A". 1891 Zaterdag 1 Augustus. N°. 7811. Vij f-en-veertg-ste Jaargang. Bnilenlandselie Berichten. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. ESN ELAND. De minister-president Salisbury heeftW oen dag bij het feestmaal der ministers op Man sion House eene redevoering gel ^uden,-waarin hij o. a. het volgende zeide «Nog nimmer was mij een tijdvak bekend, zoozeer vrij van beslommeringen en moeilijk heden, als het tegenwoordige. Nog nimmer beleefde ik zulk een kalmte in de Europee- sclie politiek als thans. Engeland was uitgenoodigd om de verbete ring der Argentijnsche financiën op zich te nemen en als scheidsrechter in Chili op te treden, maar de Britsche regeering meende die taak niet te moeten aanvaarden. Wat het Oostersche vraagstuk betreft, dit is wel is waar niet geregeld, maar de snelle vooruitgang, welke in Egypte en Bulgarije valt op te merken, doet de hoop voeden dat eene definitieve regeling uit deze middelpunten van beschaving zal voortkomen." Salisbury gewaagde vervolgens van liet be zoek door den keizer van Duitschlaud aan Engeland gebracht, en zeide dat de vredelie vende gevoelens, door den keizer in de Guild hall geuit, hij alle aanwezigen de overtuiging hebben gevestigd van de oprechte vredelie vendheid des keizers. Hij sprak ook c .-er de aangekondigde komst van het Fransehe eskader te Portsmouth. Engeland, zeide Salisbury, zal in dat bezoek een nieuw en zeer kostbaar onderpand zien voor den vrede der volkeren en de vriendschap van Frankrijk. Men heeft, dus ging hij voort, hooren spreken van bondgenootschappen welke gesloten zouden zij' - on den wereldvrede zou den bedreigen, maar bij de Britsche regee ring is hiervan niets bekend. Salisbury hield zich overtuigd dat het ge wicht van eenvoudige contracten op het papier zeer overdreven werd voorgesteld. Wat Enge land betreft, zijne bondgenooten zijn zij die de tegenwoordige verdeeling van grondgebied en den vrede willen handhaven. Dillon en O'Brien, gistermorgen uit de ge vangenis te Galway in vrijheid gesteld, hebben, bij de beantwoording van een adres van gelukwenschingenzich beiden tegen Parnell verklaard. De Times meldt uit Zanzibar,dat EminPacha binnenslands door de Engelschen teruggewe zen ishij moet toen met zijne dragers noord waarts getrokken zijn om te trachten zoo bij zijn voorraad ivoor te komen. Emin zond de Duitsclie huurlingen naar Tabora terug. FRANKRIJK. Onder voorzitterschap van den Parijsehen af gevaardigde Loekroy is vanwege het comité ten gunste dor volksvoeding eene door omstreeks 2000 personen bezochte vergadering gehouden, om verzet aan te teekenen tegen het door de Kamer van afgevaardigden aangenomen tarief. De hekende staathuishoudkundige Frédéric Passy voerde het eerst het woord. Hij weder- legde de theorieën van de protectionisten, toonde het holle aan van de leer van den nationalen arbeid, gelijk de heer Méline en de zijnen die hebben ontwikkeld, en het be- driegelijke der voorspiegelingen, die zij daaraan ontleend hebben ten aanzien van de loon- quaestie. Vooral zette de spreker de nadeelige, de heillooze gevolgen uiteen, die, werd het tarief zooals het door de Kamer is aange nomen wet, voor de volksvoeding zou hebben. De heer Passy en de afgevaardigde Mille- rand, de op hem volgende spreker, bevalen dringend aan eene ijverige propaganda te maken tegen de invoering van het protectio nistische tarief, en alzoo den Senaat tot betere gedachten te brengen. De chef der veiligheidspolitie te Parijs, de lieer Goron, die zich naar Toulon heeft be geven om nasporingen te doen omtrent den afzender van de in boeken gesloten drie doozen met knalkwik aan den minister van binnen- landsche zaken, aan den heer Etienne en aan dr. Treille, heeft van daar bericht gezonden, dat geen der verdachte personen daarin be trokken schijnt. Verder heeft het onderzoek nog niets aan het licht gebracht. Tweeërlei onderzoek naar de ooi-zaak van het spoorwegongeluk te Saint-Mandé is dadelijk ingesteld, een van rechtswege en een van de spoorwegmaatschappij. Er zal nu ook nog een onderzoek vanwege het adviseerend comité voor de technische exploitatie dei- spoorwegen ingesteld worden. De minister van openbare werken heeft den heer De la Tournerie, voorzitter van het comité, een brief geschreven, waarin hij hem uitnoodigt de leden tot dat doel in eene buitengewone vergadering bijeen te roepen. Do werkstaking der tramweg-beambten te Toulouse is verergerd. Gistermorgen maakten de gendarmes, toen de werkstakers de rijtui gen wilden omverwerpen, eene charge op de menigte. Een aantal personen werden ge wond en velen in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. Gisternamiddag zijn door de Deutsche Bank" vervalschingen op groote schaal ont dekt, waardoor zij een verlies van ruim een millioen zal lijden. Een barer ambtenaren heeft in samenwerking met een makelaar aan de beurs in roebelnoten gespeculeerd en door den laatste zijne verbintenissen op naam doen plaatsen van de iiDeutsche Bank", waai de bedoelde ambtenaar alsdan de valsche bewijsstukken fiatteerde en stempelde, en door vervalsching van zijn register gedurende ge- ruimen tijd liet bedrog voor de controleerende ambtenaren en de directie verborgen wist te houden. De verbintenissen, krachtens deze manoeuvres, welke morgen vervallen, loopen over 5,270,000 roebel. Als de «Deutsche Bank", gelijk zij wel verplicht zal wezen, deze verbintenissen gestand doet, beloopt het te lijden verlies omstreeks 1,100,000 mark. Er zijn maatregelen genomen tot het aanhou den der schuldigen, maar het is zeer onwaar schijnlijk, dat zij in staat zullen zijn een eenigszins belangrijk deel der schade te ver goeden. De keizer is weer geheel van zijn val her steld, zoodat hij zijne reis langs de Noorweeg- sche kust volgens het officieel programma voortzet. De Kamers vau koophandel te Leipzig, Dresden, Chemnitz, Plauen en Zittau hebben zich bij adres tot de Saksische regeering gericht, met verzoek de noodige stappen te doen om te verkrijgen dat, in liet belang van handel, nijverheid en onderwijs, door de protestantsche en katholieke wereld het Paasch- feest alle jaren op een zelfden datum, liefst op den eersten Zondag na 4 April, worde gevierd. Nog steeds is het onzeker, wanneer het Duilseh-Oostenrjjksche handelstractaatin wer king zal treden. Dit hangt af van den tpd, waarop de onderhandelingen zullen zijn afgeloopen met de andere staten, met welke handelstractaten op denzelfden grondslag zullen gesloten worden. Deze onderhandelin gen vo-deren goed. Reeds zijn Duitschland en Oostenrijk het met Zwitserland eens geworden en zijn tusschen de drie landen de bepalingen vastgesteld, welke den grond slag zullen vormen voor het handelstractaat. De wederzijdsche onderteekening der trac- taten is echter uitgesteld, totdat Duitschland, Oostenrijk-Hongarqe en Zwitserland het weer met Italië eens zullen zijn geworden. De voorstanders van de verlaging dei'graan rechten zullen dus nog eenigen tijd geduld moeten oefenen. B E L Gr I E. Indien het Handelsblad van Antwerpen goed is ingelicht, zal koning Leopold spoediger dan zijn voornemen was bij de Belgische Kamers het voorstel indienen dat de Belgische staat den Congo-staat overneme. De uitgaven nemen steeds toe, en de inkom sten zijn bij verre na niet in staat de uitga ven te dekken. Reeds is het personeel dei- ambtenaren beperkt, terwijl vele jaarwedden met 25 pCt. zijn verminderd. De Congo- spoorweg kost meer geld dan men dachten zal vooreerst niets opbrengen. Het persoonlijk fortuin van koning Leopold is, ondanks de bijdragen van den Belgischen staat, op den duur niet tegen deze uitgaven bestand. Kort om de overneming van de kolonie door België zal eerder geschieden dan men dacht. In hoeverre dit juist is, moet nog blijken. Een feit is liet echter, dat de financieele toe stand van den Congo-staat nic< zeer gunstig is. Ofschoon de jaariyksche bijdrage uit de Belgische schatkist 2,500,000 fr. bedraagt, moest koning Leopold om het tekort van het vorig jaar te dekken, nog ruim 1000,000 fr. uit zijn eigen kas bijpassen. Daarbij komt nog dat de vermoedelijke opbrengst der invoer rechten ook reeds in rekening was gebracht. Nu echter de Fransehe Kamer geweigerd heeft de akte der Brusselsche conferentie goed te keuren, is ook de heffing der invoerrechten weer op de lange baan geschoven. De bestuurders van den Congo-staat blijven echter goedsmoeds en vertrouwen den staat eenmaal tot een winstgevende kolonie te kun nen maken getuige het «verslag aan den koning", hetwelk de heeren Van Eet velde en Jansen onlangs openbaarmaakten. RUSLAND. Maandag bood liet gemeentebestuur van Kronstadt den Franschen admiraal Gervais en zijnen officieren een diner aan in het ge bouw der handelsclub. Behalve met groen en bloemen was de feestzaal versierd met Fransehe en Russische schilden en vlaggen. Aan tafel had ieder Franseh officier een Russisch officier naast zich, en ontving ieder een bouquet en twee Heine Russische en Fransehe vlaggen. Admiraal Gervais zal aan de eeretafel met den maire van Kronstadt, de notabiliteiten der stad en de Fransehe en Russische hoofdofficieren. Evenals by de andere banketten kenmerkten de toosten, uitgebracht op den keizer, de keizerin, de beide natiënpresident Carnotde beide vloten enz., zich door groote geestdrift, en moest het orkest ontelbare malen het Rus sische volkslied en de Marseillaise spelen. Het feest had een minder officieel karakter dan de voorgaande, zoodat in verscheidene toosten aan de uiting van gevoelens van vurige vaderlandsliefde werd lucht gegeven. Na het diner, toen de Fransehe zeelieden op het balkon verschenenwas het een ware apotheose. Het militaire orkest speelde en de saamgestroomde menigte van allerlei rang en stand hieven een oorverdoovend hoerali aau. Van het balkon en van de straat klonken de kreten: »Leve Frankrijk! Leve Rusland De Fransehe zeelieden hadden de nationale vlaggen van het balkon losgemaakt en ze te midden der menigte geworpen die een waren strijd voerde om ze machtig te worden. Ieder scheurde een stuk af en nam het zegepralend mede naar huis. Onder het volksgejuich mengde zich liet Russisch volkslied en de Marseillaise. Het tooneel was waarlijk eenig, en toen de Fransehe zeelieden huiswaarts keerdenvielen hun nieuwe toejuichingen ten deel. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat de Frarische consul door de politie heeft doen aanhouden den Franschen hofmeester op de Presidente Errazuriz, Lachlin gehee- ten, onder beschuldiging van onwettige aan werving, ook omdat hij als artillerie-officier coihimi Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nominees 1.S5. - 2.50. 0.10. BUREAUs BOTE Si STRAAT, E 2 IT. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel raeer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1