Land- en Tuinbouw. 0 nd e r w ij s. V i s s c li e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Beursbericht Tan Amsterdam. Per Terror." 7 Aug. 1 8 Aug. eenige regeering, die de zaak goed heeft aange pakt. Bij gelegenheid van een duivenwedstrijd in Frankrijk heeft zich het volgende zonderlinge feit voorgedaan. Omstreeks 429 duiven werden op 23 Juli door duivenliefhebbers-vareenigingen van Tours, per spoor gezonden naar La Bohaile, om daar opgelaten te worden en naar Tours terug te vliegen. Tot groote verbazing der liefhebbers evenwel kwamen slechts een veertigtal duiven aanstonds terug, maar in zeer berooiden staat. Een inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat de spoorweg-directie zoo onverstandig was geweest eene lading vaten met zwart bessen op brande wijn, in denzelfden wagen te vervoeren als de duiven, en dit had de kleine reizigers dermate beneveld, dat slechts de krachtigste onder hen aanstonds den weg huiswaarts konden vinden. In zooverre had de wedstrijd toch iets aan het licht gebracht. Aan een particulieren brief dd. 30 Juni uit Jamestown in Transvaal (bij Barberton) is het volgende on tleend Zooals ik u reeds schreef (2 Juni) werden wij hier ongeveer veertien dagen lang geplaagd door miiliarden sprinkhanen, die in de vallei bij Barber ton alles hebben verwoest wat te velde stond. Eergisteren hadden wij een andere ramp. Tegen twee uur begon het te regenen en te weerlichten. De bui, vreeselijk zwaar, hing vlak boven James town. Op eens komt een wervelwind en draait in een kwart minuut den winkel en de postkoetsenstal uit elkander. De winkel, die door twee Hollanders gehouden werd, was van gegolfd ijzer. Het weer was zoo dik en hagel met stukken ijzer vlogen zoo ver vaarlijk in het rond. dat men niets zien kon. Ons huis ging bijna. De ijzeren platen van den winkel en vag den bijna een kwart mijl ver weg en alles was verbogen of gebroken. De twee Hollanders waren er onder, doch kregen gelukkig geen letsel en kwamen er dadelijk weer onder uit. Alle man hielp om de goederen uit den winkel te halen en ze slapen nu bij ons. Onze rieten hei ning om den tuin, het kippenhok, zes groote boomen en eene poort van grenadilla's (sterke klimplanten met groote bladen en eivormige vruch ten, in Holland in het klein bekend als passie bloemen) werden alle weggeslagen. Het huis trilde en schudde als in een storm. Het duurde maar een halve minuut, maar in dien tijd was ook alles vernield en wij schrikten geweldig. Bij den claiminspector vloog de gansebe achter veranda weg. Zijn kaffer wilde nog het raam sluiten, maar de ruiten braken en de kaffer vluchtte in den schoorsteen. Alle borden en schotels vlogen door den luikje tusschen keuken en kamer tegen de hangklok in die kamer. Alles natuurlijk stuk. Of de wind nog verderop schade deed, vernamen wij nog niet. Maar nooit heb ik zoo iets verschrik kelijks bijgewoond. Groote houten kisten werden op een afstand van 3000 yards medegenomen en stukgeslagen. De groote ijzeren platen waren alle gescheurd en verbogen. Dikke houten palen glad weg. De groote krib van den postkoetsenstal is nergens te vinden. Gordijnen vlogen natuurlijk mijlen ver. Ons kantoor heeft een houten vloer, en als dat gegaan was, waren wij er zeker ge~ wesjt. Want dan hadden wij als in een kooi geze ten. Gelukkig ging de cycloon juist tusschen ons en het hotel door, een afstand van misschien 20 voet.. Sedert eenige jaren reeds schijnt men bij het bouwen en optuigen der stoomschepen het doel te beoogen om deze geheel van zeiltuig teontdoen. De stoomschepen met welke men het naaste dit doel is nabijgekomen, zijn volgens de Liverpool Mercurytot dusverre de Transatlantische booten Teutonic en Majestic. Woensdag arri veerde echter een stoomschip C. W. Metmore genaamd, met ca. 3000 tons graan van Lake Superior te Livierpool waarvan de hulk slechts ca. 9 voet boven de oppervlakte van het water uitsteekt en waarop noch zeiltuig nog mas- ,tan aanwezig zijn. Dit stoomschip is van zeer bijzondere constructie en wordt beschreven als een xwhaleback" (walvischrug) en cigarship (sigaar- vormig schip). De eerste benaming is meer toe passelijk als het schip te water ligt, terwijl do laatste beter zoude kunnen worden toegepast op don gebeelen vorm van het vaartuig, dat 265 voet lang, 38 voet breed en 24 voet diep is. Het vaartuig heeft geen kielde bodem is een ge bogen bellend vlak van den voor- tot den achterstevenballast is overbodig en water dichte schotten zijn niet aanwezig, terwijl de gebogen zijden van de midscheeps naar de einden spits toeloopen en het geheel dus den vorm krijgt van een op het eind platgedrukte torpedo. Geladen heeft het boven water uit stekende gedeelte van het schip den vorm van een walvischrug, In dit gedeelte, ongeveer 4/5 der ge1eele lengte van het schip, bevindt zich het rvnm, waartoe door 9 luiken, die zonder hoofden, met bouten op het dek worden bevestigd, toegang wordt verkregen. Deze luiken kunnen alle te gelijk worden geopend, zoodat bij bet lossen of laden in aile 9 luiken te gelijk kan worden gewerkt. Voor op den boeg bevindt zich slechts een stalen koepel die een toegang dekt naar het volkslogies. De machinekamer bevindt zich zoo vermogelijk in het achterschip, waarop eveneens drie dier stalen koepels zijn aangebrachtin een dezer bevindt zich de schoorsteen, een ander is boven de machinekamer, terwijl de derde toegang verleent naar de kajuit en machinekamers. Boven deze koepels is een stalen dek, dat van alle zijden is ingesloten en in de ruimte daaronder zijn de officiershutten. Het stoomschip, dat geheel van staal is gebouwd, heeft een compound condensing-machine met 2 cylinders, waarmede een vaart kan worden ont wikkeld van 9 knoopen en de geheele bemanning bestaat uit 20 koppen, inclusief den kapitein, 2 loodsen en 2 machinisten. Van verschillende zijden is gewezen op de omstandigheid, dat de Nederlandsche groenten- en fruithandel op Groot-Brittannie met op zulk een wijze gedreven wordt, dat hij de meeste voor- deelen voor de producenten afwerpt. Wordt eensdeels gewezen op gebrek aan medewerking der producenten om altijd de eischen der markt in het oog te houden, anderdeels wordt geklaagd over moeilijkheden bij de verzending, over het niet in aanraking komen van producent en kooper, en andere gebreken in dezen handel. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen wenscht deze zaak te onderzoeken en daarna in overleg met belangstellenden een poging te doen om den handel op betere grondslagen te doen rusten. Ter opheldering van het belang dezer zaak ver dient vermelding, dat verleden jaar voor meer dan 60 millioen gulden aan ooft en groenten, van soor ten die ook in Nederland inheemsch zijn of kunnen gemaakt worden, in Engeland zijn ingevoerd, waarvan uit Nederland slechts voor ongeveer f 5.000.000. De Nederl, Kamer van koophandel te Londen heeft zich nu met volgend 10-tal vragen tot een groot aantal belanghebbenden in ons land ge- %vend 1. Bij welke groenten of frjitsoorten hebt gij het meest belang? 2. Welke is de verpakking? 3. Is er een bijzondere reden, waarom de ver pakking zooals thans ingericht is 4. Heeft deze wel eens reden gegeven tot op merkingen vart de zijde der koopers 5. Hoe geschiedt de verkoop naar Engeland, door opkoopers of direct 6. Hoeveel tijd verloopt er,in gewone omstandig heden, tusschen den pluk en de aankomst in de haven van verscheping? 7. Hoe is de betaling? a. In het geval die geschiedt door opkoopers in Nederland. b. In het geval van rechtstreeksche afnemers in Groot-Brittannié. 8. Is de betaling zoo, dat er redelijke winsten overblijven, en welke is het verschil in beide geval len ook in dit opzicht 9. Bestaan er ten invent vereenigingen, ten doel hebbende samenwerking van belanghebbenden te verkrijgen 10. Welke hulp zou, volgens uwe meening, de Kamer kunnen verstrekken? Een treurigen aanblik leveren thans de laagge legen polders onder Haarlemmerliede en Sloten op. De slooten zijn overvolop vele plaatsen staat het water op het land en is men genoodzaakt het vee te verweiden en de hooiroken te verplaat sen. Het stille weder belet het malen der molens, zoodat verlangend naar wind wordt uitgezien. De polders, welke van stoomgemalen zijn voorzien, waren Zaterdag weder van het overtollige water bevrijd. Ook op de bouwlanden waar de karwei aan roken staat en de veldgewassen tegen den grond zijn geslagen, brengen de vele regens groote schade teweeg. De aardappelziekte breidt zich in IJ- en Haarlemmermeerpolders meer en meer ujt. Het afleveren van hooi wordt in de Langstraat door het ongunstige weder zeer tegengehouden. Uit de landerijen kan het moeilijk ingescheept worden, daar de losgemaakte mijten elk oogenbiik gevaar loopen in te regenen. In jarig hooi bestaat voor de persen zoogoed als geen handel. Het is opmerkelijk, dat dit jaar de prijs van het nieuwe gewas nagenoeg even hoog is als die van jarig hooi, daar het nog niet tot persing geschikt is en slechts los verzonden wordt. Naar uit Rio de Janeiro aan De Indische Mercuur wordt bericht, heeft de minister van landbouw in Brazilië met den Hollandschen boer Peter Nierop een contract gesloten om met zijn gezin over te komen en als kaasmakers op het landbouwstation van Barbacena, staat Minas Geraes, in dienst te treden. Door de export-slachterij te Assen waren Dins dag een aantal biggen van het Yorkshire- en het Tamworlhras te Groningen aan de markt gebracht. Laatstgenoemd ras, dat zich o. a. door de rosse kleur onderscheidt, is nog zeer zeldzaam in ons land. De directie van genoemde onder neming oordeelt deze rassen bijzonder voor den exporthandel geschikt, waarom zij de algemeene verspreiding wenscht te bevorderen. Aan den heer L. Scheurkogel, hoofd der open bare lagere school B. te Rijnsburg, is een pensioen verleend van f700. Door den R.-k. bisschop van Roermond zijn benoemd tot directeur van het bisschoppelijk college aldaar de heer Th. Dirix, thans provisor, en tot provisor de heer P. Schrijnen, thans leeraar. VL AARDING EN. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 8 schepen, alle met ■1623 last haring. De aanvoeren blijven maar schraal en kwamen deze week slechts weinige loggers en bommen hier binnen. De vraag is zeer groot, daar ook de Schotscbe visscherij ongunstig is. De markt is daardoor stijgende en werd Donderdag be steed voor volle f 15.a 15.25, maatjes- f 11.50 a 12.25, bijsoorten in verhouding lager. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 295 zalmen, die de kleine voor f 0.85 en de groote voor f 1. per 1/2 kilo werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 524 St.-Jacobzalrapjes, die 80 ets, per Jj2 kilo golden, en 1 steur. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te De Bilt (toez.) ds. Vethake, te Arnhem. Bedankt: voor Paterson (N.-A.) door ds. A. de Vliegh, te Halfwegvoor Drachten door ds. N. Jolles, te Beusichem voor Renkum en voor Ter-Aar door ds. B. J. van Heijningen, te Kesteren. Chr. Gcref. Kerk. Beroepen: te Katwijk- aan-Zee ds. C. Kuiper, te Katendrecht, Aangenomen: naar Tiel door den heer A. Varekamp, cand. te 's-Gravenzande. Koomsch-katholieke kerk. Onze voormalige stadgenoote mej. M. Kramers, bekend ondar haren geestelijken naam als zuster Seraphine, thans assistente der priorin in het Franciscanessen-klooster (gesticht voor liefdadig heid) te Vechel, herdenkt heden hare intrede in dat klooster vóór 25 jaar. Schiedam, 8 Augustus. Kogge en Gerst zonder handel. Noutw()n< noteering der makelaars f 11%. Jenever: Amsterd. proef f '15% per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f0.90 per ketel. Leiden, 7 Augustus. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 78 stieren f49 a 295,98 vette ossen en koeien f 131 a 280, of 50 a 74 c. per kilo81 vare dito f 98 a 242, 22 graskalveren f 18 a 40, 57 vette dito f33 a 75.of60a80 c. per kilo, 22 nuchtere dito i'8.a 16.1084 vette schapen f20 a 28,of 45 a 50 c. per kilo, 478 weide dito f8 a 17.248 lammeren f5.. a 10.112 mageie varkens f14 a31, 280biggen f2.25 a 12.120 kalf-en melkkoeien f 102 a267, - paarden f26 a 38, veulens f—- a Amsterdam, 8 Augustus. Rogge op levering iets hoogerOctober f211, 210; Maait f208, 209, 20S, 207, 208. Langstraat, 6 Augustus. Hooi. Bij weinig handel blijft de prijs voor de le qnal. van het nieuwe gewas vast op f 15 per 300 KG, afwijkende en miskleurde soort f12 a 13. Naar jarig hooi bestaat geen vraag. Antu erden, 8 Augustus. Petroleum kalm in loco ft. 157/s per Aug. fr. 153/i: Sept. fr. 15"/»laatste 4 maanden fr. 16. 2!/s pCt. Nedeiiainl 'initenl. Spanje Portugal Rusland 1867,6) 1875 Oostenr. I.g. 11e Gr. itiiss. Spot en Baltische Zilver Me talk- Papier Ttitkye Tui ksol ie loten (talie 1887 (Spw.) Pei 11 Venezuela Ceutial. Pacific Sliaiei Denver Rm Gtanle Canadian Pacific Missouri Kansas Otdig. Chic. Atlantic. 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsehe N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Piolougatie Incomebond Missouri 4°/o Missouri Pief. Missouri Onion Shares 79% G7% 39 981/8 79% 07 39% 98% 60% 127% 66% 79 Vis 78 %s 181/8 16% mis 28% li 82 12% 17% 367/16 75 21 37% 66 l267/„ 66% 7SS% 78% 18 i/q 52% 29 •14% 82% 13% 177/10 O 37% 75% 21 38 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. De stemming voor buitenlandsche staatsfondsen was voor het mearendeel wat vaster, alleen maakten roebelsoorten eene ongunstige uitzondering, daar deze lager waren. Oblig. Peninsular ICoper-Mij. konden zich weer eenigszins verheffen, veroorzaakt door binnenland- sche vraag. Amer. sporen over het algemeen wat vaster, vooral Union Pacific waarden Oblig. Oregon Short Line openden flauw, sluiten willig op de hoogste noteeringen. Hollandsche staatsfondsen voor Integralen aan geboden, Drieën lager, 3% pCts. hooger. Buitenlandsche meerendeels i/a a 3/é hoogerj Russen 2e Oosterleening lager. Indnstrieelen voor aand. Indische Bank li/., Afrik. Handelsver. 1/2, Arendsburg 5, Deli-Mij. 10 a 15, Senembah 1, aand. Cultuur 2%, Stoomv. Nederland 8 williger, Amerik. Stoomvaart 1/3 lager. Warscbau-Wesnen-aandeelen lager. Russische sporen a minder. Amerikaansche sporen 1/4 a 1 williger.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7