Onder den naam uTrouw aan Koning en Vaderland7, het devies van het Metalen Kruis, is eene vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen, ten bate van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Onder de meer dan 80-jarigen, die in de dagen van 1830 en 1831 op de roepstem van hun Koning bun leven toonden veil te hebben voor het vaderland, zijn er ongeveer 1400, die in zeer behoeftige omstandigheden ver- keeren, die het eereteeken dragen op een in lompen gehulde borst, die de hand, eenmaal de wapenen voerende voor Oranje en Neder land, nu moeten uitsteken om een aalmoes te vragen. Eenige weldenkende mannen, door omstan digheden meer van nabij bekend geworden met den nijpenden nood, waarin velen dezer braven verkeerden, sloegen de handen aan het werk ea stelden een onderzoek in naar den toestand der overigen en toen bleek hun, dat er, zooals wij zeiden, ruim 1400 behoeftig zijn, en daaronder velen, die aan hst noodigste gebrek hebben. Mag dat zoo blijven? Zal het weldadig Ne derland doof blijven op de roepstem, die thans van oost tot westvan noord tot zuid weer klinkt: helpt ons met uwe gaven om de laat ste, nog slechts weinige levensjaren dier mannen te verhelderen, om hen ter voldoening van de eereschuld, die Nederland aan hen heeft, te ondersteunen en van het noodige te voor zien tot hun stoffelijk overschot ter ruste wordt gebracht De nobele gedachte, die tot de stichting der vereeniging aanleiding gaf, vond weerklank in het hart van H,M. onze geëerbiedigde Koningin- Regentes, die zich volgaarne bereid verklaarde als beschermvrouw op te treden en die bij kon. besluit van den 29n Juli het hoofdbe stuur machtigde eene algemeene collecte te houden. Als in onze stad eene commissie zal zijn samengesteld, om eene collecte voor dit doel te houden, vertrouwen wij dat haar bij onze stadgenooten een gunstig onthaal zal te beurt vallen, opdat zij daardoor in slaat worde ge steld een niet onbelangrijke bijdrage voor genoemd ondersteuningsfonds te kunnen doen toekomen aan den penningmeester van het hoofdbestuur, jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigteveeht, te Utrecht, bij wien allen, die in de collecte niet mochten kunnen bijdragen hunne giften ook rechtstreeks zenden kunnen. Wij waren gisteravond in de gelegenheid de heropening bij te wonen van het ver bouwde café Pschorr op de Korte Hoogstraat te Rotterdam. De betrekkelijk onooglijke voorgevel zou niet doen vermoeden, dat men hier eene zoo groote inrichting betrad. De nieuwe concertzaal is ruim en smaakvol ge bouwd. Het hoofdgedeelte heeft den vorm van een vierkant en is zeer hoog van ver dieping. Op den achtergrond bevindt zich het orkest, waar zich de Weener dames kapel onder leiding van Frau Marie Schipek doet hooren. Eene breede met bloemen versierde galerij maakt het mogelijk van uit de hoogte op de drukte in de zaal neer te zien. Met hare schitterende verlichting en talrijke genoodigden leverde deze een recht levendigen aanblik, terwijl de dames-kapel niet weinig bijbracht, om de gezelligheid te verhoogen. De opening voor het publiek heeft hedenavond ten 7 ure plaats. Thans is bepaald dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes op Maandag 10 Augustus, des voormiddags te 11 uren, in de legerplaats te Oldebroek zullen aankomen. "Van het Loo zal worden gereden over Epe, en bij vertrek uit de legerplaats zal de weg over Tongeren worden genomen. Het volgende sprekend staaltje van liefda digheid van onze Koningin-Regentes kwam ons ter oore. Eene -weduwe te Amsterdam, wier man eerst onlangs overleden Is; haar in behoeftige omstandigheden achterlatende, beviel een dezer dagen. Het zag er treurig uit, er was aan alles gebrek, zelfs aan voldoende hulp. Een onderwijzer, met de familie bekend en met haar lot begaan, besloot zich schriftelijk tot de Koningin-Regentes te wenden met de bede zoo mogelijk hier eenige hulp te ver- leenen. En ziet, een paar dagen later ontving hij een aangeteekenden brief, waarin zich bank papier bevond, en waarbij een schrijven was gevoegd, om hem namens H. M. de Koningin- Regentes beleefd te verzoeken, het geld aan de bewuste arme weduwe ter hand te stellen. Dit was eene aangename opdracht voor den menschlievenden onderwijzer, waarvan hij zich zoo spoedig mogelijk kweet. (mi. v, Wed.) De minister van justitie heeft aan de com missarissen der Koningin in de provinciën verzocht, de aandacht van de burgemeesters te vestigen op den algemeen en maatregel van bestuur, als bedoeld is bij art. 4 der wet van 5 Mei 1889 Stbl, no. 48 (arbeidswet), welke is vastgesteld bij kon. besluit van 45 Juli jl., met uitnoodiging de hoofden of be stuurders van bedrijven of ondernemingen in hun gemeenten op den inhoud daarvan opmerkzaam te maken, voor zoover de kennis neming daarvan voor dezen, met het oog op de inrichting van hun fabrieken of werk plaatsen of de daar verricht wordende werk zaamheden, van belang is te achten. Dezelfde minister heeft aan de commissa rissen der Koningin een circulaire gezonden, waarbij hun in overweging wordt gegeven, om, alvorens te beslissen op verzoek van fabrikanten om overwerk te mogen doen ver richten vooral den bevoegden inspecteur vau den arbeid te hooren, daar deze ambte naar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betreffende, gedurig in overleg treedt met zijn ambtgenooten tot vaststelling van een zooveel mogelijk gelijke gedragslijn. en aldus zooveel mogelijk eenvormige toepassing te verzekeren en bevoorrechting van fabrikanten in de eene provincie boven hun concurrenten in een andere provincie te voorkomen en, zooveel mogelijk, overal naar dezelfde begin selen te doen handelen. Volgens de Zutf. Ci. heeft de heer jhr. mr. G, C. J. van Reenen, vice-president van den Raad van State, Dinsdag jl. een bezoek ten paleize Het Loo gebracht. Aan generaal-majoor Kromhout is de por tefeuille van oorlog aangebodendoch, naar wij meenen te kunnen verzekeren, zonder succes. Voor de portefeuille van marine zjjn stappen gedaan bij den vice-admiraal Cramer. (r°d-) De Maatschappij tot Exploitatie van Staate- spoomvegen en de Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-maatschappij hebben van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten de uitnoodi ging ontvangen tot het beleggen eener samen komst, teneinde in gemeen overleg een betere regeling van den arbeidstijd van het spoorwegpersoneel tot stand te brengen. De directie der staatsspoorweg-maatschappij heeft eene eervolle vermelding toegekend, wegens bijzondere en groote activiteit, aan den hoofd-conducteur J. H. Aalbers, te Leiden, die te HazerswoudeKoudekerk eèrie botsing tusschen twee treinen heeft weten te voor komen. De excursie-trein der Holl. IJz.-Spoorweg- maatsehapgij naar Kleef bracht gisteren aan de verschillende stations 528 reizigers der waarts. De jaarlijksche nationale kolfwedstrijd is thans door het hoofdbestuur van den Neder- landschen kolfbond, in overleg met de kolf- club Haarlem" te Haarlem, difinitief bepaald op Maartdag 'en Dinsdag 7 en 8 September a.s. De sVrije-Vrouwenvereeniging" te Amster dam heeft met 17 van de 30 stemmen mej. Drucker als hare vertegenwoordigster geko zen voor het congres te Brussel. Te Smilde schijnen ongeoorloofde middelen te zijn aangewend, teneinde, bij de jongste verkiezing voor den gemeenteraad, een ean- didaatte doen zegevieren. De rijkspolitie is ijverig in de weer om de schuldigen, zoo ze er althans zijn, op te sporen. Voor hen, die geleden hebben.in den jong- sten hagelslag in Noord-Brabant is tot dus ver aan giften ingekomen de som van fl648.68i/s. Onder de koloniale troepen, die dezer dagen weder na volbrachten diensttijd in het vaderland terugkeerden, bevond zich een Duitscher, die 10 jaar geleden uit Rottei'dam vertrok. Bij zijn vertrek overhandigde hij aan een vriend, die in behoeftigen toestand verkeerde, een '/jo lot in de staatsloterij, waarop de prijs van f 100.000 viel, kort nadat de Duitscher zee gekozen had. De vriend begon met dit geld een zaak, welke zich in bloei mocht verheugen. Toen nu de Duitscher voet aan wal zette, werd hij door zijn vriend opgewacht, die hem met zich naar huis nam en hem daar de f 4000 overhandigde, 't Was voorzeker een aardig buitenkansje voor den gepensionneerde. {Maasbode.) Op brutale wijze werd Donderdagmorgen op het Leidsche plein te Amsterdam een meisje, dat belast was met het bezorgen van brood, door drie mannen aangepakt en van haar portemonnaie met geld beroofd. In een oogwenk waren een paar honderd menschen byeen, die het den mannen zeer lastjg maakten, daar de omstanders allen begaan waren met het lot van de aangevallene, die in hoogst zenuwachtigen toestand verkeerde. Eindelijk kwam er een agent van politie opdagen, die een der aanvallers (twee hadden het hazenpad gekozen) arresteerde en hem nog in 't bezit van 't gestolene vond, hetwelk aan het broodmeisje werd teruggegeven. (X>. v. N.) Het Maandblad tegen de Kwakzalverij be spreekt de wonderen" van Sequah en is, op grond van ingewonnen inlichtingen en het resultaat van een voorloopig onderzoek, naar de samenstelling van Sequah'solie ingesteld, van meening dat op het oogenblik te Rotter dam een krachtige poging wordt gedaan om het publiek op brutale wijze het geld uit den zak te kloppen. Sequah's middelen worden door het Maandblad grove kwakzal ver ij e n genoemd. Orerschie. Hedenmorgen omstreeks 8 ure zag een schipper alhier een lijk drijven. Op zjjne aanwijzing kwamen er eenige personen aanloopen en werd het opgehaald. Het was het lijk eener vrouw, met loshangend haar, in rouwkleeding met handschoenen aan. Het verkeerde reeds in eenigszins gevor derden staat van ontbinding. Naar gissing schynt het iemand te zijn geweest van tus schen 30 en 40 jaar. Scheveningen. Een treurig ongeval ver oorzaakte gistermiddag alhier veel bewe ging aan het strand. Het visschersvaartuig Schepen Barnier werd gereedgemaakt om naar zee te gaan. De schipper M. Hartevelt maakte een touw los, toen dit door eene hooge zee tegen hem aan werd geslagen en hij in zee viel. Ofschoon terstond alle pogingen werden aangewend om hem te redden en men zelfs van het strand eene rij vormde hand aan hand om tot hem te naderen, werd hij door eene nieuwe hooge zee tegen het schip aangeslagen en verdronk hij, zonder dat men hem had kun nen bereiken. De ongelukkige laat eene vrouw met vier kinderen na, terwijl een vijfde wordt verwacht. Haarlem. Donderdagnamiddag is aan het Staten Bolwerk alhier een bakkersknecht aangerand door twee personen, die hem een portemonnaie, waarin ruim f 100, hebben ontstolen. De verdachten zijn door de politie opgespoord, maar ontkennen. Even te voren had het drietal een tapperij bezocht, alwaar de bakkersknecht het geld had laten zien. Gemengde Berichten. De groothertog van Saksen-Coburg-Gotha heeft met eene straf van 30 mark (18 gulden) boete bedreigd aan eiken vader, die zijn zoons onder 17 en zijn dochters onder 15 jaar een publiek bal laat bezoeken. De influenza is te Londen bijna geheel ge weken. Terwijl de sterfte in de maand Juni zeer groot was, en aan die ziekte in sommige •weken dezer maand meer dan 300 personen to Londen stierven, is de sterfte biijkens de Veröffenllichungen van het Kais. Gesundheitsamt te Berlijn, thans meer normaal, en zijn in de laatste 4 berichtsweken achtereenvolgens nog slechts 56, 40, 29 en 18 sterfgevallen aan influenza te Londen waargenomen. Te Baltimore en Chicago blijft de ziekte heerschen. Het stoomschip Majestic van de AVhite Star Line is den Atlantischen Oceaan in 5 dagen acht uren en acht minuten overgestoken en heeft daarmede het transatlantisch record geslagen. Als rijkste man der wereld wordt in de Kèln. Zlg. de Amerikaan Rockefeller genoemd, die een vermogen van meer dan honderd miliioen dollars bezit en een dagelijksch inkomen van ongeveer 250.000 gulden heeft. De heer J. White van Black-Bock heeft thans te New-York brevet aangevraagd voor een muziekinstrumentje, dat zeer gemakkelijk aan tweewielers kan worden aangebracht. Bij Cannes, in de ïCalifornische vallei", is een lievige boschbrand uitgebroken, waardoor twee hectaren bosch vernield zijn. Ook het observa torium brandde af. Men vreesde voor de villa's, die in groot aantal in den omtrek der vallei ver spreid liggen, de brandweer is er echter in ge slaagd deze te behouden. Naar verzekerd wordt, zou de brand door kwaadwilligen zijn aangstoken. OFFI Cl ER EX-VEKEEMfJISG. CONCERT door het Rotterdamsche Harmo nie-Orkest tc Schiedam op Maandag 10 Augustus 1891, des avonds ten acht nre. PROCRAMH1. E'ERSTE AFDEELING. '1. Nederlandsche Nationale Marsch, G. A. Carl. 2. Ouverture »Ruy Bias", M e n- d e 1 s s o h n. 3. Gross Wien, Walzer, Joh. Strauss. 4. Adagioa.d.»Sonate- Pathétique" von Beethoven, Orchestrirt von G. A, Carl. 5. Fantasie a. d. Op. »Dop Juan" von Mozart, Bunkler. TWEEDE AFDEELING. 6. Ouverture »Guillaume Tell", Rossini. 7. Fantaisie »La Somnambule", Solo voor Saxophone, S i n g e 1 e. 8. a. Die Post, Lied, Solo voor Piston, Scheffer. b. Entre-act, Gavotte von-Gillet, Orchestrirt v. G. A. Car 1. 9. Fantasiea.d. Op »Tann- bauser" von Richard Wagner, für Harmonie gesetzt, A. S e i d e 1, Stedelijk Nieuws. BURGERLIJKE STAND. Geboren6 Augustus. Hermanus Johan nes, zoon van B,. Loog en G. C, Zondag, Hagastraat. Overleden: 7 Augustus. Adrianus Cor- nelis Biommesteijn, oud 16 dagen, Beer en- straat. Pieter van Harmeien, oud 68 jaar en 7 maanden, Hoogstraat. Ondertrouwd8 Augustus. C. Schuur man en D. Murman,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2