Gemengde Berichten. Onderwijs. Post en Teiegraphie. Stedelijk Nieuws.^ APYERTEJNTIEy. 25-jarige Ech.tvereeiiig'in g tugaal", liggende onder deze gemeente Hoogvliet en Poortugaal, de heer Ph. Qualm alhier. Delft. De gemeenteraad heeft eervol ontslag verleend aan den heer C. J. de Bruijn Kops, als directeur der gasfabriek en gemeente architect, onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. 's-Gravenhage. Een treffend ongeval dom pelde Zaterdagnamiddag een geacht gezin alhier in diepen rouw. Het eenig kind van den heer B., buffet houder aan het station van de stoomtram in de Anna-Paulownastraat, een aanvallig vijfjarig knaapje, speelde met twee tantes op de, door de kleine zoo geliefde «Witte plek," nabij de Vosmaer-bron in de Scheveningsche boschjes en viel in een door andere kleinen daar gemaakte kuil. Zijn geleidsters en andere personen en kinderen wilden den kleine daar uit helpen, en daardoor waarschijnlijk ont stond een afschuiving van zand, dat in de kuil stortte en waaronder het kind bedolven werd. Door de tantes werd om hulp geroepen en met veel moeite bracht de agent van politie Van Rijn, die op het geroep afkwam, het kind te voorschijn, doch de inmiddelsontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijkje werd door de politie naar de ouder lijke woning overgebracht. 's-Gravenhage. Zaterdagnacht heeft in de Rijnspoorlaan een daar woonachtig man zijne vrouw zwaar mishandeld. De man was lang niet nuchter thuis ge komen. Het schijnt toen tusschen het echtpaar levendig te zyn toegegaan, althans de naaste buren hadden de vrouw hooren gillen. Zaterdagochtend is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht en dienzelfden dag overleden. Het lijk is gisteren naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, teneinde onder zocht te worden. De man is in arrest genomen. Volgens de verklaringen van de kinderen der overledene hadden deze omstreeks éen uur in den nacht hunne moeder hooren gillen, en vonden zij haar in tegenwoordigheid van hunnen vader achterover op den grond liggen. Een vreoselijk ongeluk gebeurde Zondagavond in het station St. Mandé, bij Parijs. Toen een latere avondtrein van Joinville-le-Pont aankwam, stoomde deze op een vroegeren trein, die nog in het station stond. De locomotief sprong op de laatste drie volle personenwagens van den eersten trein, welke geheel werden verbrijzeld. Da oven ging open en al het vuur verspreidde zich over de waggons, welke terstond in brand geraakten. De meeste reizigers, die omkwamen, verbrandden. Bovendien zijn er velen gekwetst, wier beenen werden verbrijzeld of die andere erstige verwon dingen bekwamen. Terstond werd hulp gebracht. De brandweer bluschte het vuur, terwijl de spoorweg-beambten bezig waren de gewon 3n uit hun benarden toe stand te bevrijden. Het grootste gedeelte van de reizigers, welke in de drie verbrijzelde wagens zaten, waren werklieden en handelsbedienden, die van een Zondag-uitstapje naar Parijs terug keerden. Van de drie wagens waren twee waggons 2e en een le klasse. Tot drie uren in den ochtend was men bezig met het te voorschijn brengen der lijken. Reeds zijn 49 lijken gevonden. Van da gekwetsten, wier aantal op 100 wordt geraamd, zijn er reeds 6 overleden. Geheele families zijn omgekomen, en van gezinnen, bestaande uit vijf of zes personen, is niet meer dan éen lid overgebleven. Men ge looft, dat ook van de gekwetsten nog velen zullen overlijden. Het is nog niet uitgemaakt wie voor dit onge luk verantwoordelijk moet worden gesteld. Ver schillende geruchten zijn in dit opzicht in omloop. Het waarschijnlijkste is de lezing dat de eerste trein over den bepaalden tijd in het station is gebleven. De natrein vertrok vijf minuten na den eersten trein uit Joinville-le-Pont en stoomde het station St. Mandé binnen, toen een verkeerd sein, dat de weg vrij was, werd gegeven. De ramp veroorzaakt groote ontsteltenis. Het standbeeld van La Fontaine is Zondag te Parijs onthuld. Sulliy Prudhomme, president van het comité, bood het standbeeld met een rede voering aan de stad Parijs aan, in wier naam het door den burgemeester van het arrondisse ment Ranelagh werd aanvaard. Got droeg verzen voor va% Fabré. Ook voor Robespierre wil men thans te Parijs een standbeeld oprichten. Te Motbe-Saint-Heraye (Deux-Sèvres) is ten huize van zekeren Baret, bij zijne afwezigheid, in den nacht brand ontstaan. Zijne zeventig jarige ouders, die bij hem inwoonden, kwamen in da vlammen om, maar de vijf kinderen werden achtereenvolgens door zijne vrouw gered, die zich vijfmaal door hitte en rook heen een weg baande. Eindelijk, toen het laatste kind behouden was, viel ze met gezengde haren, handen en borst met wonden overdekt, uitgeput neer. Men vreesde dat zij het niet zou te boven komen. Een schatrijke dame te Lyon stierf op 83-jarigen leeftijd. In haar testament vermaakte zij als be wijs van dankbaarheid aan den dokter, die haar had behandeld, alles wat zich in haar «bonheur du jour" bevond. Men opende de kast en vond ongeopend en onaangeroerd alle drankjes en pillen, die de dokter aan de overledene in de laatste 1® jaar had voorgeschreven Professor Koch zal tot gewoon professor in de medische faculteit te Berlijn benoemd worden, opdat de universiteit aldaar niet van zijn voor treffelijk onderwijs verstoken worde. In het Deutsche Medicinüche Wochenschrifl toont prof. Langenbuch omtrent de tuberculine aan, dat het onderzoek van 99 met bet middel van dr. Koch behandelde zieken uit het Lazarus ziekenhuis te Berlijn, de groote geneeskracht van dit geneesmiddel aan het licht, heeft gebracht. Een der ante-diluviaansche «grappen", welke men op sommige bruiloften pleegt uit te halen, beeft onlangs te Berlijn een zoodanig feest droevig verstoord. Een der gasten had namelijk de «aardigheid", als agent van politie verkleed, den bruidegom een bevei tot inhechtenisneming te komen aanbieden, met dit gevolg, dat de man op zijn beenen trilde van schrik en de bruid een zenuwtoeval kreeg. Een volgende maal moest men het eens met een inbrekers-aardigheid probeeren De wereldberoemde reisfirma Cook te Londen gaf Woensdag, ter eere van haar 50-jarig bestaan, een schitterend diner in het «Héte! Métropole" aldaar. 200 gasten namen daaraan deel, onder wien de hertog van Cambridge, de prins van Battenberg, prins Eduard van Saxen-Coburg, de vice-minister sir John Gorst, de opperbevel hebber van het Indische leger, tal van leden van het Hooger- en Lagerhuis, vertegenwoordigers van alle groote spoorwegmaatschappijen, een bijzondere afgezant van den onderkoning van Egypte, enz. De hertog van Cambridge bracht den eersten der 20 toosten op de firma Cook uit, wier verdiensten ten aanzien van Egypte hij hoogelijk prees. In 1880 werd door de jury van Gloucester een jonge Britsche werkman tot 20 jaar dwang arbeid veroordeeld, omdat bij op zijne verloofde had geschoten met de bedoeling haar te ver moorden, Zij had om een kleinigheid de ver bintenis verbroken, en hij, opvliegend van aard, bad op haar geschoten en haar licht verwond. Thans beeft, op de smeekbede van het meisje, de minister van binnenlandsche zaken verdere kwijtschelding van straf verleend en het meisje heeft vergunning verkregen om haar aan staande de volgende week uit de gevangenis te komen halen en hem naar het altaar te ge leiden. De Engelsche kanunnik Harford roept in het medisch blad The Lancet de rouziekvrienden op tot het stichten van een muzikale therapeu tische vereeniging. De geestelijke deelt verschil lende gevallen mee van genezing van zenuw zieken en lijders aan slapeloosheid vooral door muziek. Om slapeloosheid te genezen behoeft men slechts een duo te laten zingen door een sopraan en contr'alt met viool-accompagnement, beweert hij. Gistermorgen kwam bij dikken mist de pakket boot, La Flandre bij de Goodwin Sands in aan varing met een onbekend schip, hetwelk gezonken is. Bijzonderheden ontbreken. Men gelooft dat de bemanning door de Flandre gered en naar Ostende gebracht is. In een hospitaal te Weenen overleed dezer dagen, ten gevoige van een ongeluk, een tram koetsier, die jarenlang bij de trammaatschappij had gediend, t Bleek nu dat hij baron Erwin von Schonstein was, de laatste afstammeling uit een cad geslacht en vroeger millionair. Een Oosterijksch kapitein heeft een eleetrische lamp uitgevonden, waarbij geen platina, maar het veel goedkoopere koper of ijzer wordt gebruikt. De stadhouder vati Beneden-Oostenrijk, graaf Kielmansegg, heeft een strijd aangebonden tegen de sleepjaponnen op straat. Op grond van een hem toegezonden advies van den geneeskundigen raad der provincie, waartn de sleep der dames een gevaar voor de gezondheid wordt genoemd, wegens de vele stof die daardoor wordt opge zweept, heeft de stadhouder aan alle. commissa rissen van politie te Weenen en andere steden der provincie beticht verlangd omtrent de vraag of hst niet alleen noodig is,-maar ook uitvoer baar, het dragen van sleepjaponnen te verbieden. Toen voor eenigen tijd Arroli op Sardinië door een rooverbende werd overvallen was de dochter van den landeigenaar Chiani de leidster en de voorgangster bij de verdediging. Zoodra de rooverbende het huis van haar vader naderde en haar ouders en alle bedienden vluchtten plaatste zij zich met een revolver achter de deur en schoot een ieder, die binnentrad, dood. Toen de bende vier mannen achter elkaar zag sneuve len, sloeg zij op de vluchtin de meening dat er troepen in huis waren opgesteld. Het huis van haar ouders en liet dorpje waren daardoor gered. De Italiaansche regeering heeft aan Louise Chiani de gouden medaille toegekenddie haar onder het gejubel der geheele bevolking door den prefect werd uitgereikt. De stad Sengilei, in het Siberische gouverne ment Siwbirsk, is door brand geheel vernield. Een geweldige storm was mede oorzaak, dat het vuur zulk eene uitbreiding verkreeg. Omstreeks 6000 personen zijn zonder dak en 18 kwamen in de vlammen om. Volgens bericht uit Alexandria aan de Times bedraagt de schade, veroorzaakt door den brand in het paleis van Abdin-pacha, verover 100.000 pond sterling. Men vermoedt dat er in het paleis brandstichting heeft plaats gehad om het niet te doen uitkomen dat aldaar goederen uit vroegere diefstallen werden verborgen gehouden. Tentoonstelling van Handenarbeid fn de groote xaal der Veekenacademle te 's-Gravenhage. Zaterdag 25 Juli jl. opende de voorzitter der commissie vandehandenarbeid-school te's-Graven- hage de tentoonstelling, die gehouden wordt in de teekenacademie. Mocht de handenarbeid in Den Haag in de laatste jaren meer en meer de aandacht trekken, de inzendingen uit vele andere steden bewezen, dat dc handenarbeid in Neder land meer en meer beoefend wordt. Van het tentoongestelde trokken vooral de aandacht de inzendingen uit Amsterdam, Arnhem, Dordrecht en Rotterdam. De heer Stam, van Amsterdam, gaf een mooie verzameling kartonwerk, vervaardigd door zijne leerlingen volgens de methode, aangegeven in zijn pas verschenen werk «De Karton werker'", en de serie voorwerpen voor houtslöjd, zooals die te Naas vervaardigd worden. Arnhem er. Dordrecht munten uit door een uitgebreide verzameling, waarvan het kartonwerk vooral de aandacht trekt. Rotterdam (de heer Groeneveld) bewees met zijne inzending dat handenarbeid uitstekend toe gepast kan worden op het maken van voorwerpen die in het dageüjksch leven goed te pas komen. Den Haag gaf een zeer mooie serie steek-en snij-oefeningen te zien. Almelo, Zutfen. Purroerend, Franeker, 's-Her- togenbosch, Amersfoort en Schiedam waren ver tegenwoordigd door wel kleinere, maar niet minder mooie inzendingen. Vervolgens zag men de algemeene inzending van 't onderwijs in handenarbeid in Nederland, zooals ze op de wereld-tentoonstelling te Parijs ss geweest, met de vermelding dat de zilveren medaille voor de inzending en de bronzen voor het tijdschrift was verkregen. Ook het werk, vervaardigd door de leerlingen den O. L. school 2e klasse te Amsterdam, waar het onderwijs in de gewone schooluren gegeven wordt door den heer W. S. van Leeuwen, Hst 1e, 2e en 3e leerjaar van het leerplan voor het onderwijs in handenarbeid, zooals men het op de lagere scholen wenscht ingevoerd te zien. Een prachtige verzameling vlecht- en knoopwerk van den heer Pijttersen, beambte der Nedarl. gist- en spiritus-fabriek te Delft, vroeger leerling van de school voor handenarbeid aldaar. Ziedaar een klein overzicht van een tentoon stelling, die in Den Haag veler aandacht zal trekken en geopend blijft tot en met Zondag 2 Augustus a.s. Mocht de handenarbeid in onze hofstad zooveel belangstelling wekken, dat ze eenmaal eene der grootste inrichtingen voor dat onderwijs verkrijgt, dan zeker zal deze tentoonstelling daar veel toe bijgedragen hebben. A. V. Waakt. Schiedam, 25 Juli 1891. Voor het apothekersbediende examen te Utrecht is heden geslaagd mej. A. Ris, van Schiedam. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Veendam. De laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 1 Augustus, des morgens ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (N-iorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatsre buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 Juli, des avonds te G uren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 Juli. Korstiana, dochter van J. H. Vink en H. de Jager, Dwarsstraat. 26. Adriana, dochter van C. Houtman en W. A. Rademakers, Hoofdstraat. Kors, zoon van G. Verwol en A. Leeffang, Spoor- straat. Christoffel, zoon van A, Wet«teijn en J. van den Broek, Buitenhavenweg. Andries, zoon van D. van Woerkom en H. de Goederen, Nieuwstraat. 28. Ar ij, zoon van A. As en M. Tettelaar, Singel. Overleden: 25 Juli. GerardusHendricus Dal, oud 11 dagen, Singel 27. Johannes Petrus Oosthof, oud 10 maanden, Laan. Romanus Marinus Theodoras Kuiters, oud 18 jaar en 4 maanden, Lange Achterweg. 1 Augustus hopen onze geliefde Ouders, JOHAN DIEDERICH HANSLER EN JOHANNA GEERTRUIDA VERHOEVEN,' hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen?

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3