publiek, de heer Crispi verklaart trotsch te zijn op de beleedigingen, welke hem dienaan gaande naar het hoofd zijn geslingerd, voor namelijk door de Fransclie pers, Intusschen is het meer gepast, de quaestie kalm te be schouwen. Dan blijkt. volgens den ex-premier, dat de minder goede verstandhouding tus- schen Italië en Frankrijk in de laatste jaren, ofschoon het onmiddellijke gevolg van Italië's deelname aan het drievoudig verbond, indirect eigenlijk het uitvloeisel is geweest van de houding door Frankrijk aangenomen in de pauselijke <|uaestie. De heer Crispi herhaalt nu de beschuldiging, reeds vroeger door hem ingebracht tegen de Fransclie regeering, als zou deze een samenzwering op touw gezet hebben om den paus over te balen, Rome te verlaten en zich in Frankrijk te vestigen. Aan het bestaan van zulk een intrige heeft men nooit geloof geslagen, en de schrijver brengt geen nieuwe bewijzen bij voor de waarheid zijner beweringen. Dit was de eenige reden die Italië noopte zich aan te sluiten bij Duitschland en Oostenrijkuit zelfbehoud, en om zich te vrijwaren tegen een verbond van het Vaticaan en Frankrijk, waardoor Italië's eenheid zou worden bedreigd. Want Italië en Frankrijk, wel verre van als vijanden tegen elkaar over te staan, zijn zuster-natién. Crispi meent dan ook te kunnen verzekei'en, dat, zoodra Frankrijk zich niet meer zal be schouwen als de oudste dochter der kerk, met uitsluiting der andere volken, die eerst na Frankrijk mogen komen, en zoodra de Fransche regeering dien steen 'des aanstoots voor Italië heeft uit den weg geruimd, Italië bereid zal zijn, de vraag te overwegen of het drievoudig verbond nog wel recht van bestaan heeft"'. De heer Crispi voegt hieraan nog toe, niet geheel in overeenstemming met het voor gaande «Europa dorst naar vrede; om den vrede te bewaren, hebben de groote mogend heden met elkaar een verdedigend verbond gesloten, dat zich zal verzetten tegen elke daad, die den vrede van Europa in gevaar zou kunnen brengen. "Volgens eene depêche uit Bologna aan de Tribana zijn ten gevolge van wanordelijk heden, die gisteravond aldaar plaats had den, de kolonel van het 50ste regiment infanterie, de luitenant-kolonel en vier andere officieren in eene vesting in arrest gesteld. Al de andere officieren van het regiment zijn in eene open stad m arrest gesteld. De arrestatiën hadden plaats, omdat de troepen niet de personen uiteendreven, die eene manifestatie hielden voor de kazerne van het 5e reg, infanterie. De betoogingen herhaalden zich op onderscheidene punten, maar zij werden spoedig uiteengedreven. SPANJE. Zondagavond is door een grovp individuen een aanval gedaan op eene kazerne te Barce lona. De troepen schoten, waardoor verschei dene soldaten en burgers gedood zijn. Ook -hadden een aantal arrestaties plaats. Luidens depêches uit Barcelona meenden de republikeinen, dat zij zouden worden ondersteund door een gedeelte van het garni zoen en dat de beweging gelijktijdig zou plaats hebben in velschillende kazernes. Men zegt dat er vertakkingen bestonden te Carthagena en Bilbao. Zoo men meent, waren de hoofden der republikeiusche partij niet onderricht van de poging die zou plaats hebben. Een gerucht spreekt van eene botsing, welke heeft plaats gehad in de provincie Huel- "va tusschen Spaansche en Engelsche visschers. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld dat de Presidente Errazuriz naar Spanje gestoomd is. AMERIKA. De herkiezing van den beer Harrison als president der Vereen igde Staten loopt ernstig gevaar, daar de voorzitter en de penning meester van het republikeinseh nationaal co- S mité, de heeren Quay en Dudley, ontslag hebben genomen en eerstgenoemde, aan wi^ns bemoeiingen Harrison de vorige maal voor namelijk de overwinning te danken had, waar schijnlijk zal worden vervangen door den heer Clarksonuit Iowaeen ijverig voorstander der candidatuur van den minister Blaine. Biniieiilandsclie Berichten. SCHIEDAM, 5 Augustus 1891. In het gebouw der gistvereeniging alhier zal Donderdagavond eene vergadering gehou den worden van branders die genegen zijn mede te werken aan de oprichting van een brandersbond, de behartiging hunner belangen ten doel hebbende. In onzen tijd, waarin door bonden veel goeds wordt tot stand ge bracht, zou het niet onmogelijk zijn dat een brandersbond het middel wist te vinden om verbetering te brengen in den kwijnenden toestand waarin het brandersbedrijf verkeert, en daarom meenen wij dat belanghebbenden goed zullen doen deze vergadering te be zoeken, opdat door onderlinge bespreking van de gemeenschappelijke belangen hetge- wenschte resultaat verkregen worde. Tot vader en moeder in het weesbuis der hervormden alhier zijn benoemd, om met 1 October in dienst te treden, de heer I. P. Krins en diens echtgenoot, mej. M. W. vau Aartsen, thans in dezelfde betrekking inliet gecombineerde weeshuis te Zalt-Bommelen tot naaimoeder mej. P. A. Fehr, thans opzichteres in het geneesk. gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. Gisteren hebben de leden der zangvereeni- ging »St. Gregorius" met den president directeur, den heer A. M. den Draak, per stoomboot Maassluis I een pleiziertochtje ge maakt naar den Boek-van-Holland en van daar naar Dordrecht, van waar zij 's avonds terugkeerden. De boot, die k giorno verlicht was, met muziek aan boord, afgewisseld door den zang der leden van genoemde vereeniging, bracht langs de havens en de Schie, waar zij doortrok, een tallooze menigte op de been, en maakte door de Bengnalsche verlichting, nu eens door particulieren dan weder van de boot ontstoken, een aangenaam effect. Ternauwernood had de boot de plaats van bestemming bereikt, of er ontlastte zich zulk een geweldige regenbui, dat de toeschouwers zich haastten om onder dak te komen. Bij kon. besluit is aan D. Fabricius, consul der Nederlanden te Cairo, op zijn verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 7 Augustus en die van den minister van binnetilandsche zaken op Zaterdag 8 Augustus niet plaats hebben. Is het Handelsblad wel ingelicht, dan had in het eind der vorige week de heer mr, G. van Tienhoven de opdracht, hem doorH. M, de Koningin-Regentes verstrekt tot het vor men van een ministerie, nog niet nederge- legd, maar bestond er integendeel alle uit zicht dat hij weldra zou slagen. Volgens het Handelsblad mag nog deze week de vorming van een liberaal ministerie verwacht worden, waarin de heeren Van Tienhoven en Tak van Poortvliet zitting zullen nemen.' Het V. JD. spreekt het bericht van de Avondpost tegen, dat bij de exploitatie-maat schappij het voornemen zou bestaan om voor het personeel, dat 25 jaar trouwen dienst heeft, evenals in België, een eereteeken in te stellen. Naar de ZicoUche'Ct. meldt, 'is de minister van waterstaat op het punt om een ingenieur (den heer Schroder van der Kolk) te belasten met het blijvende en uitsluitende toezicht op onze talrijke spoorwegbruggen. De verjaardag van H, M. de Koningin werd, behalve hier te lande, in verschillende buitenlandsche badplaatsen door de daar aanwezige Hollandersfeestelijk gevierd. Schier overal werden onze volksliederen ge speeld en wapperde van de voornaamste hotels de Ned. driekleur. Bij gelegendheid van den 60sten gedenkdag van den »Tiendaagschen veldtocht" werd te Nijmegen aan de aldaar nog overgebleven behoeftige oud-strijdeis van 183032 door een comité van officieren, daartoe door bij dragen van ingezetenen in staat gesteld, ieder f 6 uitgereikt, terwijl ook anderen Metalen- Kruisriddersdie in godshuizen verpleegd zijn, andere geschenken werden ter hand ge steld, waarmede allen ten zeerste verblijd werden. F. Domela Nieuwenhuis en .T. A. Fortuyn zijn door den centralen raad van den soc.- dem. bond aangewezen om het socialistisch congres te Brussel bij te wonen. Uithoofde van bet buitengewoon succes en liet steeds grooter wordend aantal bezoekers, blijft de poppententoonstelling in de theater zaal van het Kurliaus te Scheveningen ge opend tot en met Zondag 16 Augustus, des avonds te 10 uur. De aankoop van bekroonde poppen voor de verloting wordt voortgezet eu de trekking zal einde Augustus plaats hebbende dag wordt nader bekendgemaakt. Sinds veertien dagen wordt vermist baron Von Fraspirant-inspecteur bij de staatsspoorwegen te Winschoten. Gisteren vierde de weduwe Johannes Otten, geb. Elisabeth Geurts, te Hees bij Nijmegen, haren 10i-jarigen geboortedag. Zij is naar lichaam en geest nog zoo kras, dat zij hare gewone dagelijksche bezigheden met gemak verricht. Maandagavond bracht zekere De G. den Lagendijk te Kralingen in rep en roer. Sedert eenigen tijd leefde hij met zijn zwager en zuster in onmin, en onder den invloed van sterken drank kwam hij nu als een razende hunne woning binnen, sloeg eenige ruiten en de paneelen der deuren stuk, nam vervolgens een tweetal groote brood messen van de tafel en trachtte daarmede zijn zwager en zuster te treffen. K., diens vrouw en dienstbode namen de vlucht door de achter deur hunner woning en redden zich door de heining over te klimmen. Zij werden opge nomen in de woning van v. "V. De G. zette langs denzelfden weg hen achterna, van de eene heining over de andere, maar werd in den tuin van den heer R. door de politie gegrepen. Tegen zijne arrestatie verzette hij zich als een woedende leeuw, maar toen de burgerij zag dat de politie het te kwaad kreeg, bood men haar van alle kanten hulp aan, zoodat door eendrachtig samenwerken van bur gers en politie het gelukte den woesteling in voorloopige bewaring te stellen. Een gezelschap, dat Maandagavond de illuminatie in het Bosch had bezichtigd en per rijtuig naar Naaldwijk terugkeerde, ge raakte aan den Loosduinschen weg, doordien de paarden van het hevige onweder schrikten, met wagen en paarden in de vaart. De menschen hebben zich met veel moeite door de kap van het rijtuig kunnen redden. Uit Voorburg wordt gemeld dat het drie jarig zoontje van den heer R. Vrij dagmiddag, na in den tuin een grooten hoop zand over- geklommen te zijn, voorover in den vliet is gevallen, zoodat het met het hoofd in de modder terechtkwam. Op het geschrei van het zusje van den kleinen drenkeling, kwam het elfjarig logétje van den heer R., de jon geheer Adriaan Overeijnder, toeloopen en het gevaar ziende waarin de drenkeling zich bevond, begaf hij zich eensklaps geheel gekleed te water en bracht met veel moeite den kleine, die reeds geheel bewusteloos wasop den kant, waarna hij hem zoo snel als 't hem mo gelijk was op den arm naar huis droeg en den doodelijk verschrikten ouders overgaf. Na eenigen tijd werd de kleine weder tot bewust zijn gebracht. Vrijdagochtend, omstreeks halftien, ver toonden zich bij Hoorn vier waterhoozen, die zich met snelheid door de lucht bewogen. Een daarvan nam een groote partij grind op, die voor de dijken gereedlag, en stortte ze in zee. Men schrijft uit Harlingen aan de AT. R. Ct. van 4 Aug.Na aankomst van den trein van '10.20 gisteravond, trok eene schreeuwende menigte van het station naar het politie bureau, teil geleide van eene vrouw, die door vier politie-agenten werd overgebracht. Zij was van haren man, een machinist bij. het staatsspoor, weggeloopen rnet haren zwager, een O.-Indisch militair, die verblijf houdt te Nieuwediep. De man bad de vrouw doen opeischen, en toen zij nu gisteravond werd teruggebracht, vond zij zich opgewacht door eene belangstellende, doch niet zeer vrien delijk gestemde menigte van eenige honderden. Ylaardingen. Om op den verjaardag van H. M. de Koningin aan alle schoolkinderen, ten getale van ruim twee duizend een feest te bereiden, heeft zich hier ter stede eene commissie gevormd om daarvoor gelden in te zamelen. Maassluis. Bij de herstemming voor vier leden van den gemeenteraad rijn ge kozen de heeren P. J. Aeckeilin. dr. YV. van der Starp, M. YVuisler en dr. Th. G. den Houter. Pernis. Tot leden ran den raad werden gekozen de heeren L. Pons (lib.) met 64 en J. Biert (anti-rev.) met 61 stemmen. Delft. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren C. J. van Berckel (ultram.) met 726 en J. Post van der Burg (lib.) met 701 stemmen. De lieer J. P. Henneveid (lib.) verkreeg 658 en de beer A. van den Berg (anti-rev.) 677 stemmen. Delft. Het »Leger des Heils" heeft alhier voor den tijd van 5 jaar een groot heerenbuis op het Oude Delft gebuurd, dat voor vergaderlokaal zal worden ingericht. 's-Gravcnliagc. Z. D. H. de groothertog van Saksen is gisterochtend per staatsspoor, vergezeld van een kamerheer, naar het Loo vertrokken om een bezoek van gelukwensching aan IIH. MM. te brengen. De prins Von Wied is gisterochtend met zijn oudsten zoon naar Neuwied vertrokken. De jonge prins komt dezen zomer niet hier terugzijn vader zal de kuur te Scheveningen komen hervatten. 's-Gravenhnge. - Zondagavond werd in de zaal van het gebouw van kunsten en weten schappen aan de oud-strijders een feestmaal aangeboden. Aan de vier lange tafels waren driehonderdvijftig personen gezeten. Baron d'Ablaing leidde den maaltijdaanvangende- met het eenvoudig gebed«Heerezegen deze spijs en drank, amen." Het menu, door den heer Vorsterman van Oijen geïllustreerd,, luidde Bavelsche (schildpad) soep. Turnhoutsche pasteitjes. Schelde-zalm met pieterseliesaus. Hasseltsche ossenhaas. Snijboonen van Houthalen. Bredasche haantjes. Beeringsche kalfslapjes. Kemper erwten. Jonge eenden van Bautersem.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2