A°. 1891. Vrijdag 14 Augustus. N°. 7820. Vij f- ©n -v© ©r tig s t© Jaargang'. Verschijnt dage! ks, Uitgezonderd Dinsdag. üitgïëv^rTT odé. Buitenlandsclie Berichten. Birnienlandsche Berichten. B I T S C H L A S B. Omtrent 's keizers toestand valt niets met zekerheid te melden. Niemand, die er niet bepaald zijn moet, wordt op het jacht Mohen- xollern toegelaten en de havenstoombootjes der politie te Kiel zorgen dat geen vaartuig op korter afstand dan 200 meters het keizerlijk jacht nadert. De Rijksdag is, gelijk men weet, uiteen gegaan tot 40 November. Zocdra hij weer bijeenkomt, zal de regeering de handelstrac- taten overleggen, wier aanneming zij ten spoedigste verwacht. Dadelijk nadat zij goed gekeurd zullen zijn, zal de regeering de in de handelstractaten bepaalde vermindering van rechten op granen in werking laten komen. De particuliere correspondent van de N. B. Ct. te Berlijn schrijft dd. 42 Augustus Nadat de Russische regeering het verbod tot uitvoer van rogge had bekendgemaakt, heelt zij eene vermindering van het recht op de tarieven in overweging genomen. Doch thans beeft zij van zulk een maatregel afgezien. 4n goed ingelichte politieke kringen komt men evenwel onverholen voor de meening uit, dat de maatregel betreffende de rogge geen staatkundig karakter heeft De regeering is er alleen toe overgegaan, uit overweging dat Rusland dit jaar veel minder uitvoer van dit product verdragen zal kunnen. Het door de Russische regeering uitge vaardigd verbod van graanuitvoer naar het buitenland heeft op de markt te Berlijn eene sterke rijzing ten gevolge gehad, daar 90 per cent der hier te lande noodige rogge uit Rusland betrokken wordt. F R A N K R IJ K. De manifestation ter eere van Rusland zijn nog aan de orde van den dag. Vooral in de hoofdstad uit zich onophoudelijk de Russisch- gezinde geest der bevolking. Bij een muziek uitvoering in den tuin der Tuillerieën moest het Russische volkslied driemaal achtereen worden gespeeld, op aanhoudend verzoek van de 5000 aanwezigen. Een deputatie van 400 personen, onder aanvoering van den afge vaardigde Baudeau, wilde zich naar het mini sterie van marine begeven, en, toen dit door <le politie werd belet, had een manifestatie plaats voor het beeld der stad Straatsburg op het Concorde-plein, dat weergalmde van den kreet»Leve Rusland Ook op andere plaatsen wordt elk concert als voorwendsel gebruikt voor een manifestatie. De koning van Griekenland is gisteren van Aix-les-Bains naar Parijs vertrokken. OOSTENRIJK. Van bevoegde zijde worden de berichten ■omtrent het afbreken der onderhandelingen over een hand elstractaat met Zwitserland van grond ontbloot verklaard. De keizer heeft gistermiddag te Ischl een bezoek gebracht aan den koning van Servië. Deze heeft daarna de leden der keizerlijke familie en graaf Kalnocky bezocht. ENHELAND. Uit Calcutta wordt gemeld dat de annexatie van Manipoer hoogst onwaarschijnlijk is; wel waarschijnlijk daarentegen is dat een lid van het koningshuis als radja zal worden aange steld. Volgens de "Englishman wenscht de emir, zoo mogelijk, het zenden van een Britsch gezantschap naar Kaboel. De minister voor Iex-land, de heer Balfour, heeft Maandagavond te Plymouth eene rede voering gehouden, waarin hij de hoop uitsprak, dat het Parlement in zijne eerstvolgende zit ting een voorstel der regeering zal aannemen om ook in Ierland, evenals in Engeland en Schotland, een provinciaal zelfbestuur, door middel van graafschapsraden, in te voeren. De minister verklaarde, overtuigd te zijn dat die maatregel uitstekende gevolgen zou heb ben, maar dat hij bet behoud eener centrale politie zou steunen, daar het niet zonder ernstig gevaar zou kunnen zijn, de politie aan het toezicht dier raden te onderwerpen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de Britsch- indisclie regeering het vonnis, waarbij de senaputti van Manipore ter dood werd ver oordeeld, handhaaft. Het vonnis van den regent is veranderd in levenslange verbanning met verbeurdvei klaring zijner bezittingen. RUSLAND. Behalve het reeds vermelde verbod van uitvoer van tarwe en rogge enz. naar het buitenland, heeft de regeering nog verschil lende andere maatregelen genomen om te voorzien in de behoeften der noodlijdende districten. In de streken waar de oogst goed is uitgevallen zal door regeeringsambtenaren graan worden opgekocht tegen den marktprijs, om dat, al dan niet tegen betaling, te ver strekken aan de met hongersnood bedreigde bevolking. Een bedrag van 15 millioen roebels zal voorts worden besteed tot het aanleggen van wegen en andere rijkswerken, alsmede tot het aankoopen van paarden, teneinde den noodlijdenden geld te verschaffen. In 20 pro vinciën in het binnenland hebben de wachters der rijksbosschen bevel ontvangen het afge vallen hout kosteloos ter beschikking te stellen van de armen. Naar uit Odessa gemeld wordt, deelt de Nowojo Wremja mede, dat het plan voor eenen spoorweg over den Kaukasus thans- vastgesteld is. Het noordelijkste eindstation zal Wladikawkas zijn; van daar zal de lijn loopen door de Kambill-valleidoor de Umkort- en Arkbort-passen, en vervolgens oostwaarts naar een punt aan den Trans- kaukasischen spoorweg. Er zullen twee tunnels moeten gemaakt worden, eene zeven en eene elf wersten lang. Aan de Times wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat men in deskundige kringen de oogst niet zoo slecht beschouwt, dat het ver bod van uitvoer van rogge noodzakelijk zou zijn. Men houdt het voor een politieken maat regel, die gericht zou zijn tegen Duitschland en Oostenrijk. ITALIË. De geruchten omtrent verdeeldheden in het Kabinet, naar aanleiding der nieuwe bezuini gingen, worden door de F er sever ansa onjuist genoemd. De hoofdinspecteur van het ministerie van openbare werken, de heer Rossi, zal eerstdaags een bezoek aan Nederland brengen, teneinde de wijzigingen te heSludeeren, welke de con tracten tussehen de spoorwegmaatschappijen en den staat hebben ondergaan; deze con tracten hebben destijds tot model gediend voorde Italiaansche spoorwegovereenkomsten. Het heeft eenige verwondering gewekt dat de Duitsche gezant bij het Quirinaal, graaf De Solms, onverwachts te Rome is teruggekeerd en dadelijk door den heer Di Rudini werd ontvangen. Naar het schijnt, heeft de heer Crispi een nieuw artikel over de pauselijke quaestiein gereedheid gebracht, dat evenals de vorige opstellen van dien staatsman, in de Contem porary Bevieio zal woiden opgenomen. Uit Rome wordt aan de Chronicle gemeld dat de geheele ministerieelc pers de meening verkondigt dat aan de geschillen over het drievoudig verbond gerezen naar aanleiding van de onderlinge aansluiting van Rusland en Frankrijk, een einde behoort te komen. Italië moet moedig zich de offers voor leger en vloot getroosten, door den algemeenen toestand van Europa noodzakelijk gemaakt. Crispi is, in begeleiding van den afgevaar digde graaf Antonelliop reis gegaan naar Siokholm, vanwaar uit hij verder Noorwegen, Nederland en België zal bezoeken. AMERIKA. Uit Buenos-A yres wordt van gisteren ge meld De Senaat heeft de ontwerpen tot instel ling eener Nationale bank van Argentinië en tot opheffing van het uitstel van betaling gedurende drie maanden voor handelspapier aangenomen. Tussehen president Balmaeeda van Chili en den Argentijnschen gezant daar te lande is een geschil ontstaan. Balmaeeda heeft de door den gezant gevraagde ophelderingen ge weigerd. Volgens berichten uit Panama, loopende tot 4 dezer, heeft de Chileensche mailstoom boot er de tijding gebracht van twee veld slagen, bij een waarvan de troepen der Con grespartij Goronei bezet hebben, terwijl zij bjj den anderen daarentegen uit Vallenar verdreven werden door de troepen ran Bal maeeda. Bij Vallenar had op 48 Juli een gevecht plaats tussehen 500 man troepen der Congrespartij en 400 soldaten van Bal maeeda. Zeventig der eersten sneuvelden. De Amerikaansche mailstoomboot City of Panama is den 40den dezer van La Libertad naar San José vertrokken, ondanks de weige ring van de autoriteiten van San Salvador om de lossing toe te staan. De agenten der maatschappij, aan welke de stoomboot be hoort, verklaren deze weigering gegrond wegens de handelwijze van den kapitein, die weigert aan de autoriteiten van San Salvador uit te leveren generaal Lelona en vier andere politieke uitgewekenen, zich bevindende aan boord van de City of Panama. President Ezeta, die zich thans te Acajutla bevindt met troepen, is besloten alles te doen om de vluchtelingen in zijne macht te krijgen. Den heer Stiemensdie wegens hoogen leeftijd voor zijne betrekking als waarnemend super-intendent van onderwijs ontslag heeft aangevraagd, is dat eervol \erleend en tot zijn definitief opvolger benoemd professor Mans- velt, die deze betrekkingheeft aangenomen en met 1 October zal aanvaarden. SCHIEDAM, 13 Augustus 1891. Dg heer C. A. van Deventer heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Hedenmiddag omstreeks twaalf uren ont stond een hevige brand in de stoombranderij van de firma B. A. J. Wittkampf aan de Nieuwe Haven, nabij de kistenmakerij van de firma Van Deventer Zoon. Al zeer spoedig was de brandweer met een zevental spuiten en twee kranen van de waterleiding bezig om den brand te blusschen en de belendende gebouwen te beveiligen. Dank zij de doeltreffende maatregelen dei- autoriteiten en van de brandweer, aan wier flink optreden vrij gaarne een woord van lof brengen, heeft zich de brand bepaald tot dat gedeelte der fabriek, waar zich de kolom bevindt, hetwelk totaal is uitgebrand waarbij ook het zich daarin bevindend meel verlorengingterwijl het andere gedeelte ook eenige brand-, maar voornamelijk water schade heeft geleden. Aan de machines werd weinig schade toe gebracht. Ook de aan beide zijden belendende ge bouwen, de mouterij van de firma Witt kampf en de branderij van den heer mr. A. GÜ U R A ABONNEMENTSPRIJS, per kwartnal franco per post, door liet geheele Rijk Afxondeiigke 1.KÓ. - 2.50. - 0.10. BtltEAV: BOTERSTRAAI, IS 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regolo xiet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regei meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TRANSVAAL.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1