ipovanleiifÉM Maandag 10 Augustus. N°. 7817. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. A0. 1891 ij f'-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTER STRAAT, E 27. ABONNBMBNTSPRUS, per kwartaal Franco per post, door het geheele TUjk Afzonderlijke notmners 1.8a. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P R A 5 K BIJ K. De president der republiek ontving Don derdag te Fontainebleau de deputatie uit de gemeentebesturen van Epernay, ChMons-sur- Mame, Reims en Vitry-le-Francois, die den heer Carnot kwamen uitnoodigen een bezoek te brengen aan die plaatsenals hij ïii het najaar de groote manoeuvres in de oostelijke departementen komt bijwonen. De heer Carnot heelt deze uitnoodiging aangenomen. Veimoedelijk zal de voorgenomen reis van den president naar Bretagne worden uitge steld. Jules Ferry heeft in een gesprek als zijn meening te kennen gegeven, dat de veranderde houding van den czaar tegenover Frankrijk een der belangrijkste gebeurtenissen is van deze eeuw. Feny heeft zich immer tegen een bondgenootschap met Rusland verzet, omdat hij aan de mogelijkheid er van twijfelde. Ferry meent dat 's czaren houding een alge- heele wijziging in Frankrijks buitenlandsche politiek ten gevolge moet hebben, ook, wijl de beide volkeren met zulk een kracht op een alliantie aandringen, dat deze quaestie slechts enkele dagen hangende kan blijven. De maire van Cherbourg heeft uit Wilman- strand in Finland een telegram ontvangen, waarin de czaar en de czarin (het gemeente bestuur van Cherbourg dankzeggen voor de hartelijke ontvangst, aan de officieren van den Russischen kruiser Korniloff bereid. Door den gemeenteraad van Parijs is een krediet toegestaan, teneinde een luisterrijke ontvangst te bereiden aan grootvorst Alexis van Rusland. Een feestcommissie heeft zich belast met het nemen van de noodige maat regelen. Het bericht, dat de grootvorst aan Parijs een bezoek zal brengen, is hier met de grootste ingenomenheid ontvangen. Te Moskou is aan admiraal Gervais en zijn stafofficieren een niet minder hartelijke ont vangst bereid dan te Kroonstad en St.-Peters- burg. Het enthusiasme der bevolking was onbeschrijfelijk. In het paviljoen der Fransche tentoonstelling werd den officieren een feest maal aangeboden door den burgemeester; 70 Russen en 70 Franschen namen daaraan deel. Er werd gedronken op den czaar en op den heer Carnot en het ontbrak niet aan muziek korpsen die de volksliederen speelden. Ook bij de daarop gevolgde spunch" heerschte de grootste geestdrift, en overal waar de Fransche officieren zich vertoonden, werden hun luid ruchtige ovaties gebracht. Het Journal des Débais bericht, dat aan het ministerie van marine de tijding uit Libre ville is ontvangen van den moord van de zendingCrampell. D U 1 X 8 C II L A S B. Meer en meer bevestigt het zich dat keizer Wilhelm voornemens is, in de tweede helft dezer maand een bezoek te brengen aan het onlangs door hem aangekochte kasteel van Urville in Elzas. en aan Straatsburg. De politie te Berlijn heeft eene brochure van de hand van den conservatiefFlorian en getiteldKeizer, geef ons broodin beslag genomen. De heilige rok te Trier is Donderdagochtend met groot vertoon van zijne bewaarplaats naar de schatkamer overgebracht om daar ten toon gesteld te worden. Evenals de Soleil, is thans ook een ander Parijsch blad, namelijk de G -mlois, inElzas- Lotharingen verboden. De loten van de Duitsche loterij ter be strijding der slavernij mogen in het konink rijk Saksen niet worden uitgegeven. De x'egeering aldaar heeft verklaard, dat ofschoon zij indertijd ten opzichte der loten voor den Keulsehen en den Ulmer Dom eene uitzon dering had gemaaktzij thans echter uit beginsel geen geldloterijen meer toelaat. EKHEIARI). Aan de Standard wordt gemelddat Engeland en Frankrirjk thans onderhandelen over een gemeenschappelijk optreden tegen China om hunne landgenooten te beschermen, desnoods door eene betooging met eene ge combineerde vloot, waarbij vermoedelijk ook Duitscbland zich zou aansluiten. De zendeling Henry te Canton meldt nl. dat de tegenwoordige kalmte niet te vex-- trouwen is en geruchten in omloop zijn, dat den 3n September een algemeene volksopstand zal uitbreken, welke de verwoesting der Christenkerken en een algemeenen Christen- moord ten doel heeft. OOSTENRIJK. Bij de beraadslaging in de Hongaarsche Kamer van afgevaardigden over artikel 2 van het wetsontwerp betreffende de administra tieve hervorming vei*k!aarde graaf Apponyi de regeering te willen steunen ondanks de slechte ontvangst welke zijn aanbod heeft ge vonden. Hij voegde daarbij dat de minister het parlement gesloten had moeten verklaren. Graaf Szapary verzekerde dat de regeering langs den thans ingeslagen weg tot een defi nitief resultaat zal komen. De administratieve hervorming zal door het tegenwoordige mi nisterie worden tot stand gebracht. De Kamer heeft artikel 2 van het wets ontwerp aangenomen. RUSLAND. Volgens een telegram uit St.-Petersburg aan de Times is er een nieuw besluit ver schenen voor de censuur der drukpers in Finland. Het bepaalt dat de gouverneur- generaal alleen vergunning kan geven voor het oprichten van een nieuw blad. Hij be noemt voorts de leden van den raad van cen suur, waarvan de keizer den voorzitter aanstelt. De gouverneur-generaal vei'krijgt eene absolute controle over de pers in Finland. Hij mag de bladen beboeten en opheffen, vooral indien zij over de betrekkingen tusschen Finland en Rusland mochten discussieeren. ITALIË. Aangaande de oneenigheid in het Jtaliaan- sche ministerie verneemt men nader dat de heer Branca, minister van openbare werken, verklaard heeft, geen vermindering van zijn budget te kunnen goedkeuren. De minister van oorlog verklaarde zijnerzijds hetzelfde. Men vreest dat hg het openen van de nieuwe zitting der Kamei's een ministerieele crisis zal uitbreken. Het 50e regiment infanterie, te Bologna in garnizoen, wordt verplaatst naar Peschiera. De toestand der personen die bij de jongste onlusten te Bologna gewond wei'den, is zeer bevredigend. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Alexandrië gemeld, dat de onverwachte komst van de Engelsche vloot aldaar uit Athene er eene groote onge rustheid heeft veroorzaakt. Ook het bericht dat onder de terugkeerende pelgrims vier personen in het quarantaine station te Eltor aan. de cholera overleden zijn, heeft de gemoederen met angst bevangen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat het ge rucht loopt dat Chili den oorlog zal verklaren aan Bolivia. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarovt. 4. Het kon niet uitblijven, of ook dit werd opgemerkt en besproken doch ook dit onder werp geraakte uitgeput en nu sprak er geen menscli meer over, zoodat de nieuwaangeko- ooenen de familie Bruckner beschouwden als eene van de notabelsten niet alleen, maar ook van de prettigslen in den omgang. Uitnoodi- gingen tot hare kostbare diners, schitterende danspartijen en geanimeerde soirees werden dan ook hoogst zelden afgeslagen. Er was in den laatsten tijd een bijzonder aantrekkingspunt bijgekomen. De kleine Bianca, dadelijk na den terugkeer van mevrouw uit Nizza op de armen der Fransche bonne bij elk bezoek rondgedragen, was later gedurende langen tijd van het tooneel verdwenen. Zij bleef in de kinderkamer, waar zich Fransche en Engelsche gouvernantes en onderwijzers van allerlei soort zich met hare opvoeding bezighielden. Geen wonder, dat zij want het kind was in 't geheel niet onbevat telijk na volbrachten leertijd als eene be schaafde dame in haren kring kon verschijnen. Het jonge meisje sprak vlot en vloeiend de talen, die in ontwikkelde kringen als kenmerk van goede opvoeding worden beschouwd. Zij teekende en schilderde met meer dan gewonen smaak en vaardigheidbespeelde het klavier met vlugge en zekere hand en wist van hare' van nature klankrijke stem een voordeelig ge bruik te makenzij zweefde licht en bevallig door de danszaal en bezat zooveel smaak, dat zij zelf reeds sedert lang hare toiletten mocht kiezen en den snit bepalen. Bij dit alles was Bianca een bekoorlijk meisje. Al de oudeie vriendinnen waren het hierover eens, dat hare slanke gestalte volkomen op die der moeder geleek in hare jongere jaren. Ook hare trekken herinnerden levendig aan die harer moeder. Haar donkerblond haar hing in natuurlijk gekrulde lokken op het hooge, blanke voorhoofd afhare groote, donkerblauwe oogen hadden nog die droomerige, vi agenda uitdrukking, die de pas het leven ingetreden jeugd is, het leven, voor haar nog zoo schoon en zoo hoopvol, ter wijl het achter een blinkenden sluier verbergt alle bitter lijden en alle teleurstellingen der toekomst; haar vriendelijk lachende mond kon zich soms hoogmoedig plooien, zooals dit ook aan hare moeder eigen was, doch jeugdige be scheidenheid ontnam spo,edig weer aan dien plooi al het aanmatigende. De geheel bijzondere opvoeding van Bianca had dit nadeel, dat zij haar steeds onttrokken had aan den omgang met meisjes van haren leeftijd, en dit gemis was en werd nog wel degelijk door haar gevoeld. Hot wekte bij haar eene innige behoefte aan vertrouwelijkheid. Zich uit te spreken, mede te deelen, wat alleen gelijkgestemde harten begrijpen en gevoelen kunnen, ook het hart een woordje te laten mee spreken, waar zich overigens alleen het verstand en de uitwendige vorm mochten uiten dit was het, waarnaar zij reikhalsde, en als die geneigdheid uit hare oogen sprak en in hare houding uitkwam, dan werd zij er nog te lief talliger om. Die zucht, steeds zoo eigen aan de jeugd, werkte bij haar des te sterker, dewijl zij tot nu toe, trots al de weelde, die haar omgaf, trots de bevrediging van den geringste harer wen- schen, een vrij afgezonderd en eenzelvig leven geleid had. Mevrouw Brückner was dagelijks éen- of tweemaal de kamer harer dochter binnen getreden met eene meer ceremonieele dan wel hartelijke begroeting, om zich op de hoogte te stellen van hare vorderingen. Het kind had nooit de weelde gekend zich aan het moederhart uit te storten en al hechtte het zich met des te meer liefde aan hare gouvernantes, dezen vervingen slechts ten deele de plaats, die d»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5