Woensdag 5 Augustus. A". 1891. N°. 7813. Eerste Blad. KENNISGEVING. Vijf en- ve r t g* s t e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. Buiten! andsclie Bericht en. F R A N K R IJ H. De Chileensche regeering heeft eene uit voerige nota gezonden aan haren agent, den heer Canaste Parijsin antwoord op de door den vertegenwoordiger der congrespartij geopperde bezwaren tegen de verkiezing van Claudio Yicuna als president der republiek. Daarin wordt betoogd: dat het door Vieuna gepresideerd kabinet evenmin als eenig ander Chileensch Kabinet een staatsgreep heeft bevolen, en de sluiting der buitengewone zitting van bet congres niet als zoodanig is te beschouwen, daar het recht tot ontbinding der Kamers den president grondwettig toe behoort; dat, ondanks den oproerigen toe stand des lands, de verkiezingen voor het congres op den gewonen tijd en overeenkom stig de wettelijke bepalingen hebben plaats gehad en dat van de 25 provinciën van Chili er 19, uitmakende drie vierden van het grondgebied met negen tienden der bevol king en het rijkste deel des lands door zijne voortbrengselen en zijn handel, aan de verkiezingen hebben deelgenomen; dat geen •openbare vergaderingen of dagbladen zijn verboden, maar alleen aan een wettelijk toe zicht onderworpendat de rechtbanken vrije lijk hare taak kunnen vervullen; dat de staat van beleg de verkiezingen niet heeft belemmerd; dat in alle deelen des lands, die aan de regeering getrouw zijn gebleven, volmaakte rust heerscht; dat het leger geen drang op de bevolking uitoefent, en dat het oproerige congres den 31n Mei jl. heeft afge daan om plaats te maken voor het nieuwe, in Maart gekozen. Dit congres was alzoo, krachtens de wet, bevoegd lot verkiezing van den nieuwen president, die den ln September a.s. het be wind uit de handen van den tegenwoordigen zal overnemen. De feesten ter eere van de Russische zee officieren te Cherbourg hebben een aanvang genomen. Op een gastmaal in het stadhuis, dat, evenals de stad, fraai versierd was, dronk de maire op de aansluiting tusschen Rusland en Frankrijk, op den czaar en op de offi cieren van de Amiral Korniloff. De com mandant van dit vaartuig bedankte en bracht een toost uit op den heer Carnot en de stad Cherbourg. BEI6IE. De koningin, die op het punt stond om zich naar Spa te begeven, is bedenkelijk ziek geworden. De deken der priesters te Laeken is ontboden om haar de Heilige Sacramenten toe te dienen. De Bé forme verzekert dat tusschen de Belgische en de Duitsche regeeringen onder handelingen worden gevoerd over het tot stand brengen van een economisch verdrag. De Duitsche regeering zou, na het advies van verschillende handelslichamen te hebben inge wonnen, de opname van België in de handels unie der Middeneuropeesche staten wensche- lijk achten. In verband met de geruchten betreffende de aanstaande overname van den Congostaat door België, vestigt de Indépendance de aan dacht op het feit, dat volgens de wet van 4890, waarbij een leening van 25 millioen ten behoeve van den Congostaat werd ge sloten, hetAfrikaansche domein" van koning Leopold eerst in 1900 bij België geannexeerd zou kunnen worden. Daarenboven moet deze inlijving nog eerst door een nieuwe bepaling in de grondwet mogelijk worden gemaakt. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson dat de financiën van Egypte thans zoo goed zijn, dat er geene tekortkoming aan de verplich tingen van dit land meer te duchten is. Het Vrijdag jl. door de Times uit Parijs ontvangen telegram omtrent de afzetting van den khedive door den sultan brandmerkte spreW als een sensatie-bericht, waardoor niemand zich ongerust moest laten maken. Omtrent de patentwetten, die in het buiten land voor Engelsche onderdanen ongunstig zijn, deelde Fergusson mede, dat de overeen komst dienaangaande, in de te Madrid ge houden industrieele conferentie ontworpen, door de bij deze conferentie vertegenwoordigde mogendheden overwogen wordt. Het Lagerhuis heeft met 96 tegen 36 stem men een voorstel van den heer Edmond ver worpen, strekkende om aan Daly, Egan en anderen, die veroordeeld zijn wegens mis dadige aanslagen met dynamiet, gratie te verleenen. ZWITSEBIAVJ), Het glanspunt van het nationale feest was de groote betooging op de Rütli-grasvlakte bij Brunnen, aan het Yierwoüdste'denmeer, waar vóór zes eeuwen de eedge'nooten het eerst bijeenkwamen Vele duizenden toe schouwers waren bij het heerlijkste weder daar verzameld om de uitvoering der feest cantate bij te wonendie door een aantal Zwitsersche zangkoren gezongen werd. Des avonds werden alle steden en dorpen in den omtrek van het meer geïllumineerd en ontvlamden tegelijkertijd op meer dan vier duizend hooge punten vreugdevuren, het geen een overweldigend schoon gezicht op leverde. OOSTENRIJK. Op eene aan de Hongaarsche regeering gestelde vraag antwoordendeverklaarde Szapary, dat er eene commissie benoemd is om het gebeurde te Fiume te onderzoeken, en dat zijn later antwoord op den arbeid dezer commissie zal gegrond zijn. Hij voegde er bij, dat de minister van oorlog niet zijn ontslag gevraagd heeft. Twee clubs der uiterste linkerzijde hebben verklaard, niet te kunnen medegaan met het voorstel van graaf Szapary, ten opzichte varf de hervorming van den administratieven dienst. Te YVeenen zijn berichten ontvangen uit Pera, dat een gevecht heeft plaats gehad tusschen Turksche troepen en de opstande lingen in de provincie Yemen, waarin de eersten eene volkomen overwinning behaal den, zoodat de onderwerping der opstande lingen spoedig te gemoet gezien wordt. RUSLAND. De Times zegt uit St.-Petersburg Vrijdag jl. van een voornaam gezaghebbend persoon bericht te hebben ontvangen, dat de bespre kingen omtrent het bezoek te Ivronstadt, op den grondslag van een verbond met Frankrijk geleid zijn geworden tusschen den Russischen gezant te Parijs Von Mohrenheim en het Elysée. De admiraal Gervais bracht naar Kronstadt het ontwerp over der voorwaarden, welke moesten worden onderworpen aan het oordeel en de besprekingen van de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine. Het document, dat hieruit geboren wordt, zal door de ministers, niet door den czaar onderteekend worden en in dien toestand blijven, tot het oogenblik van handelen ge komen zal zijn. Naar uit Petersburg aan de Times gemeld wordt, loopt in goed onderrichte kringen het gerucht, dat het ontwerp-traetaat tus schen Frankrijk en Rusland, voorzien van de handteekeningen van president Carnot en da Fransche ministers, door den czaar is goedgekeurd, en in een buitengewone bijeen komst der ministers ongewijzigd is aange nomen en onderteekend door de ministers Yon Giers, Wannowsky en Wischnegradsky. Uit Odessa wordt aan de Daily News ge- meid, dat krachtens bevel van de gouverneurs van Podolie, Kieff en Volhynie, 25,000 Duitsche en Oostenrijksche ingezetenen aldaar het land moeten verlaten, tenzij zij de Russi sche nationaliteit aannemen. Daar evenwel alle aanvragen om naturalisatie stelselmatig afgewezen worden, blijft hun niets anders over dan het land te verlaten. In de zuidelijke provinciën hebben de landbouwbanken 617 landerijen door executie verkregenmaar zij kunnen die niet ver- koopen, daar de regeering bevel heeft gegeven geen koopers aan te nemen, tenzij zij Russen zijn en tot de orthodoxe kerk behooren. Ver mits nu dezen niet bij machte zijn de landerijen te koopen, hebben de landbouwbanken zich tot den minister voor de domeinen gewend met verzoek om de niet verkoopbare landerijen over te nemen. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld dat het Chileensche schip Presidente Erra- zuriz, om ongehinderd manschappen te kun nen binnensluiken, de Taag heeft verlaten en voor Pacodarcos voor anker is gekomen, waar echter de Portugeesche regeering, door het samentrekken van troepen en het leggen van torpedo's, maatregelen heeft genomen om de inscheping van manschappen tegen te gaan, terwijl verder torpedobooten de kustlijn bewa ken. De Presidente Errazuriz, wier machine rie gebrekkig heet te zijn, gaat nu naar de Algarvische kust en daarna naar de Azorische eilanden, waar zij heimelijk hoopt hare beman ning aan te vullen. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeld dat de toestand op Kreta snel verergert. Tien moorden vielen er in de afge- loopen maand in de provincie Kandia voor. Het schrikbewind van 4889 dreigt opnieuw. De Christenen besloten in eene vergadering de consuls te waarschuwen en zonden aan den sultan een telegram, meldende het uit breken van anarchie, het toenemen der moor den en de afsnijding der gemeenschap in het binnenland. De Christenbewoners van Kreta hebben zich met een adres tot den sultan gewend, met het verzoek om de dreigende rampen, wegens de toenemende spanning ingevolge den laat- sten moord, te voorkomen. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt aan de Daily News een telegram medegedeeld, aldaar van Kreta ont vangen, volgens hetwelk achttien Christenen, die, onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord, in Juli jl. te Zara op de Tur ken gepleegd, naar Heraklea vervoerd en aldaar in de gevangenis geworpen zijn, hebben blootgestaan aan een overval van gewapende Turken, die de cellen forceerden en de gevan genen mishandelden. Er zouden acht van deze laatsten zwaar gewond zjjn. EGYPTE. Yolgens berichten uit Kaïro aan de Dai Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door "net geheele Ityk. Atonderiijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTBRSTltAAT, E S 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaak geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam, Brengt uij dezen ter kennis van de Ingezetenen: Dat liet schier v oor de belasting op het Personeel No. 3. bevattende de buitenwijken A en B dezer Gemeente over het Dienstjaar 1891/92, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den 1n Augustus 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heder af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4n Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, YAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1