Binnciilaudsche Berichten. bij het Fransche territoriale leger dienst ge nomen heeft bij de Chileensche marine zon der daartoe verlof gevraagd te hebben. Hij ■werd met den Balmacedistiscben tweeden luitenant Infante gevat, trachtte gewapenden tegenweer te bieden, en werd naar het huis van den burgerlijken gouverneur overge bracht. Naar aanleiding van het daarop ingesteld onderzoek, beval de laatstgenoemde den commandant van de Presidente Errazïtriz twee aangeworven Franschen los te laten. Een losgelaten jonge Spanjaard vertelde den Spaanschen consul, xlat ruim veertig Span jaarden op de Frrazuriz gevangenzitten, benevens vele Engelschen en Franschen en twaalf Portugeezen, die allen hunne loslating vragen. Een weggeloopen Spaansche stoker bevestigde dit, er bijvoegende dat de menage der manschap ellendig iszij krijgen alleen rijst met pekel vleesch en water. De Portugeesche regeering heeft in Mozam bique drie koninklijke charters verleend, en wel io. aan de Mozambique-compagnie op de bekende voorwaardenbehalve dat de jaarlijksche cijns 7V? pCt. zal bedragen; 2o. aan Serpa Pinto's maatschappij voor lande rijen tusschen de rivieren Sapi en Limpopo, en 3o. aan de maatschappij van Carvalho voor de landstrook tusschen de rivieren Rovuma en Lurio en den Portugeesehen oever van het Nyassameer. Elke gecharterde maatschappij mag eigen tollen en belastingen heflen, na de tarieven aan de goedkeuring der overheid onderworpen te hebben. Ook mogen de maatschappijen hare landerijen ge durende 99 jaar verpachten. Op last der regeering zijn de republi keinsdie bladen geschorst. i M R 1 E A. De keizer van Rusland moet, volgens een bericht uit Washington aan de Times, op aan dringen van de regeering der Vereenigde Staten gelast hebben, de maatregelen ter verdrijving der joden voorloopig te schorsen. De Amerikaansche gezant te Petersburg slaagde er in den czaar het verzoek zijner regeering in den vorm eener bijzondere bood schap van den president der V. S. te doen toekomen. Ofschoon officieel werd bericht, dat de schorsing slechts zal duren totdat de czaar zijne staatkundige raadslieden over de zaak zal hebben geraadpleegd, gelooft men algemeen, dat er een einde aan de joden vervolging zal komen. De in Amerika aangekomen joden besclirij- ^I'en het leed, dat hun in Rusland werd aan gedaan, als ondragelijk. Zoo werd een gehucht nabij het dorp Viele. zonder eenige waar schuwing door Russische soldaten in brand gestoken, waarbij 14 joden omkwamen en 20 zwaar werden gewond. De overgeblevenen vielen de soldaten aan, die daarop niet bedacht waren en de vlucht namen. SCHIEDAM, 31 Juli 1891. De vergadering van den gemeenteraad, hedeimainiddag ten kwartier voor 2 uur gehouden, werd bijgewoond door 16 leden. Afwezig de heerenVan Erpecum, Svvart en Van der Schalk, de beide laatsten met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van 18 Juni jl. kwamen o. a. de volgende stukken in: Besluiten van Ged. Staten dezer provincie van 23 en 30 Juni ji. (Prov, bladen no. 45 en 47) houdende kennisgeving der benoeming van den heer jhr. mr, J. Beelaerts van Blok land tot schoolopziener in het arrondissement Leiden en dat hem vergund is, tot weder opzegging, te 's-Gravenhage te wonen; missive van Ged. Staten dezer provincie ten geleide van het goedgekeurde voljaarskohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst '180! gelijke missive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 18 Juni II. tot onderhandsche verhuring van gemeente grond aan de directie der stearine-kaarsen- fabriek s Apollo" alhier; twee gelijke missiven ten geleide van (Je goedgekeurde raadsbesluiten van 18 Juni 11. tot wijziging der gemeente- begrootingen voor 1890 en 1891 eene gelijke missive, ten geleide hunner afwijzende beschikking van 6 Juli II. G. S. no. 70/2, op het adres van directeuren van de naam- looze vennootschap de stearine-kaarsenfabriek j>Apollo" alhier, in zake den aanslag in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1890. Welke stukken alle voor kennisgeving werden aangenomen. Van burgemeester en wethouders de reke ning der gemeente over 1890, met hunne verantwoording en een ontwerp-besluit tot veorloopige vaststelling der ontvangsten en uitgaven; werd met al de daartoe behoorende bijlagen en bescheiden in handen gesteld der financieele commissie ten fine van onderzoek en rapport; missive van de commissie tot beheer der fondsen van liet vroeger alhier bestaan hebbende oude-mannenhuis, ten ge leide der rekening over 1890; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Missive van de commissie tot aankoop en bewaring der heel- en verloskundige instru menten-verzameling van de gemeente, ten geleide van de rekening over 1890, vergezeld van de daartoe behoorende bewijsstukken; in handen gesteld van de financieele commissie ten fine van onderzoek en rapport: missive van den heer J. L. Gouka, dat hij de benoe ming tot regent der Hofjes van Belois aan neemt; aangenomen voor kennisgeving. Rapport van de financieele commissie op de rekening der stedelijke gasfabriek over 1890; werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Missive van den inspecteur van het middel baar onderwijs in de provincie Zuid-Holland, berichtende dat tegen het verleenen over eenkomstig zijn gedaan verzoekvan eervol ontslag aan den leeraar der hoogere burger school en burger-avondschool C. Gips Az., bij hem geen bedenkingen bestaanaangehouden ter behandeling in eene volgende vergade ring, wanneer het verzoek om ontslag van genoemden leeraar aan de orde zal zijn. Het adres van den leeraar aan de burger avondschool E. van der YVoude waarbij hij zich aanbeveelt voor de betrekkingen van directeur der burger-avondschool en van leeraar in bandteekenen aan de hoogere burger school, in de plaats van den leeraar C. Gips Az door wien eervol ontslag als zoodanig is aangevraagdwerd als ongezegeld zijnde buiten behandeling gelaten. Een adres van J. Lourens, Th. Lourens en S. Lourens, allen landbouwers, wonende alhier, waarbij zij na de afwijzende be schikking op hun eerste verzoek op daartoe aangevoerde gronden opnieuw verzoeken om een uitweg van hunne erven naar de be bouwde kom der gemeente, of wel aanschaf fing en onderhoud van een overhaal pont of praam daar, zooals reeds in een vorige ver gadering is opgemerkt, in den toestand van het gedeelte der gemeente waarin adressanten wonen, geen enkele verandering is gekomen sedert dat gedeelte bij deze gemeente werd gevoegd, werd op voorstel van burgemeester en wethouders, geheel overeenkomstig het vorig besluit ter- xak», bacdoten, aan de adres santen te berichten dat er geen termen be staan om op het besluit van den raad van 1 April 11.-terug te komen. Nog werden ter visie gelegd, ter behande ling in eene volgende vergadering, een adres van J. en A. van der Schuit, expediteurs te Rotterdam, houdende klacht over willekeurige vordering van te hoog havengeldals mede een rapport der raadscommissie voor het voeren van onderhandelingen met de hoogheemraadschappen van Schieland en van Delflandin zake het inlaten van bui tenwater. Dit rapport dat in het gedrukt verslag der handelingen zal worden opgeno men gaf aan den heer Hoogendam aan leiding tot het indienen eener motie, waarbij burgemeester en wethouders uitgenoodigd worden het uitlaten van water op meer oor deelkundige wijze te doen geschieden. Na de opmerking van den voorzitter dat de een onoordeelkundig noemt, wat een ander wel oordeelkundig zal noemen, zeide hij dit punt wel in de vergadering van burgemeester en wethouders ter sprake te willen brengen, waarop de heer Hoogendam zijne motie introk. Alsnu tot behandeling der verder aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd liet ontwerp-besluit tot verhooging van of toe voeging met een bedrag groot f 15,000. aan de begrooting van inkomsten en uitga ven der gemeentedienst 1891met alge- meene stemmen aangenomen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot toekenning eener belooning van f150 uit de gemeentekas aan de stads vroed vrouw Z. E. "W. Beth, voor door haar bewezen bui tengewone diensten, gedurende de bestaande vacature van eene tweede stadsvroedvrouw, werd eveneens met algemeene stemmen aan genomen. Alsnu kwam in behandeling het adres der firma II. Jansen Go., om vergunning tot plaatsing van een achtsten boerevbak in gemeentegrond vóór hare panden aan de Noordvestgracht. Burgemeester en wethou ders meenden, dat dit verzoek behoorde te worden afgewezen, met het oug op de hou ding door bedoelde firma in zake het leggen van buizen voor gas- en waterleiding door het gedeelte weg langs de Noordvestgracht, waarover hare hoefslag zich uitstrekt, tegen over de gemeente aangenomen. Na langdurige discussie vereenigde de raad zich met - :en voorstel van den heer Maas om aan adressi nte de gevraagde toestemming te verleenen. m'ts zij daartegenover ook, zonder bezwarende nevenvoorwaarde, het leggen van buizen voor gas- en waterleiding door bedoelden hoefslag toesta. Op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems besloot de raad tot voortzetting op hedenavond der behandeling van de overige aan de orde gestelde zaken, waaronder een voorstel van burgemeester en wethouders overeenkomstig het betrekkelijk rapport van den gemeente-architect, naar aanleiding van een missive van den ingenieur van den water staat in het 6de rivier-arrondissement over den voorgenomen aanleg, door het rijk, van een strekdam enz. langs den rechteroever van de rivier de Nieuwe Maas, boven de haven dezer gemeente voor rekening der gemeente, waar door die Maasoever met den daarachter te ontstane/i grond over de geheele uitgestrekt heid het eigendom dezer gemeente wordt. De vergadering werd hierop verdaagd tot hedenavond te 8 uur. De aftredende raadsleden, de heerenD. F. W. Prins, P. Brillenburg, H. A. M. Roelants, A. Knappert Lz. en C. J. Loncq hebben allen hunne herbenoeming aangenomen. Ook de beide nieuwgekozenen, ten gevolge van de vermeerdering der bevolking, de heeren mr. H. M. C. Poortman en M. C. M. de Groot, hebben zich hunne verkiezing laten welge vallen. Dr. E. J, M. Nolet echter, gekozen in de vacatureSwart, heeft zijn mandaat niet aanvaard. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal Zondag a.s. te een uur door den majoor-commandant eene inspectie over de schutterij worden gehouden op de Groote Markt, De Officieren-Vereeniging zal een concert geven voor beide afdeelingen toegan kelijk door het korps stafmuzikanten der dd. schutterij. Bij het hevige onweder dat gisteren boven onze stad woedde, is de bliksem geslagen in den schoorsteen van het winkelhuis van de firma D. M. Zoetmulder Co., aan de Hoog straat alhier, heeft de helft er van afgeslagen en twee van de drie tongen, die er in waren, verbrijzeld. Heden arriveerden alhier van Hellevoetsluis de navolgende rijksvaartuigen Hr. Ms. ram- schip Buffel, comm. kapitein t'z. Beekman, Hr. Ms. monitors Panter, comm. kapitein-' luitenant Dalen, en Cerberus, comm. kapiteia- luitenant Ellis, Hr. Ms. stoomkanonneer- booten Ileimdall, comm. luit. t/z. Ie kl. Yisser, Bragu, comm. luit. t'z. 4e kl. Souman, en Balder, comm. luit. t'z. Van der Toorn, alle bestemd om zeemiliciens te verwisselen en daarna onmiddellijk naar Hellevoetsluis terug te keereru Hr. Ms. stoomriviervaartuig Al er va, comm. luit. t/z. Kloek, blijft waarschijnlijk tot Maan dagmorgen en vertrekt alsdan naar Nijmegen. De zeemiliciens voor bovengenoemde sche pen zullen morgen per extra trein te 12.38 alhier aankomen. H. JL de Koningin-Regentes heeft benoemd tot jagermeester voor Gelderland jhr. Storm van Gravesande, gep. kol. der inf. te Arnhem. Naar het "Dagblad uit de beste bron ver neemt, is van het bericht dat sommige bladen ontleenden aan de Figaro, en volgens hetwelk koningin Victoria van Engeland, op H. Dr. doorreis naar Duitschland een samenkomst- zou hebben met H. M. de Koningin-Regentes geen woord waar. Uit vertrouwbare bron wordt aan de Maagsehe Ct. gemeld, dat de iegerwet de eenige reden is, waaraan het niet slagen van het samenstellen van een Kabinet dooi den heer Van Tienhoven moet worden toegeschreven. Omtrent de ministerieele crisis zegt .het 7ad. - Met zekerheid is omtrent den stand der crisis niets bekend en alles wat men van ter zijde hoort, wettigt het vermoeden dat men bij het zoeken naar een oplossing niet den daartoe aangewezen weg inslaat en tot hiertoe slechts heeft aangeklopt bij lien, die, den staatkundigen toestand juist inziende, niet bereid zijn een portefeuille aan te nemen, terwijl men degenen, die als 't ware door iedereen worden erkend als de mannen van het oogenblik blijkbaar met opzet voorbij gaat. Dat daardoor vertraging wordt veroor zaakt, ligt voor de handmaar de gevolgen van die voor den dienst zeker nadeel ige han delwijze komt voor rekening van degenenj die bij het adviseeren van II. M. de Koningin- Regentes voor de duidelijk gebleken wen- schen der meerderheid en voor de eischen van de naaste toekomst geen geopend oog hebben. Aan de Amsterdammer wordt de volgende haast ongelooflijk klinkende mededeeling ge zonden omtrent de oorzaak van het oponthoud bij de vorming van een nieuw Kabinet sDe kapitein der infanterie, de heer De Ranitz, heeft een invloed aan het Hof, die- zich ook uitstrekt op de politieke aangelegen heden. De heer De Ranitz schijnt tegenstander te zijn van kiesrechtuitbreiding en dienten gevolge is het tot stand komen van een libe raal Kabinetdat kiesrechtuitbreiding zou- moeten voorstellen zeer bemoeilijkt. Men meent te weten, dat er onder deze omstan digheden een streven bestaat om den heer Alewijn, directeur van het kabinet der Ko ningin tot ontslagaanvrage te nopen. De wijze waarop dit geschiedt, zou o. a. blijken uit het feit dat II. M. de Koningin, in strijd met de usantie, onlangs den heer Heemskerk, toen deze over de Kabinetsquaestie zou wor den geraadpleegd, niet ontving in tegenwoor digheid van den directeur van tiaar kabinet, maar in tegenwoordigheid van deu kapitein

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2