iant A0. 1891 Donderdag 6 Augustus. N°. 7814 Feuilleton ij f - e n -Teert igs t e Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVEK: J. ODÉ. - o.io. BuitenlandscHe Berichten. ■apt Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke notnmers 1.85. - 2.50. BIIKEAC: BOTEKiTRAAT, E 27. Advertentieprijs: van 110 s»wnn« n»gt>ia m«t inbegrip van eeae Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer- n.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Het Lagerhuis verwierp zonder stemming «ene motie van Maclean, verklarende dat de verhouding tusschen Indië en Afghanistan onbevredigend is, en dat het wenschelijk is, het Indische spoorwegnet tot Kandahar te verlengen. In den loop van het debat ver klaarde Gorst dat de verhouding tot Afgha nistan wèl bevredigend is, dat de emir jegens Engeland volmaakt loyaal, maar tegen den bouw van een spoorweg naar Kandahar is. Het Lagerhuis heeft bij derde lezing het ontwerp betreffende liet inwisselen van te licht geworden goudstukken aangenomen. Ook het Hoogerhuis heeft dit wetsontwerp aangenomen. Het Parlement wordt heden avond gesloten. B E I G I E. De koning is gisternacht ten 2i/a ure uit Ostende op het kasteel te Laeken aangekomen bij de koningin, welke zich in bevredigenden toestand bevond. Volgens de laatste berichten bleef de toe stand der koningin steeds vooruitgaan. In de Kamer van vertegenwoordigers verklaarde de minister Beernaert dat de plotselinge ongesteldheid der koningin in zeker opzicht ten onrechte ongerustheid heeft veroorzaakt. De ongesteldheid was ge heel van zenuwachtigen aard. De koning heeft den minister opgedragen de Kamers gerust te stellen, met de verzekering dat alles de hoop wettigt op een spoedig herstel. Deze verklaring werd met bijval begroet. P B A K R IJ K. Ter vervulling van de vacature in den Senaat, ontstaan door het overlijden van den heer Fréry (republikein), is Zondag te Beifort gekozen generaal Japy, liberaal katholiek. OOSTENRIJK. De oppositie-partij in de Hongaarsche Kamer heeft geweigerd, te voldoen aan het verzoek van den minister-president, graaf Szapary, om de behandeling van het ontwerp tot regeling van het provinciaal bestuur niet te belemmeren. Er zal voor de regeering dus niet anders overblijven, dan de Kamer te ontbinden. R S L A N D. Uit St.-Petersburg wordt aan de Times gemeld dat de Fransche vlootvoogd Gervais, geïnterviewd door een verslaggever der Noicoje Wremja, het bestaan der Franseh- Russische samenwerking aldus bevestigd heeftDe buitengewone eerbewijzen, door de keizerlijke familie betoond, alsmede de woorden welke de czaar, de Marengo ver latende, ten afscheid heeft gesproken, schen ken mij de overtuiging dat de Fransch- Russische betrekkingen thans van dien aard zijn, dat zij, zoo noodig, zullen leiden tot eene politieke combinatie welke feitelijk, zooal niet vormelijk, zal gelijkstaan met het drievoudig verbond. De Times wijdt een hoofdartikel aan deze aangelegenheid, waarin zij aanneemt dat de overgeseinde berichten in hoofdzaak juist zijn, en o. a. zegt: Natuurlijk heeft Gervais niet herhaaldelijk met den Russischen minister van oorlog geconfereerd voor niemen dal, en als vaststaand mag worden beschouwd dat de gedachtenwisselingen over strate gische onderwerpen welke te Parijs hebben plaats gehad, te St.-Petersburg eene herha ling hebben gevonden tusschen de autori teiten der Fransche en der Russische marine. Niets is waarschijnlijker dan dat de Fransche schout-bij-nacht en de Russische minister van oorlog met elkander definitief het Fransch- Russische krijgsbeleid ter zee hebben vast gesteld voor het geval dat Frankrijk en Rusland als geaillieerden kwamen te staan tegenover het vijandelijke Oostenrijk en Duitschland. Misschien gaan zelfs de instruc- tiën van den Franschen vlootvoogd verder. Iï. ieder geval blijkt uit de feesten te Kron- stadt dat Frankrijk en Rusland definitief zich nauw aaneengesloten tegen het drievoudig verbond hebben opgesteld. De correspondent der Times te St.-Peters- burg seint dat de Russische chauvinisten thans voorstellen te Moskou een standbeeld op te richten voor wijlen den slavophiel Katkofï. In de Zuidrussische anti-Poolsche kringen wordt aangedrongen op het oprich ten van een standbeeld voor den overleden graaf Muravieff, te Wilna, alwaar hij tijdens den opstand van 1803 honderden Polen deed opknoopen. Koning Alexander van Servië is Zondag namiddag, vergezeld van den regent Ristitsch en den minister-president Paschitsch te Petersburg aangekomen. Aan het station werd hij hartelijk verwelkomd door den keizer en verscheiden leden der keizerlijke familie. Nadat de koning de eerewachthad geïnspecteerden zich de afgevaardigden der Servische kolonie had laten voorstellen, werd de tocht naar het Petershof aangevan gen, waarin de jeugdige vorst zijn intrek heeft genomen. Des avonds kwam daar ook de koningin van Griekenland met hare doch ter, prinses Marie, aan. ITALIË. In zijn nieuw artikel sover Italië, Frankrijk en het Pausdom" dat in de Contemporary Review van 4 Augustus ver schijnt, begint de heer Crispi met te erkennen dat hij de schrijver is geweest van het eerste artikel, eenige maanden geleden in datzelfde tijdschrift opgenomen, en waarin »een Itali- aansch staatsman" handelde over Italië's politiek. Men weet dat de heer Crispi dadelijk als de schrijver van laatstgenoemd opstel werd gedoodverfd, maar dat dit door hemzelf beslist is tegengesproken. Wat betreft de ontvangst van zijn eerste artikel door het Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow, 2. Hoezeer de heer Briickner zich dit aantrok, jegens zijne jonge vrouw bleef hij een teeder en liefhebbend echtgenoot en het stille, huiselijk geluk der jonggehuwden werd er niet door ver stoord. Een halfjaar ongeveer na het huwelijk begon mevrouw Briickner een weinig te sukkelen en drong de huisdokter op een verblijf gedurende «enigen tijd in het zuiden aan. Weldra werd aan dezen raad gevolg geven en reisde de werke lijk wat bleek en kwijnend uitziende jonge vrouw met hare moeder naar Nizza, De heer Briickner kon wegens beroepsbezigheden niet medegaan. Zijne dames lieten hera vrij langen tijd alleen. Mevrouw schreef aan hare vriendinnen, altijd onder bet zegel der diepste geheimhouding, dat hare geneesheeren den terugkeer naar het koude noorden vooralsnog ten ernstigste ontrieden, dat zij in blijde verwachting verkeerde en daarom te meer dien raad niet in den wind kon slaat De fubrikant leed zichtbaar onder die lange afwezigheid van zijne vrouw. Hij leefde nog terughoudender en ingetogener dan te voren, wijdde zich enkel aan zijne bezigheden en trok zich geheel terug uit de kringen, met welke hij vanwege zijne vrouw in aanraking gekomen was. Men vond dit zeer natuurlijk en zag het niet ongaarne. Alleen, zonder zijne vrouw en zijne schoonmoeder, om wier wille hij werd toegelaten, wist men daar niet recht wat met hem aan te vangen en hoe zich tegenover hem te ge dragen. Na verloop van zes maanden verscheen in de bladen eene advertentie van den heer Briickner eenige kennisgeving dat zijne vrouw van eene dochter bevallen was. Men zond hem kaart jes. De nadere kennissen der dames zonden haar geschreven gelukwenschen de heer Brückner bleef even stil en ingetogen, ernstig en terughoudend als hij was en antwoordde ter nauwernood op de felicitaties van de kennissen uit zijnen kring, die hij in het openbaar ont moette. Hij scheen ontstemd door de noodzake lijkheid, die nu ingetreden en door zijn huis dokter erkend was, dat het verblijf van zijne vrouw te Nizza nu nog langer moest gerekt worden. Inderdaad duurde het nog een vol jaar, eer mevrouw Brückner eindelijk naar M. terug keerde en bij al de vrienden in persoon van hare terugkomst kennis gaf. Geheel verjongd en bloeiend zag zij er uitvan de gevaarlijke crisis, die zij doorstaan had en waarover mevrouw Van Heerenberg zoo graag in het breede uit weidde, was geen spoor overgebleven; hare ge laatskleur was weder frisch, hare slanke gestalte en houding even bevallig en elastisch als te voren niets aan haar bewees, dat zij zoo langgeleden had. Aan alle bezoekers, die zich nu weer in grooten getale op de villa lieten vinden, werd dan de kleine Bianca getoond, door eene Fransche bonne gedragen, geheel in rose zijde en - kostbare kant gehuld, en allen vonden het kleine ding bekoorlijk, allen ontdekten in het kind dezelfde bekoorlijkheden, als waarop de moeder zich kon verheffen, of wel eenige gelijke nis met den vader of zelfs met de grootmoeder, zooala dat gaat, wanneer men genoodzaakt is in de wéinig sprekende trekken van een zeer jong kind toch een sprekende gelijkenis te zoeken met een of ander lid der familie. Het was nu weder een en al gezelligheid en rreugde in het huis van den heer Briickner diners, bals, soirée's, zich kenmerkende door weelde en rijkdom, volgden elkander op. Mevrouw ..Briickner verstond uitmuntend de kunst de eer van het huis tegenover de hooge eischen der aristocratie op te houden aan middelen ontbrak het haar in geenen deele en het gelukte haar door hare houding, haar bevallig en geestig onderhoud, zelfs den meest eischende te doen vergeten, dat hij in het huis van een burger was. Men verwonderde er zich alleen over, dat deze, de heer Bruckner zelf, ook na den terug keer zijner vrouw, even stil en afgetrokken bleef als vroegerin gezelschap vervulde hij zijne plichten als gastheer op onberispelijke wijze, maar hierbij bleef het. Van toenadering ook tot de meest getrouwe bezoekers van zijn huis scheen geen sprake. Ook de uitnoodigingen, hem uit aristocratische kringen gezonden, sloeg hij doorgaans af. Slechts zeiden, als hij er zich volstrekt niet van ontslaan kon, vertoonde hij zich in de gezelschappen, waarin zijne vrouw zoo geheel te huis was, en men raakte er reeds aan gewoon, deze alleen met hare moeder te zien verschijnen. Men versleet den fabrikant voor eene zonderling, een werkman, die enkel voor zaken oog en hart had, dacht misschien, dat hij zich in de voorname kringen niet op zijn plaats gevoelde en liet hem hoe langer hoe meer aan zich zeiven over. Niettemin bleef de villa van den heer Brückner het aantrekkings- punt van aanzienlijke famiïiën, waar ieder nieuwbenoemd beambte of officier to M. ver plicht was zijne visites af te leggen, en de saions van mevr. Brückner bleven het meest geliefde verblijf der aristocratie. (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1