A". 1891. Woensdag 12 Augustus. N°. 7818. Tweede Blad ljf-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsehe Berichten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. UITGEVER: J." ODÉ. GOURANT. A.honnkmkntsi<rijsper kwartaal franco per postiloor het geheele Rijk Afzonderlijke uominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKEAV: BOfBRITRAAT, E 2 9. Advertentieprijs: nt i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM11 Augustus 1891. Op 31 December 1890 was de stand der nationale schuld aldus: 2!/spCt. f630.567.200; 3 pCt. f94.642.800 3«/a pCt. van het voor malig amortisatie-syndicaat f6.167.000 3Vs pCt. ingeschreven kapitaal f226.209.600 3Va pCt. uitgegeven kapitaal der schuldbeken tenissen, volgens de wet van 9 Mei 1886, f115.753.300overgenomen schulden van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij 3>/s pCt. f 15.823.200 en f 6.459.120 en 5 pCt. f292.440; voorts f3976 als restantschuld van de geldleening op de wegen in het voor malig land van Valkenburg. Het totaal der nationale schuld was mitsdien op 1 Jan. ji. f 1.095.918.636. De heer F. C. Catalano, met koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Catania, is als zoodanig door de Italiaansche regeering erkend. De heer B. E. Schleifer, bij koninklijk besluit benoemd tot consul der Nederlanden voor het koninkrijk Servië te Belgrado, is als zoodanig dooi- de Servische regeering erkend. Door de politie te Rotterdam zijn valsche guldens in beslag genomen, die daar in be taling waren gegeven. Zr zijn op het oog niet van de echte muntspecie te onderschei den, doch waren kenbaar aan den klank. Aan een particulier schrijven van een be kwaam Amsterdamsch masseur, ontleent de Arnh. Ct. ten aanzien der ïSequah-olie" het volgende: »Een mijner patiëntendie chronisch lijdende is, heeft zich de nieuwe olie aange schaft en mij verzocht, hem daarmede te behandelen. Het bleek mij een sterk verhittend en daardoor ook snel opdrogend middel te zijn, twee hoedanigheden, althans voor chronische gevallen, minder begeerd. Het resultaat viel hier niet mee, waarom de patiënt rn\j spoedig verzocht, het gewone vetmiddel weer te gebruiken. De Sequah-olie komt mij voor te bestaan uit traan en terpentijn. Voor dadelijke ge vallen, ontstaan door verkouding enz., kan het middel uitstekend werkenmaar bij ongesteldheden van langeren duur, en ook waar men met eene bloedrijke huid te doen heeft, zou ik het gewenscht vinden, bij de toepassing er van veel voorzichtigheid te gebruiken". Door het kantongerecht te Bergen-op-Zoom wordt een onderzoek ingesteld naar de han delingen van den zoogenaamden wonder dokter Sequah. Tien personen, waarvan zes door hem in het openbaar werden behan deld, zijn als getuigen opgeroepen. Men schrijft uit Utrecht aan de N. B. Ct. Bij een der jongste transporten van vei'- dreven Russische Joden, die aan het centraal station alhier passeerden, bevonden zich ook twee meisjes van tien of twaalf jaar, die gedurende het oponthoud dat zij hier had den, schreiende langs den trein liepen en in elke rijtuigafdeeling naar hare moeder zoch ten, die zij onderweg waren kwijtgeraakt. De arme kinderen hadden gedurende de lange reis reeds herhaalde malen vergeefs naar hunne moeder gezocht; zooals eene Russische vrouw in het Duitsch aan den stationschef mededeelde, was de moeder niet ver van de Russische grens van ontbering gestorven en had men uit medelijden met de kinderen hun dit droevige verlies nog niet durven mededeelen. Eene andere Jood- sche familie had zich het lot der weezen aangetrokken en nam hen met zich naai de Nieuwe Wereld. Te Westenholte, nabij Zwolle, was Zaterdag de familie B. gezellig bij elkaar om een bruiloft te vieren. Ongelukkig ontstond er ruzie, doordat de bruidegom geen geld meer bij zich had om te trakteeren, en van woorden kwam het tot daden, waarbij de zuster dei- bruid haren aanstaanden zwager twee ge vaarlijke steken in het hoofd en den hals toebracht. Hij had nog, niettegenstaande het groote bloedverlies, de kracht om naar Zwolle te loopen en zich onder de behandeling te stellen van dr. Frank, die, met behulp van dr. Van de Ramborst de Brouwer, hem ver bond. Zijn toestand was van dien aard, dat de heelkundigen het geraden achtten de R.-k. geestelijke hulp in te roepen. Hondentrouw en kattentrouw zijn algemeen bekend, maar dat lijsters ook zulke trouw bezitten is minder bekend. Dezer dagen ver kocht een inwoner van Loosdrecht een grauwe lijster, welke hij eenigen tyd in eene kooi had vastgehouden, aan eene juffrouw te Hilver sum. Het beestje wist daar uit zijne gevan genis te ontsnappen en tot groote verbazing van den inwoner van Loosdrecht kwam de grauwe lijster zijne deur weder binnenvliegen. HaarlCt.) Te Berlijn is eene werkstaking uitgebroken onder de geesten Gelijk namelijk van daar wordt gemeld, kunnen de spiritisten-vereenigingen tegenwoordig geene zittingen houden, omdat de geesten door hunne mediums hebben doen bekend maken. dat zij in deze »onweersmaanden" niet willen verschijnen. Vandaar diepe rust onder de spiritisten. Te Berlijn hopen zij echter in den aanstaanden winter zooveel te meer levendigheid te kunnen ontwikkelen, alwaar alsdan weder de vermaarde wever Schraps wordt verwacht, die er zich tegen November en December voor een aantal séances heeft verbonden. Te Birmingham zijn dezer dagen in de hos pitalen proeven genomen om de patiënten door middel van de telephoon te doen deelnemen aan de diensten in de kerken. De aansluiting levert M natuurlijk wel meer moeilijkheden op dan een gewone aansluiting van een huis, maar de proeven zijn niettemin uitstekend gelukt, zoodat er op deze wijze leeds veel meer gebruik van d8 telephoon wordt gemaakt dan vroeger. Op een enkelen Zondag konden op deze wijze 25 patiënten aan den dienst in de kerk deelnemen. Dezelfde pioeven worden nu reeds in andere steden genomen. Te Cetangaro, in Calabrié, verkeerde onlangs een huwelijksfeest in een ontzettend drama. Een twintigjarige beeldschoon meisje zou zich in het huwelijk begeven met een landeigenaar uit een aangrenzende gemeente, toen plotseling bij 'tzich in beweging stellen van den stoet twee geweerschoten van uit een tegenover het huis gelegen kazerne op de bruid werden gelost. Deze kwam echter met een lichte verwonding vrij, doch hare zuster, moeder van twee kleine kinderen, bleef op de plaats dood. Men kan zich de algemeene ontsteltenis voorstellen. De daad werd bedreven door eén jongen karabinier, met wien het meisje de geheime vei keering had afgebroken, ter wille van den meer bemiddelden landeigenaar. Omtrent de jongste Belgische expeditie naar dan .Congo wordt uit Brazzaville het volgende gemeld De expeditie, onder leiding van den heer Van den Kerkhoven, die was uitgezonden met het doel de inboorlingen tegen de strooptochten der slavenjagers te vbescbermen'*, heeft alle dorpen tusschen den mond van de Kassai en de Bolobo verwoest, de plantages vernield en de_inwoners, die zich verdedigden, grootendeels gedood. Op die manier hebben zij nu feitelijk niets meer te vreezen van de slavenjagersEen gevolg van dezen veldtocht is, dat in deze geheele streek de verbittering onder de zwarten zeer groot is en zij tot den oever der rivier doordringen ooi de vaar tuigen aan te vallen. Het is thans zeer gevaarlijk, voor het hakken van hout aan land te gaan. De xVille de Paris", die aan het huis Daumas toe behoort, werd aangevallen, toen zij langs Tsjoebir voer. üit bet kreupelhout werden geweren afge vuurd, zoodat men verplicht was om te keeren en naar den Fianschen oever te vluchten. Twee dagen later ging het schip naar Bolobo, doch ook daar viel niet aan landen te denken. Achter iederen boom en iederen struik was een man met een geweer verscholen. Dank zij de zendelingen kon alleen een weinig hout worden ingenomen. Het kostte heel wat moeite om 't den zwarten begrij pelijk te maken, dat de bemanning van de »ViI)e de Paris" niets had uit te staan met zBuL Matari", hetgeen de scheldnaam is van Stanley, die ook aan de agenten van den onafhankelijken Congo- Staat wordt gegeven. Volgens een later bericht is ook Bolobo door Van den Kerkhoven in de ascli gelegd. Deze berichten van Fi ansche zijde luiden geheel anders dan die, welke vanwege de Congo-regee- ring in de Belgische bladen bekendgemaakt wor den. Daarin wordt gesproken van de goede gezindheid der inboorlingen en hunne dankbaarheid jegens hunne beschermers. De Chicago Herald had omstreeks eene maand geleden eene expeditie uitgerust om nauwkeurig te onderzoeken op welke plek Columbus eigen lijk landde, toen hij dit werelddeel ontdekte op den 12n October 1492. Het dagboek van Colum bus, waarin hij beschreven heeft wat hij bij zijne eerste aankomst zag, is het eenige, hetwelk daarbij tot leiddraad kan dienen. Onder de vele plaatsen, die vroeger of later voor de eerste landingsplaats van Columbus door gingen, behoort ook het Watling's Eiland. De expeditie kwam aldaar den 11 n Juni aan en besloot al aanstonds, dat het alle kenteekenen vertoonde van het eerste land, dat Columbus aandeed en door hem San Salvador genoemd werd. De expeditie zeilde den Oceaan in en richtte toen haren koers naar dit eiland van dezelfde richting, vanwaar Columbus het op den gewich- tigen Vrijdagmorgen naderde, namelijk van het oosten, een weinig zuidwaarts. Het eerste land, dat zichtbaar werd, was een hooge heuvel dicht aan den waterkant en zich in een stuk hoogen grond tot aan de zee uitstrekkende, omstreeks vier en een halve mijl van wat nu Graham's Haven is. Bijna onmiddellijk daarna kwam een tweede heuvel in 't gezicht, die nu Dixon Heuvel heet en waarop een vuurtoren is opgericht. De eene heuvel is ongeveer even boog als de andere, maar de eerste is wat dichter bij zee en daarom naar alle waarschijnlijkheid degene, dien Columbus het eerst zag. Juist ten noorden van dezen heuvel, tusschen den heuvel en den vuurtoren, is een diepe baai met zanderigen oever, gedeeltelijk beschermd door een rif, dat ongeveer een halve mijl van den oever loopt. Er bestaat slechts weinig twijfel aan of het was hier, dat Columbus landde en met ontplooide banieren bezit van het nieuwe werelddeel nam voor Ferdinand en Isabella. Van daar bestegen zij waarschijnlijk den heuvel, niet verder dan twee- of driehonderd el ver wijderd, en namen van daar een groot gedeelte van het land in oogenschouw. Op deze plek heeft nu de expeditie een ge- denkteeken opgericht, dat 16 voet boog, hecht van steen en cement is opgetrokken en het vol gende opschrift draagt Op deze Plek zette Christophorus Columbus het eerst voet op den bodem der Nieuwe Wereld. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika bestaat door middel van bet stoomschip üidam (vertrekkende uit Amsterdam.) De laatste

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5