A". 1891 Woensdag 22 Juli. N°. 7803. j Eerste Blad. KENNISGEVING. Vij f-en-veertigste J aar gang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BCREAU: boter straat, Ba». ENGELAND. Evenals in het Lagerhuis hebben ook in iiet Hoogerhuis de woordvoerders der liberale partij, de lords Spencer, Herschell en Rippon, vergeefs getracht in de wet tot invoering van kosteloos lager onderwijs de bepaling te doen opnemen dat de kostelooze scholen zulllen worden geplaatst onder toezicht der gemeente besturen en aan dat der kerk onttrokken. In eene bijeenkomst van kiezers moet de minister-president, lord Salisbury, zich dezer dagen in dien zin hebben uitgelaten, dat de regeering voornemens is het Lagerhuis met liet begin van het zittingsjaar 1892, dus in Januari a.s., of wellicht nog vroeger te ont binden. Tijdens de zitting van het Lagerhuis heeft gisteren een persoon, die zich op de voor toehoorders bestemde tribune bevond, van daar een geschrift in de zaal geworpen. De man werd door de bedienden verwijderd. Decobain heeft door tusschenkomst van zijnen advocaat verzocht, wegens gezondheids redenen, te worden vrijgesteld van de hem opgelegde verplichting in het Lagerhuis te verschijnen, totdat hij in staat zal zijn voor de rechtbank te verschijnen om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen. Vertrouwelijke afgevaardigden der Congres- partij hebben aan de koningin veizocht om te beletten, dat het Chileensche oorlogsschip Presidade Errazuriz, zijne wapening in eene Engelsche haven voltooide. Lord Salis bury weigerde. Hij verklaarde, dat liet onmo gelijk is om aan opstandelingen het karakter van oorlogvoerenden toe te kennen. Aan Daily Chronicle wordt uit Petersburg gemeld, dat de heer Alphonse de Rothschild weldra in de Russische hoofdstad zal aanko men, tot het treffen van schikkingen met den minister van financiën omtrent de con- veisie der laatste Russische leening. liet gerucht is in diplomatieke kringen verspreid, dat Bulgarije zich vóór het einde der maand onafhankelijk zal verklaren. Zoo bet waar is, is het zeer onwaarschijnlijk dat Rusland tusschen beide komt. In eene vergadering heeft Maccarthy mee gedeeld, dat hij voornemens is de leiding der Iersche partij neer te leggen. Lord Salisbury verklaarde niet te gelooven aan het bezetten van Loeang Prabang door de Franschen. In een hoofdartikel zegt de Times, dat het volte face van de Fransche Kamer het bewijs levert, hoe de Fransche politiek nog steeds onder den invloed staat van plotselinge en wisselvallige gemoedsaandoeningen. Het blad rechtvaardigt overigens ten volle het terug nemen van Elzas en Lotharingen door Duitsch- land. De Franschen (zegt de Timen) ver klaarden aan. Duitschland den oorlog, met de uitgesproken bedoeling om zich den ganschen linker Rijnoever toe te eigenen. Duitschland, overwinnaar blijvende, heeft niet gedaan wat het zegevierende Frankrijk zou gedaan heb ben, maar slechts datgene genomen, wat het vanouds had toebehoord en wat het noodig had om in de toekomst zijne veiligheid en eenheid te verzekeren. Naar de Chronicle uit Petersburg verneemt, wit Rusland niet, dat de ontvangst van het Fransche eskader te Kroonstadt opgevat worde als een teeken van eene Russisch- Fransche alliantie. De czaar zal daarom per soonlijk het officiereu-diner niet bijwonen; bovendien kregen de Russische zee-officieren bevel, daarbij geene politieke toespraken te houden. Naar de Daily Chronicle uit Petersburg verneemt, loopt in diplomatieke kringen aldaar het gerucht, dat Bulgarije voor liet einde dezer maand zich onafhankelijk zal verklaren. Mocht dit gebeuren, dan zou naar alle waarschijn lijkheid Rusland niet tusschen heiden komen. Afgevaardigden van de Chileensche con gressisten hebben tot de Britsehe regeering het verzoek gericht, te verhinderen dat het oorlogsschip Presidade Drrazurez zijne uit rusting in eene Engelsche haven voltooit. Hierop heeft lord Salisbury verklaard dat het onmogelijk is de insurgenten als oorlog voerende partij te erkennen. Naar de Times uit Petersburg verneemt, ontvingen de Russische nieuwsbladen eene eene waarschuwing tegen het publiceeren van veront.rurtep.de oogstberichten. Volgens bericht uit New-York dreigt er eene nieuwe diplomatieke quaestie te ontstaan tusschen Engeland en Noord-Amerika naar aanleiding van de verdrijving der Russische joden. De gezant der Unie te Londen waar schuwde zijne regeering tegen het plan om den jodenstroom van Engeland naar Amerika te leiden. Dertig Russische Israëlieten worden thans te New-York wegens de bedoelde waarschuwing gedetineerd. Ilun geval moet aan de regeering der Unie grond opleveren tot een protest te Londen. F K A N K R IJ K. De Kamer heeft het ontwerp-douanetariet' in zijn geheel aangenomen met 387 tegen 110 stemmen. De syndicale Kamer van spoorweg-arbeiders heeft besloten heden den arbeid te hervatten. Uit Parijs wordt gemeld dat bijna alle werkstakers in de werkplaatsen der spoor wegen daar gisteren zijn teruggekeerd. Er had niets bijzonders plaats. Daar de Kamer Zaterdag, in strijd met het advies van den minister De Freyeinet, gewei gerd heeft tot de onmiddellijke behandeling over te gaan van het voorstel in zake de polytechnische school, heeft de heer De Frey einet als zijn beslist voornemen te kennen gegeven zich terug te trekken. In den Zaterdag gehouden ministerraad deden zijne collega's den heer De Freyeinet opmerken, dat de stemmingonder de om standigheden waaronder zij heeft plaats gehad, niet als een votum van wantrouwen kon wor den opgevat. Zij drongen er bij De Freyeinet op aan, dat hij van zijn plan om ontslag te vragen zou afzien. De Freyeinet verzocht nog eenige oogenblikken tot beraad. Uit de raad gevingen der overige ministers en van eenige afgevaardigden leidt men algemeen af, dat het niet tol eene crisis zal komen. In den Senaat heeft De Freyeineten in de Kamer Mahy, het besiuit van den president der republiek voorgelezen, waarbij de zitting der volksvertegenwoordiging gesloten wordt verklaard. Het Chileensche gezantschap te Parijs heeft aan Ilavas de volgende mededeeling doen geworden Twee eskadrons van de troepen der con grespartij zijn bij Huesca totaal geslagen door de cavalerie der regeering. De insurgenten hebben 150 dooden achtergelaten70 gevan genen en eene groote hoeveelheid wapens zijn in handen der regeeringstroepen gevallen. Op een feestmaal, Zondag te Avignon ge houden, heeft de minister van binnenlandsche. zaken verklaard, dat zijn ontwerp tot oprich ting van eene pensioenkas voor de werklieden wel tegenstand zal ontmoeten, maar hij hoopte, dat de goede wil van het parlement het denkbeeld zal verwezenlijken. Het middel om den openbaren vrede te verzekeren, is daarin gelegen, dat men de arbeiders ver trouwen doet stellen in hunne toekomst. De misbruiken bij de werkstakingen en de daaruit ontstaande strijd brengen meer ellende teweeg dan verbeteringen. De minister verdedigde ten slotte den Senaat. De koning van Italië heeft per telegraaf den maire te Lvon zijn dank betuigd voor' de sympathieke ontvangst, die aan de Itali- aansche schutterswelke alhier aan den schietwedstrijd hebben deelgenomente beurt is gevallen. De koning zegt in het telegram, dat die goede ontvangst een waar borg van vriendschap is tusschen de beide zuster-natiën. DUIT SC II LA N D. De Bei lijnsche correspondent der iY. iï. Ct. schrijft dd. 20 Juli De gisteren openbaargemaakte officieele lijst van kunstenaars, die wegens inzendingen naar de tentoonstelling te Berlijn bekroond zijn, zal velen teleurstellen. Ofschoon de namen van hen, die reeds voor eenige weken door de internationale jury voor het toeken nen der prijzen ter bekroning waren voor gedragen,, zorgvuldig geheimgehouden werden, waren toch eenigen hunner bekend geworden. Het blijkt thans echter dat de keizer, die zich persoonlijk de eindbeslissing over het toekennen der prijzen voorbehield, tot andere resultaten is gekomen dan de jury. Geen enkel Nederlandsch kunstenaar kreeg de groote gouden medaille. Van de Nederlanders werden alleen de heeren C. Bisschop, Jan Vrolijk en Th. de Bock met de kleine gouden medaille bekroond. De volgende Belgen werden bekroond: de schilder A. Struys en de beeldhouwer L. Mignon met de groote gouden medaille voorts de schilders E. Claus, L. Frederic, G. den Deutz, H. van Leemputte, J. Willems, en de beeldbouwers A. van Beurden en G. Charlier met de kleine gouden medaille. In het geheel zijn 19 groote en 75 kleine gouden medailles toegekend. Daarvan ver- kiegen de Oostenrijkers de meeste, zooals 4 groote en 5 kleine, de Spanjaarden 2 groote en 7 kleine. Op de officieele lijst komen geen eere diploma's en geen eervolle vermeldingen voor, hoewel er plan bestond deze toe te kennen. Er wordt beweerd, dat de regeering nog een extra krediet van 150.000 mark toege staan heeft, hoofdzakelijk tot aankoop van werken van buitenlandsche kunstenaars. De beslissing hierover heeft de keizer zich insge lijks voorbehouden. LUXEMBURG. De groothertog heeft, naar aanleiding van liet huldefeest, hetwelk deze week zal plaats hebben, een kapitaal van 25,000 francs ge schonken, onder bepaling clat de rente daar van jaarlijks moet worden uitgedeeld aan de meest verdienstelijke hulpvereenigingen voor werklieden. Het wapen zal door de verandering van souverein niet gewijzigd worden. Maar in bet wapen van liet groothertogelijk huis zal de Nassausche leeuw als middensehild aan genomen worden. Ook de ambtslinten der burgemeesters, die tot dusverre de kleur van het huis van Oranje dioegen, zullen ver anderd worden in de kleuren van het huis Nassau. ABONNKHENTgPRiJS, per kwartaal ƒ4.155. franco per post, door bet geheele Rijk - 2.50. Afzondeilijke noimners- 0.10. ADVERTENTIEPRIJS: Tan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- O.lü Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Biengt bij deren ter kennis van de Ingezetenen: Dat liet Kohier t oor de belasting op het Personeel "No. 3. bevattende de wijken 13 en E dezer Gemeente over liet Dienstjaar 1891/92, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den 17n Juli 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invoidenng is mei gemaakt. Voorts wordt bij /dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van lieden af de teimijn van drie maanden ingaat, binnen welkende reclames tegen dezen aanslag behooreu te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20sten Juli 1891. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1