uoeüe ZfifiTaartinnflige ïustrnmenten op Woensdag 22 Juli 1891, Eenige Meubilaire GOEDEREN, Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. JReclitzaken. Stedelijk Nieuws. AD YE RTENTIEN. Tafels, Stoelen, Canapé,-Lin nenkasten, Buffet, Schrijfbu reau, Spiegels, Pendule met Coupes, Schilderijen, Wasch- tafels, Ledekanten, Bedden, Kachels, Yloerkleeden, Glas-, Verlakt- en Aardewerk, ge werkt Goud en Zilver, een Brandkast, eenige als: Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Kabinet, Secre taire, Ledekanten, Kachels enz:, enz. Toonbanken, Schalen met balan sen en gewicht, Tabakstrom- mels, Theebussen en verderen winkelopstand, 2 Koffiemolens, 2 Kerfbanken, 1 Wijn wagen, zoomede een aanzienlijke partij Masan Coiuiti, Maryland, Kentucky, Trebizonder, Varinas, Yirginie, Java en inlandsche Tabak, voorts gekorven Tabak en Ga rotten, een partij Cliina, China- Congo en groene Thee, eenige balen Rijst, een partij Suiker, papieren Zakken en wat meer ten verkoop zal worden aan geboden. Reeds aanstonds vefwonderde zich mej. v. d. Meer een zoo welgekleed kind te zien in gezel schap van zulk een persoon, maar de laatste beantwoordde dit, met de opmerking, dat hij som familie-relaties" het sarme schaap" naar Delft moest brengen. Den weg vervol gende, kon de ontvoerder geen weerstand Weden aan den slaap, vleide zich in het gras ter neder en sliep in. Van die omstandigheid maakte de knaap gebruik om weg te loopen en hij bereikte weldra de woning van mej. v. d. Meer, die hem even te voren zoo liefderijk ontvangen had. In den beginne was deze huismoeder van oordeel den knaap tot den volgenden morgen bij zich te houden, in dien zin schreef zij dan ook een brief aan de ontstelde ouders, doch weldra begreep zij, dat de ouders doo- delijk ontsteld zouden zijn, waarom zij be sloot den knaap per eerstvolgende tram huis waarts te brengen. Te 40 uren kwam de knaap, vergezeld van zijn edelmoedige beschermster, te huis. Men begrijpt zich de vreugde der diepbe droefde ouders, die hun lieveling reeds ver loren waanden. (L. Ot.) Namens den vader vraagt de politie te Groningen te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Jan Cornelis Meijer, oud 23 jaar, student in de phüosophie, die sedert 25 Juni te Groningen wordt vermist. Men vermoedt, dat hij zich heimelijk heeft ver wijderd. 's-Gravenhage. De minister van water staat, handel en nijverheid, de heer Havelaar, had gisteren audiëntie bij H. M. de Koningin- Regentes, op het Loo. Daar het gebruikelijk is de audientiën voor de ministers te staken, wanneer een opdracht tot Kabinetsformatie is gegeven, wordt hieruit afgeleid, dat tot dusver nog niemand met de samenstelling van een ministerie belast is. 's-Gravenhage. Omtrent de op 13 Augustus a.s. alhier te houden herinnerings feesten (4831) wordt bericht dat de termijn van inschrijving van 45 tot 24 dezer is ver lengd. De heer Jos. Amiabel heeft op zich genomen, gratis de feestzaal in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te decoreeren. De directie der staatsspoorweg-maatschappij heeft toestemming gegeven tot gratis vervoer, heen en terug, van behoeftige oud-strijders, terwijl de directie der Holl. ijz.-spoorweg- maatschappij bepaald heeft, dat op aanvraag aan den administrateur te Amsterdam, ook door haar vrij overtocht wordt verleend aan de behoeftige oud-strijders. De officieren van het regiment grenadiers en jagers, welk korps op Zaterdag 1 Augustus een concert aanbiedt, hebben een bedrag van f76 bijeengebracht om eenige behoeftige mannen van 483032 in de gelegenheid te stellen tot bijwoning der feesten. 's-Gravenhage. Prins Aribert van An- halt— Dessau met zjjne gemalin prinses,Louise van SleeswijkHolstein en gevolg is heden in de residentie aangekomen en afgestapt in het ïHótel des Indes". Amsterdam. De heer A. F. Elzevier Dom, arts, assistent-geneesheer in het Buiten gasthuis alhier, is aangewezen om den genees heer-directeur van die inrichting te vervangen bij diens afwezigheid. Steenwijk. Door den commandant van de brigade marechaussees alhier is proces verbaal opgemaakt tegen J. C. van der Veer, te Maastricht, wegens opzettelijke beleedi- ging, het hoofd van een bevrienden staat aan gedaan in eene door hem gehouden lezing in eene vergadering van socialisten, 43 Juli alhier gehouden. Apeldoorn. Zaterdagmiddag is op het Loo aangekomen de erfprins van Waldeck en Pyrmont. H. M. de Regentes bevond zich met gevolg aan het station te Apeldoorn om haren broeder af te halen. De erfprins is gisteren weder vertrokken. De Koningin-Regentes deed haren broeder uitgeleide tot het station. Een nieuwe spoorweg is ontworpen, die de Engadin-vaüei, de hoogstgelegen bewoonde streek in Europa, in Graubunderland zal doorsnijden. De nieuwe lijn zal den gewonen spoorweg van Chur door den Schyn-pas varvolgen en door een tunnel in dan Albuta-pas de Engadin-vallei bereiken. Van daar zal eene nieuwe lijn Lernetz over Meran in onmiddellijke gemeenschap met Bazel stellen. De lengte der nieuwe lijn zal 150 KM bedragen, terwijl de kosten van aanleg op 72 millioen gulden worden geschat. Zij is daarom van veel belang, omdat zij den weg over land naar Suez en verder naar de Oost aanmerkelijk zal bekorten. In eene vergadering, dezer dagen gehouden door het Victoria (Philosophical) Institute" te Londen, eene vereeniging, die ongeveer 1400 binnen- en buiteniandsche leden sterk is, werd een merkwaardig verslag gelezen van den in het buitenland vertoevenden heer Navilie. Deze geleerde verhaalt daarin, wat bij na het ont dekken van Pithom (Etbom, zie Exodus XIII) gedaan had om verdere sporen te vinden van den weg, door de Israëlieten bij hun vermaarden uittocht uit Egypte gevolgd. Deze pogingen waren bekroond door het vinden van de juiste locahteit van Pi HachirothBaal Zefon en Megdol (Exod. XIV). Over het geheel was nu door eene nauwkeurige opname van het district, geholpen door de bijzondere duidelijkheid van het bijbelsch verhaalde juiste weg van den Exodus klaar aangetoond tot aan de Roode Zee, ■welke zich in die dagen verder noordelijk en westelijk uitstrekte, want de geschiedenis spreekt van Heroopolis (Pithom) als van eene haven plaats. In dezelfde bijeenkomst werd nog gewag ge maakt van de groote zoutlagen, zichtbaar op den bodem van het Suez-kanaal, welke zout- beddingen bij het graven van dit kanaal soms ter dikte van 9 voet werden aangetroffen. Omtrent het vaderschap hebben de Kaffers nog zeer eigenaardige begrippen. Te Vrijburg heeft een Kaffer zijn kind vermoord, om zijn vrouw te plagen en te straffen, en toen bij deswege gevangengenomen en voor de rechtbank gebracht werd, was hij zeer verwonderd. Hij wist niet, dat bet strafbaar was wat hij bad gedaan, en meende smet zijn kind te kunnen doen wat hij wilde". Bij het Nederlandschindische gouvernement is concessie aangevraagd voer het leggen van een telegraafkabel tusschen de oostkust van Sumatra (Deli-Langkai) en de Strait-Settlements. Voor het examen Mercurius (boekhouden) is geslaagd de heer L. van Rhijn te Schiedam. Maandagmiddag had te Rotterdam in de evang.- Luthersche kerk het jaarlijksch examen plaats van de vorderingen der leerlingen van de doof- stommeninrichting aldaar. Een talrijk publiek was weder aanwezig en aan beide zijden van den preekstoel zag men verschei den voorwerpen door de kinderen vervaardigd. De voorzitter gaf een kort verslag van de in richting, die hij aanbeval in den steun van allen, terwijl vervolgens de directeur, de beer J, Bikkers, een voordracht hield over de.methode van onder wijs. Het examen gaf evenals vorige jaren een ver rassend resultaat. Men ving aan van de laagste tot de hoogste klasse en daarna volgde de prijs- uitdeeling. Eenige leerlingen, die de school verlieten, hadden het zelfs zoover gebracht, dat zij een toespraak konden houden van dankbetuiging. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevor dering van het Volksonderwijs en het schoolbe zoek" heeft het volgende adres gericht aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes j Geven met verschuldigen eerbied te kennen, ondergeteekenden, hoofdbestuurdei s van Volks onderwijs, Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs en het schoolbezoek'' in Neder land, erkend bij kon. besluit van 5 Mei 1880, 30 Juli 1887 en 1 Nov. 1890 dat bij alle waardeering, die het jaarlijksch ver slag van den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen verdient, wat het lager onderwijs betreft, deze staat, zooals die nu is ingericht, niet kan geacht worden een beeld te geven van de vruchten, die dit onderwijs oplevert, in vergelijking met de kosten, daaraan uit de openbare kassen be steed dat de reden schijnt te bestaan om te viagen, of het niet te vroeg verlaten van de school nog grooter oorzaak is van onvruchtbaarheid van dit onderwijs voor velen, dan het relatief schoolver zuim dat dit te vroeg verlaten van de school moet worden toegeschreven aan het te laat bezoeken van de school en het achterlijk blijven in de lagere klassen, waardoor de hoogste niet wordt be reikt, als reeds do 12-jarige leeftijd woidt over schreden dat het ten hoogste wensclielijk moet worden geacht een juist overzicht te verkrijgen van deze toestanden, teneinde middelen te kunnen beramen om dit kwaad te keeren of te voorkomen. Redenen, waarom adressanten zich wendden tot H. M. niet het eeibiedig verzoek, om in het verslag aangaande den toestand van het lager on derwijs voortaan te doen opnemen a. eene statistiek van den leeftijd, waarop iedere leerling in de lagere school geplaatst wordt, in geval van te late plaatsing van de redenen van vertraging b. een staat van de bevolking der kiasse in verband met den leeftijd der leeilingen voor leer lingen die iri klassen zitten, niet overeenkomende met hunnen leeftijd, de redenen daarvan c. eene indeeling van de schoolbevolking naar de grootte der klassen, waarin zij onderwijs ont vangen d. een staat van den leeftijd waarop de leerlin gen de school verlaten, met opgaaf van de afdee- ling, waarin zij het laatst geplaatst waren. N. B. Voor gemeenten, waar de scholen inge deeld zijn naar de meer of mindere gegoedheid van de ouders, worde voor elk soort van school een afzonderlijke staat opgemaakt. Dat, mocht er onoverkomelijk bezwaar bestaan tegen het doen samenstellen van deze geheele statistiek reeds in het eerstvolgend jaar, het wenschelijk moet worden geacht, dat althans met het laatst (onder d genoemde) al aanstonds een begin worde gemaakt. De Zutfensche rechtbank veroordeelde onlangs zekeren B. H,, uit Epe, tot 8 maanden gevangenisstraf, wegens aanranding op den openbaren weg. De veroordeelde kwam van dit vonnis in hooger beroep. Het hof te Arnhem veroordeelde hem nu tot 2 jaar gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 48 Juli. Arij, zoon van J. F. Scheller en J. van der Most, Singel. Stoffelina Maria, dochter van P. Hoogstad en C. van Berkel, Vissciersstraat. 49. Jan, zoon van C. Plooij en G. Roelofs, Laan Ons genoegen. Gerardus, zoon van D. Solinger en H. Krommenhoek, Hagastraat. 20, Marius, zoon van J. Schot en E. van der Houwen, Breedstraai. Cornelis, zoon van B. Maltha en A. M. Stolk, Nieuwe Saven. Overleden47 Juli.Bartholomeus Scholte, oud 27 jaar en 3 maanden, Broersmid. 48. Magdalena Vink, oud 6 jaar en 8 maanden, Singel. Jacoba Henrietta Louisa van Vliet, oud 3 maanden, Hoofdstraat. 49. Leven loos aangegeven zoon van K. Quak en M. Verbeek, Overschiesche weg. Pieter Nico- laas Buurman, oud 40 maanden, Hendrina- straat. 21. Gerrit Roelof Keij, oud 5 maanden, Steenstraat. Voorspoedig bevallen van een JONGS N J. SCHEFFER— Van der Most. Schiedam, 18 Juli 1894. des voormiddags ten halftten urevóór het huis aan de Hoofdstraat, Wijk G, Nr. 4640 te Schiedam, van bestaande in: en wat meer ten verkoop zal worden aan geboden. De verkooping geschiedt om contant geld, ten overstaart van den Notaris Mr. H. M. C. POORTMAN te Schiedam, door den Vendumeester P. BURGER aldaar. COM COXTAXT CELO). Ten verzoeke van den Heer Curator in het faillissement van WILLEM VAN RIET Wz. te Schiedam, zal de Vendumeester P. BURGER, ten overstaan \an den Notaris Mr. H. M. C. POORTMAN aldaar, op Don derdag 23 dull 18® 1, verkoopen, des voorraiiddags ten SO ure en des namiddags ten 2 ure Daags te voren van lO tot 41= uur te zien. De verkooping wordt gehouden vóór het huis aan de Kruisstraat tegenover den Korten Dam. wijk E, no. 299 te Schiedam, alwaar monsters van de koopmansgoederen voorhanden zijn.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3