Binnenlandsche Berichten. 4 op die wijze invloed uit te oefenen op het gevoel van Rusland en zijne regeering. Gladstone is weder geheel hersteld en zal den 30n September en 1 en 2 October te Newcastle het woord voeren, waar hern het eereburgerschap zal worden aangeboden. Aan Reuters Office wordt van gisteren uit Manipore geseind, dat aan densenaputti en den Tongal-generaal gistemamiddag het doodvonnis door ophanging voltrokken is. Er was eene groote menigte, meerendeels vrou wen, bij tegenwoordig, doch de orde bleef ongestoord. OOSTENRIJK. "Volgens bericht der dagbladen zijn de onderhandelingen met Zwitserland over het sluiten van een handelstractaat op den goeden wfg en is een gunstige uitslag niet onmogelijk. RUSLAND. Naar het heet, zou generaal Ignatief, de broeder van den vermaarden diplomaat, die militair-districtshoofd te St.-Petersburg is, het voorstel hebben gedaan, om alle Polen en Duitsch-Russen uit de Oostzee-provinciën uit te sluiten van alle militaire, burgerlijke en politie-betrekkingen. In de kruitfabriek te Kasan zijn 2000 werklieden dag en nacht werkzaam aan het bereiden van zekeren kruitvoorraad vóór September. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans bevel gegeven tot instelling van bijzondere comité's tol het verstrekken van geldelijke voorschotten aan de boeren om in hun onder houd te voorzien en zaaigranen aan te koopen. ITALIË. De Diritto spreekt beslist het bericht tegen van de Osservatorc Romanodat de minister president Di Rudini Frankrijk, Duitschland en Engeland verwittigd heeft van Italië's voornemen om deel te nemen aan eene ge meenschappelijke handeling in China. De Tribuna spreekt het gerucht tegen, dat er sprake is van het plan om weldra de algemeene verkiezingen uit te schrijven. TURK IJ E. Uit Ivonstantinopel wordt van 12 dezer gemeld, dat de Porte zonder bericht is van verschillende plaatsen in de provincie Yemen, daar de opstandelingen de telegrafen vernield hebben. De Porte loochent volstrekt dat, zooals Engelsche bladen bericht hebben, door den grootvizier en den agent van Bulgarije, Vulkovitcli, een protocol geteekend zou zijn betrekkelijk de erkenning van prins Ferdinand. AMERIKA. Op het vernemen van de bedreiging met verbeurdverklaring van het stoomschip City of Panama door San Salvador, heeft de regee ring aan den Amerikaanschen gezant getele- grapheerd tegen de verbeurdverklaring te protesteeren, een onderzoek in te stellen naar de feiten en het rapport onmiddellijk aan het departement van buitenl. zaken over te seinen. Uit New-York wordt de aankomst aldaar gemeld der stoomboot Athos van Janmica en Haiti, welke berichten medebracht dat op dit laatste eiland rust heerscht, maar de ver banning van verdachten voortduurt. Baron Ilirsch heeft order gezonden aan zijne Argentijnsche agenten om land aan te koopen ten behoeve van de Joodsche emigran ten tot eene waarde van 2 millioen pond sterling. CHINA. Een officieel telegram uit Shanghai te Parijs ontvangen meldt dat de vertegenwoor digers der mogendheden Woensdag van den vertegenwoordiger van den Tsung-Li-Yamen eene nieuwe nota hebben overhandigd. Voorts wordt daarin gezegd dat sedert de laatste berichten geen ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehad. SCHIEDAM, 14 Augustus 1891. Wij ontvingen heden de onderstaande officieele dienstregeling met het tarief der reiskosten voor de spoorweglijn Rotterdam Schiedam"ViaardingenMaassluis, waarvan de opening, blijkens achterstaande advertentie zal plaats hebben op Maandag 47 dezer. ROTTERD. ROTTERD. SCHIED. VLAARD. MAASSL. Beurs. Delftsche P. vertrek. vertrek. vertrek, vertrek. aankomst 5.30 5.44 5.56 7.14 7.24 7.38 7.50 9 20 9.35 9.49 10.03 10.15 11.25 11.35 11.47 12.01 12.13 1.16 1.35 1.47 2.01 2.13 3.20 3.30 3.51 4.05 4.17 4.42 5.04 518 5.30 6.27 6.55 7.07 7.21 7.33 8.38 9.05 9.16 9 30 9.42 MAASSL. VLAARD. SCHIED. ROTTERD. ROTTERD. Delftsche P. Beurs. vertrek. vertrek. vertrek. aankomst. aankomst. 6 07 6 20 0.34 6.43 0.50 8 05 8 18 8 43 8 50 8.57 10.30 10.43 11.15 11.22 11.55 12 22 12.35 1.— 107 2 23 2 30 4.24 4.37 5. 5.07 5.35 C.03 6.10 0.41 6.48 C.55 8.33 8.40 9.11 9.18 9.25 9.50 10.03 10.24 10.31 10.56 Alle treinen stoppen aan den Schiedamschen dijk tusschen Schiedam en Viaardingen. TARIEF. Van Schiedam naar Maassluis: Enkele reis: le kl. f 0.53, 2e kl. f 0.40,'3e UI. f0 30. Retour (2 dagen geldig) to kl. f0.80, 2e kl. fO.OO, 3o kl. f0.40. Van Schiedam naar Viaardingen. Enkele reis 1e kl. f0.25, 2e kl. f0.20, 3e kl. f0.15. Retour (2 dageu geldig) le kl. f 0.40, 2e kl. f0.30, 3e kl. f0.20. Halte Sciiiedamsche dijk. Enkele reis: le kl. f 0.20, 2e kl. f0.10, 3e kl. f0.08. Retour (2 dagen geldig): le kl. f0.30, 2e kl. f0.25, 3e kl. f0.15. Van Rotterdam, Delftsche Poort, naar Maassluis. Enkele reis le kl. f 0.70, 2e kl. f0.55, 3e kl. /0.35. Retour (2 dagen geldig) le kl. f 1.05, kl. f 0.80, 3e kl. f0.55. Van Rotterdam, Delftsche Poort, naar Viaardingen. Enkele reis: le kl. f0.45, 2e kl. f0.35, 3e kl. f0.25. Retour (2 dagen geldig) 1e kl. f0.70, 2e kl. f0.50, 3e kl. f0.30. Onder de tot heden verkochte kunstwerken der onlangs geopende tentoonstelling van den Ilaagschen Kunslkrfng komt o. a. voor een bas-relief «Meditation" van onzen vroegeren stadgenoot den beeldhouwer Odé. De stoombranderij van de firma B. A. J. "Wittkampf alhier, welke gisteren nagenoeg geheel in de vlammen is opgegaan, was verzekerd aan de Rotterdamsche beurs op beurspolis tot een bedrag van f 99.000. Betrokken bij deze ramp zijn«The Com mercial Union" met f23,000, «The Guardian' met f50,000, en diverse Hollandsche maat schappijen met f26,000. Bij kon. besluit van 11 Aug. is benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van II. M. de Koningin de luit.-generaal C. D. H. Schneider, inspecteur der artillerie. De minister van oorlog heeft naar aanleiding van zijn persoonlijk bezoek in de legerplaats bij Zeist bepaald, dat het kampeeren v^in de troepen der le divisie aldaar zal doorgaan. Heden vertrokken 4 detachementen ter sterkte van '120 man daarheen. In liet Staatsblad no. 153 is opgenomen een koninklijk besluit van den 24sten Juli 1891, tot herziening van de bij koninklijk besluit van 26 Juli 1885 Staatsblad no, 167) vastgestelde regelen, op te volgen bij ver branding of vernietiging van onteigende voor werpen, ontsmetting van besmette voorwer pen, gebouwen, voer- of vaartuigen, en on- schadelijkmaking van mestvaalten en andere verzamelingen van vuil. In het laatst van dit jaar zullen eenige personen ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch ïndië kunnen worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Aspiranten zullen zich moeten onderwer pen aan een examen, dat op nader te bepalen dagen in de maand October le 's-Graven- hage zal plaats hebben. Zij die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 October a.s. bij gezegeld adres aanmelden bij het departement van koloniën. De vereischte papieren en het programma van het examen zijn vermeld in de Staats courant no. 189. Volgens het Handelsblad is het genoeg zaam zeker, dat de heer W. baron van Dedem, afgevaardigde voor Hoorn, de portefeuille van koloniën zal aanvaarden, en de overste SeyiTardt den heer Bergansius zal opvolgen. De kens voor het departement van waterstaat, handel en nijverheid schijnt nog eenige ver traging te hebben veroorzaakt. De heer J. F. W. Conrad, liet nieuwge- kozen Tweede-Kamerlid, inspecteur bij den rijkswaterstaat, heeft tegen '1 September ont slag uit 's rijks dienst aangevraagd. Aan het Handelsblad wordt medegedeeld, dat bij HH. MM. het voornemen zou bestaan in het najaar een bezoek aan Utrecht te brengen. De studenten zouden dan op ver langen van HH. MM. nogmaals een opvoering van »Koning Oedipus" geven. 't Is waarlijk jammer zegt de Arnh. Ct. voor onzen altredenden minister van finan ciën, dat zijne geestverwanten hem nu eerst, nu het te laat is bijspringen met hunne gewaardeerde wenken en raadgevingen. Had de inzender, die inde Standaard van 12 Aug. zijne wjjsheid ten beste geeft over de inrich ting van ons belastingstelsel, zijn licht maar eenige maanden vroeger op de kandelaar geplaatst, dan had de heer Godin de Beaufort daarvan met zijne bekende voortvarendheid gebruik kunnen maken. Misschien genoot de anti-revolutionnaire staatsman dan op dit oogenblik de voldoening van ons belasting stelsel op deugdelijke grondslagen te hebben gevestigd. Aan die sukkels van liberalen, die nog maar altoos aan 't zoeken zijn, ware zoo doende een vlieg van belang, een echte brom vlieg, afgevangen. De inzender, die met eieren weet om te gaan, al teekent hij zich niet Columbus, geeft het doodeenvoudig middeltje aan de hand van sde weelde te belasten", en b.v. te treffen swijn, sterke dranken en bieren (met vrijla ting van lichte bieren en eenige vruchten sappen) tafelwater en comestibles enz. sigarentabak koffiethee en cacao (met vrijstelling der goedkoope soorten)voorts diamant, goud, zilver, kanten, veeren en vele andere weelde-artikelen van dien aard. Ein delijk, le en 2e klasse spoorwegkaartjes en daarmede gelijkstaande stoomboot- en tram kaartjes, enz. Dit herhaald enz. moet echter eene veel omvattende beteekenis hebben, daar de goede man die blijkbaar niet weet dat de meeste door hem aanbevolen artikelen reeds belast zijn en dat het groote bezwaar tegen een liooger of zeer hoog belasten van anderen juist voortvloeit uit de zorg voor de belangen van den arbeid, niet van de weelde meent dat die weeldebelasting zooveel zou kunnen opleveren dat zout- en zeepaccjjns, patent recht, suikerbelasting, accijns op het geslacht, grondbelasting, zegel, registratie konden wor den afgeschaft en de personeele belasting sin overeenstemming met bovengenoemde al- schaffingen en tot aanvulling der weelde belasting herzien". Daar de bedoeling dezer laatste woorden niet recht duidelijk is, laten wij deze herziening buiten berekening, alleen opmerkende dat door al die afschaffingen de schatkist niet minder dan 47i/, millioen 's jaars zou missen, die derhalve door de weelde belasting van dezen snuggeren inzender moes ten worden gedekt. Ernstige wederlegging zijn dergelijke mal ligheden niet.waard; de blijkbare onbevoegd heid van den inzender zou ze hem niet doen vatten. Maar de opneming van dit dwaze stuk in het hoofdorgaan van de anti-revolution- nairen is een nieuw bewijs voor het nieuwe commandodat in die partij gegeven is- «Links, richt u", heet hetmen moet 't van de radicalerij hebben, misschien wel nog iets dieper zoeken Vandaar dit gebazel over belas tinghervorming over handelbedrijf en levensbehoeften vrijmaken en alles, wat weelde isbelasten", dat op iedereendie aan de moeilijke belasting-quaestie eenige ernstige studie heeft gewijd, een even dwazen indruk maakt als de bewering der sociaal-democraten op de met 4'/s percent van hun geld tevreden gestelde aandeelhouders, dat zij tien percent uit de Nederlandsche spoorwegen trekken. Te Rotterdam zijn "Woensdag in veiling gebracht de terreinen van het voormalig «Rotterdams Welvaren" aan den Hoogen Zeedijk, groot 6859 M2. Zij werden opge houden voor f252,481. Van de Leidsehe studenten-vereeniging »Pro Patria" zullen met toestemming van den minister van oorlog ongeveer 18 leden onder leiding van den ln luit. der inf. F, W. van Wijk kampeeren en deelnemen aan de oefenin gen in de legerplaats bij Zeist, van 25 Augustus tot 3 Sept. Zoomede tan 4 tot 9 Sept. a..s. deelnemen aan de groote manoeuvres der le divisie, tusschen Drummen en Amers foort onder leiding van don generaal-majoor H. P. J. Hennus. De commissie voor de feestviering tot her denking van den «tiendnagschen veldtocht", op 13 Aug. te 's-Hage gehouden, heeft schriftelijke dankbetuigingen verzonden aan alle personen en corporaties die hebben bijge dragen tot het welslagen der feesten. Meer in het bijzonder spreekt zij dank uit aan alle ingezetenen van 's-Gravenhage, die hebben medegewerkt om voor de oud-strijders die dagen te maken tot onvergetelijke dagen. De commissie is vooral hun verplicht, die door materieelen steun de uitvoering van het feest mogelijk hebben gemaakt. De Maasbode betoogt dat de laatste ency cliek van den paus, betreffende liet werklie den-vraagstuk, niet mag worden beschouwd als sex cathedra" uitgesproken. Met andere woordendat dit rondschrijven niet is «een stuk, waarin de onfeilbare leeraar gesproken beeft en dat daardoor de onderwerping vraagt J des geloofs". Nergens wordt door den paus er in gezegd, dat zij, die anders denken dan hij, hierdoor tot ketterij vervallen. Dit neemt natuurlijk niet wegzegt het blad dat de katholieken ook hier grooten eerbied en ont zag moeten hebben voor het verheven woord van den oppersten leeraar. Per circulaire is den katholieken in Neder land om een# bijdrage verzocht in de vol tooiing van het monument op het graf van Pius IX, den vorigen paus, dat voltooid zal zijn tegen het eeuwfeest zijner geboorte, '13 Mei 1892. Hoe groot de aanvoer steenkolen uit Pruisen is, blijkt, dat in Juli het nog nooit bereikte getal van 5800 waggons het stationsterrein te Venlo zijn binnengebracht met een gewicht j aan kolen van nagenoeg 58 millioen kilogram. Er begint zichvolgens de Maasbode onder liet zeevolk aan de havens en kade te Rotterdam een dergelijke gisting te ver- toonen ah voor de groote werkstaking van

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2