Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Reclitzaken. In de Utreehtsche straat te Amsterdam is gisternacht -weer een brutale diefstal ge pleegd. Het luik voor een winkelraam is weg komen, een ruit verbroken en daarop zijn uit de uitstalkas weggenomen: een gouden horloge, zes zilveren dames-horloges en een jouden speld. De daders zijn nog niet bekend. Voor eenige dagen ontving mevr. de wed. B. te Kampen een brandbrief", waarbij een nogal belangrijke som van haar werd gevraagd. Naar men verneemt, heeft de politie drie personen gevat, als verdacht van schuldig of medeplichtig te zijn aan dat misdrijf. Te Gent (Betuwe) bevond zich Dinsdag de 11-jarige zoon van B. op den zolder van een in aanbouw zijnd huis, stortte naar beneden en viel met den hals op eene der in den kelder staande fïesschen. Daardoor werd in den hals een slagader doorgesneden, zoodat de dood bijna onmiddellijk volgde. In de export-varkensslachterij van de firma Thompson Co. te Assen werden in 1890 ongeveer 39000 varkens geplaatst voor uitvoer naar Engeland, op sommige dagen 800 tot 900. Te Tilburg werd Maandag geneeskundige hulp ingeroepen bij eene familie, die na het gebruik van kreeften onwel geworden was. Het bleek, dat al de leden der familie ver giftigd waren. Dank zij de doortastende mid delen van den arts, is thans het gevaar geweken. Wat een overhoopte boel het tegenwoordig in de lucht is, blijkt o. a. uit het volgende: De vorige week was een Duitscher in Leiden. Deze was kortelings van Breslau gekomen. Met eene onweersbui verliet hij Breslau; met eene onweershui kwam hij te Hamburg aan. Met eene onweersbui ging hij uit Hamburgmet eene onweersbui arriveerde hjj te Amsterdam. Met eene onweersbui vertrok hij van Amsterdam en eene onweers bui vergezelde hem ook te Leiden. Een uur of wat later vertrok hij onder 't genot van eene onweersbui naar Den Haag en is ook daar met eene onweersbui aangekomen! Als er dus een onweersvogel wordt opge roepen, mag hij gerust zijn vinger opsteken Delft. Gistermorgen bracht de zoon van den landbouwer L. e«n dissel wagen, beladen met een spoelingkist, naar een weiland aan den Delfgauwschen weg. Bij het rijden over den vonder schijnt hij zijn draai te kort ge nomen te hebben; althans de wagen kan telde, de berijder viel er af en kwam op een balk naast den vonder terecht. De zware spoelingkist gleed van den wagen op de borst van den jongen L., ten gevolge waarvan hij onmiddellijk bezweek. 's-Gravenhage. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is gisteren aanbesteed lo. het bouwen en leveren van eene pont in den Hofvijver te 's-Gravenhage. Minste inschrijver was A. J. van Dam, te Overschie, voor f 2190; 2o. de uitvoering vau het krib- en bagger- werlc in de rivier Boven-Merwede, boven Gorinehem. Minste inschrijver was L. Kalis Kzn., te Sliedrecht, voor f49470. James Bussel Lowell, Amerikaansch letterkun dige en diplomaat, is te Boston overleden. Op het geographisch congres hetwelk Maandag te Bern is geopend, zijn vertegenwoordigd 44 staten en 40 verflenigingtsn. Bij de opening waren aanwezig uit Zwitserland 87 leden, Duitschland 33, Oostenrijk-Hongarije 21België 3, Nederland 2, Frankrijk 73. Engeland 8, Italië 21, Rusland 13, Spanje en Amerika ieder 2, Zweden, Noor wegen, Portugal, Rumenië, Griekenland en Egypte ieder 1, berievons 150 deelnemers, die op dat oogenblik nog niet vvai en ingeschreven. Uit Bremen wordt dd. 11 Augustus gemeld: Van bevoegde zijde wordt het getal der passa giers-stoomschepen in de maand Augustus die van Europeesche havens naar New-York vertrek ken als 77 opgegeven en 76 stoomschepen van Noordamerikaansche havens naar Europa. Onder do 77 uitgaande .stoomschepen bevinden zich 34 snelvarende van den eersten rang, waarvan 13 van de Noordduitsche Lloyd. Ook onder de van Amerika varende stoomschepen in de maand Augustus staan de snelvaiende booten der Noordduitsche Lloyd in getal bovenaan. Daarbij moet nog gevoegd worden dat de Ned. Amerikaansche stoomvaartmaatschappij in den laatsten tijd een geregelden dienst beeft tusscben Rotterdam en Baltimore. Op de jaarmarkt te Keulen stond eene barak, waar de portretten der drie keizers van Duitsch land ten toon gesteld vjaren. Boven dat van Wilhelm I stond te lezen »Ik heb geen tijd om vermoeid te zijn". Boven dat van Frederik III stond dLeer lijden zonder klagen". En ten slotte boven het portret van den tegenvvoordigen keizerIVaar gaan wij morgen naar toe 77 7" De impressario is voor de rechtbank gedaagd en tot 100 mailt boete veroordeeld, wegens majesteitsschennis. In Oostenrijk zijn in laatste vijf dagen niet minder dan vier doodvonnissen wegens moord uitgesprokentwee in Bohemen en twee in Mora- vië. De twee iaatstbedoelden betroffen beide moord uit hebzucht en hadden ook nog deze overeen komst, dat de veroordeelde in het eene geval zijnen broeder, in liet andere zijne zuster ver moordde. Deze twee veroordeelden zullen ver moedelijk geene gratie bekomen de twee anderen (in Bohemen) zijn door de jury in 's keizers ge nade aanbevolen de een had uit jaloezie zijne minnares om het leven gebrachtde andere was eene jeugdige moeder, die in eene vlaag van wanhoop haar kind, twee maanden oud, in het water wierp. Men verzekert dat de vorst van Monaco het plan heeft de speelbank, na afloop der concessie aan de heeren Blanc, op te heffen. De vorstin heeft het, zegt men, zoover gebracht en zij is voornemens na de sluiting in het gebouw der bank een gasthuis voor behoeftige teringlijders te vestigen. De vraag is Wanneer loopt die concessie af, en wat kan er in dien tusschentijd nog gebeuren 7 In eene le-k!asse-coupé van een raorgentrein, van Leeds te Bedford aangekomen, is Vrijdag een 28-jarige jongedame bewusteloos gevonden, met een revolverschot in de linkerborst. Zij beweerde dat een jonkman, die te Leicester den trein ver liet, haar de wonde had toegebracht. Tevergeefs zocht men zijn spoor. Het meisje verkeert in levensgevaar. Op een bal in Liverpool had iemand onlangs weer eens de misselijke aardigheid een stoel weg te trekken, juist toen een heer er op wilde gaan zitten. Het slachtoffer van die zoogenaamde grap viel en bezeerde zijn ruggegraat. Hij diende echter eene aanklacht tegen den grappenmaker in, en deze werd veroordeeld den eisch van den klager (46 p. st.), plus de kosten, te betalen. De kosten voor de doorboring van den Sim pion worden op 80 roillioen francs geraamd. Italië en Zwitserland zouden ieder de helft betalen. Binnenkort heeft een vergadering plaats van gedelegeerden, waaronder die van de Jura Simplon-spoorwegmaatschappij Voor de rechtbank te Florence werd dezer dagen een aanklacht wegens heiligschennis" behandeld, maar tot blijkbaar groote tevreden heid van bet publiek afgewezen. Op de bank der beschuldigden zat de journalist Novelii, redacteur van het te Florence verschij nend blad Vero Ulonello. Voor eenigen tijd had dit blad mededeelingen gedaan over de elec- trische tram van Florence naar Fiesole, waarop allerlei ongelukken waren voorgekomen, zoodat het vorkeer moest gestaakt en er een aantal herstellingen moesten worden gedaan. Toen dit alles was afgeloopen, werd de lijn, in tegenwoor digheid der geestelijkheid, heropend en daarbij plechtig ingezegend. Bij die gelegenheid maakte de Vero Monello de opmerking, dat rails van een electrische tram wat anders waren dan Paasch- eieren en anders behoorden behandeld te worden, en dat het wel zoo practisch en doeltreffend zou geweest zijn, wanneer men, in stede van den priesterzegen in te roepen, gezorgd had voor een flink en vertrouwbaar dienstpersoneel. Het Openbaar Ministerie diende, op grond van- deze opmerkingen, een aanklacht in tegen Novelii wegens laster tegen de geestelijkheid. De jury- sprak den redacteur echter vrij, die daarop in triomf door zijn collega's werd medegenomen. Er worden thans nadere bijzonderheden mede- 'gedeeld over het onlangs ontdekte Italiaansche boevengenootschap, de In fame legge' (de wet der eerloozen). Het bestaat drie jaar. Het opperhoofd is of was zekere Vincenzo d Arobrosio, losgelaten galeiboef. Aspiranten had den 3 lire te betalen was dit geld gestort, dan kwam er een soort van commissie samen, om over den candidaat te stemmen. Was de uitslag hem gunstig, dan werd hij, tot den eed toegelaten. Na den eed bracht het opperhoofd zich met een dolk een wond in de borst toe, ter hoogte van het hart. en de nieuwingelijfda misdadiger moest het bloed uit de wond opzuigen, ten teeken van ge hoorzaamheid en getrouwheid. Wanneer er een misdaad moest gepleegd worden, koos men een zeker getal leden, welke onder elkander moesten vechten met de taglino, een houten mes, waarvan de punt was zwart gemaakt. Hij, die van den eersten stoot een zwart merk droeg, was voor het plegen der misdaad aangewezen. Bij de iirrna Hoepli, te Milaan, is een boek verschenen, hetwelk een uitmuntend en practisch idee verwezenlijkt en waarvan het denkbeeld dan ook oorspronkelijk Engelse!) is. Het is getiteld ide beste Italiaansche boeken" en bevat uitspra ken van meer dan honderd der meest beroemde bedendaagsche Italiaansche geleerden en schrijvers, omtrent de weiken en schrijvers, bij voorkeur Italiaansche, welke dèn diepsten indruk op hen gemaakt hebben of invloed op den gang hunner studiën hebben gehad. Een onvrijwillige, vermakelijke proef nam dezer dagen een bezoeker eener tentoonstelling in het ^Concert Pold" te Kopenhagen. Daar bevond zich o. a. een controle-apparaat, dat door schellen waar schuwde, wanneer onbevoegden aan de geldlade raakten. Een der aanwezigen raakte even de lade aan en plotseling liet de machine een vervaarlijk geschol liooren, dat door niemand te stuiten was, en bet ganscbe publiek wanhopig maakte. Vergeefs trachtte de inspecteur der tentoonstelling met zijn beambten het verwoede instrument tot bedaren te brengen. Men was genoodzaakt een renbode naar den eigenaar te zenden,die spoedig de rust herstelde, en zeker zeer voldaan was met dit overtuigend bewijs van de deugdelijkheid zijner uitvinding. De Mexicaansclie bevolking aan de Rio Grande moet zeer lijden ten gevolge van eene droogte, die nu al bijna onafgebroken sedert 18 maanden duurt. Van de gewassen kwam bijna niets terecht en het vee stierf bij duizenden. Vele personen, die twee jaar geleden rijk waren, bezitten nu niets dan land dat onvruchtbaar is. Honderden arbeiders hebben de grensdistricten verlaten en zijn naar het noorden getrokken. Een nieuwe ontzettende hagelslag heeft thans in de provincie Mantua ook de te velde staande rijst en graangewassen bijna geheel vernield. De wijnoogst werd reeds vroeger geheel verdor ven. Men gaat den winter met een bezwaard hatt te gemoet. De dene groote regenstorm, die uit de golf van Bengalen over een groot gedeelte van Britsch Indié woei, en hier en daar zelfs zooveel neerslag gaf, dat enkele landstreken met watersnood te kampen hadden, heeft wel den algemeenen toestand verbeterd, maar blijkt geenszins in liet uitgestrekte rijk voldoende te zijn geweest.. Do moesson, die men meende dat gekomen was, heeft zich hiei en daar in korte regens opgelost en is in sommige ianden zelfs geheel uitgebleven. Zoo is inzonderheid in het presidentschap Madras de toestand nog zeer bedenkelijk. Deze provincie is grooter dan geheel Groot-Brittannië en Ierland samen en heeft een bevolking van 30.700.000 zielen. De stad Madras telt ruim 400.000 inwoners. Thans wordt bericht, dat de hitte in het pre sidentschap zoo buitengewoon is, dat alle te velde staande gewassen verschroeid zijn en sterven dat het gebrek aan voedsel zoo groot is, dat zelfs de leden der kasten om onderstand verzoeken, en reeds in de dorpen verscheidene personen door hongersnood zijn omgekomen. De menscben hebben niets te eten dan aloë's en ook het vee sterft door gebrek aan voedsel en water, ofschoon de afgesloten woudstreken reeds kosteloos voor beweiding waren opengesteld. Bij de oude geschiedschrijvers vindt men her haaldelijk melding gemaakt van ee - kunstmatig meer van ontzaglijke uitgestrektheid, dat dienst deed om Egypte tijdens iiet verzengende jaarge tijde te besproeien. Herodotus vertelt o. a. dat dit zoogenaamde Mceris-meer een omtrek van 666 KM en een diepte van 80 M had, terwijl het door een reusachtig kanaal met den Nijl in ver binding stond. Een Amerikaansch ingenieur, die de plaats van dit meer teruggevonden heeft, is er in geslaagd den directeur van publieke werken in Egypte ovei te halen om deze werken der ouden weder in weiking te brengen. Weldra zal men thans beginnen met bet kanaal waarlangs het kolossale leservoir gevuld moet worden, op nieuw te graven. Het kunstmeer moet ruim zes milliard M' water kunnen bevatten, die dienst zullen doen ter besproeiing van de Delta, waarvan de vruchtbaarheid in de laatste twintigjaar schijnt te zijn afgenomen. Men heeft een statistiek opgemaakt van spoor wegongelukken. waaruit blijkt dat gemiddeld in Frankrijk éen reiziger op de 1.925.554 wordt gedood, in Engeland 1 op 5 256.282, in België 1 op 8.861.701, in Duitschland 1 op 21.411.402 en in Noord-Araerika 1 op 1.542.510. Een eenvoudige manier om waschgoed op on schadelijke wijze beider te krijgen, is do volgende Men mengt door het heete wascb water eene kleine hoeveelheid witte pijpaarde en wrijft dit op de vuilste plekken ook met de zeep in. Hot goed iaat zich dan met weinig moeite schoon- wasschen. De ziekte in de aardappelen te Zevenaar is in de laatste dagen zoo erg toegenomen, als sinds jaren niet is voorgekomen. Meer dan vier vijfde gedeelte is aangetast en verloren. Wanneet- de latere soorten nu nog maar mogen gespaard blijven; maar gaan die denzelfden weg .op, dan is de toestand der landbouwers en arbeiders in deze en omliggende gemeenten, welke er een goed deel van hun bestaan in moeten vinden, zeer treurig. In Groningen zijn voor de fokkerij en vet mesting met onderscheidene varkensraten proe ven genomen. Toen het Poland-Cliina-varken meer bekend werd, haastten onderscheidene land bouwers zich hiervan exemplaren der eerste soort aan te schaffen, en velen meenden in dit ras alle eigenschappen te vinden, welke maar eenigszins aan een goed en voordeelig varken gesteld kon den worden. Men heeft zich echter vergist, en door de uitkomsten teleurgesteldzal men het thans met biggen van Yorkshire- en Tamworthras beproeven, wijl deze rassen voor den exportbandel en de groote slagerijen bijzonder geschikt zijn. In Denemai ken, waar zich de varkensteelt in den laatsten tijd zeer uitbreidtlegt men zich bijzonder en met voordeel op de aanfokking van deze rassen toe. De rechter-commissaris der rechtbank te Roer mond lieeft Maandag 31 getuigen te Wessera gehoord, naar aanleiding eener klacht als zouden daar bed degelijke handelingen gepleegd zijn bij de jongste verkiezing van twee gemeenteraadsleden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3