A°. 1891. Donderdag 23 Juli. N°. 7804. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion. Vij f- en -ye er t ig s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUltEAU: BOTGBITRAAT, E 2 7. Buitenlaiidsclic Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam Gezien Art. 69 der "Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de frocessen-verbaal van de op den 21 n dezer plaats gehad hebbende verkiezing van acht Zaden voor den Gemeenteraad, ter inzage zijn neder- gelegd op de Secretaiie en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het Raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2'2n Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNËDE. s= 1 mi a a-1 —ij i.huiü.1 nti - g li ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de onder secretaris Fergusson gisteren dat de regeering niet denkt aan de benoeming van een perma nenten Britschen vertegenwoordiger bij het Vaticaan, Aan de Times wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat de autoriteiten in het gouverne ment Nischninovgorod van den staat een voorschot van acht millioen roebel gevraagd hebben tot aankoop van graan en zaden voor den winter. Uit Konstantinopel wordt aan hetzelfde blad bericht, dat de Porte besloten heeft hare vloot te versterken. De voornaamste Fransche scheepsbouwers zonden agenten naar Konstan tinopel om te trachten orders te krijgen voor pantserschepen, enz. De jongste berichten uit Calcutta bevatten •de mededeeling, dat aldaar ernstige ongere geldheden zijn ontstaan ten gevolge van een godsdienstig feest der Mohammedaansche in woners. Zij werden echter spoedig door de politie onderdrukt. In den tempel der Moham medanen zou volgens oud gebruik een gewijd rund worden geofferd. Hiertegen verzetten zich de Hindoe's, die besloten de plechtigheid te beletten, door in den tempel met klokken te luiden en op den gong te slaan. De politie trachtte, aanvankelijk tevergeefs, de twisten den te scheiden, doch slaagde er ten slotte in, de Mohammedanen te bewegen, van het offeren van het rund af te zien. Weldra keerde daarna de rust terug. Uit Alexandrië wordt aan de Times gemeld, dat de cholera in Mekka toeneemt door opeen- hooping van bedevaartgangers. Laatstleden Zaterdag zijn 440 menschen er aan gestor ven, den volgenden dag 380. De ziekte schuilt voornamelijk onder de Turken, terwijl de Egyptenaren onaangetast blijven, blijkbaar ten gevolge der bijzondere saniteits-maatre- gelen, welke de khedive altoos bij hun vertrek verordent. F E A N K R IJ K. Te Kroonstadt worden reeds toebereidselen gemaakt voor een luisterrijke ontvangst van het Fransche Oost-Zee-eskader. De Russische vice-admiraal Kaznakow zal door de Fransche officieren begroet worden aan boord van het fregat Minine, terwijl grootvorst Alexis op den kruiser Asie receptie zal houden. Door de club der Russische marine-officieren wordt een groot feest gegeven. De Fransche kolonie te Moskou zendt afgevaardigden naar ^Kroonstadt en de gemeenteraad van St.- Petersburg maakt zich gereed, de Fransche zeelieden buitengewoon hartelijk te ontvan gen. De kozakken van het keizerlijk escorte zullen ter eere der Fransche marine een schijngevecht houden, terwijl zilveren gedenk penningen zullen worden geslagen, en den officieren van het Fransche eskader aange boden. Een schadeloosstelling van 80,000 frs. is door het gouvernement van Haïti toegekend aan de familie van den koopman Rigaud. Bij de aanbieding zijner nieuwe geloofs brieven heeft Ferratu de gevoelens van wel willendheid van den paus jegens Frankrijk te kennen gegeven. Hij zal alles doen om de gelukkige resultaten zijner zending en de vriendschappelijke betrekkingen met den H. Stoel in Frankrijk te verzekeren. De presi dent der republiek antwoordde hierop»Gij kent de gehechtheid van Frankrijk aan de republiek. Ondervinding omtrent menschen en zaken zal u bevorderlijk zijn in de ver vulling van het mandaat uwer vredelievende zending. Bij het gouvernement der republiek zult gij welwillende medewerking vinden". D I 1' S C II L A N D. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zou de Rumeensche troonopvolger nu defini tief hebben afgezien van zijn huwelijk met freule Vacaresco. OOSTENRIJK. Het Heerenhuis heeft het*Budget en de financieele wet voor 1891 aangenomen, en ging vervolgens over tot de verkiezing van leden der delegatie. Graaf Taaffe kondigde daarna, uif naam des keizers, de verdaging van den Rijksraad af. ITALIË. Koning Humbert heeft den minister president Di Rudini belast met zijne voldoe ning te betuigen aan den Franschen gezant, wegens het onthaal, dat de Italiaansche scherpschutters te Lyon hebben genoten. De Italiaansche pers weDScht zich eenparig geluk met de woorden te Lyon door de Franschen geuit. Zij ziet er in een onderpand voor de toenadering der beide zusters van den Latijnschen stam. De enquête-commissie voor Massowali heeft liaar rapport uitgebracht, en zich daarin niet bepaald tot de gruwelen, waarin Livraglii de hoofdrol speelde, maar tevens eenige beschouwingen geleverd over de organisatie der kolonie, de rechtspraak, de scholen, den eeredlenst enz. Wat de veelbesproken gruwe len betreft, ofschoon zij moet erkennen dat de berichten zeer overdreven waren, heeft de commissie geconstateerd dat een aantal onwet tige terechtstellingen hebben plaats gehad. In het najaar zal de commissie een algemeen rapport indienen over de verbeteringen, in de kolonie tot stand te brengen. SPANJE. De uitgifte van 25 millioen peseta's aan 5-pCt.-schatkist-obligatiën, vervallende met Januari, zal aan het einde dezer maand plaats hebben. De regeering heeft besloten in zake den Chileenschen burgeroorlog strikt -onzijdig te blijven, en den Spanjaarden verboden dienst te nemen op de Presidente Prrazuriz, zoo dit schip zich in Spaansche havens mocht vertoonen om scheepsvolk aan te monsteren. PORTUGAL. De voornaamste wisselkantoren zullen van heden af geen agio meer op het pond sterling en de zilveren munt berekenen. De geldnood neemt nog steeds toe en dreigt elk oogenblik tot ongeregeldheden te leiden. Te Oporto ontvingen de werklieden der tabak- fabrieken hun loon in papieren geld, maar daar zij dit niet zonder verlies kunnen uit geven, begaven zij zich gemeenschappelijk naar de prefectuur, met verzoek de bank biljetten te wisselen. Nadat daaraan voldaan was, keerden allen rustig huiswaarts. Van wanordelijkheden dus geen sprake. T U R K IJ E. Uit Cettinje wordt gemeld dat door Turk- Roman van H. ROSENTHALBonin. 73. William had zich weer, als vroeger, aan den arbeid begeven en zijne aanhoudende proef nemingen hielden zijn werkzamen geest weder geheel bezig. Ofschoon hij zich merkelijk verlicht gevoelde, n«<I»rt de last, die hem steeds op het hart ge drukt had, was afgewenteld, gelukkig ge voelde hij zichniet. Onder en vooral na den arbeid werd hij zonder ophouden gepijnigd door de gedachte aan Njetta, wier verschijning en dat hij haar eens te zijnent kon verwachten, stond hij hem vast zijn geluk weer voor langen tijd, zoo niet voor altijd, kon verstoren. En niet zijn geluk alleen. Ook Geesje zou zich dit geval zoozeer aantrekken, dat ook haar ge luk vernietigd zou zijn. En dit meisje, al gevoelde hij nog geen lïofde voor baar, stond toch bij hem oneindig hooger aangeschreven dan het onbeschaafde, ruwe kind van het Noorden. Twee weken verliepen in zelfkwelling en onrustdaar ontving de jonge man een schrijven uit Noorwegen, dat hij aan het adres dadelijk herkende. Het waren Björn Halfson'g groote en onvaste letters, die hem tegengrqnsden. Hij brak den brief open en las: aWaarde heer 1 Er is hier een groot ongeluk gebeurd. Nu twee weken geleden stak Njetta's avonds laat nog met mijne boot in zee. Ik was naar Christiaansand om materialen in te koopen. Zij schijnt weer twist met Alaf Larsen ge had te hebben. Zij was hem aebternage- varen en beider booten zijn omgeslagen. Gij weet dat Njetta goed zwemt en zoo heeft rij den oever mogen bereiken, ofschoon het bijna een uur gaans was. Laat in den nacht kwam zij thuis, trok hare natte kleeren uit en ging te bed zonder een woord te spreken. Toen zij 's morgens niet beneden kwam, ging ik naar haar kijken. Zij was dood. In de eene hand hield zij nog den laatsten brief van u, niet dien van 14 September, welken zij gelukkig niet gelezen heeft. Wij zonden om den dokter, denzelfden, die ook u genezen beeft. Deze kwam en zeide dat zij aan eene aderbreuk gestorven was. Zij moet bezweet in het water gevallen zijn -en toen dat uur zwemmens, dat was ook den sterkste te kras, meende hij. Nu zij dood is, zijt gij geheel vrij opi al of niet terug te komen. Ik had mij anders van een huwelijk wel wat goeds voorgesteld, want gij zijt een bedaaid man en mijn kind had een goed en edel hart, maar was wat ru.w van natuur. Onze Vader in den Hemel zal echter alles ten beste geschikt hebben. Njetta rnoet in de duisternis tegen de boot van Alaf aangevaren zijn, want diens boot dreef niet ver van de hare in zee rond en hij zelf is den volgenden dag als lijk aan land gespoeld. Men heeft beiden nevens elkaar willen leggen, maar ik beb dat niet willen toe laten. Njetta rust ver van hem, dicht aan den zeekant. Vaarwel heer, en denk nog eens aan mij den ouden, ongelukkigen man, die nu, zonder kind en weduwnaar, alleen door het leven reist. Ik had gehoopt, dat ik u bier nog eens zou zienmaar het is misschien zoo beter, want gij waart bedaard en goed en zij was hartstochtelijk en ruw. Ik buig nederig het hoofd voor den wil van den Hemelschen Vader. Nog eens, denk menig maal aan uw ongelukkigen Björn Halfson."' Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1