J. Beukers, hekben nogal waterschade ge leden. Gelukkig dat de wind West was, daar anders genoemde kistenmakerij groot gevaar zou hebben geloopen. Te drie uren was men den brand meester. Alles was op beurspolis verzekerd. Naar wij vernemen, heeft de metselaars knecht Van Beursen, die in de fabriek werk zaam was, eenige brandwonden bekomen, welke echter niet van ernstigen aard zijn. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft sedert eenigen tijd besloten, geen geschenken voor zich zelve of voor Hare Majesteit de Koningin aan te nemen. Deze regel is moeten worden aangenomen met het oog op de verschillende geschenken, die telkens worden aangeboden, en op de moeilijkheid om te bepa len welke men zou kunnen behouden. Ten einde alle onbillijkheid in dezen te vermijden, heeft Ilare Ma jesteit vastgesteld dat voortaan alle geschenken, onder dankbetuiging voor de goede bedoeling der inzendersaan dezen moeten teruggaan. Op bloemen zou deze maatregel natuurlijk niet altijd kunnen wor den toegepast. De gewone audiëntie van den minister van bïnnenlandsche zaken en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen aanstaanden Zaterdag, 15 dezer, niet plaats hebban. De Amsterdamsche briefschrijver der Midi. Ct. zegt onder meer: Als de geruchten omtrent de oplossing der mïnisterieele crisis waarheid bevatten en de heer Van Tienhoven minister van binnen- landsche zaken wordt, dan zal hij zelf zijn opvolger als burgemeester van Amsterdam aan de Regentes moeten voordragen. Een cas de conscience 1 De belangen der groote gemeente, welke men onderstellen mag, dat hij liefheeft, al begon zij het hem wat lastig te makenzullen bij dezen minister te zwaarder wegen, naarmate hij ze meer van nabij kent. Hij zal dus onder de gefortu neerde Nederlanders want voor anderen is deze post niet aannemelijk een ervaren en beraden man zoeken, een man naar zijn hart, een man die ook zijne persoonlijke sympathie heeft. Men heeft als candidaat den heer Vening Meinesz genoemd, maar zal deze te Rotterdam, waar de groote vraagstukken practisch zijn aangevat, en waar de toenemende welvaart het administreeren aangenaam maakt, willen verlaten Men moet niet vergeten, dat bij al de Amsterdamsche moeilijkheden de finan- cieele van dien aard wordt, dat het uitstellen van eene afdoende oplossing gevaarlijk zou kunnen worden. De in het najaar in te dienen begrootiiïg zal sluiten met een tekort van zeven ton. Dat is hij een hoofdelijken omslag van 3lU percent geen kinderspel. tiendaagsche veldtocht was hiermede geëin digd. Het hoofdbestuur der verceniging Trouw aan Koning en Vaderland" heeft aan de burge meesters der gemeenten in Nederland mede gedeeld, dat zij in de gelegenheid zijn, om op 42 September a.s. eene uitkeering te doen aan degenen, die hun zijn opgegeven als gerechtigden tot bet dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, en stellen zij zich voor de bewijzen van uitbetaling aan de burgemeesters te doen toekomen, met verzoek die te doen uitreiken aan de in hunne gemeente gevestigde gerechtigden, en hopen zij de uitbetaling door tusschenkomst der posterijen te kunnen doen plaats hebben. Voorts hebben zij bij koninklijk besluit van 29 Juli jl., machtiging erlangd tot het houden eener algemeene collecte, en verzoeken zij den burgemeesters eenige ingezetenen uit te noodigen, die zich met het houden dier col lecte willen belasten. Uit het uitgebracht verslag der jaarlijksche algemeene vergadering der vereeniging van officieren der schutterij in Nederland bleek, dat het aantal leden sterk vermindert, het geen voornamelijk kan worden toegeschreven aan de aanhangige plannen voor legerorgani- satie, die de ambitie hij de schutterijen zeer doet verflauwen. De rekening en verantwoor ding werd goedgekeurd. De periodiek aftre dende leden van het bestuur, waaronder de voorzitter, werden met algemeene stemmen herkozen, Aan de prudentie van het bestuur werd overgelaten de plaats te bepalen, waar de volgende alg. vergadering, gepaard met schietwedstrijd, gehouden zal worden. De »Nederlandsche Schaakbond'" zal 23 Augustus te Utrecht eene algemeene verga dering houden. Die vergadering is aan huis houdelijke belangen gewijd. Na afloop zal bij voldoende deelneming een schaakwedstrijd gehouden worden. Tot den wedstrijd worden alleen toegelaten leden van den ïNederlandschen Schaakbond" (Neder landers of in Nederland gevestigd). De wedstrijd zal in twee klassen plaats hebben; de keuze der klasse blijft aan de mededingers zeiven overgelaten, met dien verstande echter, dat hij de tweede klasse allen uitgesloten zijn, die reeds vroeger in eenen wedstrijd eerste klasse een prijs behaald of daarin gedeeld hebben, benevens zij, die in een wedstrijd tweede klasse een eersten prijs behaald of daarin gedeeld hebben. Het bestuur behoudt zich voor te beslissen, of de deelneming voor elke der beide klassen voldoende is. Men meldt uit Rotterdam Er heeft zich hier een commissie gevormd tot instandhouding van het Rotterdamsch orkest. Nu wij hier geen opera meer hebben, vinden de toonkunstenaars, die in het orkest zaten, hier geen voldoend bestaan meer. Wij hebben wel in den winter onze vaste concer ten en muziekuitvoeringen, waarbij die kun stenaars medewerken, en wel ook maken sommigen hunner deel uit var. het harmonie orkest, dat des zomers concerten geeft in de officieren-sociëteit en de diergaarde, maar hun voornaamste middel van bestaan moesten zij vinden aan de opera. Om nu te voorkomen, dat de beste muzikale krachten onze stad verlaten, wil de genoemde commissie gedu rende het winterseizoen geregeld tweemaal in de week concerten geven in de zaal der sociëteit Harmonie; en zij heeft zich daartoe tot de stadgenooten gewend met eene uitnoodiging om voor deze concerten in te schrijven. Alle denkbeeld om hier weder eene opera in het leven te roepen is opgegeven. Wij zullen ons voortaan moeten behelpen met de enkele voorstellingen, die hier gegeven zullen worden door een ambulant opera-gezelschap onder directie van een voormaligen soufleur van onze opera, dat dezen winter in verschil lende steden des lands zal optreden. Misschien dat die voorstellingen den wensch om eene opera als in vroegere dagen te bezitten weder levendig doen worden, en als het er toe komt, dat het schouwburggehouw in andere handen overgaat (wat zeer waarschijnlijk is, daar een faillissement van de schouwburg-vereeniging niet kan uitblijven), dan is er kans, dat eene verlaagde pachtsom den een of anderen ondernemer uitlokt, om het nog eens met eene Rotterdamsche opera te wagen. Dr. F. H. Schreve, arts te Rotterdam, waar schuwt in de AT. iü. Ct. ten zeerste tegen het inwendig gebruik van de druppels der Praïriebloem, in de strooibiljetten van Sequah aanbevolen. Een zijner patiënten, die aan eene borstkwaal leed, had bij het naar bed gaan die druppels gebruikt, voorachtigheidshalve 15 druppels in plaats van 00. Na een half uur begon hij zich onwel te gevoelen klaagde over branding in de maagstreek en erge pijn in de borst. »Kort daarop kreeg hij eene hevige bloedspuwing, zoodat ik," zegt de heer Schreve, »bij den patiënt aangekomen, hem in nagenoeg stervenden toestand bevond/Zijn lijden duurde nog enkele dagen, waarna hij bezweek." Men bericht uit Arnhem aan het JSr. v. d. 2/.: Maandagnamiddag zijn, tegeu aller ver wachting, de miliciens moeten opkomen om gehuisvest te worden in eene kazerne, die men nog bezig is om te desinfecteeren, en overigens om ingelegerd te worden in een zoogenaamd kamp op den Galgenberg, dat niet voltooid is. Het is ongehoord, om gezonde mannen bloot te stellen aan diphtheritis, eene ziekte, die hier zoo gevaarlijk en kwaadaardig is, dat van de zeer weinigen, die er onder het garnizoen door zijn aangetast, reeds drie zij» overleden. Met voldoende zekerheid kunnen wij be richten, dat de in couranten geplaatste klacht over het beboeten van brieven, die overeen komstig de nieuwere postbepaling slechts met een postzegel van 25 ets. gefrankeerd waren, althans voor Johannesburg, geheel ongegrond' is gebleken. Wèl maken in den laatsten tijd enkele van hier gezonden brieven de reis soms over Dur ban, waaruit eenige vertraging ontstaat, maar ook die komen, is het adres juist geschreven, alle terecht. Iemand, die ongeveer 100 brieven op ver schillende tijdstippen naar Transvaal zond, maar steeds nauwkeurig de adressen schreef, verzekerde ons, dat nog nooit een zijner brie ven is verloren geraakt. Het postverkeer mag dus openbaar lof worden gegeven. Ook ten aanzien van den postpakketdienst kan worden getuigd, dat alle door onzen berichtgever naar Transvaal verzonden pak ketten, enkele soms onder eenige vertraging, geregeld daar werden bezorgd. ArnhCt.) In eene Zondag te Leeuwarden gehouden vergadering van hakkersgezellen en patroons trad, op uitnoodiging van de Leeuwarder gezellen-vereeniging. de heer W.H. Nederhoed als spreker op. Zijn onderwerp wassWat kan er worden gedaan in het belang van patroon en gezel?" Een op die rede gevolgd debat had tot resultaat dat de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen: »Ue hakkersgezellen-vereeniging te Leeuwar den acht afschaffing van nachtarbeid in hun vak noodzakelijk en hoopt, dat er pogingen zullen worden aangewend daarvoor hulp te krijgen van den staat". Er werd verder beslo ten, deze motie in handen te stellen van den gezel Sluijter te Amsterdam, die binnenkort voor de euquóte-conumssie denkt te verschij nen. Aan het belastingkantoor in de Boompjes te Rotterdam werden gisteren twee valsche- guldens in beslag genomen. Het schijnt met de rijksmiddelen dit jaar niet best te willen vlotten. Blijkens het heden verschenen overzicht van de opbrengst dier middelen, staat ook de maand Juli jl. weder ten achteren bij diezelfde maand van het vorig jaar, en wel met een bedrag van f 209,000, waardoor liet nadeelig verschil over het afgeloopen zevenrnaandelijksch tijd vak tegenover dat van 1890 is geklommen tot f 990,000, nl. f 01,369,781.88 tegen f62,359,184.38'/!, bij eene raming van f 66,819,126.64. De schuld van dien achterstand ligt niet bij de directe belastingen, die alle (grondbel., personeel en patent) ruimer zijn binnenge komen, en wel tot een bedrag van f124,000; maar bij de indirecte belastingen, rechten en accijnzen. Onder deze laatste is vooral teekenend de accijns op de suiker, die in de afgeloopen maand f 194,000 minder opbracht dan in Juli des vorigen jaars. Eveneens minder was die op den wijn f 7000, op het gedistilleerd f 37,000, en op het geslacht ruim f 3000. Slechts eenige vergoeding gaven door ruimere opbrengst de accijns: op het zout f5000, op de zeep f8000 en op bieren en azijnen f5000. De rechten op deninvoer hieven f34,000 lager dan in hetzelfde maand- tijdvak van verleden jaarevenzoo de waar borg der gouden en zilveren werken f2000. Op de rubriek indirecte belastingen is inkrim ping in opbrengst het wachtwoord voor al de vier onderdeelen, t. w.zegelrechten f14,000 registratierechten f2000; hypotheekrechten f 1000recht van successie en overgang circa f 98,000. De enkele posten, welke nn nog op de lijst overblijven, leveren betere cijfers op. Zoo zijn de domeinen in Juli jl. f9000 hooger geweest dan in dezelfde maand van 1890; de posterijen ruim f21,000; de rijkstele- grafen f 6000 en de loodsgelden f 13,000. Uit de akten voor jacht en visseherïj vloeiden f 9000 minder in de schatkist. De totale opbrengst van de maand Juli is f8,973 227.48Vs, tegen f 9,181,999.91 in Juli 1890. Uit Amsterdam wordt, aan de Frank/. Zl<j. gemeld dat de Nederlandsche Bank voor een millioen (gulden) Amerikaansche Eagles ver kocht heeft, hoofdzakelijk voor Duitschland. Zaterdag 15 Augustus zal te Amsterdam en Rotterdam beursvacantiedag gehouden worden. De Westl. Ct. is in het bezit van eene dienst regeling voor den spoorweg Rotterdam SchiedamVlaardingenMaassluis, waarvan de opening op aanstaanden Zaterdag verwacht wordt. Het officieel bericht van de opening liet zich echter tot heden nog wachten. De dienstregeling, zooals die hieronder is opge nomen, moet reeds ter goedkeuring aan den minister van waterstaat zjjn voorgedragen: ROTTERD. SÖHIED. tLAARD. MAASSL. vertrek. vertrek. vertrek. aankomst. 7.15 7.24 7.38 7.50 9.35 9.49 40.03 10.15 41.35 41.47 42.01 12.13 4.'35 1.47 2.01 2.13 3.3Ó 5.51 4.05 4.17 4.42 4.58 5.18 5.30 6.55 7.07 7.21 7.33 9.05 9.16 9.30 9.42 MAASSL. VLAARD. SCHIED. ROTTERD. vertrek. vertrek. vertrek. aankomst. 6.07 6.20 6.35 6.42 8.05 818 8.43 8.50 40.30 -10.43 11.15 11.22 12.22 12.35 1. - •1.07 2.23 2.36 3.51 3.58 4.24 4.37 5.— 5.07 6.03 6.16 6.41 6.48 8.33 8.46 9.1-1 9.18 Naar men uit Meppel verneemt, heeft de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen het voornemen een dienst tusschen Holland en het noorden des lands in het leven te roepen, voor het vervoer van vracht goederen van allerlei aard. De heer T. Broeksmit, arts te Zwijndrecht, is benoemd tot assistent-geneesheer in het buitengasthuis te Amsterdam. Gisteren, 12 Augustus is het zestig jaar geledendat na het gevecht bij Bautersen het Belgische leger in en om Leuven door onze troepen werd ingesloten. Gebjk men weet, moest het Nederlandsche leger, juist op het oogenblik dat het een vol komen overwinning zou bevechten, op bevel van Koning Willem I de vijandelijkheden staken, daar een Fransch leger van 40,000 man de Belgen was te hulp gesneld en een verder voortzetten van den krijg zou worden beschouwd als eene oorlogsverklaring tegen Frankrijk en Engeland. Het Belgische leger ontruimde Leuven, dat 24 uren door onze troepen bezet bleef. De

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2