Gemengde Berichten. Post- en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. 0 nd e r w i] s. V i s s c h e r ij. Het concept van het rapport der zooge noemde Anisterdamsche taptoe-commissie is Dinsdag gedrukt aan de kennisneming der leden dier commissie onderworpen. In de dien dag gehouden vergadering zijn verschillende ■wijzigingen vastgesteld, waardoor de openbaar making vertraagd werd. Het aantal personen, die zich na de her haalde oproepingen als slachtoffers hebben aangemeld, is klein het Hbt. meent een vijftal. Indien de inlichtingen van dat blad juist zijn, dan blijkt uit het rapport, dat alle noodige maatregelen genomen waren en ook de voor bereiding niets te wenschen liet. Eerst op het allerlaatste oogenblik zou men te kort ge schoten zijn in de uitvoering van hetgeen was vastgesteld en gelast. De Amst. Ct. meldt, dat sommigen enorm hooge eischen voor schadevergoedingstellen, de heer Dröse o. a. een eisch van f 3000. »De commissie doet geen voorstel, ingevolge haar mandaat, dat slechts een onderzoek eischte. »Uit dat onderzoek evenwel blijkt duidelijk, dat de hoofdschuld van het gebeurde bij den commissaris van politie Stork moet gezocht worden, die de bevelen van den hoofdcom missaris Steenkamp niet opvolgde. »Den avond van het gebeurde was de heer Steenkamp wel voor het paleis, doch zonder dames, daar hij op orders van den burgemeester stond te wachten. Eerst na het gebeurde vernam hij van een der recher cheurs, dat er nogal aardig op geslagen was. »Een rapport, den volgenden ochtend door den commissaris Stork aan den hoofdcom missaris uitgebracht, schijnt niet juist geweest te zijn. »Zijn onze inlichtingen juist" zegt de Amst. Ct. sdan is de indruk dien het rap port der commissie maakt van dien aard, dat de heer Stork zijne positie moeilijk zal kunnen handhaven." De Neder), vereeniging tot afschaffing van sterken drar.k zal 9 Sept. te Leeuwarden haar alg. vergadering houden. Alsdan zullen o. a. twee leden van het hoofdbestuur worden benoemd voor 1. Voor de buitengewone vacature, veroor zaakt 3oor bet niet aanvaarden der benoeming door dr. Wely te 's-IIage. Door het hoofd bestuur worden voorgedragen de heeren B. P. Huurman, te 's-Hage; dr. J. Herder schee, te Tiel; W. L. Schram Azn., voor zitter van de afd. Haarlem. 2. Periodieke aftreding van ds. H. M. Berns, te Enspijk (niet dadelijk herkiesbaar). Het hoofdbestuur draagt voorde heeren P. van der Meuien, surnumerair bij 's rijks belas tingen te LeeuwardenC. O. G. de Ridder, referendaris bij bet kabinet der Koningin te 's-Hagemr. Th. G. van Eek, advocaat en procureur te 's-Hage. Onder de door het congres van sterren kundigen te München voor de eerstvolgende vier jaar tot bestuursleden benoemden be vindt zich prof, H. G. van de Sande Bak- huijzen, van Leiden, die ook tot plaatsver vangend voorzitter benoemd is. Uit 's-Hertogenbosch schrijft men aan het Uil.De typlieuse koortsen schijnen onder de militairen alhier nog toe te nemen. Vrijdag is een tweede slachtoffer aan die ziekte bezweken. Naar men zegt, worden op 't oogenblik meer dan 50 door die ziekte aangetaste militairen in 't hospitaal verpleegd en werden Vrijdagmorgen weder 5 koorts lijders naar die inrichting overgebracht. De Zutph. Ct. waarschuwt tegen de adver tentie in Nederlandsche bladen voorkomende van Londensche geldschieters, die geld aan bieden tegen afgifte van schuldbekentenis en 5 pet. rente. Iemand uit den Achterhoek, die in geldelijke verlegenheid verkeerde, schreef op de advertentie en uit de gehouden briefwis seling bleek genoeg, dat het de firma alleen te doen was om geld »op voorhand" te krijgen. Zond men dit, dan kreeg meneene nieuwe aanbieding, waarvoor men eveneens vooruit moest betalen. Vijf pet. van desom, die men verlangde en wel nooit zou krijgen. Op de brikkenbakkerij van den heer H. Leclercq te Gulpen, waar men in het jaar 1866 eene Germaansche urn, gevuld met asch en beenderen, vond, heeft men thans eene zeer oude munt van wit metaal, dragende een Latynsch randschrift, gevonden. Men meent, dat daar vroeger eene Ger maansche begraafplaats heeft gelegen. Vrijdagavond had een zesjarig jongetje te Doesburg het ongeluk onder de machine van de stoomtram te geraken. De kleine- bleef op de plaats dood. Ylaardingen. Op daartoe aan hem ge richt verzoek, zal de heer M. Groeneveld, organist bij de Nederl.-herv. gemeente alhier, den feestdag van 31 Augustus a.s. openen met eene orgelbespeling in de Groote Kerk. De netto opbrengst komt len voordeele der diaconie-armen. Delft. De verkiezing van een lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Delft, noodig geworden wegens het overlijden van den heer mr. S.' Ie Poole, zal plaats hebben op Dinsdag 15 September a.s., en herstemming, is die noodig, 14 dagen daarnp. 's-GraTenhage. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes worden in de eerste helft der volgende maand in de residentie verwachtin verband met de opening der Staten-Generaaldie den 15n September p!aats«heeft. H.H. M.M. zullen eenigen tijd in de resi dentie vertoeven, en daar o. a. den prins van Napels ontvangen, die 25 September in Den Haag komt. 's-Gratechage. De prins Von Wied, die verleden week zijn oudsten zoon naar Neuwiéd begeleidde, is Zondagavond alhier teruggekeerd. Z. D. H. werd aan het station van den staatsspoorweg afgehaald door zijne gemalin en een vaa zjjne zoons. Leiden. Woensdag a.s. zal door de ver eeniging: »Het Metalen Kruis" alhier, ter herinnering aan de gedenkdagen van 3031, worden feestgevierd in het café s>Zoinerlust. Verschillende autoriteiten zijn ter bijwoning genoodigd. Het feestprogram luidt ongeveer aldus: 's morgens te 10 uren bezoek van de Metalen-Kruis-ridders en de eere-leden van Re Vereeniging aan de Kweekschool voor Zeevaart", waar ze onthaald zullen worden op wijn en sigaren; daarna van 24 matinee en 's avonds te 8 uren soiree in »Zomerlust", Het getal der ridders bedraagt ongeveer 50. Haarlem. Zondag, den laatsten Kermis- Zondag, werden alhier, alleen uit Amsterdam ongeveer 10,000 personen aangevoerd. Van andere kanten was dit getal omstreeks 1000. De politie heeft handen vol werk gehad. Er werden vele arrestatiën gedaan; vier malen door haar geneeskundige hulp inge roepen voor verwondingen op verschillende kermisgasten. Utrecht. - In den loop der volgende maand zal de aanbesteding plaats hebben van het nieuw ,op te richten universiteits-gebouw al hier, waarvan de ïegrooting der kosten wordt geschat op p. m. f150,000. Het front van het gebouw zal op gelijke lijn komen met de Domkerk, de fundeerin- 1 "gen zullen dit jaar nog gereedkomen, terwijl men over den bouw naar gissing wel een paar jaar bezig zal zijn. De drie dochters van den Hongaarschen baron Bela Horvath zijn Donderdag bij het baden in de rivier Nyarad verdronken. De Parijsche politie heeft zich meester ge maakt van eene bende jonge inbrekers, tusschen 11 en 15 jaar oud. Zij huisden in een verlaten steengroef van Perreux, waar men een menigte horloges, juweeien, schilderijen, meubelen, levens middelen enz. aantrof, die deze jeugdige deug nieten uit verschillende woningen en zelfs uit de kerk van PerreuX geroofd hadden. Aanvoer der was zekere veertienjarige Vincent Legrand, dien de agenten 's nachts te Nogent aan de Marne op een hoop vuilnis slapende hadden aangetrof fen en aan wiens met moeite afgeperste bekente nissen men het te danken bad, dat de overigen werden gevat. Eiffel heeft concessie gekregen om -op de wereldtentoonstelling te Chicago een toren te bouwen, hooger dan de Eiffeltoren. Het werk zal met Fransch kapitaal worden gebouwd. Volgens de Daily Nctvs zou te Kaïro de cholera uitgebroken zijn onder de Soudansche derwischen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. 10e laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 Augustus, des avonds te 5.30 uren. Het jongste nommer van de Landbouwcourant bevat eene uitvoerige beschrijving, van de hand van dr. J. Ritzema Bos, omtrent het insect, van welks vei schijning in Zeeland dezer dagen melding gemaakt werd in een bericht uit Zuid- dorpe. Het is de citroengele tarwegaimug nCicido- myia" of i> Diplosïs Tritici Kirby". De heer Bos deelt er in mede, dat men sedert 4776 in Engeland de beschadigingen kent, door --de tarwegalmuggen teweeggebracht; later trof men het insect aan in Noord-Amerika, vervol gens ook in Frankrijk, en sedert eenige tientallen jaren in verschillende streken van Oostenrijk- Kongarije en van Duitschland (in Pruisen, Silezie, Franken). Wttewaal kende het insect reeds, waaruit volgt dat het reeds dertig jaren geleden in Nederland voorkwamintusschen schijnt het toch niet zeer dikwijls in erge mate schadelijk te zijn geworden in ons land, want het werd den schrijver in vroegere jaren nog slechts éénmaal toegezonden, nl. ongeveer een vijftal jaren geleden uit de IJpolders. waar het toen zeer veel nadeel teweegbracht. In de maand Juli van dit jaar werden hem echter weer uit Oud-Beierland en uit Middelharnis tarwe-aren toegezonden, die op eene eigenaardige wijze door gele maden waren aangetast. De onderwijzers-vereeniging in het arrondisse ment Schiedam hield den 8n dezer hare jaar- lijksche aigemeene vergadering, in de diergaarde te Rotterdam. Een tachtigtal leden en belangstellenden waren opgekomen, o. a. dr. C. J. Vaillant, oud-districts schoolopziener en eerelid, dr. M. C. Mensing, oud-districtsschoolopziener, J. C. Jansen, arrondis- sementsschoolopziener te Dordrecht, en A. A. Beekman, directeur der hoogere burgerschool te Schiedam. Na een opwekkend woord van den voorzitter en arrondissementsschoolopziener J. H, Kramers en het afdoen van de wei kzaamheden, die zulk eene vergadering in den regel noodzakelijk maakt, werd de heer H. Bakkes, oud-hoofd der openbare school te Pernis, tot eerelid benoemd, op grond van de vele en langdurige diensten, door hem aan de vereeniging bewezen. De beer A. A. Beekman had welwillend op zich genomen, de droogmaking der Zuiderzee te bespreken. Na een koit overzicht van het ont staan en don tegenwoordigen toestand van dat groote binnenwater, behandelde hij de ontwerpen van droogmaken, die achtereenvolgens te berde gebracht zijn, en de werkzaamheden der Zuiderzee-vereeniging, terwijl bij zijne belang wekkende voordracht eindigde met het opsommen zoowel van de voor- als van de nadoelen, dia de uitvoering van het grootsche plan zou kunnen opleveren. De heer J. v. d. Hout gaf eenige losse gedach ten over onderwijs. Hij bepaalde de aandacht tot enkele verschijnselen in de schoolwereld, o. a. op de grieven, die vele onderwijzers meenen te moeten hebben, zooals daar zijn -. te lage bezoldi ging, wijze van benoeming verder tot gebreken, die onderwijs, onderwijzers en in het algemeen opvoeders nog aankleven. Zoo kwam hij vanzelf op het dezer dagen verschenen merkwaardig boek »Oom Dolf en zijn nichtje" (schrijver TV. de Vletter), waarin ouders en vooral onderwijzers het ideaal wordt voorgehouden, waarnaar zij bij de opvoeding dienen te streven. Met eene warme aanbeveling van dat in veie opzichten schoone boek besloot hij zijne belangrijke toespraak, waarvan enkele punten nog tot eenige discussie aanleiding gaven. De derde spieker, de heer N. H. v. d. Toorn, hield eene voordracht over de waarde van den bijbel voor den ondei wijzer. Achtereenvolgens schetste hij den invloed van den bijbel op onze taal en lettei kunde, hare schoonheid, en hare opvoedkundige waarde, zoowel voor ouder en onderwijzer als voor leerling. De voorzitter besloot deze bijeenkomst met hartelijke woorden van dank aan de drie sprekers een dank, die wel verdiend was. Algemeen toch was men van gevoelen, dat deze bijeenkomst met het oog op hetgeen ten geboot e gebracht was, als eene der best geslaagde zal moeten ge rekend worden. De overige uren van den dag werden in aan genaam samenzijn doorgebiaeht. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer der 3de klasse en als hulponderwijzeres bij iiet openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk- gestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij. die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. De onderwijzeressen moeten in staat zijn, practisch schoolonderwijs in den zang te geven. VLAARDINGEN. Zaterdag zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbren gende 54 last haring. Gisteren kwamen binnen 7 schepen, allernet 46 tot 18 last haring. Van de haringvisscherij kwamen de vorige week hier aan 28 loggers en 16 bomschuiten, die te zamen 10.48! ton haring aanbiachten. In het geheel is thans hieraangebracht 28.666 ton, tegen 52.693 ton in 1890, terwijl de opbrengst van de geheele vloot thans uit 45698 ton bestaat tegen 95416 ton in A° P°. In den laatsten tijd schijnt de visscherij wel wat verbeterd te zijn, althans de schepen, die in de laatste dagen binnen kwamen hadden over het geheel meer haring aan boord dan die welke in het begin der week arri veerden. De stemming van de markt was de vorige week willig. Het groote tekort van de Schotsche haringvisscherij is oorzaak dat de Duitsche gros- sisten zich willen dekken door Hollandsche haring, zoodat de vraag bijzonder levendig is en de prij zen gaandeweg opgaan. Volleharing gold van f 14.50 tot 15 a 15.25 en maatjesharing f 11.50 a 12. MAASSLUIS. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 10 schepen, waarvan 3 te Scheveningen en 1 te Katwijk thuis behoort, die gezamenlijk aanbrachten 2202 ton en 270 kantjes pekelharing en 88 ton steurbaring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 473 zalmen, die de kleine voor f0.80 en de groote voor fl. per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 560 St.-Jaco'ozalmpjes, die 75 ets. per '/s kilo golden, en i steur. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en vei kocht 2134 zalmen, 3469 St.-Jacob- zaluipjes en 12 steuren.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3