van den heer Blok verworpen met 51 togen 20 stemmen en conform het advies van Gedep. Staten besloten. V. Afwijzend praeadvies op het verzoek der afdeeling Vijf-Heerenlanden enz. der Holl. maatsch. van landbouw, om een pro vinciaal reglement vast te stellen op het houden van rijstieren. Dit praeadvies werd aangenomen zonder discussie. VI. Benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten. Herbenoemd werd de heer mr. J. A. Vaillant met '14 stemmen tqiju 23 op den heer Van Hogendorp en 1 op <*e heeren Duijnstee en Bevers. VII. Voorstel betrekkelijk de subsidieering voor de uitbreiding van de krankzinnigen gestichten te Delft en te Dordrecht. (Naar aanleiding van het reeds bekende rapport omtrent het verhandelde in de afdee- lingen, heeft de commissie van rapporteurs ondersteund een voorstei om de zaak nog eens tot onderzoek in handen te stellen van eene commissie uit de Prov, Staten, ter overweging van het denkbeeld om gemeenten of corpo- ratiën te subsidieeren, die, voor zooveel nog «Zeker een dolfijn," dacht Alaf. «Wie zou op dit uur nog de rots om varen Dat het Njetta kon zijn scheen hem onmoge lijk. Hij had reeds een uur stevig doorgeroeid en om de rots om te varen, daartoe was meer dan een uur noodig." Alaf roeide bedaard verder en had in *t ge heel het plan niet naar den tegenoverliggenden oever te varen om zijne bedreiging uit te voeren. Hij had Njetta alleen willen plagen. Wat zou hij ook verteilen Hij wist immers niets zekers zoo dacht de jonge man, en 't begon heno al half te spijten, dat hij Njetta zoo getergd had. In hare woede was zij tot alles in staat. Hij begon wat "sterker aan te halen om maar gauw thuis te komen. Snel gleed nu zijne boot door het water en liet aan beide zijden een lang blinkend spoor achter.... Plotseling gevoelde hij dat zijne boot van voren een geduchten stoot ontving, wendde zich om, doch voor hij nog wist wat er gebeurd waszonk het zwakke vaartuigje weg en worstelde Alaf met de golven. Niet ver van hem dreef nog eene boot, maar noodig, zulke inrichtingen nieuw willen ves tigen en exploiteeren). Ged. Staten hebben dit voorstel over genomen, met bijvoeging van eene bepaalde uitnoodiging om een nader voorstel te doen. De heer Crena de Iongh (Dordrecht), hoewel het eene hopelooze poging achtende om de vergadering thans eene definitieve beslissing over de hoofdzaak te doen nemen, meende toch te moeten doen opmerken dat art 11 der wet op het krankzinnigenwezen geen moreele verplichting, gelijk de comm. v. rapp, 't noemt, op de staren legt met betrekking tot hetgeen de wijze van verpleging betreft. Uit de geschiedenis van dat wetsartikel trachtte hij aan te toonen, dat het eene feite lijke verplichting aan de provincie oplegt, niet wat de zorg voor de verpleging betreft, maar wel wat de zorg aangaat voor de plaats ruimte. Het geneeskundig staatstoezicht nu heeft de uitbreiding der bedoelde gestichten bepaaldelijk aanbevolen. Spr. stelde derhalve voor, aan de eventueel te benoemen commissie het onderzoek op te dragen naar hetgeen de wettelijke verplichting der Staten mede brengt, zonder van moreele verplichting te spreken. De heer Sluiter wees er op, dat, lettende op de bij koninkl. besl. vastgestelde maxima van lijders in de beide gestichten (186 voor Delft en 200 voor Dordrecht), er op dit oogenblik nog ruimte is voor nieuwe lijders. En nu bestaat voor de provincie ook eene moreele verplichting met betrekking tot de belangen der belastingschuldigen. De grieven tegen de verpleging zijn trouwens sterk over dreven. De aard dier gestichten kan spr. dan- ook niet bewegen, de moreele verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor de uitbreiding van de gestichten. Hij zou echter niet de voor keur geven aan subsidieering van gemeenten of corporatiën, ook omdat er geen geschikte terreinen zijn te vinden en omdat men ook eene scherpe concurrentie zou uitlokken, Hij achtte het uitstel volkomen gemotiveerd. Nog verschillende sprekers namen aan het debat deel. De discussie gesloten zijnde, werd het voorstel der commissie om de zaak commis soriaal te maken, aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. Daarna kwamen in behandeling de onder deden van het voorstel der commissie, nl. om te doen onderzoeken 4 o. Of er waarborg zal bestaan dat door de eventueele uitbreiding aan de wettelijke en moreele verplichting der Staten zal worden voldaan 2o. of wellicht het subsidieeren van ge meenten of andere corporatiën niet de voor keur verdient; 3o. of de nieuwe inrichting te Loosduinen niet voldoende in de behoefte zal voorzien. Ten slotte worden Ged. Staten thans uitge- omgekeerd op het water en deze trachtte hij nu te bereiken. Na veel inspanning was hem dit wezenlijk gelukt, doch nu was ook Alaf te afge mat en de bodem van het vaartuig te glad om er op te komen. Hij spande tevergeefs al' zijne krachten in.... telkens gleed hij weer naar be neden, tot hij eindelijk, geheel afgemat,zijne pogingen opgaf. Nog eenmaal zag hij rondover de lichtende watervlakte of er ook van een ande ren kant redding mocht opdagen, mat met zijn oog den afstand van de kust, veel te grootvoer den uitgeputten man om over te zwemmen slaakte nog een kreet, een benauwden, schrillen kreet, en zonk weg. Alles werd weder stil. Twee booten dreven op den vloed en gindsgeheel' in de verte, scheen een flauwe lichtstreep in het water aan te duiden, dat er zich iemand zwem mende naar den oever voortbewoog. Wordt vervolgd.).

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6