doorvlochten met een zilveren lauwerkrans; in 't midden waren de vergulde initialen der vereenïging aangebracht. Nog werd een •woord gesproken door den jongeheer W. Engering, die den ijverigen directeur dankte voor zijn goed onderwijs en de vele ge noegens en hem een lijst aanbood met de namen der leden van »St. Gregorius", Ten slotte gaf de heer G. Wanders een dichter lijke ontboezeming ten beste. Getroffen door zoovele doorslaande bewijzen van vriendschap en waardeering, betuigde de heer Den Draak slechts gebrekkig te kunnen ■weergeven, wat erin hem omging; niettemin wilde hij de verzekering geven van -weder- zijdsche liefde en toewijding voor zijne oudere en jongere vrienden en spoorde hij allen ernstig aan, met onverflauwden ijver voort te gaan op de baan der kunst. Ter afwisseling werden nog eenige feest liederen gezongen en bleef men nog enkele oogenblikken in de aangenaamste stemming bijeen. De officieele viering van het eerste lustrum zal in October plaats hebben en bestaan in een zanguitvoering met medewerking van orkest. Onder ^Ingezonden Stukken" in de N. H. Ct. van heden lezen wij het volgende van den heer WollTensberger, commissaris van politie alhier, aan den hoofdredacteur van dat blad. ïOok door middel uwer courant is wereld kundig geworden een verslag van de vereenïging tot bevordering -van Zondagsrust bij de politie, waarin, wat Schiedam betreft, voorkomtHoofd agenten, inspecteurs en agenten bijna ruste loos werkzaam. Geen Zondagsrust. Ter wille der waarheid, en om te voorkomen dat de indruk ontsta dat het politiepersoneel alhier wordt nafgeheuld", waartoe voornoemd bericht aanleiding kan geven, verzoek ik u beleefd door plaatsing dezer regelen in uwe courant ook wereldkundig te maken dat inspec teurs en hoofdagenten elk eenmaal in de 14 dagen een vrijen dag hebben, en de agenten eens in de 25 dagendat jaarlijks aan elk lid van het politiepersoneel verlof wordt verleend, aan de inspecteurs en hoofdagenten tot hoogstens •14 dagen, en aan de agenten tot hoogstens 8 dagen achtereen, en dat bovendien nogal vrij gemakkelijk een heele of een halve dag extra vrij gegeven wordt. Deze regeling bestaat reeds langer dan de bovengenoemde vereeniging." Het ongeveer 3-jarig zoonlje van A. de Kok, wonende aan den Buitenhavenweg in de zoo genaamde Zandwoestijn, is gistermorgen spelende te water geraakt in een in de nabijheid zijner woniüg gelegen sloot, en levenloos daaruit opgehaald. Daartoe uitgenoodigd, woonden wij jl. Zater dagavond de openingsvoorstelling van den circus Lenka te Rotterdam bij, waar wij met .genoegen enkele uren hebben doorgebracht. De rijderessen en rijders legden getuigenis af van groote geoefendheid in het mennen en dresseeren der paarden en verrichtten meesterlijke toeren zoowel op de gezadelde als ongezadelde viervoeters. Een bekwaam dres- seuse betoonde zich de directrice, mevrouw Lenka, die bare in vrijheid gedresseerde merrie Rigolette deed knielen en, ondanks herhaald zweepgeklap, niet zonder >hare toe stemming deed opstaan. Bewonderenswaardig was de wedren der rijderes Catharine, die, langs het paard afhangende, in achterwoart- sche richting een drietal vlaggen in vliegende vaart van den grond raapte. Ook de overige werkzaamheden namen een niet onbelangrijk deel van den avond in. Frappant waren de bal-manoeuvres der dames Venus en Mariette, die zeer behendig op een bal den circus doorwandelden, zelfs over een wipplank zich daarop voortbewogen en voorts gymnastische oefeningen er op uit voerden. Niet minder verdienstelijk kweten zich de gymnasten Pignol en Solé, die ijzing wekkende luchtwerkzaamheden verrichtten op het zwevend trapéze. Een drietal clowns, dat een uitvoering gaf met het cocophonic musicale en met een aantal schellen harmonische akkoorden wisten aan te gevenalsmede de acrobaten en springers, droegen niet weinig bij om het genoegen te verhoogen. Gaarne bevelen wij eene kennismaking met dezen circus aan, die minstens aan ieders verwachting voldoet en wegens zijn geriefe lijke standplaats (station Delftsche poort) een bezoek daaraan zeer vergemakkelijkt. Omtrent het bezoek door HH. MM. giste ren aan het legerkamp te Oldebroek gebracht, deelt men aan de N. Ii. Ct. van daar mede Des morgens te 11 uren kwamen HH. MM. in het kamp aan. De in het kamp ver blijf houdende troepen waren opgesteld ten einde door HH. MM. te worden geïnspecteerd. Zes batterijen veld-artillerie stonden in bataille geschaard onder de bevelen van den regiments-commandant, kolonel Doorman. De Koninginnen reden langs het front der troe pen in een met vier paarden a la Daumont bespannen rijtuig, gevolgd door twee hofrijtui- gen, vraarin de adjudanten en hofdames ge zeten waren. Na afloop der inspectie werd door het regi ment in het vuur geëxerceerd, alles in draf en galop. Het was een trotsch schouwspel, die zes batterijen over de heide te zien rennen, plotseling stilstaande en uit 24 kanonnen het vuur te zien openen op een denkbeeldigen vijanddan weder snel te paard en in ren weggaande om opnieuw in batterij te komen onder daverend kanongebulder. Onze jeugdige Koningin had blijkbaar veel genoegen in deze snelle bewegingen en stond opgetogen alles aan te zien. Nadat nog in galop voor HH. MM. was gedefileerd over de hobbelige heide en door de schietschool uit zware kanonnen en met mitrailleurs was gevuurd, werd aan de beide Koninginnen in de officiers-eetzaal een collation aangeboden door de artillerie officieren, die daarbij aan HH. MM. persdon- lijk werden voorgesteld. De Regentes onder hield zich minzaam met de officieren, terwijl de jeugdige Koningin ailes nauwkeurig opnam. De zaal was keurig met wapenschilden en bloemen versierd, terwijl een boudoir voor toilet-benoodigdheden was gereedgemaakt. Na afloop van het collation brachten de vorstelijke personen een bezoek aan de ver schillende gebouwen van het kamp en de ten ten, o. a, aan de kantine der manschappen waar de jeugdige Koningin een kop koffie (prijs 1 cent) dronk. Tot slot werd door 4e officieren (37) van het le en 3e reg. veld-artillerie met den kolonel Doorman en de heide hoofdofficieren aan het hoofd, een jachtrit- gereden. Als jagermeester, fungeerde de kapitein Hinlopen, terwijl de kapiteins Kaub en De Waal als judges en de kapitein Jong en luitenant Schwartz als starters optraden bij de flet- race, In flinken galop werden de hindernissen genomen, bestaande uit horden, sloot en aarden wallen, terwijl ten slotte een flet- race gereden werd om twee prijzen (een bronzen beeld met zuil en eene pendule door HII. MM. daarvoor aangeboden). De 4e prijs werd behaald door Avonlridge, volbloed, van den luit. Van Altena, de 2e prijs door Banderole, volbloed, van den kapitein Hinlopen. Na de finish read de kolonel, door zijne officieren in vlotten galop gevolgd, naar HH. MM. en brachten zij het militair saluut, waar op de jeugdige Koningin de prijzen uitreikte onder toevoeging van eenige minzame woor den, en waarhij zij de paarden der overwin naars streelde. HH. MM. betuigden herhaaldelijk harahooge ingenomenheid met alles wat zij zagen. Zelfs informeerde de jeugdige Vorstin hoelang zij nog blijven mocht, en antwoordde toen blijk baar verheugd »nog drie uren, dat vind ik heerlijk". Zeldzaam groot was de geestdrift onder de officieren en minderen der artillerieieder keek met opgetogenheid naar de jeugdige Vorstin en men hoorde aanhoudend spreken over het lieve en minzame voorkomen van onze Koningin. Nadat HH. MM. in de kantine waren teruggekeerd bedankten zij den generaal- inspecteur Schneider, den generaal-comman- dant der bereden artillerie Egter van Wisse- kerke, den majoor-directeur der artillerie schietschool Alma, den regiments-comman dant kolonel Doorman voor alles wat zij gezien hadden, en vertrokken zij over Ton geren weder naar het Loo, uitgeleide gedaan door de generaals en kolonels met hunne adjudanten, en onder aanhoudend gejubel en hoerageroep der opgewonden artilleristen. De dag van heden zal door allen nooit vergeten worden, en menig milicien zal later nog met genoegen aan zijne kinderen vertel len van de lieve jeugdige Koningin die, zoo minzaam tegen ieder, het kamp heeft bezocht. Naar wij vernemen, hebben HH. MM. f230 geschonken om de onderofficieren en minderen te onthalen, en zullen hh. hoofd- officieren morgenmiddag op het Loo de gas ten zijn van HH. MM. H. K. H. de prinses Von Wied heeft eeue som van f50 geschonken aan het sMarine- fonds". De minister van financiën maakt bekend dat op 8 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 969,349.71 Vs en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van3,382,926.07i/s. •Brj kon. besluit is de minister van financiën gemachtigd om gedurende den tijd, waarin de stand van 's rijks schatkist dit noodig maakt, schatkistpromessen uit te geven tot een bedrag van f5.000.000. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zal op Donderdag den 13n dezer, en die van den minister van marine op Vrijdag 14 dezer niet plaats hebben. De minister van waterstaat verleende Vrijdagnamiddag audiëntie aan eene depu tatie van handelsreizigers, welke hem, als daartoe afgevaardigd door de vereenigde handelsreizigers in hunne vergadering onlangs le Groningen gehouden, hunne grieven tegen de nieuwe regeling der abonnementstarieven hebben uiteengezet. Van den minister van oorlog is ingekomen eene missive, waarbij wordt kennisgegeven, in antwoord op een aan hem gericht ver zoek, dat de cadettenschool niet te Nijmegen zal worden gevestigd. Op voorstel van den heer Graadt van Roggen werd besloten de geheimhouding op te heffen, die de leden over deze zaak moes ten bewaren. De crisis duurt nog voort. Zondag was er weder een conferentie ten huize van den heer Tak van Poortvliet, die werd bijgewoond door den heer Pierson, Men wil weten, dat een combinatie in overweging zou zijn om den heer Tak te doen optreden als minister van binnenlandsche zaken, in welk geval de heer Van Tienhoven buitenlandsche zaken voor zjjn rekening zou nemen. Dit zou zeker de weg zijn om tot de meest bevredigende oplossing te geraken. Een ander minister van waterstaat ware wel te vinden. Voor oorlog blijft men zoekende portefeuille moet thans aan generaal Van der Beek zijn aan geboden. Vad Naast den heer Wttewaal, gezant te Peters burg, moet ook de heer van Tets van Goudriaan, gezant te Konstantinopel, 'als minister van buitenlandsche zaken in aanmerking komen. »Uit zeer goede bron" meldt men aan de Amst.,, dat het ministerie thans zal zijnVan Tienhoven, buitenlandsche zaken; Tak, bin>- nenlandsche zakenPierson, financiënSmidt, justitie, en Van Dedem, koloniën. De porte feuilles van oorlog, marine en waterstaat zija nog niet definitief begeven. Ook wordt aan dat blad medegedeeld, dat de heer Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, na lang aarzelen besloten heeft, een benoeming tot burgemeester van Amster dam te aanvaarden. De miliciens van verschillende lichtingen- zijn gisteren bij hunne korpsen onder de wapenen gekomen tot het houden van herha lingsoefeningen. In een brief uit Paramaribo aanhetN.tr. d. D. leest men Een schoone toekomst wacht nu Suriname. De nieuwe gouverneur heeft gedurende zijn kortstondig verblijf reeds veel gedaan om zich' bemind te maken. Allen zijn eenstemmig in hun lof over de hartelijke woorden, welke Zijne- Excellentie voor een ieder overheeft, en daar uit valt het -zeer zeker niet moeilijk de ge volgtrekking te maken, dat het Z.Exe. zal zijn, die de gemoederen volkomen tot bedaren zal weten te brengen en aan de kolonie die rust verzekeren, welke zij zoozeer noodig heeft. De werken des vredes zijn onnoemelijk groot, die op betere behartiging wachten, want alles is verwaarloosd. Alles laat zich echter gelukkig aanzien. Over de jaren 18811889 is door het rijk ontvangen wegens aandeel in de opbrengst der exploitatie van staatsspoorwegen een be drag van f 20.583.477 of gemiddeld f2.287.053 per jaar. Tot dit bedrag van 20y3 miilioen is bijgedragen door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen tot een be drag van f18.963.067 en door de Hollandsche ijzeren-spoorweg-maatschappijals huurprijs, f 1.620.410. Het bericht, dat de »Castle-liue" haar 14- daagschen dienst tusschen Ylissingen en Z. Afrika zou staken, is onjuist. Alleen de goederendienst is gestaakt, de maildienst duurt voort. De Unie-collecte (school met den bijbel), te Vlaardirigen langs de huizen gehouden, heeft opgebracht f432,77. Uit Rotterdam wordt aan het U. B. ge meld, dat hoewel de heer Bakker, gezag voerder van het stoomschip Obdam, nog op vrije voeten is, hij ter beschikking van de justitie moet blijven, zoodat hij voor de eerst volgende reis van het stoomschip naar New- York als commandant zal moeten worden vervangen. Ook vele personen van de bemanning, die als getuigen zijn gehoord, moeten voor de verdere behandeling van de zaak, op last der justitie, aan den wal blijven. Naar men zegt, beweert de kapitein dot hij niet wist, dat zijn revolver met scherp- geladen was. Te Rotterdam is op 49-jarigen leeftijd overleden de bouwkundige Everordus Joannes Margry, die door den bouw van tal van fraaie- Roomsche kerken, o. a. van die aan den Singel alhier, en andere bouwwerken zich in den lande een goeden naam heeft gemaakt. Naar aanleiding van het groot aantal personen, dat zich te Rotterdam aan de verschillende politie-burenux om een ver blijf gedurende den nacht aanmeldt, is door den hoofdcommissaris van politie aldaar bepaald, dat voor voeding niets mag worden verstrekt dan droog brood met water.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2