In de Prov. Gr on. Ct. schrijft dr. A. L. Poelman, het nieuwgekozen Kamerlid voor Veendam ïEene regeering, die de ontevredenheid niet tot bedaren kan brengen, kan met rekenen op bestendigheid. De ontevredenheid zal eerst tot bedaren komen, wanneer voldaan wordt aan den allereersten eisch, den eisch naar uitbreiding, naar flinke uitbreiding, naar uit breiding zoo volledig als de formule der grondwet toelaat, naar uitbreiding van kies recht. »In dat recht ziet het volk zijn wapen, dit beschouwt het als het eenige en afdoende middel, om alle maatschappelijke hervormin gen, dat het verlangt, ook te verkrijgen. De partij, die aan dezen eisch niet voldoet, tee kent haar eigen doodvonnis als regeerings- partijeen volksvertegenwoordiging kan zich zelf niet meer als volksvertegenwoordiging aanmerkenzoodra zij een kiesrecht heeft aangenomen van breeder afmeting dan dat, waardoor zij zelf gekozen is. Indien zij echter tot die daad van zelfopoffering in staat is, dan zal het tegenwoordige volk achter de kiezers, dan door kiesrecht tot oefening van macht, misschien wel tot regeermacht geroepen, zich niet ondankbaar betoonen. Wil dus de liberale partij de sympathie van het volk en daardoor de meerderheid in de Kamer en het beleid der regeering behouden, dan moet zij krach tens hare beloften opkomen voor de volks belangen, voor alles den eersten volkswensch behartigen en onder de maatregelen, die zij wettelijk denkt in te voerenden voorrang verleenen aan de uitbreiding van het kiesrecht tot aan de grenzen van het algemeen kies recht toe." De leden der huishoudelijke commissie voor de feestviering tot herdenking van 1830—4832, de hh. N. Mac-Leod, levoorz., mr. W. J. bar. d'Ablaing van Giessenburg, 2e voorz., J. Huijgens en A. A. Yorsterman Van Oyen, secretaris, zijn benoemd tot eere leden van de kon. sectieïHet Metalen Kruis", te Rotterdam. Behalve liet diploma, ont vingen genoemde heeren het daarbij behoo- rende eereteeken, bestaande in het wapen der stad Rotterdam, gevat in een lauwerkrans van zilver, gedekt door een gouden kroon, waarvoor genoemde vereeniging sedert 24 Juli jL het recht gekregen heeft van H. M. de Koningin-Regentes, hangende aan een lint van wit en groen, de kleuren der stad Rot terdam. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht is in liet district Amersfoort gekozen mr. F. D. graaf Schimrnelpenninck, burgemeester van Amersfoort, met 692 stemmen, tegen 611 op mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. De typographischc vereeniging »Door Cos ter's Fakkel voorgelicht, is deze vriendenkring gesticht", te Rotterdam, die onlangs besloot een pensioenfonds-bazaar te houden tot onder steuning van ouden van dagen, zwakken en ongeneeslijk zieke leden (voor welk doel zij reeds van vele patroons, stadgenooten en leden geschenken mocht ontvangen), werd gisteren verblijd met eene gift van f50 van H. M. Koningin Wilhelmina, als blijk van belang stelling in het streven der vereeniging. (JST. E. Ct.) De broederschap der notarissen in Neder land hield Dinsdag te Zwolle haar jaarlijksche alg. vergadering, onder voorzitterschap van mr. J. F. Wertheim, lid van het hoofdbestuur. Uit het verslag van den algemeenen secre taris bleek o. a., dat het aantal leden der broederschap thans bedraagt 517. Als leden van het hoofdbestuur werden benoemd de hh. H. A. G. E. Kempers en J. C. G. Pollema, beiden te Amsterdam, en N. Immink te ÏJselstein. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd aangewezen Mid delburg. Na afloop der vergadering deden de leden een rijtoer en vereenigden zij zich vervolgens aan een diner. In de Maandag te Zutfen gehouden alge- meene vergadering der »Broedersehap van Candidaat-Notarissen in Nederland" zijn, na behandeling van eenige onderwerpen van liuishoudelijken aard, gekozen tot leden van het hoofdbestuur, de heerenmr. J. Post van Everdingen, te Zutfen, tevens tot president; Eugène de Bruijn, te Nijmegen; mr. A. J. B. Rijke, te Utrecht; W. H. Voskuil, te Amster dam, en A. Tukker, te Leeuwarden. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur van de »Hollandsche Maatschappij van Landbouw" heefl gunstig geadviseerd op het voorstel om het maandblad in een weekblad te veranderen en dat aan alle leden gratis te doen toezenden. De wielerwedstrijden op de Scheveningsclie wielerbaan, welke bepaald waren op 9 Augus tus en 13 September, zijn uitgesteld tot 23 Augustus en 20 September. Een vroeger welbekende naam, die van den heer E. Kiderlen, moet voorkomen op de lijst der ingeschrevenen voor den wedstrijd te Arnhem, 't .Is evenwel te betwijfelen of de voormalige kampioen, thans directeur eener aanzienlijke spiritusfabriek te Bordeaux, tijd zal kunnen vinden voor den wedstrijd en voor de noodige voorbereiding daartoe. {N. v. d. D.) Zaterdag is te Amsterdam op het terrein aan de Rozenstraat bij de Prinsengracht de eerste steen gelegd voor »Ons huis", de stichting naar het voorbeeld van het People's Palace te Londen, waarvoor de heer P. W. Janssen een aanzienlijk kapitaal beschikbaar heeft gesteld. De burgemeester van Amster dam en de wethouder Serrurier woonden de plechtigheid bij. Zaterdagavond meldt Hecht voor Allen is de socialist C. G. Tieman, die uit Roubaix was teruggekeerd en te Amsterdam weder met Hecht voor Allen colporteerde, in hechte nis genomen. Men weet dat hij evenals Bos, die no& geen lust schijnt te gevoelen om terug te lceeren werd veroordeeld, omdat hij tot oproer aansporende strooibiljetten had verspreid onder de lotelingen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het onweder in het Westland veel schade aangericht. Van alle kanten komen berichten van door den bliksem getroffen paarden, koeien en schapen. Door den hagel slag hebben op vele plaatsen de druiven sterk geleden. Te 's-Gravenzande is eene vrouw "van 72 jaar door den schrik plotseling doodgebleven. van 40 florijnen bij aanbieding tegen goud stukken van gelijk bedrag in te wisselen. De rassenhaat in Bohemen heeft weer .tot ernstige tooneelen geleid. Toen Zondagnacht de acteurs van den Duitschen zomer-schouw- burg terugkeerden van eene serenade, aan een hunner kunstbroeders gebracht, werden zij door een troep Czechen aangevallen, die hen op stokslagen en messteken onthaalden. Den komiek Menzel werd een arm stukge slagen, terwijl hij een doodelijken steek in het hart ontvingde zanger Loeffler kreeg een èrnstigen messteek in het hoofdook de souffleur werd zwaar gewond. Daar er geen politie aanwezig was, konden de aan vallers zich uit de voeten maken zonder herkend te zijn. Op bevel uit Weenen heeft de politie thans alie openbare ontvangst van vreemdelingen en zelfs van lieden uit de pro vincie, die de nationale tentoonstelling komen bezoeken, verboden, terwijl de stadhouder van Bohemen aan het bestuur der tentoon stelling heeft medegedeeld, dat elke betoo ging voor het vervolg ten strengste zal wor den geweerd. Toen Maandagavond dan ook een 500-tal Croaten te Praag aankwamen om de tentoon stelling te bezoeken en het gepeupel daarin aanleiding vond om zijn haat tegen de Duit- schers weer eens te luchten, trad de politie terstond handelend op en joeg de samen scholing uiteen, terwijl eenige lieden, die zich verzetten, in hechtenis genomen werden. R S L A K D. 78 officieren van het Fransche eskader heb ben Maandag op het naamfeest der ezarin te Peterhof eerst aan den dienst deelgenomen, waarna de Fran^chen voor de keizerin defi leerden en tot den handkus werden toegela ten, en toen tot het middagmaal, waar ook de koning van Servië aanzat. De illuminatie van het park was schitte rend. Het ontbrak ook hier weder niet aan warme huldebetuigmg aan de Fransche zee lieden. De correspondent van Daily Telegraph te St.-Petersburg spreekt de berichten omtrent eene Russisch-Fransche alliantie, daartoe ge machtigd door den Fransehen vlootvoogd Gervais, ten stelligste tegen. De correspon dent verklaart dat de Novoye Vremya de bedoelde geruchten verzonnen heeft en den Times-reporter daarmee beetnam. Deze zou overeenkomstig den wensch zijn van graaf Ignatiefl en van de Slavische vereeniging, maar daartegenover staat het vast dat Giers noch een ander Russisch minister ooit Labou- laye's Fianscli-Ru«sische alliantie-plannen ernstig overwogen hebben. De Russische regeeering heeft een Cana- deesch syndicaat uitgenoodigd, aanbiedingen te doen voor den aanleg van 400 mijlen spoorweg in Siberië, tusschen Vladivostock en den Amur. De ingenieur Keefer vertrekt terstond naar Siberië. ITALIË. Aangaande de aanleiding tot het opstootje te Bologna wordt uit Rome gemeld, dat 'eenige officieren van het 50e regiment zich Zondagavond in de vestibule van een schouw burg hadden begeven om een samenkomst te hebben met de redacteuren van een hu moristisch blaadje, door wie zij zich belee- digd achten. Eenige burgers trokken partij tegen de officieren en begonnen met steenen te werpen, waarop de officieren hun revol vers voor den dag haalden en schoten, met het gevolg dat drie personen werden gekwetst. De kolonel en de luitenant-kolonel zijn in arrest gesteldaan de andere officieren wer den disciplinaire straffen opgelegd. Waar schijnlijk zal het 50e regiment van garnizoen .veranderen. Maandagavond hadden, zooals men weet, nieuwe onlusten plaats. Eenige personen werden gevangengenomen. De Osservatore Homano zegt dat de be weringen van den heer Crispi betreffende Frankrijks verhouding tot lietVaticaan, geheel bezijden de waarheid zijn. Ook de liberale bladen vallen den ex-pr„mier heftig aan, over zijn jongste artikelen in de Contempo rary Revicxo. Binneiilandsclie Berichten. SCHIEDAM, 6 Augustus 1891. Bij kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1S55, no. 64, toegekend aanlo. J. A. van Woerkom, te 's-IIertogen- bosch, wegens de redding, met levensgevaar, van een kind uit de haven aldaar, op 16 Maart 1891; 2o. H. J. van Benthem, lijstenmaker te 's-Gravenhage, wegens de levensgevaarlijke redding van een man, uit het water aldaar, in den nacht van 10 op 11 Juni 1891; 3o. F. J. H. Schuurman, te Amsterdam, wegens de redding, met gevaar voor eigen leven, van een jongen uit het water aldaar, op 9 Mei 1891 4o. II. C. Hogguer, loodgieter te Amsterdam, voor de redding, met gevaar voor eigen leven, van een jongeling uit de Ringvaart te Water graafsmeer, op 21 Februari 18915o. G. J. Bosgoed, te Amsterdam, wegens de redding, met levensgevaar, van een knaapje uit het Damrak aldaar, op 28 Mei 18916o, H. J. L, Schuurmans, kwartiermeester, behoorende tot de bemanning van het schroefstoomschip 4de klasse Sommclsdijk, wegens het met ge vaar voor eigen leven redden van een licht matroos uit de rivier de Suriname, op 10 Juni 1891. Het bedrag der vergoeding wegens schat tingen en tellingen aan de rijks-schatters over het dienstjaar 1890/91 is bepaald op 697, ten honderd van het geheel beloop der kosten, voor die opnemingen verschuldigd. Het Dagblad vernam, dat laatstelijk aan de heeren Van Tienhoven en Tak van Poort vliet de opdracht tot vorming van een Kabinet was gegeven. Naar het Vaderland verneemt, is de heer Van Tien'ioven met de samenstelling van een Kabinet gereedgekomen. Gisteren is door hem de volledige lijst aan de Regentes op het Loo aangeboden. De heer Van Tienhoven zal zelf in het Kabinet zitting nemen als minister van hinnenlanlandsche zaken, terwijl o. a. aan de heeren Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justitie zijn toegekend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar het gerucht wil mr. N. G. Pier- son zou optreden voor financiën. Bij het bericht, dat er gegrond uitzicht bestaat dat binnen eenige dagen het tegen woordig Kabinet door een liberaal ministerie zal worden opgevolgd, voegt het Handelsblad, dat op het program de uitbreiding van het kiesrecht eene belangrijke plaats zal innemen. Volgens den Haagsehen correspondent van de Middelb. Ct. is de heer Heemskerk vol- sterkt niet geraadpleegd over de samenstelling van een Kabinet, althans dat onderwerp was niet ten doel van zijne reis naar het Loo, Die minister van staat werd door de Koningin- Regentes ten gehoore ontvangen in zjjne qualiteit van lid der commissie betréffè'nde de nalatenschap van wijlen Koning Wille'tó III. Dat toen ook over de ontslag-aanvrage van de tegenwoordige ministère "een woord zat gesproken z(jn, is zeer wel mogelijk, maar daaraan is geene politieke beteekenis te hechten. Dat bij dit onderhoud niet de direc teur van het kabinet tegenwoordig was, wat de Amsterdammer in strijd met de usantie noemt, is dus ook niet zoo verwonderlijk. Maar ock al betrof het onderhoud de Kabi- nets-formatie, dan is het nog niet 'duidelijk wadrom de directeur van het kabinet daarbij zou moeten zijn. VVegens het heerschen van de influenza onder dê pkarde'n van hèt le reg. veld-art te Vjt'fecht Zullen er bij het aldaar in garni zoen liggen'd gedeeltè van dat korps geen miliciens voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Diiïfschlarid voerde in het loopende jaar, van Januari tot Juni, 4,454,505 ton steen kolen uit, waarvan naar Nederland 1,475,742 ton. Er'werden 155,161 ton cokes uitgevoerd, waarvan naar Holland 47,436 ton. Te Berkel en Rodenrijs is hedennacht de veearts R. de Heer, die gisteravond om streeks 11 uur met zijn rijtuig den tol aan het Meerhek was doorgekomen, op een klei nen afstand van daar in de Klapwijksclie vaart te water geraakt. Arbeiders, die te 4 uren naar hun werk gingen, vonden zijn l\jlc drijvende. De voor de kar gespannen hit leefde nog en is gered. De man laat eene weduwe met zes kinderen na. Hij was bij de veehouders in de omstreken wegens zijne bekwaamheden zeer gezien. (N. 21. Ct.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2